Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

evickav
10. nov 2013

@bobjan to neviem, mne na SP povedali, ze si to mam odsledovat, popripade sa u nich koncom roka informovat

bobjan
10. nov 2013

@evickav dakujem. Ja som na RD este do 2.4.2014, kedy moja dcera dovrsi 3 roky...pracujem od 09/2012 a od 10/2013 som na pn aj z DPO aj zo zamestnania...tak som zvedava, ako to bude...som nevedela, ze cosi take vymyslaju, kruci....

mimi36
10. nov 2013

@zalka takže ja sa prihlásim v prvý deň PN a z akého vymreriav. základu?

evickav
10. nov 2013

@bobjan to ani nie ze vymyslaju, ale ze kazdy rok byvaju nejake zmeny v zakonoch, tak radsej ze si to mam postriehnut

zalka
10. nov 2013

@evickav no lebo sa neoplatí platiť viac ako je rozdiel maxima 1179 eur a hrubej mzdy v zamestnaní .... a ty si písala že si platíš z VZ z 900 eur tak teraz neviem ...

zalka
10. nov 2013

@mimi36 no neviem či si ma pochopila správne ...
ak teraz po MD zrušíš DNP .. tak z DNP aj zo zamestnania máš 7 dnovú OL po MD ...
môžeš ísť na PN z oboch poistení ... tj. napr. zajtra pôjdeš na PN .. a utorok sa prihlás na DNP nech ti plynú dni poistenia
ale neprihlasuj sa zajtra na DNP lebo si zrušíš OL zo zamestnania ..
a z akej výšky ... stačí z minima 393 e

mimi36
10. nov 2013

@zalka aha už chápem a ešte jednu otázku ak sa odhlásim alebo zruším to je asi jedno napr. zajtra tak tá 7 dňová lehota mi začne plynúť už od zajtra alebo až od skončnia MD to je vo štvrtok?
Ďakujem si veľmi zlatá a ochotná.

zalka
10. nov 2013

@mimi36 7 dnová lehota začne plynúť od skončenia poistenia .. ak skončí skôr ako MD tak začne plynúť skôr ...

mimi36
10. nov 2013

@zalka ešte raz ďakujem

evickav
10. nov 2013

@zalka to som asi blbo napisala, ja ked som sa prihlasovala na ten balicek, tak mi na SP povedali, ze ak chcem z maxima, ze to je az okolo 3000€, neviem presne a ze je to jedno, lebo som bola prave PN, takze som si to neplatila, to mi potom prislo rozhodnutie,ze by som musela platit tych asi 900€,
teraz neviem tych 1179€ je len cast z tohobalicka? som z toho magor

zalka
10. nov 2013

@evickav no tak max. balíček je 3930 eur .. ale pre max. PN a MD je hranica 1179 eur .. všetko nad je platiť zbytočné lebo vyššia PN ani MD nebude len z tejto sumy ...
A z tejto sumy sa platí mesačne 414,41 eur ...
a preto mi bolo divné, že si spomínala 900 eur .. tak preto som si myslela, že máš minimálnu mzdu hrubú ...

zalka
10. nov 2013

@mimi36 rado sa stalo

evickav
10. nov 2013

@zalka aha, takze ja si to mozem kludne znizit na ten 1179€, aby som nemusela tak moc platit, ak by ma dr vypisal z PN,,, lebo to by bolo iba na par dni,,, takto mi to vychadzalo na den tych 35€ platit,,,
moc dakujem,zase som o nieco chytrejsia 🙂
len nechapem preco mi vtedy povedali na SP taku info, ale to bola vtedy ta zmena zo zakona a asi este neboli poriadne preskolene na SP

zalka
10. nov 2013

@evickav ale boli preškolené ... len takto zavádzajú ... a nie na sumu 1179 ale poisti sa na sumu 1179-hrubá mzda ... = VZ pre DNP lebo zbytočne by si platila viac

evickav
10. nov 2013

@zalka strasne moc dakujem za vysvetlenie 🙂 velmi mi to pomoze 🙂
prajem pekny vecer

zalka
10. nov 2013

@evickav rado sa stalo ...

szkyka
11. nov 2013

@zalka Ďakujem.

evula71
11. nov 2013

@zalka ahoj mozem aj ja otazocku? vopred vdaka.. svagrina ukoncila dnpo z oboch poisteni v juni 2012 . v januari 2013 nastupila v 8 mesacnej lehote na max.matersku. neplanovane asi koncom decembra nastupuje znova na matersku.moze sa este prihlasit aspon na minimum alebo uz je to zbytocne. dakujem

zalka
11. nov 2013

@evula71 už je neskoro .. mala sa skôr prihlásiť na DNP ... už prešlo viac ako 15 mesiacov od zániku poistenia ... aj počas MD čo mala od 1/2013 keby sa bola prihlásila nebola by nič platila ... škoda mala sa pýtať skôr.

jennika
11. nov 2013

Ahojte babule....mam otazocku, taku komplikovanejsiu...ale vopred dakujem 🙂 do 02.2010 som bola zamestnana TPP (3 roky vkuse)...potom som cerpala podporu...od 10.2010 som bola DNP...a od 04.2011 som nastupila na MD....ked sa mi skoncila, tak som DNP zrusila....teraz som stale na rodicovskej...moja otazka je: ak by som nastupila na druhu matersku cca od 06.2014 mam narok na matersku? ak ano, oplatilo by sa mi zacat platit teraz DNP? stihla by som este max. matersku? 🙂 vopred dakujem 😉

zalka
11. nov 2013

@jennika kedy ti zaniklo DNP?

jennika
11. nov 2013

@zalka na konci novembra 2011..

zalka
11. nov 2013

@jennika už by si nemohla využiť predošlé DNP , a nové by si musela platiť 270 dní aby si mala nárok na MD z DNP .. a z maxima 1179 eur VZ .. sa platí mesačne 414,41 eur ...

jennika
11. nov 2013

@zalka 😕 och ..414€? to som nevedela....ok...dakujeeem velmi pekne 🙂 a na min. matersku mam narok? ci ani na tu?

zalka
11. nov 2013

@jennika ani na tú .. musela by si 270 dní platiť cca 130,27 eur mesačne a MD by bola 255 e .. čo je o 55e viac ako RP bez p latenia .

jennika
11. nov 2013

@zalka aha, to som nevedela...som myslela, ze ked som mala matersku, potom rodicovsku a z rodicovskej pojdem rovno na matersku, tak budem mat, taku matersku ako tu prvuu....nevadi.....dakujem velmi pekneeee za vysvetlenie 🙂

zalka
11. nov 2013

@jennika nie to nie ... len zo zamestnania toto platí ...

jennika
11. nov 2013

@zalka dakujeeeem velmi pekneee 🙂 🙂 🙂

zalka
11. nov 2013

@jennika rado sa stalo

emogeon
11. nov 2013

kocky mate nejaky mail do SP v Ba kde aj odpovedia ?...vdaka