Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
6. dec 2011

@silvuskaa
záleží od konkrétnych okolnotí a či sa platí dnp/príp.celý balík aj od 1,2.12.
Ak má niekto 270dní z dnp už splnených a nechce platiť od 1.2. celý balík, tak treba byť tehotná k 31.1.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
6. dec 2011

asi najhoršie je, ak niekomu 270dní uplynie po 1.2.ale v den, ked dosiahne 270 nemá ešte splnených 26týždnov od posledného prihlásenia na dnp. Tam neviem, ako by som postupovala.

kukucg
6. dec 2011

@gapa to je v podstate aj moj pripad a myslim ze je to uplne stratene 😒 ☹

miah
6. dec 2011

ak uy mam splnenych 270dni, rok 2011 som platila z maxima + cerpala MD, poistenie mi zanikne 31.1.2012.. ak by som sa prihlasila na ten balik z minima a platila si to dalej, ktore bude rozhodujuce obdobie pre PN a OČR?

gapa
6. dec 2011

@miah
ak si prihlásená od r.2011, tak obdobie od posledného prilásenia (ale ešte pred prihlásením 1.2.2012) do 31.12.2011, ak si prihlásená pred r.2011, tak celý rok2011 s vynatím dní poberania materského.

gapa
6. dec 2011

@kukucg
🙄 ☹

ivuss01
6. dec 2011

@moon1979 ochranna lehota zacina plynut az ked ziskas 270 dni, takze ku dnu, kedy dosiahnes 270 -ty den uz musis byt tehotna, aby si bola v ochrannej lehote

miah
6. dec 2011

@gapa dakujem za odpoved, som prihlasena od roku 2010, no som zvedava na tie ich baliky 🙄

miah
6. dec 2011

co to pre mna znamena, ze s vynatim dni poberania materskeho? bude PN a OCR z maxima aj ked som v roku 2011 poberala materske? platim si z maxima od roku 2010

bubinko83
6. dec 2011

@miah to budu asi Mikulašske baličky? Alebo Mihalovske? 😀 Aj ja som na to zvedava a tiež ma zaujma ako sa da čerpat PN.

miah
6. dec 2011

@bubinko83 😀

bubinko83
6. dec 2011

@miah no podla toho čo tu popisali tak by malo vyjst nejakych 350 euro,čo je pre 90% ludi nerealne platit.

timka6
6. dec 2011

@gapa
som prihlásená na DNP od novembra, a platím si z minima (som na predlženej RD a nebola som poistená za posl. dva roky), tak teraz neviem, ako to bude po novom, aby som mala ešte nárok na najvyššie materské, mala by som byť k 31. januráru tehotná ? a platila by ešte tá ochranná lehota, a mám si už teraz radšej platiť z maxima, teda dať zmenu ? Bude tam treba stále splniť podmienku platenia 26 tt z najvyššieho VZ ? Bude sa mi to rátať z toho posledného poistenia ? Budem rada ak mi poradíš, veľmi pekne ti ďakujem.

miah
6. dec 2011

@bubinko83 no ja stale dufam, ze tam budu nejake znizene percenta pre tie co su na RD 😅
inak je nerealne platit si to 😠

veonka
6. dec 2011

@zuzanamatko no mne 270 dní uplynie až 9.1., ak by som šla do soc.p. sa teraz odhlásiť a o týždeň prihlásiť ako by to bolo? ten chlap mal dobrý dotaz, akurát by bodla aj odpoveď od nejakého odborníka, čo vie dobre a hlavne solidárne aj poradiť ... do kelu... tak rok to platíš a nič z toho... mihál, ty sociálny netvor ! ☹ sám vraj potrebuje 5-6.000 eur mesačne... hm... ten má asi iné starosti

oskvarka
6. dec 2011

baby mam technicku otazku 270 dni budem mat spnenych niekedy 8.3 ... vtedy mi poistenie zanikne.. co sa stane ak v augiste otehotniem a po tomto zisteni sa prihlasim na ten uchvatny balicek z maxima tak aby mi to nastupu na matersku vychadzalo cca 27 tyzdnov alebo pre istotu aj viac (co asi bude musiet byt hned ako to zistim) potom by som po nejakych par tyzdnoch sla na PN a bola tam az do nastupu na matersku (mohla by som cerpat PN z DPN ? a z akeho zakladu ) a bola by som oslobodena od platenia balicka ?

