Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
19. júl 2012

@annie6
áno, upozorni, je to veeeeeelmi podstatné!!!!!! inak ti nárok neuznajú. Inak to vypisuješ vlstne sama. Ak by ti to aj vypísal, tak napr. pred pracovníčkou sp môžeš dátum preškrtnúť, napísať taký ako chceš a len napíšeš k tomu napr. opravila +tvoj podpis

lekár má vypísovať len pravdep.dátum pôrodu. Nástup je v kolonke poistenkyna a určuje si ho mamička.

annie6
19. júl 2012

@gapa dobre, hned si to niekde zapisem, dakujem za potvrdenie, aj som si to myslela, ale potrebovala som sa uistit, ze som to dobre pochopila, este raz vdaka 🙂

hencidlo
19. júl 2012

@gapa ahoj, ja som si platila DNP od roku 2009, ale teraz uz pokracujem s novym balikom. ja ale nerozumiem tomu, ze ked budem na UPSVR, tak ako to bude s tym vyplacanim markodky, kto to bude platit a ze ci to bude mat teraz vplyv na to, ze budem nezamestnana resp. ci sa mi budu kratit davky. pisem asi ako trdlo 😅 , ale dufam ze tomu pochopis 🙂 vopred dakujem

gapa
19. júl 2012

@hencidlo
ak budeš poberať nemconeské, musíš to oznámiť na odd. soc.poistovne, kde poberáš podporu. ti ju stopnú a začnú vyplácať až po ukončení poberania nemocneksého. Neda sa to poberať súbežne. Vypláca to soc.poistonvna, ktorejj platíš dnp, nie up. Musíš to sama odniesť na SP a kopiu pn na up nech odnesú, ako ospravedlnenku.

hencidlo
20. júl 2012

@gapa ahoj, dakujem velmi pekne za vsetko 😉 a prajem pekny vikend 😎

fabula
20. júl 2012

Ahojte dievcata ... platila som si v roku 2011 DNP okolo 30 eur .. v januari som si dala pripoistenie z maxima a teraz by som to chcela vyuzit ... ist na PN podla informacie ,ktoru mam tak mozem uz ist marodovat a budem dostavat maximalnu PN-ku ... ale 270 dni mi konci z tohto noveho co si platim z maxima v oktobri .... mozem ist potom na PN aj v oktobri co budem v tej 7 dnovej lehote ? Lebo teraz mi povedala znama .. ze ked ukoncim tuto PN tak nebudem mat narok na dalsiu ... v tom oktobri .. co planujem

janka9900
20. júl 2012

@fabula ahoj, mozes ist uz teraz, ak uplynulo 26 tyzdnov od prihlasenia a aj v oktobri do 7 dni po skonceni poistenia, ak nebudes tehotna. ak budes tehotna, plati 8 mesacna ochranna lehota 😉

fabula
20. júl 2012

@janka9900 🙂 dakujem

fabula
21. júl 2012

@janka9900 .... prosim ta este mam jednu vec .. platim si 50,75 eur ten maximalny zaklad .. a znama si plati 51,35 eur ze maximum a uzatvarali sme to briblizne datumovo rovnako .. preco je v tom rozdiel prosim ta ?

poisonblu
21. júl 2012

@fabula mozno si to zle vypocitala, max. odvod je 50,75, vid stranka SP: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

janka9900
21. júl 2012

@fabula 😕 z max. vymeriavacieho zakladu 1153,5 sa plati 50,75€. ak plati viac, bude mat preplatok. nepomylila sa len nahodou?

fabula
21. júl 2012

ona mi vravela , ze to plati v 51,35 a ze jej pani najskor povedala na socialke .. ze ma platit nad 50 eur a potom jej dali tuto sumu ... ani mne sa to nezda .. lebo vsade na internete som nasla sumu 50,75 ,ktoru platim ja teraz od januara ..

majka100
21. júl 2012

@gapa Dakujem, takže ak sa teraz prihlásim tak z maxima si musím platiť 26 týždňov? alebo sa mám prihlásiť 26 týždňov pred očakávaným odchodom na MD?

poisonblu
21. júl 2012

@fabula tak sa tym netrap, ty platis dobre 🙂

matula81
21. júl 2012

Ahojte,
chcela by som sa vas opytat,som na RD,pracovny pomer mi stale trva,na MD som isla este v roku 2008 s prvym dietatom,od maja 2010 som platila DNP,v 2011 sa narodilo druhe babo,31.januara 2012 mi automaticky skoncilo DNP,odvtedy som ho uz neplatila.Teraz cakame tretie babo,som v 5 tyzdni.Keby som sa v pondelok prihlasila na balicek DNP z rozdielu max vym zakladu a pravdepodobnej vym mzdy(tj 1150-550) cize z vym zakladu 600eur cize by som platila okolo 210eur mesacne ked dobre pocitam tak by mi 26 tyzdnov skoncilo 21.januara 2013 a na matersku by som mala nastupit okolo 4.februara.Mohlo by to takto fungovat?Dakujem za odpovede.

