Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ercsikek
23. okt 2012

ahojte baby,som tu nová,prosím vás poraďte mi čo mám robiť,DNP mi končí 26.10.2012 a stále ešte nie som tehotná,môžem sa dať na marodku počas ochrannej doby,t.j. tých 7 dní a keby som počas toho otehotnela a hneď išla na rizikové,platili by mi nemocenské a po pôrode materské?

ercsikek
23. okt 2012

alebo sa mám predposledný deň prihlásiť na ten balík a platiť kým neotehotniem?

domeli
23. okt 2012

@karinkaeich SP do toho nemá čo hovoriť - ak je PN nutná, tak je. Zaujímať ich bude iba dodržiavanie liečebného režimu. 270 dní budeš mať splnených, len potom ešte nezabudni vypočítať a zaplatiť za tie dva - 24. a 25.10. z toho balíka (nie po starom)

oliverka
23. okt 2012

@natalia Môžeš mať ako SZČO počas MD príjem 😉 Mám to zistené 😉
Iba zamestnankyne nemôžu mať príjem zo zamestnania.

karinkaeich
23. okt 2012

@domeli ano, pani na soc. mi to dnes tiez pripomenula, dokonca napisala aj alikvotnu cast za 24.10.-31.10. celkom mila a ochotna, co velmi rada pisem 🙂 cize den, ktory uz som na pn, potom neplatim. pre istotu ale v novembri zavolam, ci nemam nedoplatok (no mal by byt skor maly preplatok), aby som neprisla o matersku kvoli nejakym drobnym. dakujem pekne za rychlu odpoved. a este jedno uistenie, ktoru cast pn si nechavam ja? zelenu? ostatne idu do soc.? zamestnavatela sice mam, no cerpam u neho stale rd, takze jeho sa to asi netyka, ci? este raz dakujem

apena
23. okt 2012

Môžem sa prihlásiť na balík poistení aj keď teraz čerpám ošetrovné? Zajtra bude 269. deň, cxhcem sa prihlásiť na balík, ale od pondelka 22.10. čerpám ošetrovné.
Bola som na sociálnej poisťovni, ale na totoo som sa zabudla spýtať.

A ešte jeden dotaz. Dali mi dnes vyplniť Registračný list fyzickej osoby, zobrala som si ho domov, aby som niečo nepobabrala. V kolonke 11 ako sa vpisujú tie dátumy, tak mi povedali, že musím napísať aj dátum do tej kolónky, ktorá sa týka NP. A teraz neviem, čo spraviť. Keď ho tam nenapíšem ja, aj tak mi ho tam vpíšu. A mám obavy, aby to potom nebrali ako nové poistenie. Čo teraz?

janka9900
23. okt 2012

@apena ahoj, ano, mozes sa prihlasit pocas ocr, do 11. pri NP by sa nemal pisat datum, nedavaj ho tam, ak ti ho tam silou mocou budu chciet napisat, tak nech napisu. pisali z poradne, ze ked ho prikaze pracovnicka sp napisat, tak to nevadi, aj tak sa bude brat poistenie ako nepretrzite 😉 ... je dolezite, ze sa prekryvaju dni stareho a noveho poistenia 😉

domeli
23. okt 2012

@karinkaeich hej, zelenú - ani ja som to nevedela, nakoľko som PN teraz prvý krát z DNP 🙂

janka9900
23. okt 2012

@ercsikek ahoj, ak by si otehotnela az po zaniku poistenia pocas cerpania PN, neplatila by na teba 8 mesacna ochranna lehota. mas moznost sa prihlasit na balik este pred ukoncenim "stareho" poistenia- na 269. den. PN a materska sa ti bude na buduci rok ratat z priemeru vymeriavacich zakladov z tohto roka. ak by si isla po 270. dnoch na PN, neplatila by si za balik, ale ak by si pocas PN otehotnela, mala by si narok na PN aj matersku z dnp... je dolezite, aby poistenie bolo aktivne v case otehotnenia.
druha moznost je nechat poistenie zaniknut a prihlasit sa az ked zistis, ze si tehotna- do 8tt. zaplatit jeden den, ist na PN- ta bude z minima a po 26 tyzdnoch poistenia budes mat narok na matersku z VZ, z akeho sa prihlasis.... plati to podla teraz ucinnych zakonov, po novom roku budu asi nejake zmeny, ale ake...?
ak mas nejaky dovod ist na PN, tak by bolo najlepsie prihlasit sa na balik, ist na PN a otehotniet pocas nej 😉 ... ak neotehotnies, tak potom sa rozhodnes, ci budes pokracovat v baliku, alebo ho zrusis 😉 ... po novom roku budeme vediet, aky je zakon, tak sa bude lepsie rozhodovat 😉

