Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dnpo
3. apr 2013

dievcata potrebujem radu pre kamosku,ak jej koncom aprila konci MD a a manzel by isiel na MD vraj by mal narok na dalsich 26 tyzdnov je to mozne?dik

zalka
3. apr 2013

@dnpo áno je to možné, kamarátka pôjde do práce? ... a MD pre druhého rodiča je 28t

dnpo
3. apr 2013

@zalka chcela by ak by nasla ,na UP sa nemoze prihlasit nie?

zalka
3. apr 2013

@dnpo môže len nesmie na to zabudnúť ...

zuzula16
3. apr 2013

@zalka a ako dlho trva OL z tych 7 dni v DNP? Mam sa prihlasit do DNP uz tento mesiac alebo blizsie k nastupu na matersku (niekedy v auguste)? a vies mi povedat kolko eur treba zaplatit za tych 7 dni, lebo na SC budu urcite "ochotne" ďakujem ahoj 🙂

zalka
3. apr 2013

@zuzula16 prihlás sa teraz ... si tehu tak OL z DNP bude 8 mesiacov ... a záleží kedy sa prihlásiš .. ak sa prihlásiš zajtra 4.4. a odhlásiš sa 10.4. tj. presne 7 dní tak zaplatíš bajočko 31 eur.

dnpo
3. apr 2013

@zalka diky zalka.krasny zbytok dna

zuzula16
3. apr 2013

@zalka a tych 31 eur mam zaplatit este pred odhlasenim? A ako to chodi na SC uz sa nepamätám vypíšem žiadosť do DNP z VZ 393? tu sumu tam mam pisat? nieže tam napisem nejaku hlupost, tam sa aj nieco odratava hruba mzda?

zalka
3. apr 2013

@zuzula16 nie len napíšeš 393 ako vymeriavací základ ... a tú sumu 31e musíš zaplatiť najneskôr do 8.5.2013 ... takže môžeš pri odhlásení zaplatiť aby si nezabudla. Lebo ak zaplatíš neskôr tak OL ti nevznikne.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
3. apr 2013

@evamarek77 - radsej doplat...a potom si vyziadas ako preplatok

lorengke
3. apr 2013

som tu prvy krat a neviem ako to tu funguje.. mam moju otazku niekomu smerovat??

Dobry den,

chcel by som poprosit o radu.
Planujeme druhe dieta a chcel by som zistit ake su nase moznosti navysenie materskej.
Manzelka je v sucasnosti na MD ale aby som popisal aj detaily
DPN sme si zacali platit v roku 2010 neviem presne kedy asi April na maximum vtedy bola este manzelka zamestnana( viac ako 270 dni za poslene 2 roky ci aka podmienka tam ma byt) k 30.6.2010 dostala vypoved kedze sa rusila pobocka. a zaroven natupila na PN rizikove tehotenstvo 1.7.2010 (vypoved dostala v case ked nebola tehotna).. pocas PN sme DNP neplatili.. dostavala PNku v plnej vyske.. dcera sa narodila 270 dni po zacati platenia DNP 2.2.11 takze sme dostavali matersku v plnej vyske a po skonceni materskej sme skoncili DNP asi September 2011 este jeden mesiac sme platili po skonceni kym sme na to prisli ze este sme poisteny. Teraz planujeme druhe dieta a chceli by sme opat vyuzit DNP aj podla novych pravidiel ak sa to oplati.
Ake su nase moznosti? Niekde som cital ze matersku nebudeme dostavat lebo sme si neplatili nemocenske pocas MD.
Je to tak? Co navrhujete?
Vopred dakujem za odpovede.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea_galova
4. apr 2013

Žienky drahé potrebujem pomôcť....plánujeme druhé bábätko momenátlne som zamestnaná....ale ešte nespľňam tých 270 dní...chcela by som sa dobrovoľne nemocensky poistiť na maximum.....a kebyže sa nám bábo podarí tak ma lekár dá určite na rizikové tak isto ako s prvou dcérkou...chcem sa spýtať či to poistenie platí aj počas pn či sa mi to bude rátať do materskej alebo nie.....alebo ako to vlastne je .....lebo viem že počas pn sa poistenie neplatí.....

