Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zlatat
14. dec 2011

@silvinka666 áno, ja som si celý rok 2009 - 11 platila z maxima ... dokonca keď som bola na OČR ( dostávala som max. dávku ) , tak som veľakrát platila aj za to obdobie, lebo som si zabudla zmeniť trvalý príkaz v banke - čiže som im tam dala viac peňazí ako som musela 😒

karinkaeich
14. dec 2011

ach babenky, pevne dufam a verim, ze aj keby to pezident podpisal, tak je to tak ako pisete - odhlasit a opat prihlasit, nechaju nas doplatit 270 dni po starom. a dovtedy sup sup vsetky byt tehotne, nech mozme cerpat max.matersku 🙂 pekny den vam prajem

natalia6
14. dec 2011

@oskvarka http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s registracny list FO. ja som to vyplnila priamo v pocitaci a uz som to na pobocke len podpisala.🙂

silvinka666
14. dec 2011

@zlatat podla mojho nazoru mas narok na maximalnu PN, aj ked teraz prerusis... ale over si to este na SP, ale ja si myslim, ze hej, kedze si si stale platila z max., tak ti podla mna nemaju preco dat min. ... ale samozrejme, ked ti skonci tych poslednych 270 dni, ktore ti budu zase plynut odkedy sa znova prihlasis, mozes ist uz len do 7 dni na PN a potom uz nie.. a este do 8 mes. na matersku :D

oskvarka
14. dec 2011

@natalia6 aha tak nieco z takymto nadpisom som tam videla len som si nebol ista ci je to ono.. diki..

zlatat
14. dec 2011

@silvinka666 toto chápem, a ak mi uplynie tých nových 270 dní a ja nebudem tehotná, tak potom budem musieť uvažovať čo ďalej, či si platiť balíček alebo sa na to vybodnúť

natalia6
14. dec 2011

@oskvarka ked si este uvedies cielovu skupinu dobrovolne poisteny, tak ti hned vybehnu prve 2 formulare. jeden je na vytlacenie a rucne vyplnenie a druhy na vyplnenie v pocitaci a vytlacenie.🙂

oskvarka
14. dec 2011

@silvinka666 @zlatat určite len z minima... PDVZ zanamena z minima .. ved to vsetko pisu na socialnej poistovni http://www.socpoist.sk/vyska-davky-/1292s#vyska...

◦prípady, v ktorých sa nemocenské určí z PDVZ (nie z DVZ)
■poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
■dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
■dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)

oskvarka
14. dec 2011

@natalia6 no stiahla som si oba ale na moj vkus je tam akosi vela okienok :D... ale neva ved este cas budem to riesit v januari.. dufam ze to bude este vtedy mozne ale nikde nepisali ze by nebolo tak sa na to spolieham...
viete ci to uz podpisal prezident??

bibusha
14. dec 2011

boze ludia, ja mam z toho v hlave gulas :( uz 10 mesiac si platim dobrov. pripois. a neviem co mam dalej robit, ci si to platit alebo mi to vsetko prepadne :( zacala som si to platit len kvoli materskej. mesacne tam davam vyse 35 €. mam ist na PN alebo cakat ze co bude? a kolko by mi to asi vyslo keby som isla na marodku? poradte mi prosim. dakujem

adka_praha
14. dec 2011

@silvinka666 prave som to kukala tak 13. jula je 270. den, co to budem platit a ak sa naozaj zadarilo a nic sa nestane, tak niekedy koncom augusta, zaciatkom septembra by som mala mat termin... platim si to odkedy som sa prihlasila, z maxima takze ak s tym nieco nedorobia, tak mam potom narok na tu maximalnu matersku... dufam, ze som to uz pochopila spravne a uz nad tym nebudem rozmyslat, lebo ja som z tychto socialnych veci potom na prasky... 😅

silvinka666
14. dec 2011

@zlatat tak, presne tak... to uz teda uvidis potom, ale tak aspon na daku PN sa hodit do tych 7dni, ak sa bude dat,aby sa aspon nieco vratilo :D

silvinka666
14. dec 2011

@adka_praha presne tak by to malo byt, ak nas to nechaju doplatit si po starom... tak teda uz len dufajme... a drzim palce :D

adka_praha
14. dec 2011

@silvinka666 dik 😀 😵 aj ja 😉

silvinka666
14. dec 2011

@oskvarka ale preco? ved by to malo byt tak, ze ked nie je splnenych 26 tyzdnov, tak sa davka vypocitava z VZ z minuleho roku, a ked v minulom roku platila cely maximum, preco by jej mali dat minimum?

emonicka
14. dec 2011

ahojte, chcela by som sa vas na nieco opytat. mam z toho uplny gulas. ako je to ked chcem ist z RD znovu na MD? bude vyska mojej MD taka ako pri prvom tehu ked som pracovala? cize bude sa mi vypocitavat z platu alebo nie? a budem dostavat len RD. podotykam ze si neplatim dobrovolne nemocenske? ako je to v mojom pripade, prosim poradte mi 🙂 a ako je to traz s tym DNP? oplati sa mi to zacat si platit? traz je to vsetko take nejasne a vobec neviem co spravit. dakujem vam 🙂

mariro
14. dec 2011

nechapem jedno,vsade aj b blogu pise Mihal o povinnych 3 poisteniach a vo vypoctoch nazornych uvadza aj rezervny fond a invaliditu,tak co teda budeme platit,kolko tych poisteni????