gapa
23. okt 2012

@karinkaeich
nanajvýš ti môžu prísť na kontrolu, čo iné môžu? ved je to vec lekára, kedy ťa uzná za pn. A ich pohlady, aj keby štrikovali ušami, či tvrdili nejaké hlúposti, treba zniesť 🙂 no treba dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom, to si vyžadje aj zákon

karinkaeich
23. okt 2012

@gapa nechystam sa porusovat vychadzky ked vidim ze robia problemy. Za to mi to urcite nestoji. Ked odovzdam pn hned v piatok tak uz mozu prist asi aj cez vikend ze?

izabela11
24. okt 2012

@gapa
@domeli
@janka9900 asi som urobila fatálnu chybu, mňa zamestnankyňa soc.pois. totálne zblbla a tvrdila, že sa musím prihlásiť z maxima na všetky poistenia... ak mám maxim. nemoc. poistenie, musia byť i ostatné poistenia rovnaké - t. j. z maxima 3.076 e. Takže to môžem rovno zrušiť - lebo platba na deň vychádza cez 30 eur 😖 Alebo sa dá vykonať do určitého dňa opravné prihlásenie? Na tých 1.153,50 eur - na všetky poistenia?

lydia1
24. okt 2012

@karinkaeich nepisane pravidlo je ze tehotnym na kontroly nachodia ale je to somarina, lebo mne prisla kontrola po troch tyzdnoch ako som nastupila na pn. ale myslim si ze to zalezi od pracovnicky, ktora ta ma na starosti na socialke. lebo ja som tej mojej voalal, ze preco mi neprisli peniaze v termine ako mi stale chodili a do 30minut som mala kontrolu...

lydia1
24. okt 2012

@izabela11 no ja viem teiz ze musis mat rovnaku sumu na vsetky poistenia a opravne sa tusim neda spravit, dalsiu zmenu mozes spravit najskor az o pol roka ☹

domeli
24. okt 2012

@izabela11 ale veď maximum pre NP je 1153,50, tam nemôže byť tých 3076 eur (iba ak, tak pri ostatných dvoch). Kedy si bola na pobočke? Ja by som tam na Tvojom mieste hneď dnes letela - možno to ešte nespracovali - nenahodili do PC. Doslova s prosíkom, že takto si to nechcela. Príp. by som sa pýtala aj za šéfkou, či sa to ešte nedá - že si sa sekla, že si to chcela iba z tých 1153,50, ako máš uvedené pri NP.

ercsikek
24. okt 2012

@janka9900
ahoj @janka9900 ,ďakujem veľmi pekne za odpoveď,si zlatá,idem sa zajtra prihlásiť na ten balík a dúfam,že konečne otehotniem,mala by som ešte jednu otázku,na ktorý balík sa mám prihlásiť?keď sa dám na PN tak za ten balík neplatím?ale stiahnu mi ho z tých peňazí čo dostanem za PN?čiže keď dostanem pribl. 600 eur-405=do 200 eur?

nizoe
24. okt 2012

@janka9900 Ahoj Janka, píšem rovno tebe, asi mi budeš vedieť poradiť...DNP som si začala platiť 30.1.2012, čiže teraz v októbri ukončím 270 dní. Som v 15 tt, ale na PN som od 1.10.2012, keďže som mala komplikácie a ostávam na PN do konca. Môžem si od ukončenia 270 dní ( teda od novembra ) nárokovať PN aj z DNP? Alebo ako to mám vyriešiť? Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem pekne za odpoveď.

