Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
1. aug 2010

baby, jedna mamička tu už spomínala, že ak jej 270dní uplynulo ažpo nástupe na md, tak mala od lekára doniesť potvrdenie, že neporodila do xx.xx.xx resp. ku dnu ...... a v takom prípade nečakali na rodný list dieťaťa. Ale to asi záleží od pobočky, resp. pani, čo to vybavuje.

momoyka
1. aug 2010

@andzi ved praveze, ked by nemala k 18.8., co by bol teda 270-ty den rodny list, tak by bolo jasne, ze este som neporodila, ale uz budem mat narok .... ved oni maju uzavierku vyplacanych davok kedy, az niekedy okolo 10 buduceho mesiaca urcite, ze? to dovtedy by mohlo byt jasne a realizovatelne uzavriet ma ako splnene podmienky a vyplatit davku... ale to je asi len moja fantazmagoria... 🙂

@lucia20 hmm, ja tiez budem mat splnene v auguste.... ale tak to vyzera, ze mi to bude prd platne... (s prominutim)

@gapa tak by to bolo celkom rozumne vyriesit, ale asi naozaj zalezi od ochoty tej ktorej uradnicky... ale ako vieme, tak nikto si nechce komplikovat situaciu... a vyrabat zbytocnu robotu...

ale ako to bude naozaj v nasej pobocke uvidime, ked odnesiem potvrdenie o nastupe na md, a uvidim na koho natrafim, a ako bude so mnou jednat...

lucia20
1. aug 2010

@momoyka no tak sme na tom asi tak rovnako... lebo malu chcu vybrat tak maximalne do dvoch troch tyzdnov... a do splnenia podmienky mame este 12 dni... ale tak aspon som prispela kazdy mesiac do socialnej poistovne.... 😀 😀 😀 😀

lubica69
1. aug 2010

@katarina104 sorry s tou OČR pomôcť neviem Nemám skúsenosť ani nepoznám zákon ohladne toho

smolka
1. aug 2010

Ahojte baby,
chcela by som sa informacne opytat, ohladom DNP. Platim si ho od 6.3.2010 sumu 47 eur +niake drobne. V juni 2010 som skoncila VS, a cakame babatko, zatial nepracujem. Chcem sa opytat, kedy sa zacina "materska z DNP" vyplacat? Je to uz niaky cas pred porodom,alebo az po porode?? Dakujem za Vasu skoru odpoved. 🙂

lubica69
1. aug 2010

@smolka DNP ti musí trvať 270 dní Na MD sa nastupuje 6-8 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu Ak budeš mať 270 dní splnených pred nástupom na MD vypláca sa hneď ak nie tak až po tých splnených 270 dňoch spätne

smolka
1. aug 2010

lubica69
dakujem za skoru odpoved. K 8.marcu 2011 to bude 12 mesiacov co si platim DNP z najvyssieho VZ. Predpokl. termin porodu je v marci, termin este presne nevieme,ale skor v polke marca 2011. Mozno budem teraz vyzerat, ako debil,ale fakt sa to nemam koho opytat, viem, ze na matersku vypisuje doktor. Ale neviem, ako je to u nezamestnanych. Predpokladam, ze vsetko si budem musiet obehat sama, kedze som moment.nezamestnana a ako tehotnu ma asi uz nezamestnaju. A potom treba ist aj s niakymi papiermi od lekara na socialku skrz platenia "materskej z DNP" ?
Dakujem

silviaaigor
1. aug 2010

silviaaigor – Ahoj gapa,
chcem sa ťa opýtať, platím si DNP od minuleho roku z maxima a v juli som dala v praci výpoved a v ochrannej lehote som si dala marodku, ktorú o mesiac ukončím a chcem sa ťa opýtať, či možem znovu marodovať niekedy v novembri, či to môžem využiť viackrát, alebo len raz dlhodobo.Dakujem pekne. Silvia

lucia20
1. aug 2010

@lubica69 mozem este jednu otazku??? ak budem mat presne 12.8. 270 dni to znamena, ze uz v ten den sa mala moze narodit alebo az 13.8.????

lubica69
1. aug 2010

Smolka všetko si musíš obehať sama ale to tak bolo aj keby si bola zamestnaná Tiež pôjdem od septembra na nezamestnanecku Gynekológ ťa vypíše a zanesieš si papiere do sociálky Lucka až 13.8 271.deň Veľmi držím palčeky Hlavne nech ste zdravý

lubica69
1. aug 2010

Smolka ak máš termín až v pokle marca a začiatkom budeš mať zaplatený rok DNP to ti v pohode vydá ísť na MD v normálnom termíne teda 6-8 týždňov pred dňom pôrodu Vypočítaj si len aby si mala splnených tých 270dní v deň nástupu na MD

lucia20
1. aug 2010

@lubica69 dakujem....

smolka
2. aug 2010

lubica69
Dakujem krasne 🙂

kocica43
2. aug 2010

ahojte.som v zamestnana a zaroven si platim DNP. mam narok na PN?????????som v 8 tyzdni a moja praca je dost narocna. zamestnana som uz pomaly 12mesiacov, DNP som si zacala platit pred 6 tyzdnami. neviem som z toho uz dilino. jedni povedia ze mam narok aj od zamestnavatela a aj od DNP a ini zase nie
,ze tam musim splnat nejake tie 270dni.u nas na socialke sa toho vela nedozvies lebo mame take ochotne pracovnicky.

