Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
16. jan 2012

@blue_eyes po 15jan.to maju prikazane baby v soc.nukat tie baliky a neradit,ze sa da este po starom poistit.vravela mi to jedna kocka,co tam pracuje.tak sa nedaj obabrat 😉

pudlik
16. jan 2012

@zuzanamatko ďakujem dnes som si to vypýtala, príde mi to poštou a priložím to manželovi aj ja. Škoda ja blbá, že som to nevedela skôr, keď som si platila v roku 2010 dnp... spätne sa to už iste nedá...tak aspon teraz za rok 2011, čo som tam vrazila, aspoň nejaké eura.

domeli
16. jan 2012

@zuzanamatko môžeš mi objasniť, ako je to s tým potvrdením o platení DNP pre daňové účely? Aspoň link či stranu, kde je to rozoberané. Týka sa to len pracujúcich alebo aj mamičiek na RD? Tomu som doteraz nevenovala pozornosť... Dík.

tatolu
16. jan 2012

@bubulka722 Moja kamarátka si brávala OČR na svojho brata. Dokonca aj jej manžel si bral (sa mi zdá).. Oni sú už bez rodičov, brat je slobodný... Ale žiadne bližšie info neviem 😔

tinara23
16. jan 2012

@datanka ak už niekto splnil 270 dní napr. teraz v januári a nanovo sa prihlási od napr. 31.1.2012, tak už nemusí splniť podmienku 270 dní platenia, tú už má splnenú. Akurát ak chce ísť na PN, tak môže, len do 26 týždňov od napr. 31.1. bude mať PN, OČR, materské z minima a po 26 týždňoch z maxima.

bubulka722
16. jan 2012

@enike Vitááááj!!!!!!! No to nie je vôbec zlý nápad! 😀

emogeon
16. jan 2012

@pudlik @zuzanamatko to sa znizit si danovy zaklad... z tohto platenia DNP?... ale len do urictej sumy vsak?

gabi.k
16. jan 2012

ahojte kocky, priznam sa, ze nieje cas a ani sanca precitat tieto vsetky prispevky co sa tyka DPN, tak sa hned opytam (opisem moj pripad) a dufam, ze mi budete urcite niektora vediet poradit....

Som SZCO.. DPN som si platila skoro 2,5 roka z max. od 1.7.2011 som na PN a teda PN-ku cerpam z DPN z max. ... mam ist na matersku 6tt alebo 8tt pred datumom porodu... len idem v stredu na poradnu a ak by mi chcela Dr. vypisovat uz papiere na MD ci ju mam uprosit na tych 6tt???? TOTIZ SOM POCULA, ZE ABY SOM NEPRISLA O MD z max. tak nesmiem ist skor na MD ako tych 6tt. pred TP podla zakona.... PORADTE MI KOCKY..... DAKUJEEEEEM
😵

datanka
16. jan 2012

@tinara23 aha,uz chapem 🙂 takze ja som si minuly rok platila len 3mes.od augus.do okt.potom som to zrusila a teraz som sa dala od 12.1.2012,tak ak otehot.napr.v marci,narok na pn(ak budem musiet ist)mam len zo zamestn.az matersku z dnp,ked budem mat 270dni,ze?o.k.dakujem za vysvetlenie 😉

datanka
16. jan 2012

a este ak ta mozem otravovat:ak by som napr.teda teoreticky otehot.v tom marci,musim doniest nejaky papier do SP o tom,ze som vobec tehotna?kedze teraz je to take domotane s tymi ochrannymi lehotami pre mna 😒 ci nemusim,len vlastne az ked ma dr.vypise na matersku?vies,myslim,ze ked ma vypise napr.v v novembri a v oktob.vlastne zanikne to poistenie,ked budem mat zapl.tych 270dni a uz vlastne dalej platit nebudem.neviem,ci tomu rozumies 🙂 dakujem

datanka
16. jan 2012

@tinara23 a este ak ta mozem otravovat:ak by som napr.teda teoreticky otehot.v tom marci,musim doniest nejaky papier do SP o tom,ze som vobec tehotna?kedze teraz je to take domotane s tymi ochrannymi lehotami pre mna ci nemusim,len vlastne az ked ma dr.vypise na matersku?vies,myslim,ze ked ma vypise napr.v v novembri a v oktob.vlastne zanikne to poistenie,ked budem mat zapl.tych 270dni a uz vlastne dalej platit nebudem.neviem,ci tomu rozumies dakujem

enike
16. jan 2012

@bubulka722 😀 ..že ta to skôr nenapadloooo!!!

