Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
27. jún 2011

@lylyna ak ti už uplynulo 270dní, tak si môžeš dať od 1.7. PN ku a materská by sa ti mala potom rátať z maxima lebo počas PN aj keď neplatíš sa ti poistenie ráta... no ak ešte nemáš splnených 270dní, tak ti PN nepriznajú...

lylyna
27. jún 2011

@lucia.kl ano 270dní mi uplynuli v apríli 2011, to som si platila z minima do januara 2011, zostala som tehotná, tak som dala odhlašku a nasledne prihlašku z maxima, takže by mi mali pn priznať..len ja sa bojím, že ak budem pn a nebudem si dalej platiť maximum, že mi nepriznajú matersku z maxima. Nemožem byť na PN a aj platiť do nastupu na materskú?

matamiky
27. jún 2011

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Momentálne som na RD ako zamestnanec a platím si aj DNP. DNP si platím už niekoľko rokov. Po minulé roky som si vždy požiadala o vyplatenie preplatku z príspevkov na NP. Neviete ako je to z vyplácaním preplatku počas RD?

lucia.kl
28. jún 2011

@lylyna neboj, priznajú ti materskú z maxima, to že si na PN s tým nemá nič spoločné... aj toto obdobie sa ráta do doby poistenia.. keď si platíš od januára, tak to už by si mala mať aj tých 26tt splnených( myslím z maxima) - to je hlavne obdobie pre priznanie materskej...

firstbaby
28. jún 2011

@lucia.kl ahoj, nie nie som zamestnana tak preto som sa takto rozhodla si to platit z maxima, Zrejme to budem platit celych 270 dni a potom by som mala mat narok na najvyssiu matersku. Je to tak? dakujem 😉

lucia.kl
28. jún 2011

@firstbaby áno, je to tak, a dlašia podmienka je 26tt pred nástupom na materskú.. dobré je začať si platiť ako sa začnete pokúšať o bábo, možno o trochu skorej a po splnení 270dní môžeš ísť na PN - poistenie potom už nemsuíš platiť a materská bude maximálna - lebo dni PN sa taktiež rátajú do dní poistenia

firstbaby
28. jún 2011

@lucia.kl ok, to znamena, ze po tych 26 tyzdnoch platenia mam uz narok na matersku? Predpokladam, ze ju vyplatia zrejme az ked si odplatim vsetkych tych 270 dni, vsak?Mozno to bude tak akurat....uvidime, ako sa zadari s babatkom

lucia.kl
28. jún 2011

@firstbaby no musíš mať najprv tých 270dní do pôrodu ale zároveň 26tt pred nástupom na materskú, najlepšie je mať tých 270dní už pred nástupom na materskú a tým pádom máš 100% splnenú aj podmienku 26tt a materskú dostaneš hneď ( do 15 nasledujúceho mesiaca ) ak by si splnila podmienku 270dní tesne pred pôrodom, tak by ti materskú priznali až po pôrode a potom by ti ju vyplácali spetne....

firstbaby
28. jún 2011

@lucia.kl obavam sa, ze to bude ten druhy pripad, ale nie je to este iste. uvidime, povedal slepy 😀 velmi pekne dakujem za cenne rady, si zlata 😉

lucia.kl
28. jún 2011

@firstbaby tak držím palce aby ti to vyšlo...

spilo1
28. jún 2011

@lucia.kl mohla by som sa aj ja s Vami poradiť? Od roku 2009 do 31.12.2010 so bola zamestnaná, čiže mám splnenú podmienku 270 nemoc.poistenia (zamestnávateľ odvádzal iba povinné poistenie). Od 01.01.2011 som však už nezamestnaná s tým, že od marca si opäť platím DNP v max.výške 49,13 eur, aby som v novembri (ak sa pošťastí) mala splnenú podmienku platenia 26 týždňov platenia DNP v príp. materskej (termín p§rodu 17.11). Chcem sa ale opýtať, od augusta by som mala nastúpiť na PN, PN mi bude teda rátaná z minim. základu keď ešte nemám tých 26 týždňov a či vyplácanie PN (z toho poistenia môjho predch.poistenia 270 dní z bývalej práce) niejako následne ovplyvní výšku materskej, keďže si platím len od marca max.výšku??Súvisí výškas PN nejako s výškou materskej??Ďakujem za akúkoľvek odpoveď, bo na soc.poisťovni ma odbili, nech si to hľadám na nete.

sny
28. jún 2011

Ahojte,rada by som sa opýtala,že ak si platím DNP z maxima,tak ak by som išla na PN aspoň na 2mesiace a potom rovno na materskú,tak ako mi vyplatia tú PN-ku?Tiež ako maximum?Ďakujem

standa82
28. jún 2011

@sny ... myslím, že prvých 5 alebo 10 dní je to 25% a zvyšok 55%, ale v podstate by bol najvyššia.

