Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
2. feb 2011

@ladybirds - ak ti uplynie 26 t od prihlasenia, musis ukoncit a ist na novu PN, ta stara sa ti bude stale vyplacat z toho VZ, ktory si mala na jej zaciatku.

tinara23
2. feb 2011

@ladybirds po uplynutí 26tt t.j. ak si sa prihlásila od 1.10.2010, tak cca po 1.4.2011 (ešte prerátaj) máš nárok na PN z maximálneho DNP. Čitala som tu na nete, myslím gapa, tak odpovedala, že treba ukončiť starú PN a doniesť novú, ale to neviem isto, to prever ešte. V SP neverím, že same od seba by ti PN navýšili.

ladybirds
2. feb 2011

@mima595
@tinara23
dakujem dievcata za odpoved, len ci nebude doki namietat... nejako to uz poriesime... velka vdaka 🙂

mima595
2. feb 2011

@ladybirds - tak maxim. PN mas na mesiac cca 600E, min. 160E... tak to aj za cenu, že tu prvu ukoncis aj v skor, budes mat trebars 2 tyzdne medzeru a potom novu...
no uvidis, mas cas na vymyslanie taktiky

ladybirds
2. feb 2011

@mima595 urcite sa na nieco pride,,, este mam aj dovolenku 😉

iwonna
2. feb 2011

@mima595 kedy by som mala otehotnieť aby som to neprešvihla ak si to platim do 22.9.2010n platim si dosť 24,20 eur? Ak sa moja hruba mzda pohybuje okolo 690eur?Ďakujem za odpoved

katana11
2. feb 2011

Ahojte baby 😉, poradte mi prosim od 04.02.2009 som bola platcom DNP. Poberala som ho az do uplinutia 6 mesiacou mojej dcérky. Momentálne ma 10,5 mesiaca a ja rozmyšlam o opatovnom plateni si DNP (planovanie druheho babatka). Je tu daaka lehota kde by mi prihliadli alebo brali do úvahy predchádzajúce DNP??? Ci musím opatovne si poziadat a určiť si vvymeriavací základ? Tento VZ z neho si musím odpocítať výšku rodičovského príspevku? A ešte jedna otazocka môžem požiadať teraz pri ročnom zúčtovacom období o vrátenie daní s DNP??? Dakujem babenky radte prosim 😅

tinara23
2. feb 2011

@iwonna DNp si platíš z VZ 550 eur, čo je trošku viac ako maximum, takže ok. Predpokladám, že si si neplatila do 22.9.2010, ale od 22.9.2010. Približne koncom júna ti uplynie 270 dní, ale v tomto prípade otehotnieť môžeš ak platíš. Ak si to ukončila 22.9.2010, tak keď zistíš, že si tehotná musíš sa prihlásiť na DNP najneskôr do 8 tt, aby si splnila podmienku 26tt do nástupu na materské a zároveň musí byť splnená podmienka poistenia 270 dní za posledné dva roky do pôrodu. (staré+nové poistenie)

iwonna
2. feb 2011

@tinara23 platim do 22.9.2010 čiže možem otehotnieť už aj teraz alebo až ked uplynie tych 270 dní platenia.

tinara23
2. feb 2011

@iwonna počkaj počkaj, zase píšeš, že platiš do 22.9...tak teraz neviem

tinara23
2. feb 2011

@iwonna ešte raz, ak si platíš od 22.9.2010, tak otehotnieť jasne, že už môžeš, máš rezervu a nemusíš čakať kým uplynie 270 dní, tých 270 dní musí byť do pôrodu splnených, čo ty budeš mať.
ak si si platila do 22.9.2010, tak stačí sa prihlásiť keď otehotnieš ako som písala, len musíš splniť dve podmienky 270 dní do porodu za posledné dva roky (staré a nové poi) a 26 tt byť poistená z nového poistenia do naástupu na materské.

iwonna
2. feb 2011

platim si to iba od toho 22.9.2010 predtym som to ešte neplatila.. takže ešte nemam 270 dní ale či možem otehotnieť už aj teraz alebo až ked uplnie tych 270 dní možem otehotnieť?

