Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jasminet
29. mar 2012

@mima595 takze teoreticky ked som ten isty pripad (okrem PN) ako mima mama, tak by mi stacilo ked na MD nastupujem v pondelok 21.maja 2012 si o MD z DNP poziadat v piatok 18.5. (alebo nedelu 20.5.?) a nemusim sa prihlasovat na ten novy balik ani na 1 den?

jankaroy
29. mar 2012

Dostanem matersku ak som si platila DNP od 1.7.2011 a skoncilo mi 27.3.2012, zaroven som zistila ze som tehotna termin porodu podla poslednej menstruacie mi vychadza na 21.11.2011?

mima595
29. mar 2012

@jasminet - pozri si prispevok, co pisala gapa na predchadzajucej strane

ty mas ale DNP z minima..tam by som radsej isla na balik ako riskovat 2 rozdielne nastupy---ale je o na tebe

jasminet
29. mar 2012

@mima595 hej hej, kym som dopisala otazku, tak tam gapa dala svoj prispevok 😀

mima_mama
29. mar 2012

@gapa jej si poklad, nieco take spominala s kratenim ta pani zo SP co sa s nou dnes stretam 🙂 bola zlata a ochotna, male mestecko 🙂 ale napisem aj do porady presne nech to mam cierne na bielom a vdaka vam za rady ste skvele. platila som si o nieco viac DNP VZ 477EUR ako je teraz minimum 🙂 tak este zvazim ci sa mi oplati keby mi to kratili, alebo radsej dam nove DNP a PN-ku a nebudem aj tak nic platit pocas pn-ky, teda pozor s nastupom na RD. a ja som ten pripad MD1-RD1-MD2 🙂 maly bude mat 3 roky v auguste a bol narodeny predcasne v 28tt. tak uz mam nejake skusenosti s predc. porodom... a skore uzdravenie detickam zelam

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - ja by som skor pospekulovala s materskou od zamestnavatela...neviem, ake mate vztahy, ale keby ti dal na ziadosti o materske predpokladanu mzdu cca 750E...tak by ti stacilo aj minimum z DNP a nemuselo by sa nic kratit

ved naposledy si pracovala pred 3 rokmi..odvtedy nejaka inflacia, zvysovanie...mohol by ti helfnut...ale to zavisi na vztahoch medzi vami

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 @gapa @zalka a vsetky co ste sa angazovali v odpovediach na moje otazky VDAKA ESTE RAZ VELKA

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 len to je financna institucia a vsetko tam spravuje mzdarka v BA a s nou nemam osobne vztahy, tak neviem ci sa to da. Ze zavolat jej a povedat, kolko mi da ze by bol predpokladany VZ po navysovani, co by sa aj mna malo tykat podla zakona, ale skusit to mozem 🙂

gapa
29. mar 2012

@mima_mama
jeeejda, zle som napísala tú mailovú adresu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
má to byť poradna@socpoist.sk
(porada je iná stránka, kde som prvýkrát toto čítala od jednej prednášajúcej p. Motyčkovej)

gapa
29. mar 2012

@mima_mama
ak si porodila tak predčasne, tak to sa priklána k možnosti od mima, lebo ak porodíš pred 14.5.2012 (čo ti teda neplánujem ani ti neprajem, no treba prejsť aj tú možnosť), tak neskorší nástup na md zo zamestnania ako z dnp by v takom prípadne nebol možný.

mima_mama
29. mar 2012

@gapa zistila som uz som to poslala, takze vysledok, prihlasit sa na DNP nove v PN-ke a nebudem platit na DNP nie? a je jedno z akeho VZ? aj tak sa mi bude pocitat len minimum? ved ked to nebudem musiet platit, tak mozem aj z maxima ci? 🙂 len potom sa nezabudnut pred RD odhlasit vsak? den dopredu aspon? teda kocky ste macherky v tomto 🙂

gapa
29. mar 2012

@mima_mama
už ti tu mima písala, jednoznačne najprv na pn a potom sa prihlásiť aby sa rátala z vz v r.2011 teda z vz 477 a nie z vz cca 340eur. K pn budeš potrebovať aj potvrdenie od lekára, že si tehotná (ak teda pn začne neskôr ako 7dní po ukončení dnp. Ak vznikne pn do 7dní od ukončenia dnp, tak netreba to potvrdenie)

