Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucya89
16. jan 2013

@silvuskaa no podla mna doktoovi to tak moze byt jedno .. zalezi od teba.. aj mna sa pytali ako my to vyhovuje . ja som vedela dopredu ze mi treba ist 6 tyzdnov pred a doktorka o tom tiez vedela ze ak dnp v ochrannej tak len takto sa da.. proste len byrokracia.. vidim aj hore prispevok ze sa da aj s dvoma terminmi ale o tom som este nepocula..

silvuskaa
16. jan 2013

@lucya89
@cristi
dakujem vam baby, v piatok idem na SP tak napisem ako som dopadla 🙂

cristi
16. jan 2013

@lucya89 ahoj,ja som si to zistovala osobne v socialnej poistovni ..mam to aj potvrdene v rozhodnuti o priznani materskej davky..mam dva terminy nastupu na matersku ..jeden zo zamestnania a druhy termin z DNP... 😉 ina situacia je v PN..tam musia byt rovnake terminy nastupu na pn z oboch poisteni...

cristi
16. jan 2013

@silvuskaa ak je tvoja situacia taka ako opisujes,tak nie je najmensi problem nastupit na MD v rozdelnych terminoch... 😉 drzim palce.. 🙂

silvuskaa
16. jan 2013

@cristi dakujem moc

ivetka2007
16. jan 2013

@silviabn
ahoj... aj ja som si to minuly rok davala do rocneho zuctovania... viem si to dat aj tento rok? ja som si DNP platila na prelome rokov 2011 a 2012... takze v minulom roku som platila skoro 6 mesiacov... a kolko prosim ta vracaju? lebo mam pocit, ze minuly rok mi vratili skoro vsetko... dakujem za odpoved

nelinka79
17. jan 2013

ahojte neviem ci moja otazka patri do temy ale skusim : po pravde sa v tychto veciach ale vobec nevyznam 😖
ako je to teraz po novom s dobrovolnym platenim... momentalne som zamestnana, a na jesen by sme sa chceli zacat snazit o babo, ide mi o to ze by som chcela vyssiu matersku a ked by som ostala na rizikovom aby som mala vyssiu PN . dufam ze ste ma pochopili ... dakujem

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silviabn
17. jan 2013

@nelinka79 neviem či si si platila už niekedy DNP,ale ak nie,tak je potrebné prihlásiť sa na balík(rozdiel hrubej mzdy mínus max.VZ 1179€) ešte pred otehotnením,aby si platila 270dní.Ak by si chcela čerpať už aj PN ako riziková ,tak týchto 270dní musíš mať splnených už pred PN,pokiaľ si teda nemala DNP spätne 2 roky dozadu.

silviabn
17. jan 2013

@ivetka2007 koľko sa presne vracia neviem,niečo sa mi marí,že 19% zo zaplatenej sumy,ale nie som si istá.Ale potešilo aj to 🙂

silviabn
17. jan 2013

@nelinka79 ešte môžem doplniť,že min.VZ z ktorého sa platí je 393€. Môžeš si vybrať z dvoch balíkov:
-nemocenské+dôchodkové+nezamestnanecké a z toho sa platí 35,15% z VZ,čiže minimálne 138,14€,alebo
-nemocenské +dôchodkové a tu sa platí 33,15% z VZ ,čiže minimálne 130,28€

nelinka79
17. jan 2013

@silviabn nie zatial som si nic neplatila .. pracovala som , rok doma s dcerkou a od vtedy uz 3 roky pracujem ..

teda ked z sumy 1179 odpocitam moju hrubu mzdu to je suma ktoru by som mala mesacne platit alebo je z toho nejake percento za ten balik .. prepac ze take blbe otazky ale fakt ja mam v tom chaos .. pripadne ked by som ti mohla napisat IP

janulap
17. jan 2013

@silvuskaa
ako pise cristi zo zamestnania mozes nastupit aj 8 tyzdnov pred porodom,a z DNP tak 6 tyzdnov pred-aj ked si na rizikovom.Budes mat dva terminy nastupu na md.Ak by si isla z DNP tiez 8 tyzdnov,tak matersku z DNP ti neuznaju.

silviabn
17. jan 2013

@nelinka79 ty keď by si chcela čerpať už aj PN ako riziková,musela by si nastúpiť na PN až na 271deň od založenia a platenia DNP,mohla by si síce aj skôr ísť na PN,ale platiť by si si musela tak či tak.