skajkaze
24. okt 2012

Ahojte baby,neviete mi prosím poradiť,je to pravda,že sa po novom má odvádzať daň z podpory v nezamestnanosti?Ak ano,tak od kedy a kolko percent to má byť?Ďakujem veľmi pekne

ercsikek
24. okt 2012

@janka9900
môžem ťa poprosiť ešte o jednu otázku,keď sa idem prihlásiť 269.deň na nový balík,tak sa podáva aj odhlásenie na terajšie DNP?lebo mi pani na sociálke povedala že nemôžem mať obidve naraz

akramuscha
24. okt 2012

@domeli Takže tlačivko na SP podané a zaevidované 🙂. Veľmi pekne Ti ešte raz ďakujem za podnetné rady a odpovede na moje neutíchajúce otázky.

domeli
24. okt 2012

@akramuscha nie je zač 🙂

alubinka
24. okt 2012

kolko vyjde ta minimalna pn z dnp??? -pripad, 270 dni dnp, automaticke zrusenie zo zakona, nasledne tehotenstvo, prihlaska na dnp z maxima a okamzity nastup na pn..

materska by mala vyjst uz maximalna ak sa nemylim, ale kolko bude pn kedze nie je splenenych 26 tyzdnov?

mig219
24. okt 2012

ahojte.
zajtra mi konci dnp, treba podavat nejaku odhlasku alebo to zanikne automaticky? a mne staci zrusit trvaly prikaz.

otehotniet sa mi nepodarilo :( a termin umeleho oplodnenia mam az zhruba o 2 tyzdne. mam nejake moznosti ako neprist o peniazky?

domeli
24. okt 2012

@mig219 dopoistiť sa ešte dnes na balík aspoň z minima (platí sa 119,45/mesačne) aspoň na ten 1 mesiac - možno sa to teraz podarí (silne držím palčeky). Ak by sa to podarilo, tak v prípade nástupu na MD ešte budeš mať nárok na materské z priemeru toho,čo si si platila doteraz a minima, na ktoré sa prihlásiš, lebo ak sa prihlásiš najneskôr deň pred zánikom poistenia, bude sa poistenie rátať ako nepretržité a teda ak by si nastupovala na MD bud. rok, materské Ti výjde ešte v pekne výške cca 640 eur. Ako sa to presne robí píšem pár strán dozadu - na tlačive RLFO, škrtáš prihláška a DPO hore, v kolonke č. 11 vyplníš dátum vzniku pre dôchodkové a poistenie v nezamestanosti, pri nemocenskom nie. VZ - ak ho budeš meniť - píšeš k všetkým trom. Prihláška musí byť podaná najneskôr deň pred skončením DNP - teda v 269. deň.
Ak zvážiš, že sa už takto dopoisťovať nebudeš, nemusíš dávať žiadnu odhlášku - zanikne Ti to zo zákona automaticky. Do 7 dní môžeš ešte nastúpiť na PN a vyčerpať ešte aspoň nejaké peniažky z DNP.
No ak máte termín o tie dva týždne, na Tvojom mieste by som sa ešte predsa len dopoistila. Veď tam bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebná PN, tak ak Ti bude bežať poistenie (čo bude, ak sa dopoistíš k dnešku), tak dostaneš peniažky z DNP za PN a vlastne Ťa to prihlásenie nebude nič stáť. Prajem všetko dobré 🙂

mig219
24. okt 2012

@domeli fuha. ze ja som to nezacala riesit skor 🙂
prihlasit sa da len osobne v mieste trvaleho bydliska?

domeli
24. okt 2012

@mig219 malo by Ti prejsť aj to, že vyplníš prihlášku stiahnutú z netu a zašleš doporučene na pobočku v mieste trvalého bydliska (musí byť to trvalé bydlisko, pýtala som sa na to na ústredí). Pošli to ešte dnes 1. triedou - zajtra to tam budú mať a to bude tiež vlastne ešte "iba"270. deň (takže teoreticky ešte vždy v lehote). No ak bude na prihláške dátum vzniku tých dvoch poistení a hlavne dole dátum vyplnenia tlačiva dnešný, tak by Ti to mali zaevidovať ešte k 269. dňu. Príp. napíš aj spievodný list, že z dôvodu záujmu pokračovať v poistení nepretržite, prihlasuješ sa na 269. deň a pripájaš prihlášku na ostatné dve poistenia.

