Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

diapozitiv01
17. dec 2009

Mozem to chapat tak ze vymeriavaci zaklad = hruba mzda??
aka je teraz max. materska??
55% z 1 084,55 EUR??

zajacikmaj
17. dec 2009

🙂 Milá Gapa,potrebujem radu,vidím,že máš veľký prehľad.Od 1.12.2009 som dnpo - max.VZ,starám sa o dieta do 6rokov,plánujeme druhé bábo,ak by sa narodilo koncom roka 2010,materská sa mi bude rátať z roku 12/2009?Bude to tá max.materska?´Veľmi pekne ďakujem 🙂

jozefmihal
17. dec 2009

Nie som síce Gapa ale na túto jednoduchú otázku dokážem odpovedať aj ja.

Áno, materská bude a bude sa rátať z VZ za 12/2009. Čiže v rámci daných možností to bude tzv. max. materská, necelých 600 eur mesačne.

zajacikmaj
18. dec 2009

Veľmi pekne ďakujem.Zvažovali sme s manželom,že som sa mohla poistiť až v novom roku,vzhľadom k tomu,že od 1.7.sa zvýši VZ,takže aj tá materská by bola vyšia,len neviem,či sa mi to oplatí,teraz rušiť,a od 1.1.2010 sa prihlasovať znova,srdečná vďaka.Zároveń sa chcem spýtať,či OĆR,sa započitáva do 270 dní,alebo sa vylučuje,dakujem za pomoc 🙂 🙂 🙂

gapa
18. dec 2009

zajacikmaj,
ako myslíš s tým odhlasovaním, no od 1.1.10 myslím sa ti neoplatí, lebo takto môžeš po 6mesiacoch aj znížiť VZ. No a uvidíme či bude priemerná mzda za rok 2009 výrazne iná oproti priemernej mzde v r.2008, od nej sa totiž odvíja max. VZ (aspon zatial).
Dni poberania ošetrovného sa rátajú!!! do 270dní, ale len "pri výpočte" materskej (ak by boli v rozhodujúcom období) sa vynímajú.

gapa
18. dec 2009

jeny,
urob, ako ti radili baby. Teraz sa odhlás, nemá pre teba DNP nejaký význam, ak nečerpeš PN, alebo očr. Od ukončenia DNP budeš 42kalendárnych dní v tzv. ochrannej lehote z DnP, tj. ak by si ostala pn/očr do 42dní od ukončenia, stále máš nárok na nem.dávku z DNP. Potom už nie, len ak sa nanovo prihlásiš na DNP.

Ked zistíš, že si tehotná, ale pozor najneskôr do 8tt, ale lepšie skôr, aspon do 6tt, tak sa prihlás znovu na DNP, ale z maxima, ak si zamestnaná, tak z rozdielu medzi maxim. VZ a tvojim vym.základom zo zamestnania (obvykle hrubá mzda). NO a potom treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia na DNP. Ak sa bojíš, že nezistíš do 8tt svoje tehotenstvo, alebo že by si porodila príliž predčasne, tak sa môžeš prihlásiť aj skôr.
No a tiež treba trochu sledovať, či sa zákony nezmenili, ak by sa nedarilo otehotnieť. Medzeru od prihlásenie nemaj dlhšiu ako 14mesiacov.

emia
18. dec 2009

rada by som vedela, ak som na rodičovskej dov., môžem sa dobrovoľne poistiť a platiť nemocenské /koľko/ 😨 , aby som potom dostala materské, keby sa mi narodilo dieťa 😎 . Viem že sa platí 270 dní, ale nemam info koľko sa platí a akú materskú by som potom dostala a či by som ju vôbec dostala 😒 , či sa oplatí platiť 😔 . Ďakujem

gapa
18. dec 2009

porzi link na blog p. Mihála, tam je o tom popísané dosť. A v skratke baby už tu o tom písali, len treba čítať. 😉
DNP osoba môžeš byť.

standa82
18. dec 2009

Emia, môžeš sa prihlásiť na DNP aj keď si na RD. Platiť sa rozhodneš sama. Aký si dáš vym.základ, taká bude materská. Čím vyššie, tým lepšie. Minim.vym.základ je moment.295,5 eur (od 1.1. to je 319 eur) a max. vym.základ je 1084,55. Mesačne je to od 13 eur do 47,7 eur.