darinkazv
6. dec 2011

@miah nereálne to bude aj pre tie, čo zarábajú, nie len pre nezamestnané a na RD. ja mesačne zarobím v čistom 350eur, takže isto by som ten balík nemohla platiť. 😒 a väčšinou si to doplácajú maminy s nízkym príjmom, nie tie, čo zarábajú toľko, že im to nie je treba. ☹

miah
6. dec 2011

@darinkazv jasne, ja som to myslela pre vsetkych, ani keby som pracovala tak by som si to nemohla dovolit 🙄

darinkazv
6. dec 2011

@miah ale veď o to im ide týmto balíkom. aby si to nik nemohol dovoliť a teda ani čerpať. však tá, čo by si to dovoliť mohla, tak to nepotrebuje. fakt mi je to už na smiech, ale aj plač zároveň 😠

miah
6. dec 2011

@darinkazv 😠 😠

verka9
6. dec 2011

baby viete mi poradiť? čitala som tu rôzne názory. Od 19.10.11 si platím DNP, musím byť tehotná do 31.01.2012 alebo do uplynutia 270 dní /čiže cca polka júla 2012?) som s toho jeleň a na sociálke ešte nič nevedia ☹

alex81
6. dec 2011

@gapa tak toto som pravdepodobne aj ja ☹ ☹ ☹

gapa
6. dec 2011

@oskvarka
áno, dá sa tak. počas poberania nemocnského neplatíš dobrovolné poistenie tj. celý balík poistenia.

veonka
6. dec 2011

@gapa ty sa tu tomu tuším najlepšie rozumieš, please help me! 😀
ja som študentka, dnp si platím od 15.4.2011 z maxima, podľa mojich výpočtov 🙂 by som mala mať 270 splnených 9.1.2012. Tehotná nie som a je veľmi pavdepodobné, že do konca januára ani nebudem.

1. Uvažujem nad tým, že ísť do SP podať odhlášku teraz keď ešte nemám splnených 270 dní a o pár dní sa znovu prihlásiť. Myslíš, že potom sa mi to bude rátať ako nové poistenie, teda budem môcť platiť dnp aj po 1.2. až do získania 270 dní?

2. ak to nechám plynúť a 270 dní dokončím 9.1, ale neotehotniem, resp. otehotniem až neskôr, tzn že neporodím v ochrannej lehote, nebudem z toho dnp mať nič?

uff. sú to riadni chuji, veĎ napr keď ja chcem mať deti po škole nemám na materskú nárok lebo som nepracovala, tak som si aspoň toto platila, že čosi bude... a vidíš... takže štát nám nepomôže a po tejto zmene si už ani samy sebe nepomôžeme

kukucg
6. dec 2011

@veonka hej.. tiez som student a toho roku koncim a snazim sa otehu, no ale vidis, nechceli aby to zneuzivala nasa mensina ktora z toho zije a doplati na to kto??

no a inak ti to nepomoze lebo tych 270 dni sa nerata od noveho poistenia ale za posledne dva roky takze je to podobne ako moj pripad bohuzial sa neda robit nic 😒

lenka613
6. dec 2011

ja som predpokladala, ze to vystupi max na nejakych 150 euro, ale 350?to je trochu moc, nie? ten sprosty mihal je normalny? sak 350 euro vacsina ludi ani nezarobi! a ked su vsetci poslanci taki mudri, doteraz nevedeli, ze stat prichadza o velke peniaze, tym ze platis si 50 euro a dostanes ten strop 680 eur? ved nech tak strasne uz neskrtia. a skrtia tam kde to ludia najviac potrebuju!!! jasne, teraz vsade citam, materska ide od noveho roka hore, ako sa z toho vytesuju, co oni urobili pre mamicky, mozu si prilepsit, ale tym ze si zaplatia tych poondenych 350 euro, tak tym si teda strasne prilepsia. a tie co zarabaju minimum si fakt tiez prilepsia,. je mi z nich na grc...

veonka
6. dec 2011

@oskvarka hm, to nie je zlý nápad, ale koľko to bude ten ich balíček? ako ak je to nejakých 300 Eur mesačne, čo tu baby spomínali tak to sa tu naťahujem od ucha k uchu, veĎ to je total nereal že platiť... och

ešte by bola verzia možno prejsť po uplynutí dnp (teda u teba od 8.3) na platenie toho ich uchvatneho balička z minima a ak porodíš ešte 2012 tak sa ti ráta výpočet materskej z roku 2011, čiže ak si platila DNP maximum mala by si dostať aj maximalnu materskú, či? ako to bude s tou podmienkou byť tých posledných 26 tt pred porodom poistená- to musí byt z maxima alebo to moze byt aj z minima?

parí sa mi z kečky čo s tým... aspoň vieme kde vzali aby mali pre lekárov...

alex81
6. dec 2011

@kukucg No ja som na tom rovnako ... splenych 270 dni mam aj z predchadzajuceho zamestnania, teraz som nezamestnana a platim si DNP od 3.11.2011cize 26ty.nemam splnenych... a pravdepodobne mi to zanikne k 31.1.2012... vsak?

kukucg
6. dec 2011

@lenka613 len co z toho ze ide materska hore ked ju vobec nedostanem 😠 ☹ ☹ ked je zena na materskej je to financne asi najhorsie obdobie ktore rodina prezije, hlavne ked uz ma len RP a oni spravia takyto podraz.... 😠