tinara23
2. feb 2011

@iwonna takže od 22.9.2010, tak otehotnieť jasne, že už môžeš, máš rezervu a nemusíš čakať kým uplynie 270 dní, tých 270 dní musí byť do pôrodu splnených, čo ty budeš mať. Takže sa môžeš kludne snažiť 🙂)))

nany100
2. feb 2011

ahojte, viete mi poradiť? Malá bude mať v apríli 2 roky a ja som pravdepodobne tehotná...cca 3 týždne. Keď si teraz začnem platiť DNP, stačí platiť 26 týždňov do nástupu na MD? Keďže je to tzv. reťazové tehu, kým prvé dieťa nedosiahlo 3 roky. Druhá otázka, potrebujem si predtým u zamestnávateľa zistiť hr.mzdu? Nakoľko som ju nemala pevne stanovenú a závisela od viacerých faktorov, tak si nie som istá. Alebo mi budú vedieť na SP povedať? Ďakujem 😉

maximo
2. feb 2011

Ahojte,ja som si pri prvom tehotenstve neplatila DNP,bola som nezamestnaná,takže som od začiatku dostávala minimum.V lete sa budeme snažiť o druhé bábo a tentoraz si už chcem platiť DNP.Ale ako úplný laik sa chcem spýtať,či sa tá suma z DNP potom poberá,čiže spočíta spolu s tými 190 čo beriem normálne príspevok a plus 22 príspevok na dieťa,alebo nie?Proste čo všetko si na ten jeden mesiac môžem spočítať,aby som vedela koľko budem mesačne poberať.Prosím poraďte. 🙂

chisa
2. feb 2011

tinara 23, dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

emka0
2. feb 2011

Ahojte, chcem vas poprosit o radu:
Od novembra 2010 si platim DNP z maxima.Bohužial o našho chlapčeka sme prišli v 18tt. 😢 😢 😢 Teraz neviem či si to mam dalej platit, alebo skončit, a ked budem znovu tehotna zase si začat platit. Asi skončim a potom začnem ked sa nam zadari,nemyslíte? Dakujem.

tinara23
2. feb 2011

@emka0 ahoj, mrzí ma čo sa stalo :(. Keď teraz nezrušíš poistenie, môžeš ho po 270 dňoch poistenia využiť na PN. Predpokladám, že pri ďalšom tehu by si bola na rizikovom PN. A vtedy by si poberala 55% z maxima a následne materskú 60% z maxima. Ak teraz zrušíš poistenie, samozrejme môžeš sa poistiť až keď budeš tehotná, najneskôr však do 8tt, aby si splnila podmienku trvania tohto nového poistenia 26tt do nástupu na materské a zároveň musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia za posledné dva roky do pôrodu (staré poistenie+nové poistenie). Takže je to na tebe, záleží, kedy sa budeš snažiť o ďalšie tehu, ale je škoda ho nevyužiť aj na PN, ak plánuješ niekedy teraz.

tinara23
2. feb 2011

@nany100 pokiaľ si stále v pracovnom pomere, nemáš ukončené nejaké iné nemocenské poistenie a nebola si za posledné obdobie DNP poistená, tak je pre teba zbytočné sa už DNP poisťovať. Ak by sa ti skončil PP, tak vtedy, keď sa DNP poistíš stačí 26tt poistenia do nástupu na materské. Keďže si v PP, DNP by malo trvať minimálne 270 dní do pôrodu čo už ty nestihneš. Materská sa ti bude rátať z pravdepodobného VZ zo zamestnania.

tinara23
2. feb 2011

@maximo podmienkou poistenia je byť minimálne 270 dní poistená do pôrodu. Je lepšie sa poistiť skôr ako otehotnieš, aby sa tých 270 dní v pohode stihlo. Ak sa poistíš z maxima 1116 eur, budeš mať nárok na materské z tejto sumy 60%, t.j. cca 670 eur. Mesačne by si platila cca 49,xx eur. Môžeš sa poistiť v rozmedzí od 329-1116 eur. Nastupom na matersku o RP prides, potom mas narok na prispevok na staroslivost, ak on poziadas, vo vyske 41€ - pokial starsi ma do 3 rokov a tento prispevok ti budu vyplacat kym mladsi nedovrsi sest tyzdnov... potom uz mas iba materske. Ďalej budeš dostávať rodinné prídavky na dve deti 2x22,xx eur.