emia
18. dec 2009

ďakujem standa ešte jednu otazočku, 😵 už som si to tu čítala viac. Takže ak chcem porodiť koncom roka 2010 alebo až začiatkom roka 2011, stači mi ak by som od 1.1.2010 platila si minimum a potom 26 týždňov pred pôrodom sa prihlasila nanovo a platila už z max. vym. zakladu, potom by som dostala tu max. matersku? 😝 Ak som to dobre pochopila tak len odpiš či je to tak. 😉 😉

standa82
18. dec 2009

Presne Emia, prihlás sa z minim.VZ a keď zistíš, že si tehotná (najneskôr do 8 t.t.) sa prihlás z max.VZ. Budú ti potom počítať materskú z maxima, no nezabudni, z nového VZ (z maxima) musíš splniť 26 týždňov do nástupu na MD a celkovo 270 dní do pôrodu. 😉

jeny
19. dec 2009

baby ja by som sa teda odhlasila a prihlasila opat ale vraj od konca roka sa to rusi a uz sa nikto nebude moct prihlasit,jedna znama sa sla minuly tyzden prihlasit a povedali jej ze sa to rusi,takze ked sa odhlasim ani mna uz neprihlasia...........no ale teraz som to uz asi pochopila dufam ak to je,takze keby som sa odhlasila a prihlasila a v roku 2010 /keby sa este dalo platit/ by som platila z maxima a rodila by som koncom roka 2010 tak by sa mi materska ratala z toho posledneho prihlasenie teda z toho co som platila v roku 2010??? Rok 2009 by sa nebral do uvahy???Lebo vraj sa materska pocita za predchadzajuci rok....ale podla toho co ste mi poradila by mi museli pocitat matersku z toho co by som zaplatila tych 270dni v roku 2010 ano???

jozefmihal
19. dec 2009

DNP sa neruší.

Fuj, čo všetko sú schopní títu ľudia vyprodukovať, aby na úkor matiek s deťmi ušetrili štátu pár eur...

jeny
19. dec 2009

naozaj pan Mihal, tak to som teraz prekvapena, ale ak mate pravdu tak to som velmi rada, no pojdem sa co najskor informovat na urad som sama zvedava co mi povedia,ale vacsinou sa clovek dozvie viac tu na nete ako pri nasich "milych" a "ochotnych" uradnicok.... a co poviete na moj pripad,naozaj sa mi oplati znovu odhlasit a prihlasit a tym padom za mi bude radat materska z toho maxima co budem platit v roku 2010 aj ked bude porod koncom roku 2010??Ked som si platitla cely rok 2009 z minima to sa nebude brat do uvahy????Preto sa tolko pytam lebo sa bojim ze zacnem platit z maxima hned ako zistim ze som tehotna no potom mi povedia ze sa to rata za rok 2009 a vlastne to platenie z maxima budu zbytocne vyhodene peniaze.....

ttiffanny
19. dec 2009

ahoj gapa!
prosím opäť o radu. platím si DNP z rozdielu max.VZ a mojej hrubej mzdy. niekedy koncom februára nastúpim na MD. chcem sa opýtať dokedy si mám platiť DNP. musím si to platiť aj cez MD alebo si to potom už môžem zrušiť? ďakujem. pa

aveline
19. dec 2009

ahojte, uz som sem raz pisala, ale este sa na Vas obraciam s jednou otazkou.... staci mi prihlasit sa na DNP az v novom roku, ak by sa babatko narodilo koncom roka 2010? alebo treba este teraz v decembri? /planujeme, tak aby sa narodilo az v roku 2011, ale clovek nikdy nevie, mozno sa zadari skor 😉 /
dakujem

jumca
19. dec 2009

ahojte ja mam prosbu, vie mi prosim niekto poradit kde na nete najdem odhlasku na dobrovolne pripoistenie??? matersku mam vyplacanu do 13.1. a od ktoreho datumu mam podat odhlasku??? a prosim o radu kde mozem stiahnut toto tlacivo??? dakujem pekne

jozefmihal
19. dec 2009

jeny, naše "milé" a "ochotné" úradníčky nie sú platené za poradenstvo. Dokonca priamo v zákone je, že Sociálna poisťovňa poradenstvo neposkytuje.

