Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
30. jún 2011

@miruska7979 musíš splniť 270dní do pôrodu a 26tt musí byť poistenie aktívne pred nástupom na materskú, na materskú sa nastupuje 8-6tt pred termínom pôrodu... čiže tebe v septembri by malo uplynuť 270dní, ak si ešte nie tehotná, tak môžeš DNP využiť aj na PN počas tehotenstva ( až po splnení tých 270dní) ak ti priznajú nemocenské, niesi potom už povinná si dalej platiť DNP a len plynulo prejdeš na MD počas ktorej tiež nieje treba platiť DNP

miruska7979
30. jún 2011

@lucia.kl a este by som sa chcela Lucka spytat, ze kolko mesiacou dostavam peniaze s DNP? pol roka v tehotenstve? a keby som mala rizikove a som na Pn a potom idem na matersku tak kolko dostavam mesiacou tie peniaze so socialky co som si platila to pripoistenie, vies ked budem napriklad 5 mesiacou pn a potom pojdem na matersku, ze kolko mesiacou su mi oni povinny platit? Dakujem za pomoc 😉

nelynka18
30. jún 2011

@lucia.kl dakujem 🙂 a potom neplatim od toho datumu co som na PN socialke nic,vsak?no a vlastne potom v auguste nastupujem na matersku to tiez zanesiem na socialku a tiez pocas tych mesiacov nic neplatim,ano? a este ma napadlo,pracovnicka na socialke mi povedala,ze to posudzuje ich posudkovy lekar komu sa vyplati pn a komu nie?je to tak,nevies?oni mi to mozu aj zamietnut?

lucia.kl
30. jún 2011

@miruska7979 neviem ako je to presne, ale tuším na PN môžeš byť v kuse rok, to znamená ak by si bola cele toehotenstvo na PN tak máš na to nárok a potom aj na celú materskú buď 34, 37 alebo 43tt - podla situácie

lucia.kl
30. jún 2011

@nelynka18 zamietnuť by ti mohli pn len ak by si nemala splnenú DNP podmienku. ja som bola PN celú tehu a len som od gyn. musela doniesť obvodáčke papier, že prečo som PN pre posudkovú lekárku,
ešte k tomu neplateniu si, počkaj si na rozhodnutie zo sociálky a až potom prestaň platiť, môžeš si potom požiadať o preplatok...

natalia777
30. jún 2011

baby aj ja sa opat ku vam miesam sorry 😅
@lucia.kl len jeden dotaz ako to myslis ze 26 tt musi byt poistenie aktivne pred nastupom na matersku??? 😅

lucia.kl
30. jún 2011

@natalia777 že musí trvať takéto obdobie, to znamená, že ak si sa prihlásila na začiatku tehotenstva, tak musíš byť poistená 26tt do nástupu na materskú alebo v inom prípade, ak si splnila podmienku 270dní a nevzužila alebo sa odhlásila prihlásila a tak , nejaká zmena, tak zas musí byť poistenie 26tt aby bola materská.... hádam je to zrozumitelné.... 😉

natalia777
30. jún 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne 🙂 velmi si mi pomohla dakujem 😉

felinka
30. jún 2011

@lucia.kl Si super, ze nam tu takto radis, dakujem!!! Malokde sa clovek stretne s ochotou, tak o to viac ocenujem 😉
Mna este napadla jedna vec, poistila som sa na DNP minuly tyzden. Co by sa stalo, keby som niekedy teraz otehotnela, o mesiac - dva a nahodou by som bola pocas tehotenstva PN? Znamenalo by to, ze som nesplnila 270 dni a nemala by som zvysenu tu matersku potom? Lebo DNP sa pocas PN neplati, vsak?
Dakujem este raz a prajem ti, nech sa ti tato ochota v zivote tisickrat vrati.

lucia.kl
30. jún 2011

@felinka ak ešte nemáš splnenú podmienku 270dní poistenia DNP tak ti PN nepriznajú z tohoto poistenia, to znamená, že si nadalej platíš poistenie a na PN by si išla až po splnení podmienky... predpokladám, že si teraz zamestnaná, takže by si dostala PN len zo zamestnania... ja som to tak mala , v novebri som nastúpila na PN zo zamestnania a v apríli už aj z DNP no a v máji som nabehla na materskú...

