Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
9. jan 2011

@effie81 ak chces ist hned na PN,po uplynuti doby vo februari a byt PN az do zacatia materskej,tak je uplne zbytocne aby si robila zmenu na minimum,pretoze pocas PN nebudes platit a budes mat poistne stale v max.vyske,co je dost dobre.Ty vobec nic nestratis.Povedzme ak ti skonci doba dajme tomu 15.2.2011 a ty nastupis na PN hned 16.2. alebo par dni potom,tak ty budes musiet zaplatit akurat alikvotnu cast za tie 2-3 dni z maxima.Rozhodne by som to nerobila ,teda ziadnu zmenu ak planujes takto postupovat ako si pisala.

danulka773
9. jan 2011

Moje zamestnania:od 02.09.2008 do30.6.2009 , od 02.09.2009 do 30.6.2010, od 01.09.2010 do 30.6.2011- tieto zamestnania boli na dobu určitú.Medzi tým som bola vždy PN.Dakujem este raz ze ste si nasli cas a pomahate

mariro
9. jan 2011

2 roky dozadu od porodu budu skumat tvoje ukoncene NP a to teda od 12.5.2009.
Obdobie od 2.9.2009 do 30.6.2009 sa ti bude pocitat cele ako ukoncene NP k tomu co platis teraz, a teda teraz ti staci tych 26 tyzdnov , to budes mat uz 14.3.2011 ukoncenych.Teda to by malo byt 26 tyzdnov do nastupu na MD.Teda predpokladam ze na MD nastpis 6 tyzdnov pred porodom a to by malo byt zhruba 31.3.2011.Takze by si to mala stihnut. 😉Budes mat teda splnenu podmienku 270 dni poistenia do porodu a aj 26 tyzdnov trvania poistenia do nastupu na MD.

mariro
9. jan 2011

@danulka773 to som pre teba pisala predchadzjuci prispevok,len som tam nedala tvoj nick 😉

danulka773
9. jan 2011

Pani moji,mat tvoje znalosti,,velmi pekne Ti dakujem,som rada ze sa najdu dobry ludia s ochotou pomoct a poradit este raz dakujem

danulka773
9. jan 2011

a este ked mate taky dobry prehlad,pri prvom tehotenstve som mala problemy ,ked by ma vypisal gynekolog na PN tak to mam prestat platit,uz mi to nevyjde,alebo to mam platit v pohode dalej?Dakujem

mariro
9. jan 2011

@danulka773 Na PN by si mohla ist az po 14.3. kedy budes mat splnene podmienky,skor nie.....takze to asi nie.Preto ja som toho nazoru ze si treba platit omnoho skor kym otehotnieme aby sme mohli cerpat uz pri pripadnych rizikovych tehu.Ja som si platila veru skoro 9 mesiacov vopred a od zaciatku tehu som na PN a cerpam aj DNP.Netreba to preratovat co clovek usetri,lebo vo vecsine pripadov sa baby sami oklamu a nedostanu nic,ked to vyratuju na doraz.
Ak by si isla na PN po 14.3.2011 na tych par dni kym pojdes na MD tak samozrejme potom uz nemusis platit poistne a ani pocas materskej.
Takze ak chces na PN zacni az od 15 alebo 16.3.2011.Poistne zaplatis len alikvotne za tych par dni 1-2,zalezi ako sa rozhodnes.
A kolko si platis DNP teraz?

danulka773
9. jan 2011

Platim si 22 eur mesacne.Dik za cas

flegi
9. jan 2011

Ahojte vsetci,mam na vás prosbu.Mam manzela na urade prace,ak by si platil DNP mohol by ist na marodku a cerpal by z DNP a dostal aj marodku alebo je to uplne inak?

mariro
9. jan 2011

@flegi ano dostal by PN ak by si platil DNP, je to dobrovolne,ale az po splneni podmienok poistenia,teda 270 dni ukonceneho poistenia v priebehu 2 rokov spetne a zaroven 26tyzdnov noveho poistenia .Teda nemoze cerpat hned ale az po tychto dnoch.