nikaivka
2. aug 2010

Gapa, ďakujem ti pekne za tvoju odpoveď. Potešila si ma. 🙂

svetlankat
2. aug 2010

@gapa chcem sa ta velmi pekne opytat, mozno to tu uz bolo spomenute. Mozem odhlasku poslat aj postou a budu akceptovat datum na odhlaske resp. peciatke posty? Alebo az ked to prijimu?

adra17
2. aug 2010

Ahojte, prosím Vás, ako zistím, či nemám v SP nejaké preplatky z DNP? Musím sa sama informovať, alebo posielajú nejaký výpis? Ďakujem!

andy.v
2. aug 2010

Ahojte, prečítala som pár strán dozadu, ale mám v tom nejaky zmätok. Poradíte aj mne? Situácia je takáto: teraz začiatkom augusta som sa chcela pripoistiť na dnp a následne sa začať snažiť o babatko. V TV som započula chystané zmeny práve v sociálnej poisťovni a v oblasti nemocenského poistenia. Moja otázka je, či má význam isť sa pripoistiť z maxima, či mi to neskôr, resp. onedlho nebude zrušené a ja vyhodím peniaze do vzduchu.

Veľmi pekne ďakujem za rady

andzi
2. aug 2010

@andy.v nuž tak na toto sa opýtaj priamo ministra Miháľa alebo choď za vešticou. Nikto z nás to nevie, čo bude. A ty ešte ani tehotná nie si a nevieš kedy sa ti podarí otehotnieť, tak si myslím, že kladieš veľmi hypotetickú otázku.

gapa
2. aug 2010

@svetlankat
dá sa aj poštou, aj ked osobne je lepšie. Ale či treba poslať v predstihu, alebo možno dať dátum taký, aký bude na pečiatke ti neviem potvrdiť ani vyvrátiť. No lepšie s predstihom, poslať doporučene a nechať si kopiu.

gapa
2. aug 2010

@andy.v
aj ked p. MIhál spomínal, že s DNP nechystajú zmeny, nemôže ti to nikto zaručiť.

andzi
2. aug 2010

@gapa môj názor je taký, že aj DNP postihnú zmeny, ale najskôr asi chystá zmeny v dôchodkovom systéme a potom príde na rad aj nemocenské.

lucia20
2. aug 2010

@andzi ja osm pocula, ze chcu obmedzit toto dobrovolne platenie, lebo je to ako zneuzivanie, ale neviem co je na tom pravdy... ale hadam nas sa to este netyka...

lubica69
2. aug 2010

@kocica34 na PN z DNP musíš mať splnených 270 dní

lubica69
2. aug 2010

@adra17 o preplatok musíš požiadať ty Žiadny výpis neposielajú

domika9
2. aug 2010

ahojte chcem sa opytať momenatalne som na materskej (DNP som si platila ) ale chcela by som mať detičky zasebou čiže by som šla z rodičovskej znovu na matersku ked si budem teraz dalej po nastupe na rodičovsku platiť DNP a druhe babo by sa mi narodilo skor ako mi skončí rodičovska nastupim opäť na matersku alebo sa ide dalej v rodičovskej a tym padom sa mi materska nebude vyplacať alebo ako to je ak by som samozrejme mala splnenu podmienku 270dni poistenia vkuse
neviem či to je doležite ale som zamestnana dakujem

bubulka722
2. aug 2010

Ahojte kočky!!! Pred časom som vás prosila o radu. Som PN (rizikové tehu) a mala by som ísť len na určitý čas do práce (cca 2-3 týždne) zaučiť pani čo ma bude zastupovať počas MD. Mám 14 dní nevyčerpanej dovolenky a chcela som sa spýtať kedy ju mám právo vyčerpať. Dnes som sa ale od zamestávateľa dozvedela novinku, že si ju môžem vyčerpať až po návrate z MD. Povedal mi, že mi ju neprepatí ani mi ju teraz nedá vyčerpať. Má zamestnávateľ právo presunúť mi moju dovolenku až o 2 - 3 roky, teda po návrate z MD alebo sa v tomto prípade môžem proti tomu brániť. Chcela som si ju vyčerpať teraz. Ďakujem za odpovede!!!

lubica69
2. aug 2010

@domika9 moja tak to fakt neviem Tiež by ma to zaujímalo ako to je Možno niekto poradí @babulka722 to netuším ale možno ti tiež niekto pomôže A možno aj v inej téme ako DNP ...

lucia20
2. aug 2010

@domika9 mozem ti povedat ako to bolo u mna, deti mam po 16-tich mesiacoch... pred narodenim prvej som si platila odvody, tkze som poberala matersku.... potom rodicak... zase som platila odvody, takze som musela zrusit rodicak ked mi vznikol narok na matersku a dalej som poberala uz iba na druhu dceru matersku a potom rodicak...
od nastupu na matersku s druhou som stratila narok na hocico, co by sa tykalo starsej aj ked este nemala tri roky...

emogeon
3. aug 2010

kocky vpyplnam prave reg. list FO na DPO, to identif. cislo v bode 1. mi pridelia v SP? hned na podatelni?
a kt. body sa presne vyplnaju 1,3,11,12, ?
vdaka...