sandruska81
30. jún 2011

@lucia.kl felinke si odpovedala, že materská sa ráta do príjmu, takže mm si ju nemôže odrátať z daní (znížiť si základ...) - bude sa to dať v roku 2012 za rok 2011? A neplatí to len vtedy, ak je manželka na RD (t.j. nie na MD?) Počula som, že to majú zrušiť, tak ako aj uplatňovanie, ak mal niekto životnú poistku. Nejako sa v tom nevyznám, ak niekto viete ako to je/bude - dajte vedieť.

lucia.kl
30. jún 2011

@sandruska81 zatial PN a materská sa odrátať z daní nedajú - teda manžel si nemôže znížiť základ dane,pretože je to rátané ako príjem, dá sa to len pri rodičovskom, ktorý sa neráta do príjmu. ale ako to bude od roku 2012 vôbec netuším, to si musíme počkať na nové znenie zákovov

lylyna
30. jún 2011

@lucia.kl Lucka prepáč, že ťa zase otravujem, ale už som toho prečítala, až som zmätená ☹ ..radila som sa s tebou o PN z DNP, len naozaj môžem byť Pn, ked nie som zamestnaná a som na predlženej rodičovskej? aby na mna doktor nepozeral, že čo od neho chcem 😒
Tie dni DNP všetko splňam. A nezamestnaná som od juna 2008, skončila mi zmluva na dobu určitú.

lucia.kl
30. jún 2011

@lylyna samozrejme že môžeš byť PN aj keď si na rodičovskej, Dr. nech pozerá ako chce, trvaj si na svojom...

silvia.t
30. jún 2011

Ahojte baby mam jednun otazku...od 5.2.2011 som na PN,no teraz zhruba pred 2tyzdnami som zistila ze so tehotna...na marodke som stale a do porodu stale budem,tak sa chcem spytat ci mi bude uznana materska v plnej vyske(platila som si maximum) ak teraz za to obdobie co marodujem neplatim nic
Dakujem

lucia.kl
30. jún 2011

@silvia.t ahoj, ak ti sociálka priznala PN ku, tak dostaneš aj materská, čas na PN ke sa ráta do dní poistenia... takže poistenie máš stále aktívne a tak splňaš aj všetky podmienky ...

silvia.t
30. jún 2011

@lucia.kl dakujem tak to som rada 😀 lebo tehu prislo ako blesk z jasneho neba 😀

ewisam
30. jún 2011

@silvia.t Ahoj, no podla toho co viem, zo stranky socialnej poistovne ak chces dostat manersku v plnej vyske mala by si tych 270 dni pred porodom platit. Pri posudzovani vysky materskej by sa mal brat do uvahy rok pred narodenim dietata a suma, ktoru si si patila ( v tvojom pripade sa posudzuje rok 2011) co sa tyka PN a naslednej materskej, najlepsie je opytat sa priamo na socialnej poistovni a nenechat sa odradit panou pri okienku, ked zahlasi, ze neviem....

lucia.kl
30. jún 2011

@ewisam ak je na PN platiť nemusí a to obdobie sa jej ráta ako by platila, stále je poistená - aj ja som tak bola,... takže ak je na PN z DNP bude mať nárok aj na materskú v maximálnej výške...

nelynka18
1. júl 2011

@lucia.kl ahoj prosim ta ty si tu pisala,ze si v novembri nastupila na PN zo zamestnania a v aprili uz aj z DNP....no a moja mama je na PN od decembra a teraz splnila podmienku 270 dni ale vraj nema narok na peniazky z DNP.nevies preco to tak je?ona si plati DNP od oktobra 2010 a od decembra 2010 je na PN s chrbticou a tak,ze aspon cosi navyse dostane a ona ta pracovnicka,ze to chce zneuzit ci co.....ale tak ked si to plati,bola by blba keby sa tam neisla opytat nie?len jej nevysvetlila,ze preco nema narok na PN od DNP.nevies?dakujem za odpoved aj za predchadzajuce odpovede,si velmi mila 🙂

lucia.kl
1. júl 2011

@nelynka18 ak si stále platila DNP - teda aj v čase keď bola na PN tak na ňu nárok má, to znamená, ak má PN zo zamestnania, tak treba nechať vypísať ešte jednu na DNP,a to odniesť do sociáolky, ak to bola PN z DNP, tak ju treba ukončiť a začať dalšiu...

