Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petka55555
3. dec 2011

mozete aj mne prosim poradit? som na RD a DNP som si platila z maxima od 5/2009 a na matesku som nastupila 1.4.2010 a po jej skonceni si opat platim DNP od 10/2010 z minima, ma vyznam ho este platit, ked som neni tehotna? planujeme az po novom roku....a az potom som si chcela zvysit na maximum, tak ako sa to kedysi robilo....
dakujem

demelza
3. dec 2011

@zabka60
v tom pripade je to riadne na zvazenie. kedze mat zaplatene DNP 270 dni za posledne 2 roky je len jedna podmienka. dalsia je, ze v case nastupu na matersku musis byt bud poistena, alebo v ochrannej lehote a ta je 8mesiacov v pripade, ked budes tehotna a pocas tehotenstva ti skonci DNP.

katula11
3. dec 2011

baby asi fakt budeme mudrejsie, az ked to presne budu vediet v socialnej poistovni. len v tej nasej robia takí "ochotní" ludia, ze neviem ci sa vobec nieco rozumne dozviem. 😝

kocica43
3. dec 2011

ahoj neviete ako to je somnou? v oktobri som si zmenila vymeriavaci zaklad na max. 270 mam uz davno splnenych. 26tt mam v aprili kedy nastupujem aj na matersku.z coho sa mi bude vypocitavat materska? z roku 2011? alebo ako to je? bude mi to platit aj po 31.1.2012 alebo mi to automaticky zrusia?

zuzkaaa.g
3. dec 2011

ahojte... viete mi niekto prosim poradit ci mam este nejaku moznost na max. matersku??? momentalne si platim DNP od polky novembra.. takze z daleka nebudem mat do konca januara splnenych 270 dni... som na RD... planovali sme druhe babo.. platim si DNP zbytocne?? alebo ak by sa mi podarilo otehotniet este v kalendarnom roku2011 budem mat narok na vyssiu matersku??? vobec tomu nerozumiem co mam robit... ci DNP zrusit alebo platit... dakujem

nattii
3. dec 2011

@kocica43 no automaticky ti to 31.1.2012 zrusia lebo mas splnenu podmienku 270 dni, ale ty sa mozes od 1.2.2012 prihlasit naspät no ale uz iba s tym schvalenym novym balickom poistenia a taketo poistenie by si mala nepretrzite podla zakona. Ale o tu matersku by si mala poziadat az ked budes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov poistenia od posledného poistenia. Ale to poistenie by z max. nebolo iba 49.13 eur ale viac

nattii
3. dec 2011

@zuzkaaa.g keby sa ti podarilo otehotniet do toho 31.1.2012 tak budes v starom systeme dokial by si nemala splnenu podmienku 270 dni poistenia.

kocica43
3. dec 2011

@nattii ta ze od toho 1.2.2012 by som musela mat tych 26 tt?a az potom by som mohla ist na matersku?

kocica43
3. dec 2011

@nattii a mam potom narok na nejaku matersku?uz som z toho jelen

nattii
3. dec 2011

@kocica43 nie od 1.2.2012, ale ked by si mala splnenu podmienku 26 tyzdnov od posledneho vzniku poistenia. Ty si si menila Vz v oktobri, takze si tam prirataj tych 26 tydnov od kedy si si dala nove prihlasenie. A po tom dni by si mohla ziadam o matersku, ale 1.2.2012 by si sa musela prihlasit na novo lebo 31.1.2012 by ti zaniklo poistenie, ale toto by sa ti pocitalo ako nepretrzite poistenie je to teraz zakone prechodne ustanovenie

alex444
3. dec 2011

@tricka Presne tak.Súhlasím s tebou som v podobnej situácií ako ty.Malo by sa stým niečo robiť.

marccelina
3. dec 2011

uz mam z toho totalny chaos 😠

Ako je to potom ak v situacii, ze splnam vsetky kriteria 270 dni atd. Na materskej som prvy tyzden, mam narok na vyssiu matersku, ale co bude ak budem na RD? Nebudem mat narok na cerpanie PN a OCR? 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒

Prosim, poradte mi! Som znechutena z celeho socialneho systemu tohto statu. Je mi z nich na grc 😝 😖 😠

kocica43
3. dec 2011

@nattii ta ze tak to mam chapat ze ked vo februari si dam to nove poistenie tak sa mi do toho budu zapocitavat aj tie dni od toho 26.10.2011? lebo tych 26 tt do nastupu na matersku splnam. pocitali sme to s pani na socialke presne a vychadzalo to . a este by som sa chcela opytat, ze za aky rok sa mi bude pocitat materska? ked pojdem v aprili 2012. Pocita sa mi rok 2011?

nattii
3. dec 2011

@kocica43 nie, ked stihnes platit do nastupu na MD tych 26 tyzdnov platit, tak sa ti MD bude ratat z tychto poslednych 26 tyzdnov....., ale musis sa prihlasit od 1.2.2012 na novy system soc. balicka, ktore nebude velmi lacne., ale zase to by si platila nejake dva az tri mesiace...

ludka77
3. dec 2011

@nattii neviem lebo na sociálke mi včera povedala, že keď keď poistenie preruším a nahlásim sa odznova tak sa mi ráta 26týždňov nanovo.

kocica43
3. dec 2011

@nattii no ta nejak to vychadza. a este ked som na pn vtedy nemusim platit ze?a ako to je ked som na marodke od toho dna co som sa nanovo prihlasila?teda tych 26TT. nezmeni mi to tu matersku?