ercsikek
24. okt 2012

@domeli
ahoj @domeli,môžem ťa poprosiť o radu,lebo max. zajtra sa musím prihlásiť na nový balík a pani na soc sa vôbec nevyzná,lebo my tu máme iba vysunuté pracovisko,keď sa idem prihlasovať na nový balík,tak sa musím odhlasovať z terajšieho DNP,ktoré mi normálne končí 26.10. , môžem to vybaviť aj dnes,alebo radšej až zajtra ten 269. deň?

domeli
24. okt 2012

@ercsikek z ničoho sa neodhlasuj, lebo to pobabreš! Na tlačive RLFO škrtneš hore prihláška, DPO, vyplníš svoje údaje a v kolonke č. 11 píšeš dátum vzniku pre dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti, pre nemocenské dátum nepíšeš, lebo to Ti trvá. A napíšeš VZ - ak nemeníš VZ, tak ho vypíšeš iba pri dôch. a poist. v nezam., pri NP ostáva políčko VZ prázdne ako aj dátum. Ak meníš VZ, tak ho napíšeš ku všetkým trom poisteniam. Dole dátum vyplnenia, podpis a odovzdať (najradšej dvojmo, nech máš jedno potvrdené pre seba). Vybav to dnes, ak máš cestu, lebo zajtra sú neúradné hodiny, pokiaľ viem na pobočkách. Dátum vzniku poistenia v tej kolonke č. 11. uveď zajtrajší - 25.10., ak Ti končí 26.10, nech "ušetríš" ešte na jednom dni pri platení z balíka. Dole bude dátum vyplnenia dnešný - to tak môže byť.

ercsikek
24. okt 2012

@domeli
Ďakujem Ti veľmi pekne,a môžem ťa ešte poprosiť o radu?neviem sa rozhodnúť či sa mám prihlásiť na min. al. max.
ešte nie som teh.,dúfam,že sa nám to podarí čím skôr,prihl. sa som sa 31.1.2012,keďže som živnostníčka a platila som soc. odvody,tak som DNP mohla platiť do maxima,t.j. platila som 35,77 eur,od júla som prestala platiť soc.odvody,a od augusta som si zdvihla VZ na max.,v sept som volala do SP a povedali že mám nedoplatok len 14,98eur,v okt. som platila 50,75 eur a dnes sa idem spýtať koľko mám doplatiť do toho 26.10.
keby som si vybrala max. a v pondelok hneď idem na marodku(v tej ochrannej lehote 7 dní) tak som oslobodená od platenia,ale mi to stiahnu z tých peňazí čo dostanem za PN?

domeli
24. okt 2012

@ercsikek ak sa dopoistíš k 269. dňu, poistenie je nepretržité, takže Ti plynie ďalej a na PN môžeš ísť kedykoľvek - tá ochranná lehota 7 dní sa vzťahuje iba na ukončené DNP. To len na upresnenie. Počas PN si oslobodená od platenia, nič Ti sťahovať nebudú, budeš uhrádzať iba za dni, ktoré nie si PN. Ak si vyberieš max. VZ (t.j.1153,50), tak mesačný odvod je 405,45 eur. Ak pôjdeš na PN, tak platiť nebudeš, takže vtedy sa to oplatí, či ako to nazvať. Pri min. VZ (339,89) je mesačný odvod 119,45. Takže aký VZ zvolíš je na Tebe. Ak vieš, že budeš dlhodobo PN, môžeš dať aj max. VZ. Platiť nebudeš Ty, ale SP Tebe. Ak nie, musíš zvážiť, či to utiahneš a či sa Ti to oplatí. Zmenu môžeš robiť až po 6 mesiacoch. Dávaj si ale pozor na nedoplatky - to SP kruto trestá - zamietnutím nároku na materské a ostatné dávky. Môžu byť nanajvýš do výšky 4,99 eur, viac nie po termíne splatnosti k 8. v nasledujúcom mesiaci.