annanatalia
21. júl 2012

ahojte kocky,vedeli by ste mi poradit?DNP si platim asi dva roky ale teraz od januara 2012 som ho zrusila a hned nanovo zalozila,platim si maximum. dnes som zistila ze som tehotna,a ak vsetko dobre dopadne babo sa narodi v roku 2013.Budem moct pnkovat pocas tehotenstva? Budem mat narok na materske?Som na rod.dovolenke, nemam ziadny prac.pomer.Dakujem

enricka
22. júl 2012

Ahojte baby...vie mi niekto poradiť? DNP mi končí buduci týždeň. Na DNP som sa poistila este v novembri 2011 a trvá mi do buduceho týždna. Vtedy bude tých 270 dní. Nie som este tehotná do zániku DNP, ale ak by som zistila, teste po zániku DNP, čo jest napr. začiatkom augusta, že som predsa tehotná, tak čo dalej. Kedže do ochrannej lehoty tých 8 mesiacov by som uz nepadla, lebo do zániku poistenia nezistím, či som tehotná, len tesne týzden po zániku. Co mám v takomto prípade robiť? Mám sa dopoistiť z celého balíka. Mám pokračovať dalej poistenie z maxima, nakolko aj teraz platím z maxima a jedná sa mi len dovtedy, kým nezistím, že som otehotnela. Nechcem aby som prepadla, kvoli jednému týzdnu. Alebo si budem musieť platiť tých 26 týzdnov, nakolko to uz bude nové poistenie z celého balíka? Ja vôbec neviem čo mám robiť. Dakujem

janulap
22. júl 2012

@enricka ja si mylsim,ze aj ,ked po zaniku DNp zistis,ze si tehu bola,tak si v 8 mes.OL.ved to znamena,ze v case zaniku si tehu bola,len si to zistila neskor.

poisonblu
22. júl 2012

@enricka tebe je jedno, kedy zistis, ze si tehotna...dolezite je, aby si tehotna v case ukoncenia bola...tzn. ze ti to bude musiet potom potvrdit tvoj doktor

enricka
22. júl 2012

@poisonblu áno chápem...ale ak napr. OVU más dnes, a dnes sa snažíš o dieťatko, tak do zániku to nijako nemôžes vedieť, ked zánik poistenia je uz buduci týzden. A den pôrodu od OVu čo by bola dnes, tak presiahne 8 mesiacov. preto neviem čo s poistením., či si ho predlziť, alebo nie, lebo do ochrannej lehoty nezapadnem.

janulap
22. júl 2012

@enricka ale ak ostanes tehu,tak tehu sa ti rata od prveho dna poslednej menstruacie-a ta prevadepodobne bola/bude pred zanikom tvojho DNP,nie?

poisonblu
22. júl 2012

@enricka porod sa vypocita podla dna posledneho menzesu a ten bol skor ako ovu....ale pre teba by bolo dobre si pokracovat platit balik a hned ako zistis, ze si tehu, tak zrusit a budes v OL

enricka
22. júl 2012

@janulap áno, mestruácia bola pred zánikom DNP, ale ak si vypočítam, ze tento víkend som mala OVU, tak termín pôrodu je apríl, čo je už po 8 mesačnej ochrannej lehote a nemala by som nárok z DNP a bol by tam rozdiel len pár dní, preto neviem čo dalej, ako dalej platiť. Lebo sa do ochrannej lehoty nezmestím, ak som aj menzes mala skôr ako je zánik. Lebo pôrod vychádza uz po 8 mesiaci.

janulap
22. júl 2012

@enricka ale do 8 mes.ol sa ti nerata datum porodu...v ol musis nastupit na MD(ak si v OL tak 6 tyzdnov pred porodom) a to ti vychadza 😉 ..chapes?

enricka
22. júl 2012

@poisonblu no práve toto som chcela počuť...lebo do zániku nezistím, či v tom budem. A ja chápem, že ako sa vypočíta pôrod, ze je to od poslednej mestruácie...ale ak si vypočítam, ze ovu je tento víkend a plus 266 dní, tak den pôrodu presiahne 8 mesačnu ochrannu lehotu a to len presne pár dní presiahne. Chápete prečo sa pýtam, či si mám začať platiť balík, aby som práve na tých pár dnoch neprepadla, ked som si uz doteraz platila...

enricka
22. júl 2012

@janulap jáááj, tak to ti dakujem...na to som vôbec nemyslela. Čiže nemusím splnať den pôrodu v ochrannej lehote, ale stačí tých 6 týždnov pred pôrodom. Čiže aj ked zistím len o dva týždne, že sa mi podarilo otehotnieť, a poistenie sa skončí budutý týžden,tak by mi to malo platiť. vďaka

janulap
22. júl 2012

@enricka ano dolezity je nastup na MD v OL.Ten,ked si v OL musi byt presne 6 tyzdnov pred planovanym porodom-ani o den skor,ani o den neskor.Ved si skus vyratat uz teraz ,ze ak by sa ti podarilo teraz otehu,tak podla poslednej menstruacie,kedy by bol termin porodu.Od neho odpocitaj 6 tyzdnov a zistis,ci to bude v OL alebo nie.Na nete su tehotenske kalkulacky,skus 😉

enricka
22. júl 2012

@janulap díky už som si to vypočítala, ale ja som si myslela, ze to je platné, pre den pôrodu a nie pre den nástupu na MD...tak mi to vychádza, je tam dva týžde rozdiel, tak dobre. Už len počkať či z toho niečo bude. Ale dakujem krááásne, tak ze si nemusím, začať platiť...a ak by som v tom nebola...tak by som si začala platiť az vtedy ked zistím, ze som v tom...díkes moc

janulap
22. júl 2012

@enricka,presne ako pises.Drzim palce a daj poto mvediet,ci sa podarilo 😉

enricka
22. júl 2012

@poisonblu teraz som si vypočítala, ze presne dva týzdne by robili rozdiel, od vtedy ako by som nastupila na MD a ako zanikne 8 mesačná ochranná lehota, tak podla teba si mam predsa platiť ten balík kým nezistím, že som v tom...to bude asi o týzden nato ako si začnem platiť, lebo len vtedy zistím, či sa mi podarí otehotnieť, alebo bohužial nie. Tak čo teraz, lebo si mi písala, ze bude dobré si začať platiť a to sa nebude brať ako nové poistenie?