Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
10. jan 2013

@bubulka722 no od 1.1.13 je možné poistiť sa aj na balík bez poistenia v nezamestnanosti. s čím chceš poradiť?

janka9900
10. jan 2013

@enah ahoj, aj moj dr. vypisuje na matersku podla poslednej ms, tak by ti to malo vyjst. ked sa zajtra prihlasis a nastupis na matersku 13.7., alebo neskor, tak by mala byt maximalna. inak sa da prihlaska poslat aj postou, ale osobne je to asi istejsie 😉

enah
10. jan 2013

@janka9900 dakujem za povzbudenie! Moj plan, je necestovat dnes v noci, ale v pondelok - to budem podla PM 8+0tt. Bude to stale stacit, ze ano? Ist dnes by som uz nezvladla - som sialene unavena... Skoda, ze som si nezistila, ze sa da prihlasit aj postou...
Ak ano, otazka je ci beru prihlasku podla toho v ktory den ju odoslem - napisala by som sa uz na piatok, alebo az v ktory den im bdue dorucena, resp. v ktory den ju oni dostanu do ruk...? Hm. Pozriem sa na stranky, dakujem za tip. Strasne rada by som necestovala...)

janka9900
10. jan 2013

@enah no, kazdy den je dobry a jeden ti bude asi chybat. to by si dr. ukecala 😉 kedy mas termin porodu podla poslednej ms?

janka9900
10. jan 2013

@enah ked bude razitko z posty so zajtrajsim datumom a das aj datum vzniku zajtra, brali by od zajtra 😉

janka9900
10. jan 2013

@janka9900 http://www.socpoist.sk/491/1226s treti v poradi je rlfo a vyhlasenie treba 2x, aspon ked ides osobne 😉

janka9900
10. jan 2013

@enah sama sebe som si poslala spravu vyssie, je pre teba 😉

terina25
10. jan 2013

mám na vás otázočku...V júli nastupujem do práce po RD .uvažujem nad tým,žeby som si začala platiť DNP,nakoľko si myslím,že budem dosť vypísaná s deťmi.Preto sa chcem opýtať,či sa to vobec oplatí platiť,v akej výške a kedy je najlepšie začať si to platiť.Moj plat je dosť ,,mizerný,, a keď budem stále na PN s deťmi,tak to bude ešte horšie.Preto zvažujem aj túto možnosť,aby som si čo -to prilepšila.ďakujem krásne za odpoveď.

enah
10. jan 2013

@janka9900 si skvela! pozeram, ze si v 14tt, to znamena, ze si to tiez riesila si na DNP?

rozne kalkulacky rozne: od 26.8 - 1.9.2013 (ta posledna zohladnuje moju dlzku cyklu)
takze ak sa prihlasim zajtra mozem sa na DNP prihlasit od soboty, nedele? to by tak akurat odpovedalo.) ale mas pravdu, ak by som prisla v pondelok bol by to presne ten jeden - jeden den - a musela by som gynekologicku ( uk torej som este nebola) ukecavat! Tak sa idem pustit na tu postu zajtra, velmi ale velmi pekne dakujem za pomoc!

moncicip
10. jan 2013

@terina25 Tak toto zaujima aj mna tak ked dostanes nejaku trefnu odpoved daj mi prosim vediet. Dakujem.

janka9900
10. jan 2013

@enah nemas zac 😉
ja uz ho mam dlho 😉 prihlas sa radsej od zajtra, nech mas aspon trosku rezervu 😉 a pre istotu si zavolaj zajtra na vasu pobocku, ci je to ozaj tak, ako som ti napisala, nech si si ista, ze uznaju poistenie od zajtra 😉

janka9900
10. jan 2013

@terina25 @moncicip baby, ak ste poistenie nikdy nemali, neoplati sa vam ho platit iba kvoli OCR,PN. museli by ste najskor 9 mesiacov platit minimalne 138€/mesiac a potom by ste mali narok na (55% z 393€ OCR 10 dni) a (PN prve tri dni 25% a dalsie dni 55% z 393€), takze nic moc 😒 ...

moncicip
10. jan 2013

@janka9900 Ja som pred RD bola normalne zamestnana a aj som dostavala matersku zo stareho dnp.

terina25
10. jan 2013

@janka9900 ďakujem za info.takže to sa mi neoplatí 😒

janka9900
10. jan 2013

@moncicip a kedy ti zaniklo?

moncicip
10. jan 2013

@janka9900 No ked som presla z MD na RD tak mi zaniklo automaticky, lebo som nevedela ze som v ochrannej lehote a ze by sa to dalo platit znova aj po starom. Ale urcite tak o 2-3roky chceme druhe dieta tak neviem ci by sa mi to oplatilo platit ak by prislo skor. Do prace nastupujem v septembri ked bude mat maly 2roky.

