Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jajuuus
10. jan 2012

@mima595 ok, ďakujem veľmi pekne! nie, nečerpám, ani sa nechystám 😉

tinara23
10. jan 2012

baby nepatrí to sem, ale nedá mi to, aby som to sem nedala 😠 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3426085... , nechcem vyzerať ako rasista, ale kde idú peniaze

hankky
10. jan 2012

@janulap pocas materskej dovolenky DNP neplatis 😉 cize ak porodis 28.10. nastup na matersku budes mat 6 tyzdnov pred tymto datumom, takze za oktober nebudes platit vobec a za september vyplatis alikvotnu ciastku do 8.10.

adrii1
10. jan 2012

čavte babky,

prečítala som si asi posledné 4 strany ale nenašla som taký prípad čo potrebujem. Platím si DNP od Apríla 2011, spolu s mojou hrubou mzdou mi to vychádza na 1110€ (610 hrubá mzda + 500 DNP). Čiže 270 dní mám už za sebou. V decembri 2011 som otehotnela. Je možné na konci Januára nastúpiť na PN, ktorá by mi bola vyplácaná z VZ 1100€ a ostať PN po celú dobu tehotenstva? A po pôrode bude mi materská vyplácaná z toho istého VZ?
ďakujem pekne za odpoveď

yashmin
10. jan 2012

@janulap no mne to vtedy tak vysvetlila ze musis mat zaplatene vsetky splatky inak Ti zanika narok ale to bolo rok a pol do zadu...a mne to vtedy vyslo len len ale vyslo 😀

majocka1705
10. jan 2012

Ahojte. Chcem sa opytat na matersku a DNP.
Od Oktobra 2010 som si zacala platit DNP krore som si ale ku dnu 7.6.2011 zrusila nakolko som si platila z 500€ vymeriavacieho zakladu a k 8.6.2011 sa nanovo prihlasila ale na najvyssiu sumu t.j tych 1116€ .
Splnila som podmienku 270 dni, aj 26t co som mala nanovo poistenie.
Preto moja otazka znie, termin porodu mam na 9.2.2012 uz som aj na materskej ale zaujimalo by ma, ci mam teda narok na tu najvyssiu matersku, alebo nie...
Nakolko som este nedostala ani papier zo Soacialnej poistovne ani este € na ucet pytam sa vas.

euphoria
10. jan 2012

prosim vas, viete niekto poslat link na soc. poist, tlacivo registracny list..nejde mi to akosi otvorit a potrebujem odhlasit dnp vopred dik

kata13
10. jan 2012

ahojte, chcem sa spytat, alebo utvrdit svoje informacie. DNP som si zacala platit v auguste, momentalne som tehotna, termin mam v juli. DNP sa rusi od februara, ale podla toho vsetkeho co bolo okolo toho povedane, som bola v tom, ze splnam tu ochrannu lehotu a matersku z toho dostanem. Pisala som na socialku, ako sa mi zmenila platba od noveho roku a tu je odpoved:

Dobrý deň,

na základe žiadosti o poskytnutí novej výšky odvodov od 01.01.2012 Vám oznamujeme nasledovné:
od 01/2012 sa menilo poistné zo 14,47€ na 14,95€. Platbu si preto treba upraviť.

Na základe novely zákona zaniká dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky koncom januára (bez povinnosti podať odhlášku). Kto bude mať záujem o pokračovanie platenia dobrovoľného poistenia, sa bude musieť prísť k 01.02.2012 opäť prihlásiť (Záhradnícka 31, okienko 8 a 9), no už sa nebude dať poistiť zvlášť na nemocenské poistenie, ale na balíček, kde budú všetky tri spolu (nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti).
Suma všetkých troch z minima je vo výške 119,45€ (informatívne).

Pekný deň

no teraz som z toho trosku mimo, znamena to, ze aj ja sa musim nanovo prihlasit a do materskej budem platit tu sumu 119,45€?
dakujem za odpoved

ikuza
10. jan 2012

@kata13 podla mna nie. Mozes si vybrat ci sa chces prihlasit do toho balika alebo nie. Ak nie, tak ti vypocitaju matersku z toho, co si doteraz zaplatila. Uff, ale to su len moje dohady :(.

poisonblu
10. jan 2012

@kata13 nie, ty nemas este 270 dni splnenych - teda ak si nemala nejake ine DNP predtym - tak ty pokracujes dalej aj po 1.2. 2012 a ked teda platis minimum, tak sa ti iba zvysilo poistne, lebo sa menili VZ...

kata13
10. jan 2012

@poisonblu to znamena, ze platim len tych 14,95€ dalej? som jej to napisala, tak som zvedava co mi odpise.

