Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

simib
12. jan 2010

Ahojte.Mám otázku.Od 1.3.2009 nepracujem a platím si sama odvody do SP aj ZP.Do sociálky platím z maxima teda už 10 mes.a tých 270 dní splním teda z tohto dobrovolného poistenia.Teraz od januára si chcem zmeniť na min.Ak by som tento rok otehu,tak sa mi to bude počítať z min.roku,teda z toho max???????????Ďakujem.

salvinka
12. jan 2010

simib ak porodis tento rok tak sa ti pocita z minuleho roku, tak sup sup do snazenia 😀

simib
12. jan 2010

Salvinka.No ved sa snažíme už 10mes.len už ma to nebaví platiť furt z max.

standa82
12. jan 2010

Evinka, choď na SP sa prihlásiť na dôchodkové a zober si aj RL dieťaťa s ktorým si na RD. Spätne doplatiť sa to nedá.
Ja som taký prípad ako ty, tiež som to nevedela a tak 2 roky nemám v dôchodkovom.

bubik142
12. jan 2010

Gapa a aj tebe emia, dakujem za odpoved 😉 GAPA prosim ta este nechapem tomu, co si mi pisala, ze nemam narok na rodicovsky prispevok, ak som PN? Sestra ma tiez babo a dostavala stale RP aj za dany mesiac, aj peniaze za PN z dobrovolne nemocensky p. Preco ja na to nemam narok? Vysiel teraz nejaky novy zakon o tom? Dakujem vopred za odpoved 😉

kisska
12. jan 2010

gapa vsimla som si ze riesite datumy splatnosti pri uplatnovani davok z nemocenskeho.
Ako je to nakoniec? Na MD som nastupila 9.1.2010, cize este za januar musim este zaplatit alikvotnu cast (?alebo cely mesiac?), dokedy? Do 8.2. alebo 31.1. aby neboli problemy?
A este som od 1.1.2010 aj DPvN - tiez platim za januar len alikvotnu cast alebo celu sumu? Mam tam max. VZ.. Ako v platbe rozlisim, kolko platim za co(hlavne ked tam mam 2x alikvotnu cast)? Ked v SP je caste, ze alikvotnu cast vypocitaju inak ako mi to vyjde matemaciky 😒 (uz len pre utvrdenie - platbu zaokruhlujem na desat eurocentov nahor?)
Dakujem

miah
12. jan 2010

ahojte, potrebovala by som poradit..
ked si zacnem platit DNP z minima je nejaka doba ktoru musim dodrzat nez sa odhlasim a prihlasim na platenie z maxima? 🙂 ako je to z DNP po nastupe na MD, kedy sa prestava platit alebo sa da zmenit na minimum?
Dakujem

simib
12. jan 2010

Miah no pokial viem,tak meniť sa dá po pol roku.Ak nastupiš na MD tak neplatíš.

miah
12. jan 2010

aj mne sa zdalo, ze som take nieco citala ze 6mesiacov, len som si nebola ista ci to je len pri nejakej zmene alebo ci sa to musi dodrzat aj ked sa odhlasis a prihlasis 🙂 dakujem

marianinka
12. jan 2010

tých 6mesiacov plati len pri zmene, odhlasit a znovu prihlasit sa mozes hocikedy

mikagele
12. jan 2010

Standa 82, nedá mi to ešte sa neopýtať, Ak budem teda platiť len rozdiel medzi NP od zamestnavatela a DNP, skutočne mi výjde max. výška materského,teda cca 600 eur?

kisska
12. jan 2010

mikagele - materska sa vypocitava ako 55% z vymeriavacieho zakladu na NP. Ak mas VZ spolu (tvoja hruba mzda + DNP)cca 1084€ (vyssi SP neberie do uvahy), 55% z neho je 596,2€. Mozes ty za to, ze sa viac neda? 😉

evinka7
13. jan 2010

dakujem, standa82, vcera vecer som si este pozerala papiere a zistila som, ze ked sa maly naordil, do soc.p. som okrem inych posielala aj vyhlasenie na ucely dochodkoveho poisteniai, ze sa busem starat o dieta do troch rokov jeho veku...aj s prihlaskou...tak by to mohlo byt ok, nie? a poistne v tom pripade plati stat, nie? na sp v ba sa ja trepat nebudem, radsej si tam poslem list os vsetkymi kopiami, nech mi odpovedia, kedze dovolat sa tam nemam sancu.

husenicka224
13. jan 2010

ahojte chcela by som od vas radu som DNP a otehotnela som 3 tyzdne od zalozenia takze podmienku 270 dni budem splnat nejake 3-4 tyzdne pred porodom.Ako potom treba postupovat ked na matersku sa odchadza 6-8 tyzdnov pred porodom?Ked splnim podmienku treba sa odhlasit?Alebo ako ked uz vlastne ziadost na materske treba odniest na SP ked ma vypise lekar na MD skor ako to budem mat doplatene.Dufam ze ma pochopite co chcem vlastne vediet.Dakujem.

simib
13. jan 2010

A ešte mám otázku.Nepracujem a som DNP z maxima.Teraz som na OČR s malou dcérou.Mám nárok na ošetrovné?Ak áno,tak stačí papier od lekárky odniesť do sociálky,alebo má soc.pois.nejaké tlačivo?A za ten mesiac mám zaplatiť o tých 10dní menej potom?

