Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aamonka
9. dec 2011

@janadl neviem ci sa vyznate, ale chcem sa spytat na vas nazor. platim si DNP cca od augusta (minimalnu ciastku), teraz sa mi podarilo otehotniet. mam sa odhlasit a znovu prihlasit uz s najvyssou sumou? dakujem

janula42
9. dec 2011

ahojte zienky, prosim poradte aj mne. ja som si platila DNP od februara 2011 z minima a zaciatkom augusta som sa odhlasila a opat prihlasila na max VZ. PP mi stale trva. takze tych 270 dni dokopy mam splnenych a od posledneho prihlasenia mi tych 26 tyzdnov uplynie presne 1.2.2012 ak som to dobre ratala 🙂 chceli by sme druhe babo, takze by pre mna bolo najlepsie otehotniet do konca januara?
a ak by som predsa len zostala tehu tak potom co ?! zacne mi plynut ta 8 mes. ochr. doba
a musim sa prihlasit na ten balik a ist hned na PN alebo co..... dakujem

ivus77
9. dec 2011

Caute baby,chcem Vás poprosiť tiež o radu.Som nezamestnaná 270 dní mám splnených a plánujeme bábo ale musím isť na umelé oplodnenie takže teraz neviem kedy to bude,DNP si stále platím tak teraz neviem čo s tým,či zrušiť alebo pokračovať alebo čo bude najlepšie ,dakujem

zuzanamatko
9. dec 2011

@oskvarkai to som ani nevdela,ze sa to da takto spravit ja som myslela ze musis platit 270 dni a az potom cerpat,to sa mozem akoze teraz odhlasit a napriklad o mesiac sa prihlasim a na druhy den ist na pn?

zuzanamatko
9. dec 2011

V stredu 14. decembra od 10.00 do 11.00 hod. bude HNporadňa organizovať on-line rozhovor so Sociálnou poisťovňou na tému: Materská a zmeny v nemocenskom poistení. V stanovenom čase sa môžete pýtať, čo vás zaujíma.

zuzkaoko
9. dec 2011

Ahojte baby, prosím Vás môžete mi poradiť?
Ja som si začala platiť od 7.11.2011 minimum. Chcem si to zvýšiť na maximum aby som dostávala najvyš. materskú. Mám si to ísť teraz zmeniť alebo počkať? Tým že nesplnam tých 270 dní do konca januára, od februára ostávajú tie isté podmienky kým nesplním 270dní a potom mi to zanikne? alebo ako to vlastne je?
Dakujem

tessinka
9. dec 2011

Gapa, ďakujem za odpoveď. 🙂

Ešte jedna vec, ak môžem, myslím, že nám to začína vŕtať v hlave viacerým: DNP si platím od decembra 2010, teda už rok, so stále zamestnaná. Tehotná nie som, ale dúfam, že sa to podarí čoskoro. Nebolo by teda lepšie sa teraz z DNP odhlásiť a rýchlo sa znova nahlásiť, aby so mala možnosť platiť si DNP 26 týždňov po starom, teda tú malú sumu? Lebo tak, ako to mám teraz, mi to je asi relatívne nanič, ak v najbližších týždňoch neotehotniem, a to sa naplánovať nedá, tak by som vlastne o všetko prišla, ak by mi terajšie poistenie zaniklo... Ale ak by som sa však nanovo poistila teraz, tak by som mala nárok na nových 26 týždňov s nízky poistným, ako doteraz, ale ak by so medzičasom otehotnela a napríklad ku koncu už šla na PN, tak by som mohla dostať aj maximálnu materskú aj prípadný maximálny príspevok v PN, aj keby to bolo po 1.2. 2012 a ja by som si stále platila iba tú nízku sumu? Je to tak, chápem to správne? Bolo by teda lepšie kvôli maximálnej materskej a prípadne PN spojenej s tehotenstvom poistiť sa práve teraz, do 31.1. 2012, nanovo?

Inak, čudné sa mi zdajú dve veci: Že sa nevie o ochrannej lehote a tiež že sa nevie o tom, že hoci bude platiť nový zákon, bude možnosť platiť si poistné po starom, kým sa nedosiahne požadovaný čas platby poistného...Mne to tak pripadá, akoby média o tom schválne neinformovali, len aby ľudia hromadne rušili DNP a viac sa naň neprihlasovali, vám nie? Ale ktovie, čo v tom novom zákone vlastne je....

zuzanamatko
9. dec 2011

milena35 podla toho co tu citam a nasla som aj na porade HN, tak tym ze som sa odhlasila v novembri a a na druhy den nanovo prihlasila,tak si nebudem musiet platit ten balik aj ked som uz mala splnených 270 dní? a budem mat nárok ma maximalnu PN a OČR,uz v maji ked budem mat splnenych 26 týždnov,alebo az po tych 270 dnoch.Velmi pekne ďakujem za odpoveď

tessinka
9. dec 2011

@zuzanamatko, tak to som veľmi zvedavá, čo ti odpovedia, lebo presne toto zaujíma aj mňa.