Ostatné na http://www.jozefmihal.blogspot.com/

jozefmihal
19. dec 2009

jumca:

http://www.socpoist.sk/616/1567s

A tam formulár registračný list fyzickej osoby.

jeny
19. dec 2009

dakujem za link,precitam si....no a co sa tyka toho poradenstva, vela dobrych ludi co tu na fore ochotne poradi tiez nie su platení a napriek tomu radi pomozu takze to je asi skor o ochote pomoct nie o peniazoch 😉

hasky1526
19. dec 2009

ahojte, dnes som sa dozvedela, ze ked si teraz platim z minima a chcem sa prihlasit asi od noveho roka z maxima, ze tie predosle dni co som platila z minima sa mi nebudu ratat do podmienky 270dni. ze sa to vzdy rata od noveho prihlasenia, no ja z tychto prispevkov co citam, chapem, ze to tak nie je, ze sa mi to bude ratat normalne aj ked sa odhlasim a nanovo prihlasim z maxima budu sa mi ratat aj to celkom prve prihlasenie do tych 270dni, s tym ,ze ked sa potom prihlasim z maxima tak to sa mi bude ratat ako RO pre vypocet max. materskej. chapem to dobre??, lebo to, co mi dnes bolo povedane, ma uplne vyviedlo.

emia
19. dec 2009

ahoj hasky, áno môžeš sa prihlásiť od noveho roka z maxima a bude sa ti počítať materská z maxima ale pozor musiš platiť tých 26 týždňov tj.6mesiacov odkedy sa nanovo prihlasiš a až tak nastúpiť na materskú, 270 dní už máš splnených takže ešte tých 6 mesiacov plateniaz maxima. 😎 Tiež to planujem urobiť. Ale nezabudni, nerob zmenu, ale normalne sa odhlas ku koncu roka a potom nanovo vypíš prihlášku od 1.1.2010 s maximalnym vymeriavac. zakladom. V tvojom prípade môžeš urobiť aj tak že sa ešte nemusíš odhlasovať, až keď zistíš že si tehotná najneskôr do 8.týždňa tehot. a hneď sa aj prihlasiš a budeš platiť z maxima tých 26 týždňov, to by si mala stíhnuť do konca ďalšieho rokačasu dosť. 😅 😵

emia
19. dec 2009

ahoj avelina, áno stači sa ti prihlasiť až od nového roka, no tak aby si bola poistená tých 270 dní, len tak maš nárok na matersku. 🙂
ttiffany, čítaj link jozefa michala 😕 , DNP sa neplatí počas materskej dov. po materskej sa môžeš rozhodnúť či budeš platiť ďalej, alebo sa odhlasiš. 🤐 Čiže ak nastúpiš na materskú už neplatiš. 😒

duratlicka__2
20. dec 2009

Nielenze nie su uradnicky platene za poradenstvo, oni maju zakazane povedat, na co vsetko mate narok. Ale nebojte sa za to bojovat, ked to vedia romovia, preco by sme to nemali vediet aj my🙂

jeny
20. dec 2009

No a tie nase este aj klamu,ze sa to bude od januara rusit,tak uz kde sa clovek ma pravdu dozvediet ak nie na uradoch??joj ja tam chodim s takou nechutou..no ale musim sa prekonat tento tyzden,no uz ich nebudem obtazovat nijakymi otazkami kedze mi poradili zlatí ludia na tomto fore,tak este raz veeeelmi dakujeeeem

laua
20. dec 2009

Ahojte, chcem sa opýtať možno len takú banálnu otázku... Možem si človek platit DNP ak je zaevidovaný na úrade práce ako nezamestnaný??? dakujem pekne

zajacik...
20. dec 2009

Laua ano moze 🙂

andzi
20. dec 2009

laua, samozrejme, určíš si vymeriavací základ, podáš prihlášku a platíš. Každý mesiac 4,4 % z VMZ.

aveline
20. dec 2009

emia, dakujem 🙂