stanusa
13. jan 2010

ahojte,
poprosim o radu:
na DNP mam mesacny vymeriavaci zaklad 400 eur, jeden mesiac mi vsak vyjde vyplata 1000e a nejake drobne, samozrejme, ze platbu dnp mi vratia ale ako sa potom pocita materska alebo nemocenske?

ked sa to zratava, tak potom za ten mesiac mam nulu...?alebo sa to berie, ze nie som dnp aj ked som sa neodhlasila...hm?

jana1411
13. jan 2010

Ahoj, prosim velmi o radu, lebo velmi tomu nerozumiem.
Od 14.11.2008 som bola zamestnana. Pracovny pomer mi skončil 25.12.2009 a 29.12.2009 som sa na socialke prihlasila na DNP. Dala som si výmeriavaci zaklad 700 Eur. Chcem sa opytat, ci tie 4 dni nijako nevadia, ze som nebola poistena? A ci sa mi materska bude pocitat z toho co si teray platim? Do porodu, mam zhruba 32 tyzdnov, takze do materskej ak dobre chapem asi 26 tyzdnov od teraz. A este sa chcem opytat, ci by sa dalo odlhlasit a na druhy den prihlasit na DNP, aby som si mohla vymeriavaci zaklad zvysit na maximum. A ak by ten novy maximalny nahodou nestihol byt 26 tyzdnov, z coho by sa mi pocitalo? alebo to radsej mam nechat tak ako mam teraz a nezvysovat?
prosim veeeelmi o radu. Dakujem

tinkap
13. jan 2010

Čaute. Chcela by som sa spýtať, či neviete, ako je to s materskou, keď som nebola nikde zamestnaná a nedávno som skončila vysokú školu? Chcela by som si platiť to dobrovoľné nemocenské, ale neviem koľko a ako dlho by som ho musela platiť. Ďakujem za odpoveď.

standa82
13. jan 2010

Evinka, pokiaľ si podpísala papier že sa budeš o syna do troch rokov veku starať, teda na dôchpdkové, tak je to OK.

Husenička, 270 dní musiš splniť do skutočného dňa pôrodu. Počas materskej si oslobodená od platenia, no počas RD nie,musíš platiť, alebo si VZ znížiť či odhlásiť sa.

Simib, pokiaľ máš splnených 270 dní nemoc.poistenia, máš nárok na ošetrovné. Stačí odniesť papier do SP.Nie platíš rovnako.

Stanusa,materská aj PN sa počíta rovnako. Ako 55% z denného VZ. Vyrátajú ti VZ zo zamestnania a aj z DNP a sčítajú výsledky a vyjde im konečná suma.

Jana, to vôbec nevadí, že si sa neprihlásila skôr. Pokiaľ splníš podmienku 270 dní (súčet dni z ukonč.zamestnania + DNP) a aj podmienku minim.26 týždňov, tak je to OK. Ak chceš zmeniť VZ, musíš sa odhlásiť a na druhý deň prihlásiť s novým VZ. Lenže do nástupu na MD (nie do pôrodu) musíš z nového VZ splniť podmienku 26 týždňov.Ak to nestihneš splniť, materskú ti vypočítajú minimálnu.Dobre si to rozmysli,asi by som to nechala na tých 700.

standa82
13. jan 2010

Tinka, ak chceš získať materskú /keďže nemáš TPP/, musíš sa DNP. Koľko chceš platiť závisí od toho akú chceš materskú. Minim.VZ je 319 eur a max. VZ je 1084,55 eur (platí sa teda od 14 eur do 47,7 eur mesčne, podľa VZ). DNP musíš byť minimálne 270 dní do pôrodu. Pokiaľ nebude DNP, alebo nejaký prac.pomer, nebude materská a ani nárok na zvýšený RP.

standa82
13. jan 2010

Simib, práve som sa dočítala, že:" Pri posudzovaní nároku na ošetrovné z DNP takáto podmienka neexistuje - nárok na ošetrovné z DNP je aj v prípade, že DNP vzniklo v deň vzniku potreby ošetrovania.".Takže nárok máš. 🙂

standa82
13. jan 2010

Simib a ešte:" Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť (podmienka 270 dní...)." 🙂

miah
13. jan 2010

standa, cize nemusis splnat podmienku 270dni aj z DNP, mozu sa k tomu priratat aj dni zo zamestnania?

standa82
13. jan 2010

Miah, pokiaľ máš ukončený PP, potom sa k dňom z DNP pripočítajú dni nemoc.poistenia z ukončeného zamestnania.Ak ti PP trvá, 270 dní musí byť splnených aj z DNP.

miah
13. jan 2010

dakujem, uz mi to je jasne 🙂

husenicka224
13. jan 2010

Dakujem standa82 🙂

husenicka224
13. jan 2010

a este otazocka tym ze budem oslobodena od platenia sa mi VZ nezmeni?a asi je hlupost platit si pocas RD DNP ci nie?

standa82
13. jan 2010

Nie tým sa VZ nezmení. DNP môžeš aj po MD (počas RD) využiť pri OČR alebo pri PN.

jana1411
13. jan 2010

standa82 Dakujem velmi pekne. Akurat sme sa s manzelom aj rozhodli ze nebudeme riskovat, lebo je to dost tesne. Len som sa este chcela opytat, ci ma nejaky zmysel, ked si po tych 6 tich mesiacoch budem moct zvysit DNP. To by som bola do materskej este necele 2 mesiace.

standa82
13. jan 2010

Tak nie nebude to mať zmysel, lebo musiš splniť 26 týždňov do nástupu na MD z nového VZ a to nestihneš, teda nechaj to tak ako to máš.