Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vani
17. jan 2012

@reiva ako to myslíš ? prečo trpneš ?

karinkaeich
17. jan 2012

@reiva toto mi napisali zo soc.poist.
Všeobecne platí, že nástupom na rodičovskú dovolenku sa zamestnankyni prerušuje (prerušenie sa chápe ako ukončenie) nemocenské poistenie. Pri ukončení rodičovskej dovolenky (za predpokladu trvania pracovného pomeru) a nástupe na ďalšiu materskú dôjde však k obnoveniu prerušeného povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, a teda aj k opätovnému vzniku povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, čím sa splní jeden zo základných predpokladov nároku na nemocenskú dávku z nemocenského poistenia zamestnankyne.
Ak budete v ochrannej lehote z dobrovoľného nemocenského poistenia, a nástupom na materskú sa Vám obnoví dobrovoľné nemocenské poistenie zamestnanca, ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia Vám zanikne a nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia v ochrannej lehote nevznikne.

reiva
17. jan 2012

@karinkaeich Lenže ja nie som zamestnankyňa. Na prvú MD som nastúpila takpovediac z úradu práce a to som si vtedy platila DNP niečo cez rok a pol, počas MD som DNP nemusela platiť, platil to štát. Keď som nastúpila na RD v júni 2011, tak som si DNP nezrušila ale platila naďalej, vtedy z MVZ čo bolo mesačne 47,70 eur. To si platím dodnes.
Tak ako mám chápať moju situáciu? Myslím že budem v OL

reiva
17. jan 2012

@vani Vieš je to komplikované a keď ti na pobočke SP dve zamestnankyne vysvetlia zákon po svojom, tak že máš dve verzie, tak je potom ťažké sa v tom zorientovať. Ja som to pochopila ta, že ak sa v januári odhlásim a nanovo prihlásim na DNP a otehotniem počas tých 270 dní, čo si budem platiť a nárok na materskú mi vznikne v OL, tak budem mať nárok na MD z takého VZ aký som si platila. Len to je veľmi individuálne, ja som napríklad predtým nerobila na prac.zmluvu. Ked je niekto zamestnaný aj si platí DNP, tak sa to možno inak posudzuje, tam je veľa vecí, podľa čoho to oni posudzujú a ťažko sa v tom orientuje. Takže tiež som si nie istá.

elise
17. jan 2012

@vani ak presiahneš maximálny vymeriavaci základ tak ti vyplatia maximálnu možnu dávku ktorá je zákonom stanovena ja si platím z maxima už 5 rok

karinkaeich
17. jan 2012

@reiva tak to ja uz naozaj neviem, ked jeden povie tak, a druhy presny opak ☹ asi az cas ukaze, dufam, ze sa to coskoro utrasie

datanka
17. jan 2012

@caterine no,nie som na RD,tak dufam,ze mas pravdu 😒

datanka
17. jan 2012

@jankasz to ti neviem povedat,skus gapu

reiva
17. jan 2012

@karinkaeich No ja si myslím, že zamestnankyni, ktorá si platila aj DNP sa posudzujú inak ako čisto DNP. Ja som DNP ešte neprerušila, a ukončím ho teraz v januári a opätovne ďalším dňom sa prihlásim na DNP, ale z MVZ, čiže mesačne tých cca 50 budem platiť. Tým pádom mi neukončia DNP, až po získaných 270 dňoch poistného a ak by som bola tehotná, tak je tam tá 8 mesačná ochranná lehota. Akurát neviem či sa v tej ochrannej lehote bude počítať z MVZ alebo len z minima. Lebo mne na SP u nás povedala jedna zo zamestnankýň, že ak mi MD vznikne v OL, tak mi nemusia uznať maximum a uznajú len minimum. TAKZE CAS UKAZE 😝

marrcelkaa
17. jan 2012

Dobry vecer!mohla by ste mi niektora poradit?Platim si dob.nem.poistenie splnam poziadavku 270 dni.Hlavne som si to davala kvoli vyssej materskej.Ale citala som ze maju byt nove podmienky od Februara.Ja si platim 33 eur mesacne tak neviem,ci to mam zrusit.Lebo teraz ze vraj budu ine platobne podmienky.Len ked to odhlasim,ci budem v tej ochrannej lehote a dostanem tu vyssiu matersku na ktoru nastupujem zaciatok februara.Dakujem

millada
17. jan 2012

@janulap , tak to ani ja netusim. Ale toto mi odpisali priamo zo soc. poist. @reiva @karinkaeich