ako píšeš, je v podstate jedno, z akého vz sa prihlásiš, ak ti dobr.poisteie vznikne počas poberania nemocneského z dnp a ak pn bude pokračovať až do nástupu na md. Ale ozaj je istejšie mať nižší vz, ak by si sa zabudla. Ak by si chcela po md čerpať z dnp, tak je výhodnejšie vyšší, no maximum je velmi drahé a neviem, či by sa to vôbec vrátilo. Pri nástupe na md 13.5.2012 sa to určite nevráti, lebo ti končí md 5.1.2012 a teda dávka by bola z minima tak či tak v prípade ak medzi pn a md nebude ani jeden den s platením.
----------------------------------
a ked už tu tak vypisujem, tak v prípade, že by si na md nastúpila najneskôr 7.5.2012 (ak ti budú trvať obe poistenia teda dnp aj zamestnanie, tak sa môžeš rozhodnúť nastúpiť na md kedykolvek v rozmedzí 6-8týž pred ptp, teda napr. aj 6týž + 6dní pred ptp) a poberala materské 34týž., tj, to by vychádzalo do 30.12.2012, tak by si poberala za dec. 2012 ešte aj rodič.príspevok.

vlastne prídeš o 6dní poberania nemocneského (lebo materské budeš poberať 34týž, ak nevyužiješ tú druhú možnosť) ale dostaneš o jeden rodič.príspeovok naviac. Všetko rátam s terajšími zákonmi, tj. pri zmene, čo tiež nemožno vylúčiť, to môže byť inak.
Tvoje nemocneské z dnp na 5dní z vz 477 = 477:30,4x0,55 x 6dní = cc 52eur a
RP je t.č. 194eur, teda rozdiel 142eur

ale na ddruhej strane, to zase nie je nič podstatné a sama som tak neurobila, aj ked som si tiež takýto prepočet spravila.
-----------------

prerátavala som tu mataerskú zo skutočného vz z dnp a z pravdepodobného vz,
teda ten vz z dnp z vz 477 v r.2011 a pravdep.vz 339,89eur, tak mi to vychádza cca 2,829eur na den tj. na celých 34týž cca 673eur

gapa
29. mar 2012

snád to aj skontrolujte, či tam nie je chyba (raz som aj napísala 5dní,no rátala som správne so 6timi)

mima_mama
29. mar 2012

@gapa dievčatá aké máte skúsenosti, do koľkých dní odpíšu z poradne socpoist?

gapa
29. mar 2012

@mima_mama
aj na druhý den

datanka
29. mar 2012

@mima595 prosim ta,myslis,ze bude problem,ked jednu splatku teraz zaplatim az po velkej noci?cize nejakeho 10teho-11teho?bude to vadit moc?

datanka
29. mar 2012

@gapa
@mima595 prosim vas kocky skusite poradit jednej babe,skopirujem tu,co mi pisala,lebo ja neviem a nechcem ju zavadzat,ked uz jej mam napisat..dakujem vam aj za nu 😉 som zamestana a tam zarabam cca 320 eur v cistom...no a materska sa pocita s tohto platu 65% vsak?a plus aj to dnp co si platim tych 35 a tam je zaklad nieaky 700 v hrubom ak si dobre pamatam...no a platit som si platila aj minuly rok ale minimum a to od augusta tusim a do konca roka 2011 a v januari som si dala zasa lebo som zistila ze to mozem mat naspat a dala som si vacsiu ciastku...no len nechapem teraz ako to je s tou pnkou a materskou..dajme tomu ze o mesiac budem tehu a budem marodovat az do porodu ale to len tak hovrim a to je cca 8 mesiacou tak budem mat platenu pnku od zamestnavatela a plus aj s dnp?a ked porodim potom budem mat matersku od zamestnavatela dajme tomu cca 300 eur a plus aj do co si platim teraz?takze v podstate budem mat matersku 9 mesiacou ktora sa mi bude sklad s primjmu a dnp aj napriek tomu ze uz budem poberat peniaze s dnp ked budem na pnke?