tintus
9. jan 2011

Ahoj, ja by som sa chcela opytat, ci sa do zakladu pocitaju aj odmeny ? Ja mam hrubu mzdu 400 EUR + 35% odmeny. Platim si DNP 31,50 EUR. Ak sa tam pocitaju tie odmeny tak to asi preplacam. Potom je mozne, ze by mi nepriznali matersku aj z DNP? Kedy najneskor sa to da zmenit? Platim do od augusta 2010 a termin budem mat v auguste 2011? Dakujem za radu 🙂

majamat
9. jan 2011

@tintus VZ z PNP je hruba mzda. sucastou hrubej mzdy je cely prijem aj s odmenami. v soc. poistovni ti vyrataju aky mas preplatok.

nana85
10. jan 2011

@gapa ahoj,dakujem ti za odpoved,som nejaky komplikovany pripad.je to zlozitejsie ako som si myslela.zamestnana som iba na dobu urcitu do 31.3.2011.takze uplne zbytocne som si platila DNP a uplne zbytocne som zvysovala ten vymeriavaci zaklad.nevies prosim ta ako mam poziadat o vratenie toho preplatku z DNP?inak som v druhom pilieri,mam z toho teraz trochu chaos

tehulka14
10. jan 2011

Ahojte prosím vás ako je to s Očr keď som momentálne na Pn z DNP možem sučasne poberat aj očr z DNP?Ďakujem 🙂

ada11
10. jan 2011

chcem sa vás spýtať, počas PN-ky môžem chodiť po vyšetreniach s deťmi? Ak áno a prišla by kontrola zo SP stačí sa preukázať správou od lekára dieťaťa, u ktorého sme boli na vyšetrení? A môžem ísť aj na krátku hospitalizáciu s dieťaťom počas PN, alebo ju budem musieť ukončiť? Či na vyšetrenia s deťmi mám chodiť len cez vychádzky, čo je ale vôbec nereálne.ďakujem

jabaka
10. jan 2011

Zdravim, uz som to tu raz riesila, ale pisala som este pre istotu na socialku a toto mi odpovedali na moj problem. Ak mate niekto cas, precitajte si to, mozno to pomoze aj niekomu inemu, ale hlavne mi dajte strucnu odpoved ci budem mat podla tohto narok na materske z DNP. dakujem
OTAZKA: chcela by som sa informovat. Som na rodičovskom príspevku, stále zamestnaná. pracovala som do 30. marca 2009, potom od 1.apríla som bola PN a v júni 2009 som nastúpila na materskú dovolenku. Teraz som znova tehotna, na RD, v 7tt som sa na radu pracovnícky na soc.poist. prihlasila na DNP, vraj mi staci platit z rozdielu medzi VZ zo zamestnania a max VZ. Na materskú by som mala nastupit koncom aprila 2010. Bude mi stacit zaplatených 182 dní z DNP (26tyzdnov) aby mi bola uznana materská aj z DNP?

Odpoveď:

Dobrý deň Vám želáme,

v zmysle zákona o sociálnom postení má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa nárok na materské, ak je nemocensky poistená, a ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia. Do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (teda za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trvá).

Výška materskej dávky je 55 % (s účinnosťou od 1. 1. 2011 60 %) denného vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistné v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské.

Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské, výška dávky materské sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina vymeriavacieho základu najmenej, ktorý platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie dávky materské (t. j. v súčasnosti 319,58 € : 30).

Nárok na materské sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia, tzn. že vyššie uvedené podmienky (aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia) je potrebné splniť z povinného nemocenského poistenia zo zamestnania a tiež aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.

V podaní uvádzate, že Vám pracovný pomer stále trvá a v súčasnosti čerpáte rodičovskú dovolenku. Ak Váš pracovný pomer bude trvať až do vzniku nároku na materské, nárok na dávku materské Vám z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne vznikne. Výška dávky materské z tohto poistenia sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, pretože ste v rozhodujúcom období nemali vymeriavací základ na platenie povinného nemocenského poistenia (v rozhodujúcom období ste čerpali rodičovskú dovolenku). Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalend&aacux�@centrum.skte;rny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (napr. mzda dohodnutá v pracovnej zmluve – tento údaj potvrdí zamestnávateľ).