elise
10. jan 2012

tak mne prišla maximálna PN ale štve ma že to neprišlo ešte na učet ale hypoteku nám pozdržia do konca mesiaca tak uvidíme. v rozhodnutí je aj zmienka ak má niekto aj ine nemocenske poistenie tak že pn z dobrovolneho môže využiť po zaplateni 26 týždnov. vo štvrtok sa idem znova odhlásiť a prihlásiť na nove DNP ja PN neukončujem, pn trvá dalej, tak mi bude pn vyplácaná z toho predchádzajuceho vymeriavacieho základu

domeli
10. jan 2012

@euphoria pošli mail do IP, hodím Ti to tam.

stojdulka
10. jan 2012

@lucka23 na to som sa tiež pýtala (pretože ja som teraz na PN a ešte i budem) tak mi pani povedala že i počas trvania PN sa môžem prihlasiť na balíček a počas PN sa DNP neplatí 😉

poisonblu
10. jan 2012

@kata13 ano, kedze nemas 270 dni, budes ich mat az v aprili....

poisonblu
10. jan 2012

@stojdulka a ty si na PN z DNP? ked ti stale trva PN aj pocas tej odhlasky a prihlasky, tak ti ostava stale rovnaky VZ? nepojde ti potom PN z minima?

elise
10. jan 2012

@poisonblu iba ak by sa zrušila PN a znova pn vypísala

emogeon
10. jan 2012

@elise prosim ta pekne ak si traz pojdem v januari odhlasit a znova s prihlasit mozem byt popritom na Očr?... ci nie?.... dostanem to este z maxima?..dakujem

jachacha
10. jan 2012

Ahojte, kolko presne je teraz očr z minima z DNP na den?

elise
10. jan 2012

@emogeon kludne môžš byť aj OČR dostaneš z toho predchádzajuceho základu ktorý si si platila len ju maj plných 10kalendárnych dni

stojdulka
10. jan 2012

@poisonblu ja som szčo platím odvody z minima a do max.VZ si doplácam z DNP. Teraz som na PN od 28.11. teda spolu mám max. PN. na sociálnej mi povedali že sa môžem k 1.2.prihlásiť na balíček i ked budem na PN a dalej mi bude platiť VZ pretože pokračovanie DNP sa berie ako nepretržité hoci staré k 31.1. zanikne (to je v zákone). a z balíčka nebudem platiť pretože budem dalej na PN.

emogeon
10. jan 2012

@elise dakujem..nesmie mi ju lekarka dat menej ako 10 dni?

elise
10. jan 2012

@emogeon môže ale nevyužiješ ju naplno, naplno je platená 10 kalendárnych dni🙂

lucka23
10. jan 2012

@stojdulka tak to by bolo super keby to tak bolo. nad takouto variantou som aj ja premyslala ale myslela som si ze aspon nieco budem musiet platit aj ked budem na PN. kedze to uz nebude len nemocenske poistenie ale v baliku s ostatnymi poisteniami.

toxity
10. jan 2012

Babky prosím poradíte mi? Keď už mám 270dni za posledné dva roky, ale posledné prihlásenie na DNP bolo v októbri 2011, ráta sa mi odznova 270dni od toho októbra?

mirkave
10. jan 2012

@adrii1 pokial mas splnenu podmienku 270 dni,tak v pohode-nastup na pn a potom normalne na matersku

stojdulka
10. jan 2012

@lucka23 počas praceneschopnosti sa neplatí žiadne postenie

berusaa
10. jan 2012

ahojte,prosím o radu 🙂.Beriem materskú z DNP do marca 2011,270 dní platenia už mám dávno,lebo si platím už nejaké 3 roky.Chcem sa spýtať,že ak som teraz na materskej či sa dá odhlásiť teraz v januári a znova prihlásiť aby som si zas platila po starom aspon tých 270 dní čo sa ešťe dá a potom bola v tej ochrannej lehote 8 mesiacov,lebo človek nikdy nevie čo bude a rozmyšlame nad ďalším bábom 🙂 Vďaka za kažú radu

lucka23
10. jan 2012

@stojdulka tak vdaka za info, zas esom o nieco mudrejsia. 😵 joj ani nevies aka som rada ze existuje moznost ako ist na max. PN a zaroven sa "nezblazdnit" z toho ak nam to tento mesiac nevyjde. 😵

zabkakatka
10. jan 2012

@berusaa
ahoj, no myslim ze to tak mozes urobit - ja to mam tiez v plane, lebo chceme druhe mimi a rada by som mala max matersku... tak dufam, ze je to tak ok