evulkamt
29. mar 2012

Ahojte,potrebovala by som poradiť,
od 2009 si platím DP ,v 10/2010 som porodila predčasne a DP mi nevzniklo z maxima,ale minima chýbali mi 2 dni,
Od 13.6.2011som PN a zatiaľ mi trvá,28.2.2012som sa odhlásila a nanovo prihlásila na DP z maxima,
snažíme sa o druhe bábätko,v prípade,že ostanem tehu na PN budem mať nárok pravdepodobne z minima??Do akého dátumu by som mala otehotnieť?Vopred ´dakujem všetkým za info a radu 🙂

ewca99
29. mar 2012

Ahojte chcem vás poprosiť o radu, platila som si DNP neplatila som si minimum ani max. ale niečo medzi tým okolo 25 eur a teraz som v tej ochrannej lehote, som na PN kvoli tehotenstvu a chcem sa opýtať z akej sumy sa mi bude pocitana suma na PN a aj materskej, ci z minima alebo z danej sumy co som si platila. dakujem fakt neviem koho by som sa opytala. dakujem za kazdu odpoved

janulap
29. mar 2012

kočky,chcem sa opytat.Viem,ze sa to tu riesilo.Da sa to DNP dat na to vratenie dani?Neviem,ci sa vyjadrujem spravne.Viem,ze sa to tu cca mesiac-dva? dozadu jedna baba pytala 😕

katka9900
29. mar 2012

@ewca99 ahoj, zo sumy, co si si platila 😉

ewca99
29. mar 2012

@katka9900 tak ja to nechápem prečo mi prišlo vyrozumienie určenie nemocenskeho bude počítane zo sumy 16, 1977eur a platila som pritom cely cas sumu 24,20eura. može to byť aj tým že som bola zamestnaná a teraz som v ochrannej lehote že mi to znížili?lebo teraz som na PN.teraz neviem či tam mám ísť sa spýtať ako to alebo ponechať to tak.

mima595
29. mar 2012

@ewca99 - na to potrebujeme viac udajov, na to sa neda len tak odpovedat...ale kedže 16,1977 nie je suma z minima, tak predpokladam, že si pocas r. 2011 mela v niektore mesiace vyssi zaklad z prace, ako je rozdiel medzi max. VZ a sumou, co si si platila z DNP...tym padom ti z DNP neuznali plnu sumu, ktoru si si platila pre dany mesiac, ale len rozdiel medzi maximalnym VZ a tvojou HM....a takych mesiacov muselo byt viac, resp. odmeny museli byt vysoke 😉 ...a preto ti DNp a davky z neho vysli mensie.....
ale opakujem, to by chcelo presne udaje o vsetkych tvojich Hrubych mzdach a komplet to prepocitata....a to neviem, ko by robil 😉

mima595
29. mar 2012

@evulkamt - preco 28.2.???? ty si sa prihlasila na balik z maxima???
PN by si už mala len z minima, lebo až po splneni 26tyzdnov od prihlasenia sa vypocitava z VZ, z ktoreho si platis....
ale na PN možes byt max. 52 tyzdnov....tak už ti ostava len 2 a pol mesiaca...aj ked si spravis prestavku....
a otehotniet..u teba je to jedno asi...alebo ako chces platit mesacne 400E...tak asi cim skor...nechapem celkom presne, preco sa pytas, kedy co najskor otehotniet

mima595
29. mar 2012

@datanka - podla toho, ci to nebude posledna splatka, alebo nechces cerpat teraz davku...ak nic z toho nehrozi, tak i narataju nejake penale..ale minimalne...ale inak nic....

mima595
29. mar 2012

@datanka - v podstate to, ci je žena na PN pred materskou, nema vplyv na matersku.....
ta baba musi zadat presne udaje, ale vyzar, že splna podmienku 270 dni poistenia za 2 roky, takže narok na PN mat nebude...kedže až niekedy v juli - juni??? podla datumu prihlasky...jej uplynie lehota 26 tyzdnov, až odvtedy by sa jej PN ratala z VZ, ktory si plati pri DNP...do tohto datumu len z minima....

datanka
29. mar 2012

@mima595 dakujem krasne

ewca99
29. mar 2012

@mima595 jáj tak to som nevedela že aj toto dobrovolne sa ráta s tým čo som zarobila...ďakujem za vysvetlenie a ešte jedna otázka a to budem dostavať iba túto marodku?a ako sa to ratá s materskou? tiež mi vypočítajú iba jednu sumu alebo to budú dve sumy časť z DNP a časť z roboty?ja som s toho troška mimo i keď som sa snažila čítať o tom čo najviac...teraz aj rozmýšlam či sa to vôbec oplatilo...

mima595
29. mar 2012

@ewca99 - ale ved ty by si mala mat PN aj z prace...ci??? 😕

ewca99
29. mar 2012

@mima595 no s práce mám pokial viem len tých prvých 10 dní a potom neviem ako to je...ja som na PN nebola ešte viac ako 10 dní