kepassa
1. júl 2011

maminy, je tu tolko stranok ze nemam cas to vsetko prejst, mam otazku kedy po zaregistrovani sa na soc.poistovni ako platca dobrovolneho nemocenskeho poistenia "mozem otehotniet" som zaregistrovana od 1,juna cize uz za cely mesiac jun som zaplatila podla pokynov, pomaly som sa uvazovala, zeby sme sa mohli zacat snazit, kedze som po potrate 5 mesiac a tiez to nemusi hned vyjst len zas nechcem si to platit zbytocne a potom ked budem mat nastupit na matersku nebudem na nu mat narok /kedze som ukoncila rodicovsku dovolenku v polke maja tohto roku a zamestnana zial nie som/ treba pockat prve 2 mesiace po zacati platenia DNP? dakujem 🙂

sandruska81
1. júl 2011

@kepassa uz sa mozete snazit o mimi. Drzim palce 🙂

kbalicka
1. júl 2011

Ahoj, potrebovala by som poradit...DNP si platim od maja 2010, termin nastupu na matersku dovolenku mam v polovici septembra 2011. Rozhodujucim obdobim pre zistenie vymeriavacieho zakladu je teda minuly rok. Ak by som teraz dala odhlasku z DNP, bola by som v ochrannej lehote pri nastupe na matersku. A v zakone som vycitala: Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. Mam to chapat tak,ze sa mi materska bude pocitat z obdobia pred zanikom DNP?Dakujem.Katka

nelynka18
1. júl 2011

@lucia.kl a nevadi ze si ju zacala platit v oktobri a na marodku nastupila v decembri toho roku?ale ziadal o PN z DNP az po uplynuti 270 dni a vsetko ma zaplatene a vzdy ku dnu si to platila....a nebola to PN z DNP ,dakujem 😉

nelynka18
1. júl 2011

@lucia.kl a nevadi ze si ju zacala platit v oktobri a na marodku nastupila v decembri toho roku?ale ziadala PN z DNP az po uplynuti 270 dni a vsetko ma zaplatene a vzdy ku dnu si to platila....a nebola to PN z DNP ,dakujem 😉

lucia.kl
1. júl 2011

@nelynka18 to nevadí, ak si o PN z DNP nežiadala pred splnením podmienky 270dní a všetko má zaplatené, tak nech trvá na svojom, pretože nárok na PN má...

lucia.kl
1. júl 2011

@kbalicka ak sa odhlásiš, nebudeš mať nárok na materskú z DNP, tam je potrebné aby si si 26tt pred nástupom na materskú nepretržite platila DNP a poistenie musí byť aktívne... to čo si sa dočítala, platí pre normálne nemocenské poistenie zo zamestnania...
môžeš íst na PN - podmienku 270dní by si už mala mať splnenú a ak ti priznajú PN tak nemusíš DNP platiť a podmienku 26tt splníš, pretože PN sa ráta do dní poistenia....

lucia.kl
1. júl 2011

@kepassa už sa môžeš v pohode začať snažiť, podmienka DNP na vyplatenie PN je 270dní na MD 270dní do dňa pôrodu, treba platiť nepretržite aby si splnila aj podmienku 26tt pred nástupom na materskú... ak sa nezadarí hneď, môžeš po 270dňoch ísť na PN a na nej zotrvať až do nástupu na MD, čas PN - ak ti vyplácajú nemocenké sa ráta do dní poistenia, takže tých 26tt by si splnila...

nelynka18
1. júl 2011

@lucia.kl hmm takze jej poviem nech to skusi a uvidime.dakujem ti moc 🙂 ta pracovnicka ju odbila,ze no sak si podajte ale posudkovy vam to neschvali a my sme nechapali ze preco....mysleli sme si,ze ked jej uz bezi marodka s jednou diagnozou,tak preto nemoze poberat z DNP,ze by na PN mohla nastupit az po uplynuti 26tyzdnou alebo 270dni....takze ked jej marodka uz bezi od decembra,tak na nu moze teraz nabehnut aj z DNP.ano? dakujem ti este raz moc,pretoze tak ako zaobchadzaju tie nase pracovnicky na socialke s ludmi je hruza 😠