Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. aug 2012

@ivca82
niečo som tam ešte doplnila

ivca82
21. aug 2012

@gapa to by bolo tiež riešenie, ale vym.základ zo zamestnania mám vyšší, tak by som si asi tým md "pokazila" a malá chodí do škôlky, to neviem či by mi uznali, Ale aj tak sa na to popýtam. Ďakujem 🙂 😵

gapa
21. aug 2012

@ivca82
to že chodí do škôlky nevadí, ale tiež by som to urobila cez balík radšej. aj pre príp podporu.

annie6
21. aug 2012

Chcela by som sa este informovat, ak mi schvalia matersku, mozem sa prihlasit na balik aj pocas jej trvania? DNP mi uz skoncilo v januari, ale chcela by som aby sa mi este par mesiacov pocitalo...potom by stacilo poistenie zrusit koncom materskej? 🙂

bettypo
21. aug 2012

@gapa prosím Ťa ak mi DNP zaniklo k 31.1. a za január sme zaplatili po splatnosti /10 dní/ asi nemá zmysel riešiť nejakú ochrannú dobu, však? V čase zániku DNP som bola tehotná (TP 5.10.), platila som si pár rokov a takto sme to nakoniec pokašlali

janulap
21. aug 2012

@gapa dakujem,tak to potom plati aj pre mna.Lebo nie som zamestnana,ani szco 😕

flowerska
21. aug 2012

@gapa dakujem za radu)))

janka9900
21. aug 2012

@silvuskaa na PN mozes ist az po 270 dnoch poistenia, do ktorych sa moze zaratat aj ine ukonecene nem. poistenie. prve tri dni je PN 25% z VZ, dalsie dni 55% z VZ.

janka9900
21. aug 2012

@sujkazf kedze si brana ako student, nie ako zamestnanec, mala by si mat narok z DNP z VZ akeho platis. mozes napisat na poradna@socpoist.sk

janka9900
21. aug 2012

@jumbo dobre si to pochopila, max. matersku by mohli ovplyvnit iba koncorocne premie v praci. ak cerpas RD, tak neskorsi prichod babatka by bol problem, ak necerpas RD, malo by byt vsetko v poriadku. len nemaj nedoplatky a zaplat poslednu splatku v splatnosti! 😉

janka9900
21. aug 2012

@annie6 ano, mozes sa prihlasit pocas materskej a odhlasit poslednym dnom poberania materskej 😉

sassova
21. aug 2012

Ahojte. Od januara si platim DNP som v 24tt. a datum splatenia DNP je 16.9.2012. Od vcera som nastupila na marodku, tymto sa chcem opytat ci si mozem nadalej platit DNP aj ked som na marodke, alebo sa mi DNP automaticky pozastavilo. Nerada by som prisla o peniazky prostim poradte ci mam ukoncit marodku a dalej si platit, alebo mozem ostat aj na marodke a aj si platit. dakujem

esika
21. aug 2012

dievcata prosim vas o radu splni sa podmienka 270 dni ak sa zluci viac poisteni dokopy, myslim sucasne 90dni z dobrovolneho poistenia a s 180 dni s dvoch zamestnani , ktore mam, vlastne za tri mesiace by to teda bolo tych 270 ci to je totalna hlupost, lebo dnes sa mi dostala takato info a bola by to pre mna novinka, dakujeeem vsetkym za odpoved🙂 krasny vecer🙂

pami2
22. aug 2012

@gapa
@...
prosim vas o radu: od augusta 2010 do maja 2011 som si platila DNP z max. VZ ( podla stareho zakona)-splnila som podmienku 270 dni, nastupila som na MD a potom rodicovsku, pocas ktorej som si uz nic neplatila. od zaciatku noveho roku mi automaticky toto poistenie zrusili. teraz by som mala ist na operaciu s rekonvalescenciou a PN minimalne mesiac-chcela by som preto vyuzit moznost dobrovolneho poistenia.

ako na to? staci, ak sa napr. na jeden den pripoistim na novy balik a potom sa odhlasim?

dakujem

silvuskaa
22. aug 2012

@janka9900 dakujem, ja som sice poistena od januara ale to som sa v januari odhlasila a prihlasila, inak som uplne dohromady prihlasena od augusta 2011....takze by som mala mat narok na pn nie?