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

Viete na to odpovedat niekto?

oskvarka
14. dec 2011

@silvinka666 lebo aktualne poistenie nebolo 26 tyzdnou nepretrzite .. je to spravene koli zneuzivaniu aby sa niekto neprihlasoval po splneni podmienky (270 dni za posledne 2 roky) vzdy len tesne pred chorobou a hned by mal narok na maximum a potom by sa odhlasil....

marusik
14. dec 2011

a ak platím po starom maximum, 31.1.2011 budem mať 270 dní za ostatné dva roky, budem si doplácať nový balík 2 mesiace, potom otehotniem, ale k dňu pôrodu nebudem mať 270 dní, tak z materskej nebude nič? /ja som si DNP platila ešte do augusta 2010, potom začala v polovičke oktobra 2011... čo s tou ochrannou lehotou? bol by to aj môj prípad?

dnpo
14. dec 2011

@oskvarka ahoj.nemozem sa dostat na dalsie odpovede
.vies kde to hladat?

oskvarka
14. dec 2011

@dnpo mali by byt na stanke soc. poistovne zverejnene ale bud tam este niesu alebo su dobre zasite.. ja som ich este nenasla..

silvinka666
14. dec 2011

ja ta uplne chapem... ale v jej pripade, ked uz dva roky plati maximum, tak by to mali vyratuvat z minuleho roka nie? ja nevravim o pripade, ze sa prihlasi, mesiac si plati a chce max, ale ze dva roky plati max, a hoci sa aj odhlasi a nanovo prihlasi, VZ potom beru z minuleho roku a kedze ten mala cely plateny z max, aj davku budu pocitat podla mna max... ja si to tak myslim...

dnpo
14. dec 2011

@oskvarka no ved aj ja hladam lebo som tam dala otazku.keby si nasla prosim napis.dik

oskvarka
14. dec 2011

@marusik uf no napisala si to pekne chaoticky :D... ale chapem spravne ze naposledy si sa prihlasila v polovičke oktobra?.. tym padom si budes moct od toho dna kedy si sa v tom oktobri prihlasovala moct platit este 270 dni potom ti to zanikne a od dna zaniku za 8 mesiacou musis nastupit na matersku.. s tym ze pocas ukoncenia toho poistenia (ten den kedy ti zanikne) by si uz mala byt tehotna

oskvarka
14. dec 2011

@silvinka666 no ale tak si predstav priklad ze sa prihlasis z maxima 1.1.2009 potom do konca septembra platis a hned sa odhlasis.. potom by si este do konca roka 2011 mohol ist na max. PNku ak by si sa vzdy den pred PNkou isiel prihlasit a to je na tom to nespravodlive.. preto je to zial takto... a inak mas moznost neprerusovat ale to sa ti teraz neoplati lebo by ti to zaniklo 1.2 tym ze sa odhlasis a prihlasis ziskas sice cas este 9 mesiacou ale je to v podstate spekulacia tak trochu a stratis tym moznost toho maxima na tych 26 tyzdnou...

katulikzlatulik
14. dec 2011

@emogeon len mna napadlo, ze ja si PN chcem uplatnit iba z DNP nie od zamestanvatela, kedze som na rodicovskej "dovolenke".... mne sa vidi, ze tam nie je lehota oznamenia zmeny na socialku, ci?

marusik
14. dec 2011

@oskvarka Ďakujem za odpoveď, za tvoj čas a ochotu... keď je nás tu na fóre toľko veľa, tak to bude riadny baby boom 🙂

emogeon
14. dec 2011

@katulikzlatulik mas na mysli odovzdanie PN na SP ? .. tam plati do 3 dni od datumu na pn ak sa nemylim

oskvarka
14. dec 2011

@marusik podmienky nároku
dobrovoľne nemocensky poistená osoba

•vznik dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
•dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
•270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia sa započíta akékoľvek ukončené nemocenské poistenie)

katulikzlatulik
14. dec 2011

@emogeon hej, ale to plati, ak si chces uplatnit PN od zamestnavatela... ale ked iba z DNP, tak staci aj neskor... zevraj...