mufffinka
9. dec 2011

@natalia6 Myslis, ze to, co radila p. Navratilova by som mohla uplatnit na sebe? Na DNP som sa prihlasila 19. 4. 2011 a ak som dobre pocitala, tak podmienku 270 dni budem mat splnenu 13. 1. 2012. Keby som sa 13. odhlasila a 14. nanovo prihlasila bolo by to OK?

bubulka722
9. dec 2011

@timea777 Osobne by som PN neprerušila, pretože sa dá preniesť k inému lekárovi tá istá PN-ka.

titinkaa11
9. dec 2011

mufffinka ja som tiež ten istý prípad - prihlásila som sa 27.4. 2011 a 270 dní skončí 21.1.2012. zatial to vidím tak, že sa odhlásim a na druhý deň následne prihlásim. kedže sa snažíme o baby tak aspon získame čas

miah
9. dec 2011

ak si od roku 2010 platim z max.VZ a bude platit to, ze ked sa odhlasim a prihlasim zacne sa mi opat ratat tych 270dni tak z akeho VZ mi bude vyplatena PN a OČR? z minima kym nebudem mat znovu 26tyzdnov?

milena35
9. dec 2011
milena35
9. dec 2011

@zuzanamatko ide ti o peen ci matersku? nerozumiem...lebo tam bude platit uz len ochranna lehota..po 270dnoch 7dni na peen ocr..a 8mesiacov na nastup na matersku...

tessinka
9. dec 2011

Ale na druhej strane, nie je riziko sa len tak odhlasovať a zasa prihlasovať? Veď čo ak je náhodou žena v čase nového prihlasovania už tehotná a nevie o tom, alebo to test neukáže? Veď potom sa to už nestihne, či?

Mne sa zdá totálne trápne rozmýšľať v súvislosti s našimi deťmi o maximálnom materskom príspevku, ale tento štát s týmto úchvatným ministrom, čo nám pred časom tak "dobre" radil, nás do toho vyslovene dotlačil...To je choré byť na MD alebo aj RD za tie žobračenky, čo oni vyplácajú, pritom mnohé z nás celý život robia, ani nepéenkujeme a stále prispievame do tohto prešpekulovaného sociálneho systému...aspoň v období materskej a RD si zaslúžime slušný príjem, je to aj pre naše deti...

apena
9. dec 2011

Niekto tu písal, že ak má už splnených 270 dní, tak by bolo vhodné teraz ešte v decembri zrušiť DNP a hneď založiť nové, z maxima. V čom je to výhodnejšie oproti tomu, keď 270 dní mám už splnených, ale zrušila by som a opätovne založila nové DNPaž v januári 2012?

fidorka27
10. dec 2011

@apena... velmi trefna otazka to aj mna zaujima...ja si to platim od 20099 roku v kuse, riadne som to necerpala tak teraz neviem co s tym???? je teda naozaj najlepsie sa odhlasit a o den na to prihlasit ci ako????? bola som par krat na ocr ale teraz som totalne mimoz tychto super vymyslov... prosim vas mamicky ked niektora budete mat v tomto jasno sem prosim z infoskami.... dakujem kraaaaasne 🙂

natalia6
10. dec 2011

@mufffinka podla p.Navratilovej (ktrora uviedla, ze to ma potvrdene) a taktiez podla informacie, ktoru som dostala z poradne socialnej poistovne, ano.🙂

zuzanamatko
10. dec 2011

@milena35podla toho co tu citam a nasla som aj na porade HN, tak tym ze som sa odhlasila v novembri a a na druhy den nanovo prihlasila,tak si nebudem musiet platit ten balik aj ked som uz mala splnených 270 dní? a budem mat nárok ma maximalnu PN a OČR,uz v maji ked budem mat splnenych 26 týždnov,alebo az po tych 270 dnoch.Velmi pekne ďakujem za odpoveď

Ide mi aj o pn aj o matersku, nakolko sa pokusame o babetko,ale zial som dostala kramy takze este nie som tehotna a kedze som mala prve tehotenstvo rizikové,tak pokial otehotniem tak by som bola na pn.Ďakujem za odpoved

