Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
17. jan 2012

@marrcelkaa ak mas splnenych 270 dni tak,k 1.2.2012 ti DNP zanikne.Ano,v ochrannej lehote nastupis na MD a dostanes matersku z toho VZ,ktory si si platila 🙂

millada
17. jan 2012

@karinkaeich , jasne, dam vediet 😉

reiva
17. jan 2012

@millada Ano, však rozumiem, len neviem ako sa to vzťahuje na nezamestnané, čo je môj prípad, ja som predtým nepracovala. A tehu ešte nie som, zatiaľ sa nepodarilo.

lenkaga
17. jan 2012

baby pekne vas prosim o radu....
DNP som si platila od 10.2010, mala som tam rozne vymeriavacie zaklady, tak aby mi vysla vyssia materska tak som sa 30.11.2011 odhlasila a 1.12.2011 prihlasila z min. VZ...15.12.2011 som nastupila na matersku
teraz ma zaujima, ci sa este mozem odhlasit a znova prihlasit, aby som po ukonceni materskej mohla este cerpat PN alebo OCR...
kto sa tomu rozumie pekne prosim o radu do IP- mam doma tyzdnove babatko a nestiham sledovat tuto diskusiu...
VOPRED VELMI PEKNE DAKUJEM ZA RADY

janulap
17. jan 2012

@reiva,tak na teba sa to nevztahuje...necitam celkom co pisete,platis si DNP?

datanka
17. jan 2012

@elise je to urcite tak?boze,nech mas pravdu,lebo teraz som dost zmetena,ci tam mam zasa ist a zas rusit,co som si zakladala 12.1.a zalozit to nanovo uz s tym rozdielom?...takze nemusim?budem tam saskovat jak taka koza 🙂

vani
17. jan 2012

@elise ja som si platila maximum od decembra 2010 a bola som aj zamestnaná. od 1.8.2011 som nezamestnaná, ale DNP si platím stále maximálne. v decembri mi vyplatili preplatok cca 100e. V novembri som bola PN 25 dní a dostala som PNku 290eur. Keď som sa pýtala prečo,t ak mi povedali, že preto, že som presiahla to maximum. tak ja potom neviem

reiva
17. jan 2012

@janulap Na prvú MD som nastúpila takpovediac z úradu práce a to som si vtedy platila DNP niečo cez rok a pol, počas MD som DNP nemusela platiť, platil to štát. Keď som nastúpila na RD v júni 2011, tak som si DNP nezrušila ale platila naďalej, vtedy z MVZ čo bolo mesačne 47,70 eur. To si platím dodnes. Teraz mám v pláne sa ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť, tiež z MVZ, čo je mesačne cca 50 eur. Neviem, či v ochrannej lehote ak by som nastupovala na MD mi bude počítaná materská z minima alebo maxima - už mám v tom zas chaos

janulap
17. jan 2012

@reiva napis alebo skopiruj toto @elise urcite ti poradi 🙂

reiva
17. jan 2012

@elise Ahoj. Odporučila ma na teba @janulap 🙂 že vraj sa vyznáš v tých zákonoch? Ako to tu čítam, tak mám v tom teda už poriaden chaos.
"Na prvú MD som nastúpila takpovediac z úradu práce a to som si vtedy platila DNP niečo cez rok a pol, počas MD som DNP nemusela platiť, platil to štát. Keď som nastúpila na RD v júni 2011, tak som si DNP nezrušila ale platila naďalej, vtedy z MVZ čo bolo mesačne 47,70 eur. To si platím dodnes. Teraz mám v pláne sa ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť, tiež z MVZ, čo je mesačne cca 50 eur. Neviem, či v ochrannej lehote ak by som nastupovala na MD v OL mi bude počítaná materská z minima alebo maxima, čo si chcem platiť?"
Ďakujem za radu.

reiva
17. jan 2012

@vani Myslím si, že si mala dostať PN z maxima. Nejak to u teba nesedí 😖

reiva
17. jan 2012

Práve reklamovali noviny SME, zajtra kupujeme 😉 malo by tam byť písané o DNP, tej novela zákona a ako sa to vzťahuje na tehotné alebo tie čo by chceli v najbližšej dobe otehotnieť.

vani
17. jan 2012

@reiva vidíš a nedostala. Dostala som o 200eur menej....