janka9900
10. jan 2013

@moncicip tak este neuplynulo 15 mesiacov od zaniku poistenia??? ak nie, mozes ist aj teraz na PN, OCR z minima, staci sa prihlasit den pred nastupom na PN, OCR. ked planujete male az o dva tri roky, tak je zbytocne uz teraz platit novy balik 😉

moncicip
10. jan 2013

@janka9900 O.k. dakujem za radu.

moncicip
10. jan 2013

@moncicip A kolko teraz po novom vychadza cely ten balik? Lebo mam kolegynu ktora sa v najblizsich mesiacoch ide vydavat a potom na matersku tak aby som jej vedela povedat ci sa jej to vyplati.

moncicip
10. jan 2013

@janka9900 Jemine sama sebe som to poslala.

lola77
10. jan 2013

Ahojte. Od septembra som sa znova prihlásila na DNP, keďže som na MD...teraz sa chcem odhlásiť a potom sa zas prihlásim, keď budem náhodou na PN alebo sa rozhodneme pre druhé bábo. Akurát mi končí MD a idem na RD, chcem si však čerpať dovolenku. Myslíte si, že to má nejaký vplyv na DNP?

zalka
10. jan 2013

@lola77 myslíš čerpaná dovolenka? nemá žiaden vplyv na DNP. Ak si na RP , teda aj dovolenke tak DNP platiť musíš. Ak sa neodhlásiš.

lola77
10. jan 2013

@zalka áno, čerpaná dovolenka. Mám ešte zvyšných 18,5 dňa a chcela by som si ich minúť teraz a nie po skončení RD. Takže nič tým nepokazím, čo sa týka DNP?

zalka
10. jan 2013

@lola77 určite nič ... ale určite chceš čerpať dovolenku teraz? nie je lepšie po RD?

lola77
10. jan 2013

@zalka Vraj podľa nového sa dovolenka môže čerpať súčasne s RD...a ja chcem hneď prejsť z jedného RD na Ďalšiu MD...takže nevie, kedy by som si ju potom vyčerpala 😉

zalka
10. jan 2013

@lola77 dá sa čerpať, no a vyčerpala by si si ju po dalšej rodičovskej . Ved počas tej dalšej MD ti vznikne nárok na dovolenku zase, a lepšie je na konci vyčerpať, nevieš kedy sa ti druhé bábo narodí, čo ak budeš mať problém so škôlkou .. a budeš musieť byť doma pár týždňov potom sa Ti tá našporená dovolenka zíde. A neboj neprepadne Ti.

oskvarka
11. jan 2013

@enah no tak to zavisi od toho kedy by si sla na matersku a presne si tie tyzdne vyrataj.. nemozes sa spytat priamo doktorky (napr si tam len zavolat) ze kedy ta vypise na matersku ako to ona berie ... podla poslednej MS si to zratat vies... daj si to do hocjakej kalkulacky na googli co rata odrataj 6 tyzdnou a podla kalendara vsetky tyzdne... ak si 7+1 a bude ti to ratat tak tak potom by si to isto mala stihat... ten termin 26.8 mas od doktorky a ratala ho na zaklade coho ?... podla tohoto by si sla 15.7 na MD a teda najneskorej 14.1 musis byt prihlasena (ratala som to rychlo este si to prerataj pre istotu)... inak prihlasit sa da aj postou len teraz neviem ci sa nerata az den dorucenia ziadosti 😖
@luciankasebastianko no mne dokina prave ze pise podla velkosti plodu...

janka13587
11. jan 2013

Ahojte, prosim Vas vie mi niekto poradit ohladne DNP? som zamestnana moja hruba mzda je cca 400 eur. platim si DNP uz od roku 2011 ale vzhladom na to ze sa v roku 2012 sa podmienky zmenili som z toho uplny jelen.. do septembra 2012 som si to mohla platit este po starom, aby som nadobudla 270 dni.. kedze by som chcela babatko, tak som v DNP pokracovala s najnizsieho vymeriavacieho zakladu a platim mesacke 119,45 eura. viete mi povedat ci sa mi to vobec v tejto vyske oplati a ci sa mi pripadna materska bude zvlast vyratava z mojho prijmu a zvlast z DNP? ci to znamena to ze na zaklade vypoctu DNP by som mala dostat 220,93 eura a este k tomu mi vypocitaju aj z mojho prijmu, co by bolo priblizne 260 eura a to sa zrata? lebo ja som z toho vazne mimo, a nechcela by som si teda platit nieco co mi bude k nicomu...
Dakujem za kazdu jednu odpoved 🙂

janka9900
11. jan 2013

@moncicip ak by chcela mat max. matersku, tak by musela platit 35,15% zo sumy (1179€ minus hruba mzda), pripadne 33,15%, ak by si dala balik bez poistenia v nezamestnanosti.
minimalne sa poistenie plati zo sumy 393€ 😉

moncicip
11. jan 2013

@janka9900 Dakujeeeeeeeem 🙂