Všeobecne platí, že nástupom na rodičovskú dovolenku sa zamestnankyni prerušuje (prerušenie sa chápe ako ukončenie) nemocenské poistenie. Pri ukončení rodičovskej dovolenky (za predpokladu trvania pracovného pomeru) a nástupe na ďalšiu materskú dôjde však k obnoveniu prerušeného povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, a teda aj k opätovnému vzniku povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, čím sa splní jeden zo základných predpokladov nároku na nemocenskú dávku z nemocenského poistenia zamestnankyne.
Ak budete v ochrannej lehote z dobrovoľného nemocenského poistenia, a nástupom na materskú sa Vám obnoví dobrovoľné nemocenské poistenie zamestnanca, ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia Vám zanikne a nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia v ochrannej lehote nevznikne.

datanka
17. jan 2012

@dori2 prosim ta,zisti to a daj vediet,aj mna by to zaujimalo,tiez si platim z max.,a som zamestnana.proste som tam truba napisala ten najv.vym.zaklad a zabudla som odratat mzdu.ked som volala,povedali,ze to nevadi,nech poziadam po kvartali o preplatok.tak dufam,ze je to tak

millada
17. jan 2012

Takze presne to iste mi napisali, čo aj @karinkaeich 😒

datanka
17. jan 2012

@elise takze nevadi,ze si platim z max.aj ked som zamestnana.proste po nejakom pol roku poziadam o vratenie rozdielu,ze?a nebudem dostavat koli tomu min.MD ako tu pisala nejaka kocka?

blue_eyes
17. jan 2012

@reiva no ano, vlastne od oktobra po jun2013 musis byt uz na materskej

datanka
17. jan 2012

@vani to je nejaka hovadina,nie?ved poziadam o preplatok a tym padom tam nebudem mat naviac

elise
17. jan 2012

@datanka ja mám momentálne maximálnu PN to iste bude platiť aj o materskej, mám v skutočnosti vyšši ako maximálny vymeriavaci základ ked sa mi sčíta DNP a plat. preplatok vrátia a každý rok si prikladám a sumáre DNP- zaplanej celkovej sumy k ročnemu zučtovaniu dani

vani
17. jan 2012

@datanka tiež som si to myslela. ked som bola na pnke, preplatok už som mala vyplatený, ale aj tak mi plnú nedali....

karinkaeich
17. jan 2012

@millada som z toho nestastna. dufam, ze to nebudu vyhodene peniaze ☹ ty si uz tehotna?

mimca20
17. jan 2012

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Tak tieto dva clanky mi dosli dnes na email. dost su zrozumitelne... Pekne citanie 🙂

millada
17. jan 2012

@karinkaeich , ved aj ja som z toho na nervy 😒 Ano, ja som uz tehotna, klop-klop, dufam, ze to vyjde, som len na začiatku 🙂 Ale teda, poradila mi kamoska, ze sa treba odhlasit a nanovo prihlasit. Tak tam asi zajtra zbehnem a spravim to tak 🙄

vani
17. jan 2012

@datanka a ešte mi to dnes aj potvrdila pani na sociálke, lebo som sa jej na to pýtala, keď som si to zakladala na novo. Vraj, pokiaľ sa zamestnám teraz niekedy a už si platím maximum, tak to presiahnem a už maximálnu materskú nedostanem

emogeon
17. jan 2012

kocky poradte pls, chcem ist s dcerou na ocr...uplatnujem si iba z DNP..da sa to aj v tomto roku?..dakujem

datanka
17. jan 2012

@elise tak preco tu vani tvrdi,ze aj ked dostala preplatok o ktory poziadala,aj tak jej nedali max.to je nejake cudne,nie?

datanka
17. jan 2012

@vani vidis a mne tvrdila,ze to nevadi v SP.teraz som s toho jelen uz fakt 😖

karinkaeich
17. jan 2012

musim platit dnp este aj po nastupe na md? alebo kedy ho uz mozem zrusit?

karinkaeich
17. jan 2012

@millada daj vediet, co ti povedali. ma to zaujima, ze az 🙂

vani
17. jan 2012

@datanka ja tiež ....akurát, čo som sa rozčúlila
ale niektoré baby mi to tu potvrdili, keď si prečítač diskusie vyššie

elise
17. jan 2012

@vani maximálna materská sa vyplatí ak sa ti sčítaju vymeriavacie základy (DNP + zamestnanie) z toho 65% ale ak ti prevyšuje maximálny vymeriavaci základ 1153,50 (od 01.012012) tak ti bude 65 % vypočítane z toho maximálneho základu čo je stanovený zákonom.