dia459
10. dec 2011

@milena35 Ahoj! Potrebovala by som poradit prosim. Som zamestnana vyse roka a platim si DNP z maxima od konca septembra 2011 cize do 31. 1. 2012 snesplanam podmienku 270 dni. S priatelom planujeme dieta, lenze nevieme kedy sa mame zacat snazit aby nam vysla zvysena materska. Ak som vsetko dobre pochopila z clankov, tak si mozem doplatit DNP do 270 dna a to zo stareho vym. zakladu a aby som z toho mohla aj cerpat tak musim byt potom v ochranej lehote, cize otehotniet v mojom pripade do juna 2012. Dalsia vec je, ze mam robotu ktora bude vyzadovat pocas tehu PN a teda teraz neviem ze ak by som otehotnela a sla na PN napr. v marci ci by som mala narok na zvysenu matersku, popripade ci by som mohla prerusit PN ked by som dosiahla tych 270 dni(pretoze podmienku budem mat splnenu len niekedy v juni) a dat sa znovu na PN v juni do toho 7 dna po ukonceni DNP a cerpat PN aj z DNP a nasledne na matersku? Vychadzalo by to tak alebo nemam potom narok na zvysenu matersku ak pojdem na PN pocas tehu? Na predoslych stranach totiz gapa pise o nastupe na matersku pocas ochr. lehoty

silvinka666
10. dec 2011

baby, ja vas nechcem strasit, ale myslim si, ze mame ruzove okuliare, aj ked by som veeelmi nechcela, aby to tak bolo... ale... moj naozor je, ze hoci napr. ja mam uz v januari splnenych 270 dni, ale kedze v novembri som si DNP rusila minimum a na druhy den dala nove na max., 26 tyzdnov budem mat splnenych az niekedy v juni... no a kedze od februara bude platiti novy zakon, budem si to moct sice doplatit, ale uz od februara nebudem platit 50, ale 350, samozrejme ak budem chciet... kedze este teda ani niesom tehotna, tak mi neplynie ani ochranna lehota, lebo vsade sa pise, ze nepretrzitych musi byt len tych 26 tyzdnov a nie 270 dni.. preto si nemyslim, ze mi plynie novych 270 dni zase od vzniku noveho DNP, ale za posledne 2 roky, cize ja to mam od aprila 2011... myslim si, aj ked ma ide z toho svhnut, ze to bude takto... ze nas nenechaju doplatit si to po starom, ved aj ten debko Mihal sa tak vyjadril, ze rozposlu oznamenia vo februari a kto to bude chciet, nech plati, kto nie, nech rusi... tolko moj nazor, bodaj by bol nespravny!!!!

zuzanka751
10. dec 2011

@silvinka666 ved mas v pase, ze si v 14. tyzdni 😕 🙂

ja si myslim, ze uz nechaju doplatit po starom do tych 270 dni, pri 26 tyzdnoch si prave myslim, ze tam nebude moznost si doplatit po starom, ale len po novom

sisaha
10. dec 2011

@zuzanka751 dobry postreh 😉

zuzanka751
10. dec 2011

@sisaha dakujem 😵

silvinka666
10. dec 2011

no... zabudla som si to zmenit, bohuzial som potratila... ano, to si myslim aj ja, ze nechaju doplatit 270 dni, ale proste si nemyslim, ze mi tych zase novych 270 dni plynie znovu od novembra, ale od aprila... neviem ci ma rozumiete, ja som si to na den prerusila, lebo som isla z min na max a tak mi to odporucili, ale nikde nepisu ze musi byt tych 270 dni nepretrzitych, iba tych 26 tyzdnov... chapete? ved ja by som tiez nechcela, aby to tak bolo, ale v tomto sku.venom state je to mozne a podla mna uz iste, ze nechaju doplatit aj to len mzno iba tie, ktore este nemaju za posledne 2 roky splnenych 270 dni, ci uz prerusenych,, alebo neprerusenych... bodaj by to tak nebolo!!!ved uvidime...

oktavia
10. dec 2011

@milena35 vidím, že ty si v tom zbehlejšia, chcem sa ťa opýtať. Ja budem mať k 18.2.2012 zaplatených tých 270 dní, ale nesplním podmienku 26 týždňov a ten nocý balík si finančne nemôžem dovoliť. Čiže materská sa mi bude rátať z min.VZ z DNP čiže zo sumy okolo 329 €. Platí aj v tomto prípade súbeh poistení. Zo zamestnania mi VZ vychádza okolo 400 €.Teda si myslím, že by sa mi to malo rátať VZ 400+VZ 329 spolu VZ 729 €? Alebo sa mýlim? Keď mám vlastne nárok z prace na materskú a aj z dnp.ďakujem za vysvetlenie 😉

silvia123
10. dec 2011

@milka24 myslím že len po takú dobu po ktorú ti bude vychádzať 270 dní poistenia počas posledných 2 rokov, ale mi to príde také blbé sa takto prihlasovať a odhlasovať, a ja trúba som nešla ani na rizikové, lebo som nechcela doma trčať zavretá a čakať na kontrolu, mala som to využiť keď sa dalo, no čo už teraz...

lill7
10. dec 2011

@silvinka666 nechaju doplatiť 270 dni od posledného prihlasenia, nebudu to ratat spolu za posledné dva roky, vo vyske 4,4% z VZ