elise
17. jan 2012

@reiva ak si budeš platiť z maxcima mala by si dostať maximálnu matersku, ak si bez práce. otehotnieť budeš musieť do 270 dni od prihlásenia ale musiš to stihnuť najneskorší den prihlášky na DNP 31.01.2012

merry_v
17. jan 2012

@reiva
tiež som zachytila o tom SME, zajtra informujte čo tam píšu, možno aj na nete bude niečo, ale v novinách je vždy toho viac 🙂

emogeon
17. jan 2012

@vani to len kvoli tomu ze si mala podla nich preplatok v SP?... ozaj a kedy vznika takyto preplatok?

elise
17. jan 2012

@vani kolko ti dali na den? lebo každý mesiac je to inak denná dávka x počet dni čo si na pn kalendárnych ale prvých 10 dni to maju inak mne vymerali maximálnu dennu dávku

vani
17. jan 2012

@emogeon o preplatok si požiadaš na konci roka. vychádza, ak si platíš viac, ako je ten rozdiel (pokiaľ si zamestnaná).

vani
17. jan 2012

@elise prvé tri dni mi vymerali 6,0225EUR a za ďalšie dni 13,2495Eur. Nechápem prečo....

reiva
17. jan 2012

@vani Však mne to vychádza tak, že si mala splnených 270 dní aj zo zamestnania aj z DNP, čiže si podľa mňa mala dostať max - myslím si, že to že si presiahla maximum nemá na to vplyv, ale možno to, že ti nemocenské zo zamestnania zaniklo, možno to ovplyvnilo výšku PN v tvojom prípade. Pretože v čase nástupu na PN si už nebola nemocensky poistená zo zamestnania, ale len z DNP. Ale aj tak mi to nesedí, keďže si si platila z maxima. 🙄 kto sa má v tom vyznať

@elise ďakujem... však tak som to aj chápala ja, len ma tu diskusia zmiatla. Pravdou je, že každý prípad je individuálny.

elise
17. jan 2012

@vani bola si v tom roku viac krá tna pn, alebo očr? lebo to sa potom odrátava

elise
17. jan 2012

@vani a dala si si vystaviť 2PN - zamestnávateľovi v ochrannej dobe a do sociálnej poisťovne? @reiva má pravdu ak nemocenske z práce zaniklo má to vplyv na PN z DNP

vani
17. jan 2012

@elise nie nebola som viac krát....
a áno, dala som si vystaviť Pnku 2x. Jednu pre úrad práca, ktorý mi pozastavil podporu na tých 24 dní a vyplatil mi len sumu za 7 dní, kedy som PN nebola a druhá pre sociálnu poisťovňu, ktorá mi vyplatila to, čo som ti napísala....

reiva
17. jan 2012

idem baby lebo sa tu zbytočne dopletiem.... nezabudnite zajtra na SME 😉 papa

elise
17. jan 2012

@vani tam je ten pes zakopaný bola si evidovaná na urade práce a dostala si vyplatenu podporu to je ako keby ti vzniklo nove poistenie

vani
17. jan 2012

@elise a to znamená ? nerozumiem tomu

pandorka27
17. jan 2012

baby, viete mi poradit ohladom retazoveho tehotenstva a DNP. som zamestnana, momentalne na RD (od septembra 2011), chcela by som byt doma s malym co najdlhsie a potom opat otehotniet (planujeme koncom 2012 a zaciatkom 2013). kedze sa zmenili podmienky DNP, premyslam o tom, ze by som sa este do 31.1.2012 prihlasila podla starych podmienok, v oktobri 2012 po uplynuti 270 dni sa mi DNP automaticky ukonci. kedze v tom case pravdepodobne nebudem este tehotna, ako je to s tou ochrannou lehotou osmych mesiacov pre tehotne??? dobre tomu rozumiem, ze keby som do osmych mesiacov neporodila, nemala by som narok na nemocenske/materske z DNP? ako je to v pripade PN pocas RD? dakujem!!!

spisiacka
17. jan 2012

@millada cize ked som zamestnana teraz na rodicaku a aj ked nastupim na matersku este v trvani rodicaku tak na matersku mi narok z DNP nezvnikne. Dobre to chapem?

spisiacka
17. jan 2012

a vznikol by narok aspon na PN? pocas trvania rodicaku?

millada
17. jan 2012

@spisiacka , tak nejako som to pochopila z tej ich odpovede 😒