sny
28. jún 2011

@standa82 Ďakujem 🙂

lylyna
28. jún 2011

@lucia.kl dakujem krásne, včera som sa ešte dočítala, že ked budem na Pn, tak dalej mam platiť do tých 26tt (do konca jula) a potom ked nastupim na matersku si mam vyžiadať preplatok, čo som bola na Pn, mali by mi to vrátiť. Ešte raz dakujeeem 🙂

tinafarkas
28. jún 2011

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu - od 14.8.2010 som nastupila na MD (riadne zo zamestnania), ktoru som poberala do 8.4.2011, odvtedy som na RD. V nedelu sme sa s manzelom dozvedeli radostnu spravu - cakame druhe babo - podla posl. menzes by to malo byt 16.2.2012. Moja otazka je - je este mozne zacat platit si dobrovolne nemocenske poistenie, aby som dostavala vyssiu matersku, ako mi vypocitaju, ked od 14.8.2010 za mna plati stat (na maximalnu asi nebudem mat narok, kedze tych 270 dni uz nestihnem)? Ak ano, je to potrebne ist nejako nahlasit na socialku alebo niekde inde?

lucia.kl
28. jún 2011

@spilo1 no toto je vec s ktorou som sa ja nestretla, ale si myslím, že by to malo byť tak, že výška PN by nemala ovplyvniť výšku materskej a materská by mala byť po splnení tých 26tt maximálna..
ale ako písala lylyna, že si bude aj nadalej platiť pre istotu a potom požiada o preplatok aby to mala zaručene z maxima...
tú podmienku 26tt treba do nástupu na materskú, čo je u teba cca okolo 1-4. októbra - trvaj na nástupe na MD 6tt pred termínom aj keď budeš na PN - nemusíš ísť 8tt - mne to tvrdili ale neni pravda...

lucia.kl
28. jún 2011

@tinafarkas no ak nestihneš tých 270dní, tak je to zbytočné...

lucia.kl
28. jún 2011

@lylyna tak takto je to asi naozaj najistejšie... 🙂

spilo1
28. jún 2011

@lucia.kl ďakujem krásne

tinafarkas
28. jún 2011

@lucia.kl dakujem. z coho sa mi teda bude pocitat materska? z predpokladanej mzdy, ktoru posle sucasny zamestnavatel socialke, ked mu oznamim nastup na matersku? oznamuje sa to vypisanim od dr, alebo potvrdenim tehotenstva? mam v tom trochu gulas. 😀

ninan2
28. jún 2011

@lucia.kl Ahoj, tak bola som dnes na UP s tym priznanim materskej zo SP, a vyradili ma az od dnesneho dna, co nechapem, ale dobre... Vraj priznanie materskej nevylucuje evidenciu na UP, takze to automaticky nerobia, spravili by to az po zaslani RL dietata do 6 tyzdnov po narodeni. Tak mam uz aspon potvrdenie do zdravotky o skonceni evidencie a vsetko im tam v blizkom case zanesiem. 🙂 Nevies nahodou ci je na to nejaka lehota, dokedy treba informovat zdravotku?

mima595
28. jún 2011

@sny -prve 3.dni 25%a ostatok 55%...

lucia.kl
28. jún 2011

@ninan2 netuším, viem že normálne sa robia zmeny do 7 dní ale či je aj toto ten prípad neviem, no asi čím skôr tým lepšie...

lucia.kl
28. jún 2011

@tinafarkas bude sa rátať z predpokladanej mzdy ktorú nahlási zamestnávatel ( ak máš dobrého tak sa s ním dá dohodnúť..)
to druhé neviem, len viem, že treba nahlásiť zamestnávatelovi že si tehotná, takže asi opäť list ako pri prvom...

tinafarkas
28. jún 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne!!!

sandruska81
28. jún 2011

Dievcata,chcem sa spytat,ci je nejaky zakon na to,ze sa tehotenstvo ma zamestnavatelovi oznamit pisomne. Ja som to spravila ustne (budem prechadzat z RD na MD) a mam na to aj svedkov. Pytam sa preto,aby to nahodou neobratila proti mne-napr.pri potvrdzovani mzdy ked budem nastupovat na MD. A este jedna otazka-moze mi dat vypoved,ak vie,ze som tehotna (nema to vsak pisomne)?

matamiky
28. jún 2011

Ahojte, mám jednu otázočku. Momentálne som na RD a zároveň si už niekoľko rokov platím DNP. Po minulé roky som si vždy požiadala Soc.poisťovňu o preplatok z NP (NP platené zamestnávateľom + DNP). Zaujímalo by ma, z akého vymeriavacieho základu platí štát za mňa NP počas RD, resp. či si môžem opäť požiadať o vrátenie preplatku z NP. Ďakujem pekne.

toxity
28. jún 2011

ahojte, mohol by mi niekto poradit prosim? mam prave ukoncenu VŠ a som nahlasena na urade prace. od vcera som PN. platila som si vyse roka DNP a prerusila som platenie vo februari 2011. mam narok na vyplatu PN?
ak plati to, ze za posledne 2 roky musim byt poistena, tak to splnam, len neviem, ci nevadi, ze teraz si to uz neplatm.. vopred dakujem za pomoc 🙂

gapa
28. jún 2011

@toxity
okrem podmienky aspon 270dní dva roky dozadu treba splniť aj podmienku trvania np, resp. byť v ochrannej lehote po ukonční np (tá je bežne 7dní, ak skončí np v čase tehotenstva, tak 8mesiacov).

tj. ak si nebola vo febr. 2011 tehotná, tak náro na nemocenské od 27.6.11. nemáš. Ak by si sa prihlásila na dnp včera, tak by si mala nárok z minima.