z.vrablova
3. feb 2011

Od vcera si platim DNP z maxima (1116E), planujeme tehotenstvo v najblizsej dobe. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dcerku (1,5 roka). Do 28/2/10 som poberala materske zo zahranicia (UK) a nasledne od 1/3 som presla na rodicovsky prispevok. Je mozne po obdrzani potvrdenia platenia si nemocenskeho v zahranici (U1 - E104), aby mi to zaratali do celkovej doby platenia a tym padom by som nemusela platit plnych 270dni pred porodom? V UK som pracovala posledne 4 roky pred odchodom na matersku dovolenku (31/5/2009) a poberala som materske 39 tyzdnov, do 28/2/2010 (kedy som dala zaroven vypoved). Dakujem za odpoved

marrcelkaa
3. feb 2011

@tinara23 ahoj,zase ta budem trosku otravovat.Takze asi tak,ze socialne pracovnicka to este nemaju vypocitane a ani do konca tyzdna nebudu mat.Tak mi to bolo povedane.Tak aby niekto za mesiac to nedokazal spravit,tak to je smutne ☹ .Ale to je vedlajsie.Chcela som ta poprosit,ci by si mi to nevypocitala....minule si mi to pislala,ale neviem,ci ta ciastka 41,18 eur alebo 49,10Eur, ktore z toho si mam zaplatit za ten januar.A to sa nepocita z toho vymer.zakladu co som ti vypocitala a napisala na tu prihlasku.(Max.Vym.zaklad - HM)mne to vyslo 761,55 eur.Ci asi to nema s tym nic spolocne.Ti si si to uhradzala trvalym prikazom alebo si si to sama posielala?Dakujem velmi pekne za pomoc

tinara23
3. feb 2011

@marrcelkaa napíš mi prosím ta presný dátum od kedy si sa to prihlasovala. Počíta sa to z vymeriavcieho základu z ktorého si sa príhlásila. Takže ten tvoj vymeriavací základ je teda 761,55 eur ?

kamaj
3. feb 2011

@tirana23 Ahoj chcela by som sa opýtať. Keď je taká situácia, že si DNP platím od 1.7.2010 a som zamestnaná, ale mám výpoveď.A po výpovedi následne budem znova zamestnaná, ale na dobu určitú a keď mi vyprší tá doba určitá a ja budem tehotná a budem potom nezamestnaná a tehotná môžem mať maximálnu materskú. Musím tam spĺňať 26tt nemocenského poistenia aj u zamestnávateľa?Ďakujem.

marrcelkaa
3. feb 2011

@tinara23 prihlasovala som sa 05.01.2011.Vlastne z toho max.vym.zakladu 1116,75 eur som si odpocitala HM(355,20 eur) a vyslo mi to tych 761,55 eur.Tak mi to povedala ona.

tinara23
3. feb 2011

@marrcelkaa takže poistenie od 05.01.2011, VZ 761,55. Mesačne by si mala platiť 33,51. Teraz budeš platiť to alikv. poistné za január. Prepočet : 33,51eur : 31 (počet dní 01/2011)x 27 (počet dní kolko si poistená 01/2011) ´= 29,19 eur by si mala zaplatiť za 01/2011 keď rátam, že si poistená od 05.01.Posielala som to na účet cez inetrnet banking, ale môžeš to ísť aj priamo vložiť na pokladňu do soc. poisťovne. Dôležité je, aby to tam toho 8.2. bolo.

marrcelkaa
3. feb 2011

@tinara23 dakujem velmi pekne tak idem im to tam poslat.Tak dufam,ze to bude vsetko v poriadku.Dakujem este raz a prajem pekny den Maca

maslarova
3. feb 2011

dobry den vedel by niekto poradit mojej znamej?
20.7.2009 mi skončila rodičovská dovolenka,teraz som na predlženej MD. Od 8.11.2010 si platím dobrovoľné poistenie do Sociálnej poisťovne,každý mesiac 14 eur.Mám zaplatené už aj za tento mesiac, lebo do 8dňa v mesiaci musí byť zaplatené.V decembri mi ochoreli deti,tak som odniesla papiere OčR do Soc.poisťovne a asi pred troma dňami mi poslali 117 eur.Teraz je malý zase chorý, odniesla som papiere do Soc.poisťovne a tá pani mi povedala,že od 1.1.2011 je v platnosti nový zákon, že si musím platiť 270 dní až potom môžem dostať nejaké peniaze za tú OčRKU.Tak neviem,či to mám platiť ďalej,alebo sa odhlásiť....

mariannalen
3. feb 2011

@tinara23 dakujem ti za info. A toto ti na SP nepovedia aj ked som sa ich na to pytala, co spravit a ako..., co k tomu dodat....

zuzka858
3. feb 2011

ahojte, potrebovala by som poradiť. moja hrubá mzda je 650 €, teda na DNP mám prispievať sumou 20,54 €, ale keď si spočítam, koľko prispievam ja z TPP, moj zamestnavateľ a este ja DNP vobec to nie 49 €. kde je chyba?
dakujem