janka9900
22. aug 2012

@silvuskaa v tom pripade jasne, ze ano. z VZ, z akeho platis 😉

silvuskaa
22. aug 2012

@janka9900 dakujem moc, este by som sa chcela spytat, dnp si mam platit do nejakej polky oktobra, zaplatim poslednu splatku a potom co? len proste prestanem platit? alebo mam prestat platit odkedy ma vypise dr na pn.

cenculinka
22. aug 2012

ahojte dievcata, chcem sa spytat, v januari mi skoncilo DNP, platila som ho od roku 06/2010, doplacala som do max. VZ. termin porodu mam 30.11.2012, teda ak tomu dobre rozumiem, tak z DNP mi uz materska nebude pocitana, len zo mzdy za rok 2011? od 02/2012 som PN 🙂 dakujem za info

janka9900
22. aug 2012

@silvuskaa platit nebudes musiet odvtedy, ked ta dr. vypise. nezabudni zaplatit za dni, pocas ktorych nebudes cerpat PN do 8. dna nasledujuceho mesiaca. inak by ti nevznikol narok. zaplat radsej hned na zaciatku mesiaca 😉
poistenie ti automaticky zanikne v oktobri. ak nechces, aby zaniklo, mozes sa prihlasit na balik den pred skoncenim poistenia.

janka9900
22. aug 2012

@sassova ahoj, ak nemas este narok na pn z dnp, teda nesplnas 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, tak si dnp musis platit.
pn rusit nemusis, dnp plať v splatnosti, matersku terajsia pn neovplyvni, 😉

janka9900
22. aug 2012

@esika ahoj, musis mat z dnp 26 tyzdnov a k nim sa mozu priratat dni ukonceneho poistenia, aby si splnila 270 dni...

janka9900
22. aug 2012

@cenculinka kedze nestihnes nastupit na matersku v 8 mesacnej ochrannej lehote, tak narok zo stareho poistenia mat nebudes. ale ak by si sa prihlasila pred nastupom na matersku, staci jeden den, tak by si mala narok aspon na min. matersku z dnp 😉

cenculinka
22. aug 2012

@janka9900 cize pred nastupom na MD sa mam prihlasit na ten novy balik? a ten budem potom musiet ako dlho platit? ja som stale zamestnana na dobu neurcitu a som teraz PN a budem PN az do nastupu na MD. mozem sa pripoistit aj ked som PN?

dany85
22. aug 2012

@esika je to tak, mne to teraz potvrdila pani zo SP, zrátali mi 60 dní z práce + 210 z DNP a už mám splnených 270 dní... 😉

janka9900
22. aug 2012

@cenculinka ano, na ten novy balik. mozes sa prihlasit uz teraz, ale kedze nepoberas pn z dnp, tak by si musela platit balik. staci sa ti prihlasit den pred nastupom na matersku, zaplatis iba ten jeden den, poistenie ti staci zrusit poslednym dnom poberania materskej. inak, keby si sa prihlasila pred nastupom na pn, mala by si narok aj na min. pn. ale ked uz pomaly nastupujes na matersku, nema vyznam prerusovat pn a ist na novu...

cenculinka
22. aug 2012

@janka9900 ale ja poberam PN aj zo zamestnania, aj z DNP, som ista na PN este v ochrannej lehote. cize ja ked by som mala zaplateny aspon 1 den pred nastupom na MD, tak by som dostavala matersku zo zamestnania - cca 500 Eur a aj z toho noveho balika? boze, nejak tomu nerozumiem ☹

gapa
22. aug 2012

@bettypo
ak si mala nedoplatok po splatnosti za posledné obd., tak ozaj nárok nevzniká.
jedine, ak ti nebeží iná ochr. lehota, tak a pred nástupom na md prihlásiť na balík nanovo a získať aspon nárok z minima z dnp

silvuskaa
22. aug 2012

@janka9900 ok dakujem 😵

gapa
22. aug 2012

@pami2
ak ti neskončilo dnp v máji 2011 ale až 31.1.2012, tak áno, stačí sa prihlásiť den pred vznikom pn a nárok ti vznikne z minima.

bettypo
22. aug 2012

@gapa ďakujem, presne tak som to dnes vybavila