Príklad:tvoja hrubá mzda je 500€-max.VZ1179€ =679€.Z týchto 679€ uvedieš ako VZ a platiť budeš jedným z tých dvoch balíkov.Ak by si si dala ten lacnejší ,čiže 33,15% ,tak mesačne budeš platiť 225€.Po splnení 270dní poistenia a platenia ak pôjdeš na PN budeš z DNP dostávať 55% z určeného VZ čiže v tomto prípade z 679€ VZ bude Tvoja PN mesačne 373€+ PN z práce tiež 55% z priemeru hrubej mzdy.
Dnes je to omnoho drahšie platiť DNP ako keď sme platili 4,4%.To boli časy 🙂

zalka
17. jan 2013

@ufa hej maximum je 3930 eur ale to len zbytočne platíš štátu, lebo maximum pre nemocenské poistenie je 1179 eur.
No vidíš chcela si vybabrať a vybabrala si sama so sebou .. to sa stáva.

zalka
17. jan 2013

@evamarek77 môžeš čerpať u zamestnávateľa dovolenku, alebo pracovať alebo ísť na PN ale až po 1 dni v práci.

obcansr
17. jan 2013

Ahojte ženičky potrebujem súrne radu! Moja mama platila dnp ktoré jej v januári 2012 skončilo. Marodovala nepretržite celý rok až do 17 augusta 2012. Chcela by som vediet či je aj pri dobrovolnom poist. tiež podmienka že na pn može ist až po nejakom čase neviem či 3 mes. alebo až 6 mes. Viete mi poradit? Kedže jej poist. skončilo 2012 som uvažovala že kebyže sa teraz poistí z minima a pojde na pn tak by jej ešte vyplatili minimum nemám pravdu? ešte by splnala podmienku 270 dní poistenia nakolko je chorá a pár eur by jej pomohlo Prosím o radu dakujem pekne🙂 🙂

ufa
17. jan 2013

@zalka ahoj na tej socialke ti nic neporadia, nepovedia... Ja som sa pýtala na maximum a vravela som aj sumu 1179 a ona že co to je za sumu a ked chcem max tak to je 3930, ach jaj 😒 ale spekulovala som skoro celu noc, predca tam uz dlho platím a nic som nevyužila a ukecala som posunutie PN takze nastupujem od zajtra a od dnes som prihlásena z maxima to by sa uz mohlo podariť ? Nie?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
17. jan 2013

@ufa no maximum pre dôchodkové poistenie .. a vlastne teraz pre všetky poistenia je naozaj 3930 eur ... akurát že pre nemocenské je maximum 1179, a musíš dať všade rovnakú sumu. Takže oni ti dobre povedali ked si sa pýtala na maximum. Mala si dať naozaj len tých 1179 ak si dala viac tých 3930 tak nezabudni za ten 1 deň zaplatiť 44,56 eur.

zalka
17. jan 2013

@evamarek77 áno .. prvých 10 dní ti bude platiť PN zamestnávateľ od 11 dňa sociálna poisťovňa.

moon1979
17. jan 2013

@janulap z DNP nemôže ísť skôr ako 6tt pred pôrodom jedine ak je v OL, inak môže ... alebo sa mýlim? 🙂

zalka
17. jan 2013

@moon1979 z aktívneho DNP môže ísť na MD aj 8 tt pred termínom pôrodu, z OL a je jedno z akej OL či zo zamestnania, či z DNP môže ísť na MD presne 6 tt pred termínom pôrodu.

janulap
17. jan 2013

@moon1979 ak je v ochranej lehote,moze ist iba 6 tyzdnov pred.Ak ma aktivne dnp moze ist aj skor.Aj zo zamestnania moze ist skor,a ak ma aj k tomu dnp tak bude mat dva rozne nastupy na MD-jeden z DNP,druhy zo zamestnania.

pata31
17. jan 2013

AHojte, chcela by som poradit.... DNP som si platila z maxima do 31.1.2012, mala som splnenych 270 dni....teraz som na RD..
1. mozem ist na OCR, ked je mm chory, ja vsak nezamestnany a nema narok na marodku...
2. ak by som chcela ist na OCR s detmi alebo aj ja na marodku, tak sa musim na jeden den prihlasit alebo ako sa to teraz robi?

zalka
17. jan 2013

@pata31
1. ako dlho je nezamestnaný?
2. áno pred PN alebo OCR sa prihlásiť po skončení PN alebo OCR sa odhlásiť

janap24
17. jan 2013

Dobry vecer Chcem sa opytat platila som si DPN Z vymeriavacieho zakladu 700e v oktobri 2011 som nastupila na MD. v maji mi MD skoncila. Dalej som uz DPN neplatila. Som este v nejakej ochrannej lehote? potrebovala by som vediet ci este mozem na zakl. tej ochrannej lehoty cerpat OCR aj ked uz neplatim dakujem.. lebo uz som pocula viac nazorov tak chcem mat v tom jasno. 😒

zalka
17. jan 2013

@janap24 no očividne ti DNP zaniklo 31.1.2012 zo zákona, ak sa prihlásiš den pred OCR na DNP balík a po skončení sa odhlásiš tak nárok Ti vznikne.
Minimálny VZ je 393 eur. Toto bude možné tak bajočko do 30.4.2013

janap24
17. jan 2013

@zalka Dakujem Dnes mi vypisala OCR lekarka..ale to by som mohla mozno zmenit... A neviem kolko by som mala zaplati ked som mala vymeriavaci zaklad 700e ..vobec sa do toho nevyznam. a kolko by som mala zaplatit ak sa prihlasim..

ufa
17. jan 2013

@zalka nakoniec som dala VZ1200 ved ked vyratali z max. 3930 tak tolko by som pomali ani nazarobila co by som mala zaplatit ak by som neostala na PN, toto urcite zaplatim uz by som aj len nemala to este v systeme, a posielam velke dakujem za radu 🙂