zuzula16
4. apr 2013

@zalka ahoj dnes som sa bola prihlasit do DNP, takže odhlasit sa mam ist 10.4 aj do odhlasky napisat datum 10.4 ci 11.4? Ďakujem pekne ahoj 😒

zalka
4. apr 2013

@zuzula16 do odhlášky napíš 10.4. bude to presne 7 dní ... ak napíšeš 11.4. tak treba zaplatiť 8 dní cca 4,50 eur za deň

katuska54
4. apr 2013

ahojte,potrebujem poradit. som pn a v maji nastupujem na MD. pn som aj z prace aj dnp. kam vsade mam odniest ukoncenie pn a papier s nastupom na MD? jedno do prace a druhe na socialku? a kam na socialku s papierom na MD,na Zahradnicku alebo do tej druhej kam chodim s papierom na peniaze?
dakujem za kazdu odpoved

pinkneve
4. apr 2013

kocky a @gapa potrebujem poradit nastup na MD mam 5. maja...kedze termin mam 16. juna a to je nedela...kedy mam ist teda na socialku s tlacivom na matersku...v piatok predtym alebo v pondelok??? 😒 dievcata mi tu zdoraznovali aby to bolo presne 6 tyzdnov ani den skor ani neskor...som z toho jelen 😅

pinkneve
4. apr 2013

pre doplnenie 8 mesacna ochranna lehota DNP mi konci zaciatkom juna...takze toto ma netlaci

katkka08
4. apr 2013

Zalka môžem poprosiť o radu aj teba ?

janka9900
4. apr 2013

@lorengke ahoj, kedze posledne nemocenske poistenie manzelke koncilo v sept. 2011, musi nanovo splnit 270 dni do porodu. teda na dnp sa musi prihlasit este pred otehotnenim. minimalne sa plati 130€ a materska vyjde cca 255€, co uz nie je take vyhodne ako kedysi. aby mala max. matersku cca 760€, musela by platit cca 400€.

janka9900
4. apr 2013

@andrea_galova ahoj, pocas PN by si nemusela platit iba v tom pripade, ze budes mat narok na PN z DNP (teda budes splnat podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch). ak si DNP este nikdy nemala, musela by si platit aj pocas PN. ak by si porodila po 270 dnoch od prihlasenia, mala by si narok na max. MD.

janka9900
4. apr 2013

@katuska54 ahoj, ukoncene PN-ky a ziadosti o materske donesies do prace a na socialku... na socialku asi do tej pobocky, kde nosis listok na peniaze 😉

janka9900
4. apr 2013

@pinkneve ahoj, datum mas dobry a mozes odniest ziadost, ked ju budes mat, dolezity je datum nastupu na MD 😉

pinkneve
4. apr 2013

@janka9900 no ved baby mi vysvetlovali ze je dolezity datum nastupu na MD...presne 6 tyzdnov pred TP ale mne to vychadza na nedelu...tak kedy s tou ziadostou v piatok ab v pondelok...a preco je to take dôlezite prist presne na den?? tomu nechapem 😅

lorengke
4. apr 2013

@janka9900
Dakujem za odpoved.. obaval som sa toho co si napisala... ak sa nedame vobec poistit kolko bude dostavat matersku.. ??? bude to vlastne RP od nastupenia na matersku pred porodom??

este sa chcem opytat je nejaky strop na matersku ak by som ja ako otec chcel ist na rodicovsku dovolenku z coho by sa vyplacala materska ?? Existuje nejaky strop maximum kolko by som mohol dostat?

zalka
4. apr 2013

@lorengke ak sa nedá poistiť tak materskú nedostane ...
a po narodení dieťaťa jej bude vyplácaný rodičovský príspevok ... nie pred , ale po narodení ...

A ty ako otec máš príjem? A myslíš že tvoj príjem nebude chýbať rodine ak ty budeš na materskej tj. budeš dostávať 65% z hrubej mzdy max. 750e mesačne... a tvoja mng. ak je nezamestnaná tak nebude dostávať nič ... nebude to chýbať?
Nie je viac .. tvoja mzda + RP mng. ... ako tvoja materská + nulový príjem mng.?

zuzula16
5. apr 2013

@zalka ahoj ďakujem Ti veľmi pekne za tvoju pomoc a čas 🙂 určite sa eše ozvem ahoj

janka9900
5. apr 2013

@pinkneve nemusis prist presne na den na SP so ziadostou, dolezity je len datum nastupu na MD, ktory je napisany v ziadosti 😉 mozes tam ist v piatok alebo v pondelok, to je jedno, alebo aj tyzden dopredu 😉