petraas
16. jan 2012

baby po dlhej dobe patrania som zistila ze mam narok na pn zo zamestnania aj z dnp no dnes som isla na gynu kde ma lekar vypisal sestrickam som povedala ze potrebujem 2 pnky ze mam 2 poistenia ale dali mi len 1 na dnp vraj zo zamestnania mi nemozu dat kedze mne prac. pomer skoncil k 31. 12. 2011 a niesom zahlasena na urade prace. no nastvali ma lebo na coialke mi povedali ze mam narok na obidve a keby som isla na pn tak mam priniest 2 pn ky. neviete niekto ako to je??? co mi tam ma sestricka napisat??? ja si myslim ze ked som v 8 mesacnej ochrannej lehote a je to pn zo zamestnania tak by mala nypisat byvaleho zamestnavatela, nie???
ak niekto viet prosim poradte

zuzanamatko
16. jan 2012

@pudlik skus sa opýtat na danovom ci by sa to nedalo aj spatne za minulý rok.

zuzanamatko
16. jan 2012

@emogeon celu sumu si mozes dat do danoveho priznania.

zuzanamatko
16. jan 2012

@domeli ja mam len informaciu z danoveho uradu ze dobrovolne poistenie si mozem dat do danoveho priznanie,lebo tym ze som sa prihlasila , som povinna platit,takze sa to poistenie stava povinne.Myslim ze je to rovnake ci si zamestnana,alebo na RD.

enike
16. jan 2012

Kočky a čo s takou žienkou, ktorá ešte nebola DN poistená? Kámoška by chcela ísť na IVF niekedy vo februári a chcem sa spýtať, že ak by sa teraz poistila na max. VZ a platila by si tých 270 dní, má nárok po tomto období poberať lepšiu materskú, alebo je táto možnosť iba pre tie, ktoré už boli DNP poistené v minulosti? Má ešte vôbec nejakú možnosť vylepšiť si prípadnú materskú? Díky kočky!!!

pudlik
16. jan 2012

@emogeon ja neviem, ja som sa to dozvedela vďaka @zuzanamatko a povedala som si, že za to nič nedám, vypýtala som si to potvrdenie, že som v roku 2011 platila DNPvN a priložím to manželovi spolu s potvrdením o poberaní materskej a RP.A uvidíme...
@zuzanamatko skúsim sa teda informovať, či by sa dalo aj za rok 2010, no neviem, ale tak za opýtanie nič nedám. Vtedy som si platila DNP kvôli materskej a tearz v roku 2011 zas nezamestanecký fond, no uvidím a ďakujem, Vyskúšam.

pudlik
16. jan 2012

@enike ja si myslím, že ak splní danú podmienku byť DNP min 270 dní, tak asi áno, mala by vyplácanú materskú. No z maxima to je riadna pálka, ale ak môže nech sa radšej informuje buď tu na mk u báb, čo sa vyznajú, alebo na soc poisťovni.

kviotecek
16. jan 2012

ahojte viete mi napisat novelu zakona o poisteni?

gabi.k
16. jan 2012

@tinara23 ahojky dostala som na teba tip od jednej kocky, ze sa vyznas..... tak preposielam co som pisala vyssie... Dakujem...

ahojte kocky, priznam sa, ze nieje cas a ani sanca precitat tieto vsetky prispevky co sa tyka DPN, tak sa hned opytam (opisem moj pripad) a dufam, ze mi budete urcite niektora vediet poradit....