Pokiaľ budete v čase vzniku nároku na materské zamestnaná a súčasnej aj dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na materské sa bude posudzovať z obidvoch poistení.

Ak podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia nesplníte, Sociálna poisťovňa na účely splnenia tejto podmienky v potrebnom rozsahu zohľadní (započíta) zvyšné obdobie rodičovskej dovolenky, ktoré nebolo započítane na účely vzniku nároku na materské z povinného nemocenského poistenia. Ak z dobrovoľného nemocenského poistenia splníte aj ostatné zákonom stanovené podmienky (budete mať dobrovoľné nemocenské poistenie zaplatené v stanovenej lehote a sume), nárok na materské z tohto poistenia Vám vznikne.

Ak splníte podmienky nároku na materské z obidvoch poistení a nárok na materské Vám vznikne z povinného nemocenského poistenia zo zamestnania a súčasne aj z dobrovoľného nemocenského poistenia, dávka materské sa určí z úhrnu pravdepodobného denného vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia a denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia (ak budete nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená viac ako 26 týždňov) a dávka materské sa vyplatí len jedna, pričom sa bude prihliadať na maximálny denný vymeriavací základ platný v mesiaci v ktorom vznikne dôvod na poskytnutie materskej.

lili_mia
10. jan 2011

ja som z toho akosi jelen, neviem sa vysomarit, asi sa mi to musi ulezat v hlave 🙂

gapa
10. jan 2011

@danulka773
pokial v obd. dva roky pred pôrodom nemáš žiadne ukončené NP, ktoré by sa ti k dnom DNPmohlo prirátať, tak 270dní musíš splniť z DNP, t.j. musíš byť prihlášená na dNP dostatočný čas pred otehotnením.

Z príspoevok často baby uvádzajú práve opačný postup, ktorý je nesprávny. A vraj tak radia niekde na SP.

slivocka
10. jan 2011

Ahojte, neviete mi poradit? dnes mi vysiel pozitivny tehu test, som mozno v 3tt , oplati sa mi este DNP??? keby som tam isla v stredu?

skrecok
10. jan 2011

@slivocka To ti najlepsie poradi gapa.
Ja si platim DNP. DNP sa plati od zaciatku mesiaca, takze to znamena, ze keby si teraz sla do socialky, tak platis za tento mesiac, teda za januar. Teoreticky by ti to vyslo, keby si neporodila skor ako o 270 dni. Tych 270 dni musi byt splnenych, potom mozes odrodit. Je to tesne...

daniela242
10. jan 2011

Ahojte baby. Chcem sa tu informovať či som neurobila nejakú hlúposť. 5.1.2011 som sa prihlásila na DNP a platím si z maxima pretože tento rok plánujeme 2 bábätko. Momentálne som na RD a predtým som nepracovala lebo som bola na VŠ. takže som nárok na materské nemala. Chcem sa opýtať či mi vznikne nárok na materské ak som si začala platiť DNP, samozrejme viem že je tam lehota 270 dní. Len sa chcem opýtať či mi ten nárok vznikne, keˇdže predtým som bola študentka a doteraz som nikde zamestnaná nebola.
Ďakujem za každú radu

skrecok
10. jan 2011

@slivocka teraz ma napadla ta vec, ze sa to pocita za cely predchadzajuci rok, teda 2010. Tak teraz neviem...
Gapa ti dobre poradi. 😉

gapa
10. jan 2011

@jabaka
@danulka773
vdaka jabaka, za tvoj príspevok. Je to prvýkrát, čo niečo také čítam. Som dosť prekvapená.