kocica43
3. dec 2011

@nattii do konca budem na pn, mam rizikove

ludka77
3. dec 2011

@kocica43 vybehni na sociálku alebo tam zavolaj a oni ti to presne povedia, či teda budeš mať nárok alebo nie.

fide
3. dec 2011

Baby takze este raz ,ak sa budem teraz v decembri odhlasovat a znova prihlasovat na maximum, nebudu sa mi dni od septembra rátať do 270???

kocica43
3. dec 2011

@ludka77 vsak uz som bola jedna povie ze hej druha ze nie. oni same nevedia. za to som z toho jelen

tinara23
3. dec 2011

@kocica43 ak si v októbri zmenila VZ na maximum formou zmeny (nie odhlásenie a nové prihlásenie) tak sa ti výška materskej bude rátať z priemeru VZ z roku 2011. Ak si to urobila odhlásením a prihlásením, tak sa ti bude výška MD rátať od októbra-decembra 2011, čiže z maxima. Podľa môjho názoru sa ti zruší k 1.2.2012 DNP a bude na teba platiť ochranná lehota 8 mesiacov do nástupu na materské. Podľa mňa sa už nebudeš musieť prihlasovať na nové poistenie a nič nič platiť od 1.2.2012.
viď. Ochranná lehota
◦ v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov

nattii
3. dec 2011

@ludka77 ano, ale poistenie, ktore zanikne 31.1.2012 zo zakona a ty sa prihlasis 1.2.2012, tak sa ti to bude pocitat za napretrzite podla prechodneho ustanovenia

tinara23
3. dec 2011

@fide prečo by sa ti dni nerátali, aj dni ukončeného nemocenského poistenia sa ti budú rátať.

nattii
3. dec 2011

@tinara23 VZ z ktoreho sa mapocitat materska musi trvat min. 26 tyzdnov, keby sa nesla prihlasit, tak sa jej materska pocita z celeho roku 2011 a to platila min., takze by mala min. matersku

tinara23
3. dec 2011

@nattii ak sa odhlásila a prihlásila, tak materské sa jej bude počítať z nového VZ (nie z celého roka) za podmienky, že spnila 26tt nepretržite do nástupu na materké od nového prihlásenia a samozrejme 270 dní.

jolo25
3. dec 2011

Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť? Nikde som totiž nenašla spojitosť so situáciou:
Som zamestnaná + si priplácam DNP od 1.2.2011. Od 1.11.2011 som na PN. Myslím, že podmienku 270 dní som splnila aj 26 týždňov. Chcem sa teda opýtať.. Aby som dostávala zvýšenú materskú pre ktorú som si to platila musím otehotnieť do 1.2.2012? alebo do 8 mesicov? Mám aj ja nejakú ochrannú lehotu? Alebo mi automaticky zanikne DNP od 1.2.2012 a materskú dostanem len zo zamestnania teda po novom 65%? Vopreď ďakujem... 🙂

nattii
3. dec 2011

@tinara23 ano , ale ty si jej pisala ze sa jej to bude pocitat len od oktobra do decembra 2011 a to nie je 26 tyzdnov....a jej 31.1.2012 zo zakona sa zrusi Dnp lebo ma 270dni davno zaplatenych . a ked chce mat vysoku matersku musi sa prihlasit na novo podla prechodneho ustavenia sa jej toto poistnie bude ratat ako nepretrzite.

gabika7706
3. dec 2011

@katula11 kamoska sa pytala na hN stranke p. Navratilovej, bol aj tu link vyssie na tu diskusiu...skopirujem otazku...
Som kvazi nezamestnana od roku 2007..niesom evidovana na Urade prace kedze som bola na materskej s prvou dcerou od 2006teho roku a nasledne som teraz na materskej s druhou dcerou od oktobra 2009..platim si v kuse DNP, a tiez od roku 2009 aj poistenie v nezamestnanosti..dochodkove poistenie plati za mna stat do 3 roka dietata, takze do oktobra 2012. chcem sa spytat ze, ako to bude teraz s tym balikom, kde je aj dochodkove poistenie..budem si ho musiet ja platit tiez ked ho za mna plati stat?toto mi celkom nieje jasne:/
Odpoved:
Ak budete chcieť zostať dobroboľne poistená, budete si musieť platiť aj na dôchokové poistenie.

aa pozeram, ze prave toto tu uz je 🙂
Ja sa teda z PvN odhlasim uz buduci tyzden, ked nema vyznam platit, aktualne sa liecim sama, takze v pondelok idem na PN. Blba som bola, ze som sa nenechavala vypisat vzdy, ked sme chori, vzdy len s detmi riesim ocr, ale seba nikdy. No co uz.
Uvidime, ci to prezident podpise, ale nema dovod to nepodpisat, vsak zvysili matersku 😎 Casti volicom zalepili oci, to im asi momentalne vsetkym staci.

fide
3. dec 2011

@ludka77 teraz som volala s tetou( rodina pracujuca na socialke) vravela, ze jedine co oni vedia je to, že sa ma rusit DNP. a co sa tyka 270 dni rataju sa ti dni aj ked prerusis poistenie a das sa poistit z maxima!!!!!!

tinara23
3. dec 2011

@nattii podľa mňa by sa nemala znovu prihlasovať, pretože sa jej ukončí nemocenské poistenie a bude v ochrannej lehote. Tým, že v apríli splní 26tt, a tým, že menila VZ v oktobrí 2011, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude oktober - december 2011, čiže maximum.