Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankaferancova
11. mar 2013

oki 🙂 a aj z OCR sa nieco dostava?a este taka otazocka,preco musim zacat platit najneskor v aprili?

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova samozrejme ocr je platená 55% z DVZ ... no lebo ak sa prihlásiš v máji , tak na PN ak pôjdeš nebude platená , a ty musíš potom odvody platiť celých 9 mesiacov .. preto najneskôr v apríli aby si využila ešte to skončené DNP.

jankaferancova
11. mar 2013

tak super,uz mam v hlave maximalne vyjasnené 😉 si zlata!!!

fifomimi
11. mar 2013

Ja by som sa iež chcela spytat zalky,ked mi skončilo,teda zaniklo DNP minuly rok v januari ,mohla by som si dať znova DNP musela by som platiť 9 mesiacov aby mi vyplatili PN-ku alebo OCR_ku?Dakujem.

zalka
11. mar 2013

@fifomimi ak sa stihneš prihlásiť na DNP do 30.4.13 tak Ti vyplatia PN alebo OCR hned ...
ak sa prihlásiš na DNP v máji .. tak nárok na prvú platenú PN alebo OCR budeš mať až po 270 dnoch platenia.

fifomimi
11. mar 2013

super som rada že je tu niekto kto fakt pomože.Dakujem.Ešte by som sa chcela spytať aka je najnižšia suma.Ja som platila nejakych 43 eur,možem pokračovať?
@zalka

zalka
11. mar 2013

@fifomimi najnižšie DNP je z VZ 393 eur a platí sa mesačne 130,27 alebo 138,13 eur ... najvyššie DNP je 1179 eur a platí sa mesačne 414,41 eur .

fifomimi
11. mar 2013

Ak by som sa znova prihlasila do 30.4.13 a šla by so trebars od 5.5.13 na PN alebo OCR tak mi hned vyplatia?Ak by som nemala do janura min.roka DNP tak by som musela platiť tych 270 dni aby mi vyplatili?

zalka
11. mar 2013

@fifomimi áno presne tak . hned vyplatia a pripočítajú k novému DNP to staré ukončené , preto budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
M"žeš sa aj zajtra prihlásiť na DNP a ísť v stredu na PN .. nikto nebráni.

fifomimi
11. mar 2013

Super si zlata.

fifomimi
11. mar 2013

to bolo pre zalku.

zalka
11. mar 2013

@fifomimi rado sa stalo

fifomimi
11. mar 2013

@zalka ak možem ešte otazočku mam kamošku teraz čaka babatko koncom marca a tiež mala DNP.Ak ba prihlasila znova platili by jej matersku?Dakujem

zalka
11. mar 2013

@fifomimi hm... už ju lekár vypísal na MD? je zamestnaná? alebo čo ako konkretne .. lebo koncom marca je o pár dní ... na MD sa vypisuje cca 6t pred pôrodom ... takže skús o kamarátke napísať viac

fifomimi
11. mar 2013

Ano už je vypísaná.Pred otehotnením dostala vypoved takže bola nezamestnana.
@zalka

zalka
11. mar 2013

@fifomimi takže nedostáva žiadnu MD ... to si chcela napísať? ak by sa prihlásila na DNP ... a lekár by jej vypísal novú MD .. tak by ju dostávala vo výške 255 e mesačne ..
a určite pred otehotnením jej skončil PP? nie až po otehotnení?

wewe1
12. mar 2013

@zalka a čo by si mi teda poradila? Mám si dať ukončiť PN, zrušiť DNP, na ďalší deň založiť nové DNP a následne ísť na materskú? Alebo ako to mám spraviť ak by som nezrušila skôr pn? Neviem čo čerpať v robote za tie dni keď mi zrušia pn, lebo nárok na dovolenku už nemám nakoľko mi ju preplatili. Ja DNP stále platím hoci mi už 270 dní uplynulo. SOm už z toho magor.

mimus33
12. mar 2013

Babenky zlate, mne tiez skoncilo DNP 1/2012 na MD nastupujem 20,4,2013 ak sa napr, na DNP znovu prihlasim 4,4,2013 a pojdem marodit 5,4,2013 rata sa mi DNP a bude mi vyplatne PN?

jankasz
12. mar 2013

Ahojte chcela by som sa spytat,momentalne som na PN takze som oslobodena od platenia DNP, ked budem na materskej aj vtedy budem oslobodena ci si to mam pred nastupom na matersku zrusit? inak mam trvaly pracovny pomer... dakujem

janka9900
12. mar 2013

@mimus33 ahoj, ano, mozes sa 4.4. prihlasit a ist na PN, bude platena 😉 mozes tak urobit aj skor. daj si aj ziadost o matersku z DNP, budes mat narok 😉

janka9900
12. mar 2013

@jankasz ahoj, aj pocas materskej si oslobodena od platenia, staci sa odhlasit k poslednemu dnu poberania materksje 😉 dni poistenia sa ti mozu zist v buducnosti 😉

fifomimi
12. mar 2013

@zalka Včera som už neodpisala,musela som utekat k malej...nie nedostava žiadnu MD a otehotnela až po skončení PP.DNP si platila od 1.5 10.Na materskej je vypísana od 15.2.13. a termín porodu 29.3.13.Ako novu MD.Ako iny datum?

zalka
12. mar 2013

@wewe1 už si ťa nepamätám... napíš viac, trošku pripomeň

@fifomimi no ak by sa prihlásila na DNP napr. zajtra a lekár by jej vypísal nové papiere na MD tak mohla by mať MD z DNP vo výške 255 e ... nemá čo stratiť ..

fifomimi
12. mar 2013

@zalka to prve rozumiem ale tie papire na MD potrebuje len s novym datumom?Zajtra sa prihlasi a vo štvrtok prinesie od lekara papier zo štvrtkovym datumom?(pečiatka od lekara)

zalka
12. mar 2013

@fifomimi áno alebo aj zo zajtrajším ...

fifomimi
12. mar 2013

@zalka Ok. dakujem krasne za radu.

zalka
12. mar 2013

@fifomimi mali by jej priznať MD ale bude poberať len do pôrodu koľko ostáva a po pôrode 28t ... škoda že sa neozvala skôr ... mohla aj PN využiť ... z DNP ...

fifomimi
12. mar 2013

@zalka ked prišlo oznamenie o zrušení DNPO tak som nevedela (nebol nikto kto by poradil),že to bude pokračovat, len bolo treba sa znova prihlasit.Zistila som to cca pre pol rokom ale myslela som že sa znova počita tych 270 dní aby som mala narok navyplatenie PN.Včera čistou nahodou som klikla na tuto diskusiu a hla čo som sa dozvedela.Vdaka tebe.

zalka
12. mar 2013

@fifomimi no hej škoda toho .. mohlo sa to využiť... aj ked otehotnela po skončení PP ... a to mohla mať max. materskú keby sa hned prihlásila na DNP na začiatku tehu .

fifomimi
12. mar 2013

@zalka no to mas pravdu...ale aspon niečo .ešte k tej MD.čo s tymi papiermi na MD čo už su na socialke?Ma ich vypytat?