Rátanie tých 270dní je problematické a nie je zákonom jasne uvedené, aké dni možno prirátať. Nikde v zákone nie je jednoznačne napísané, že z každého NP musíš osobitne splniť 270dní, je uvedené, že musíš byť nemocensky poistná najmenej 270dní dva roky pred pôrodom. Paragrafy sú ale klukaté a aj ked to uvedené nie je, je tam § 58 tuším ods. 1, ktorý hovorí, že nárok sa posudzuje z každého NP samostatne a toto je argument SP, preto treba z každého NP splniť podmienku zvlášť. Na strákach SP je uvedené, že ku dnom dnp možno prirátať dni akéhokolvek "ukončeného " NP (nehovorí sa, či jedno ukončené NP možno prirátať k viacerým trvajúcim NP a ani či dni ukončeného NP možno rozdeliť). Počas RD je NP prerušené, čo sa podla zákona o SP považuje za zánik NP (§ 26 tuším ods.5 alebo 6). Ale v praxi sa používa postup, že nárok na materské z prerušeného NP z dôvodu čerpania RD vzniká z dôvodu, že v den nástupu na MD vzniká NP. Takže za istých okolností by sa dali dni RD rátať ako ukončené NP. Ale toto by som si netrúfla nikomu tvrdiť, že to tak je. Nepoznám žiadny takýto prípad z praxe. A tie § sú ozaj klukaté a dajú sa vysvetliť nie jedným spôsobom.
Táto odpoved, je nie úplne jednoznačná. Aj by som povedala, že ti napísali, že ti nárok vznikne, ale nebudem veriť, dokial nebudeš mať rozhodnutie.

Možno by som na tvojom mieste ešte raz jej odpísala, uviedla aký máš PTP, prac. pomer ti trvá nadalej, nastupuješ na MD xx.xx.xx a napísala, že ak by som teda skutočne porodila napr. xx.xx.xx, dní z trvajúceho zamestnania počas čerpania MD máš v období dva roky späť myslím 730dní (plné dva roky počas čerpania Rd predpokladám?) a z DNP máš xx dní od vzniku dnp do dna pred pôrodom, či ti vzniká nárok na materské aj z DNP. Nech sa teda vyjadria jednoznačne.

jabaka, a danulka, je to na vás. Toto je taký prípad, že vám to nikto z nás jednoznačne nepotvrdí ani nevyvráti. Záleží vela od tej pracovníčky, ktorá vám to bude posudzovať nárok na mateské, jej vedúcej a aj od toho, ako budete komunikovať s ústredím SP a problémy s pobočkou budete potom s ústredím konzultovať, alebo opačne, ako predložíte pobočke odpoved z ústredia k vašej jednoznačnej otázke, kde ste uviedli všetky podstatné údaje.

slivocka
10. jan 2011

@gapa, mohla by si mi poradit ci ma zmysel sa este pripoistit ked som tehu mozno 3tyzdne???

gapa
10. jan 2011

@slivocka
ak nemáš žiadne ukončené np, tak podla mna nie. Neuvádzaš žiadne údaje. A vlastne teraz dve posledné moje odpovede boli o tom istom, čo sa pýtaš ty. Tak treba sa tu trošku viac rozhliadnuť a čítať. 😉

gapa
10. jan 2011

@lulka78
áno, ak je 26týž.6.7., tak najskôr na md 7.7.

slivocka
10. jan 2011

@gapa aha, ok nastudujem.. 🙂 som zamestnana 3 roky...

ninan2
10. jan 2011

@slivocka Ahoj, zial nie, iba ak by si ukoncila pracovny pomer... takto sa Ti nema do DNP co zaratat (ine nemocenske poistenie), a 270 dni cisto DNP uz nestihas. Mala si na to mysliet skor, ved sa uz dlho snazite... Ja som poistena uz od septembra, a pritom teraz ani uz nepracujem, takze mne stacilo aj neskor o par mesiacov.

slivocka
10. jan 2011

@ninan2 ja som sa o tejto moznosti dozvedela az tu z MK , keby som vedla skor urcite by som si platila...tak nevadi , mozno nabuduce. ale aj tak dakujem za radu, aspon tam nemusim ist zbytocne. 🙂

daniela242
10. jan 2011

@gapa , môžem sa opýtať nárok na materské sa teraz počíta z predchádzajúceho roka ? Takže ak si DNP platím teraz od januára 2011 a porodila by som v decembri tak by som nárok nemala? Neviem či tomu dobre rozumiem