Som SZCO.. DPN som si platila skoro 2,5 roka z max. od 1.7.2011 som na PN a teda PN-ku cerpam z DPN z max. ... mam ist na matersku 6tt alebo 8tt pred datumom porodu... len idem v stredu na poradnu a ak by mi chcela Dr. vypisovat uz papiere na MD ci ju mam uprosit na tych 6tt???? TOTIZ SOM POCULA, ZE ABY SOM NEPRISLA O MD z max. tak nesmiem ist skor na MD ako tych 6tt. pred TP podla zakona.... PORADTE MI KOCKY..... DAKUJEEEEEM

monyccka
16. jan 2012

@gapa prosim o radu, lebo po precitani vselicoho som z toho este viac zmatena ako som bola. DNP som od oktobra 2011 z maxima. Mam teda narok doplatit si 270 dni podla toho stareho systemu, kd emi to mesacne vychadza okolo 50eur? A ak sa mi podari otehotniet v priebehu tych 270 dni (teda do jula 2012), mam narok na vyplacanie materskej z DNP, lebo spadam do tej ochrannej lehoty? Alebo musim byt tehotna do 31.1.2012, aby som spadala do ochrannej lehoty? Dakujem krasne za radu, som z toho naozaj blb :-/

vivusa
16. jan 2012

@gabi.k ahojky, no nie som si ista ci to napisem dobre, ale moj nazor je, co som z toho vsetkeho pochopila, ze mala by si mat splnenu podmienku tych 270 dni, co ty mas... cize by ti nemalo ovplyvnit vysku MD... Ja viem tak, ze ak si DPN a nemas este 270 dni, tak aj ked si platis z maxima, vyplatia ti iba z minima, ale to v pripade ak nesplnas tych 270 dni.. najlepsie urobis ked zajdes osobne na socialnu poistovnu a tam sa poinformujes.. si myslim ze od toho su tam.. 🙂 drzim palceky

bobocka
16. jan 2012

baby dnp si platim od 1.8.2011,teda 270dni budem mat k 26.4.2012.chcem si to doplatit.len som sa bola v socialke pytat,ze ci mozem normalne platit dalej,alebo treba napisat nejaku ziadost,ze si chcem 270dni doplatit aj ked k 1.2.dnp v starej podobe zanika.no a nevedeli mi odpovedat.po pravde ich to zaskocilo.ja si to doplatit chcem,no nechcem aby mi potom prisiel papier,ze som nepoziadala o doplatenie si 270 dni a teda mi k 1.2.dnp zaniklo.je to nejak osetrene voci zenam co dnp 270dni este k 1.2. doplatene nemaju,no chcu to doplatit?

enike
16. jan 2012

@pudlik myslela som na platbu v súčasných podmienkach, z max. VZ, čo je 50,75,- mesačne.. neviem, či na SP jej dajú nejakú radu, keď ich rady sú vraj obmedzené na ponuku nového balíka poistenia.. možno tu kočky niečo pridajú, nech jej pomôžem..

pudlik
16. jan 2012

@enike rozumiem, poradia určite kočky čo sa vyznajú.

blue_eyes
17. jan 2012

ale ja teraz na ocr, takze az po skonceni ocr sa mam odhlasit a prihlasit? a pokracovat po starom?

blue_eyes
17. jan 2012

@zuzanamatko a akym sposobom to mam dat do danoveho, neuskodi mi to?

datanka
17. jan 2012

@enike moze sa kludne,aj ked este nebola,ale musi to stihnut do konca januara.ak sa jej podari oteh.do oktobra,bude dost.matersku z dnp

ivka1983
17. jan 2012

Ahojte,chcem sa spýtať. Mám 26týždnov platenia DNP a som PN. Poradili mi,nech PN ukončím a môžem dostávať PN-ku z DNP z maxima. Na koľko mám PN ukončiť a kedy zas začať? pár dní,alebo ako? Dakujem