Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kkubekova
4. jan 2012

@ivuss01 no nie som si ista, ale mne povedali, ze sa tych 270 dni pocita od posledneho prihlasenia - takze aj ked som mala DNP aj v roku 2010, ale som ho zrusila a znova sa prihlasila (pauzu som mala rok a 3 mesiace), tak musim znova splnit podmienku platenia 270 dni a az potom mozem prestat platit a ziskam narok na matersku - skus napisat konkretne tvoj pripad na poradna@socpoist.sk, tam Ti poradia a budes to mat cierne na bielom - mne odpisali rychlo 😉

olo
4. jan 2012

baby a ak chcem od 1 februara pokracovat v novom balicku kedze 270 dni uz davno mama tak sa mi to bude pocitat ako suvistle poistenie alebo nie

lola77
4. jan 2012

@olo áno, bude sa ti rátať aj tých predošlých 270 dní 🙂

lola77
4. jan 2012

Baby ja mám jednu otázočku. Od 30.12 som na rizikovom a mám aj to DNP a všetko som splnila. Keď som dnes šla zaniesť papiere do práce, tak sa ma pýtali, že od kedy idem potom na MD. Teraz neviem či je to 6-8 týždňov pred predpokladaným pôrodom alebo z dôvodu rizikového mi MD začína dňom pôrodu. Nevyznáte sa do toho prosím vás?

olo
4. jan 2012

takze keby som otehotnela dajme tomu v marci mozem ist hned na max pn kedze minuly rok som platila z maxima dakujem

danjelca
4. jan 2012

baby a ked nestihnem pôrod do 8 mesiacov v ochrannej lehote a budu mi chýbat dajme tomu dva mesiace dá sa doplatit ešte podla nového balíka len tie dva mesiace či nie?Prihlásila som sa dnes,ak nestihnem porodit do 270 dní A 8 mesiacov, ale dajme tomu že otehotniem a porodila by som až v tom 1 mesiaci po ochrannej lehote dá sa ešte niečo získat?...
.........................................už som totálne domotaná 😅

lin123
4. jan 2012

@olo ano, budes to mat ako suvisle, nepretrzite poistenie

olo
4. jan 2012

@lin123 dakujem

lin123
4. jan 2012

@lola77 6-8 tyzdnov pred porodom nastupujes na matersku, presny datum Ti urci lekar, keby sa vsak dietatko narodilo skor predcasne tak ododna porodu.

florida18
4. jan 2012

ahojte, chcem sa opýtať na môj prípad. Platila som si DNP od 21.10.2011 s minimálnym vymeriavacím základom. Teraz k 31.12.2011 som to zrušila a nanovo sa prihlásila k 1.1.2012 už s maximálnym vymeriavacím zakladom. Ktoré obdobie, resp. vymeriavaci zaklad by bol v tomto pripade rozhodujúci na výpocet MD? Bolo mi to zvyšovanie VZ na nieco dobre? Dakujem kazdemu za odpoved

henta
4. jan 2012

@oskvarka ahoj vidím, že ty sa dosť vyznas...chcem sa opýtať kvoli kamoške, že ona si chce platit DNP, ale nema na to peniaze a chce vedieť, že ked bude poberat dávky v hmotnej nudzi, či to nebude mat nejaky vplyv na to DNP - chce si to platit kvoli zvysenej materskej...dakujem :-* a chce si to platit z maxima to je tak sa mi zda 50eur ...

sniezka
4. jan 2012

@sasettka presne tak som to pochopila aj ja 🙂

lin123
4. jan 2012

@danjelca ja chapem 8 mesacnu ochrannu lehotu tak, ze sa tyka pre poziadanie o materske, takze ked ides na matersku 6-8 tyzdnov pred porodom, tak to je podstatne. Aby si to stihla v ochrannej lehote a vtedy ziadas o materske. Porod tak moze byt aj 9.mesiac, cize uz mesiac po ochrannej lehote. Aby si si predlzila tuto dobu, lebo zistis, ze to bude tesne...tak sa mozes prihlasit na nove poistenie-balik, trebars len na mesiac hned ako ti skonci 270 dni alebo o den skor s anan prihlasit a potom Ti zacne ubiehat 8 mesacna lehota ochranna.

jovanka81
4. jan 2012

dnes som ostala v soku, 3 roky si platim doplnkove nemocenske...v novembri a dec som bola PN. samozrejme som si PNku poslal do prace ale.....nevedela som, ze na doplnkove treba druhu PNku. takze som cakala na peniazky z doplnkoveho a neprisli, isla som tam osobne a skoro som odpadla, vraj co chcem ked nemaju odomna PNku. Hlavnou vecou mi pri zakladani doplnkoveho poistenia povedali, ze tie peniaze sa mi davaju pod moje rodne cislo a je jedno ze aj zamestnavatel za mna odvadza aj ja...vsetko je to pekne spolu ...no tak teraz som ostala nahrata....skusim na radu jeden pani z pobocky vybavit si subeznu PNku na tie dni, co som bola v nemocke a tu si spatne poslem na doplnkove nemocenske poistenie,za pokus to stoji, snad mi to uznaju posudkovi lekari 🙂 a este nieco....kledze somsplnila podmienku 270 dni, tak od 1.2.2012 mi ukoncia doplnkove poistenie a budem v ochrannej lehote 8 mesiacov, co znamena, ze ak do 8 mesiacov nastupim na MD, budem ju mat pocitanu z max. vymeriavacieho zakladu, co som si doplacala. tueto urady ma raz znicia,xixixi 😉

lin123
4. jan 2012

@florida18 ahoj a preco si sa rozhodla zmenit VZ, ked nevies, ci ti to je na nieco dobre?

lin123
4. jan 2012

@jovanka81 predpokladam,ze doplnkove nemocenske myslis dobrovolne nemocenske poistenie, vsak? 🙂
Ked ides na PN, taksinaozaj treba pytat od lekara dve tlaciva, jedno do socialky a jedno pre zamestnavatela.
a ano, ak nastupis na matersku v ochrannej lehote ktora Ti zacne od 1.2. tak budes mat matersku uznanu aj z DNP.

danjelca
4. jan 2012

@lin123 takže ja som sa prihlásila dnes.27O dní je cca do septembra a potom mám ešte 8 mesiacov na požiadanie o materkú.Čiže ak otehotneniem v decembri 2012 som v ochrannej lehote a budem mat plnu materskú?

a ked otehotniem na hranici ochrannej lehoty napríklad to zistím týžden pred vypršaním ochrannej lehoty?

florida18
4. jan 2012

@lin123 pretoze som mala minim. VZ a teraz som si dala maximum ,aby materska bola co najvyssia. Urobila som teda zle?

lin123
4. jan 2012

@danjelca nie, v ramci ochrannej lehoty musis stihnut poziadat o matersku a to sa ziada 6-8 tyzdnov pred porodom a tehotenstvo trva cca 280 dni. Takze si to vyrataj. Budes platit DNP maximalne 270 dni...kedy Ti skonci? Vyrataj si to...(napr.1.10)a od toho dna rataj osem mesiacov. cize Ti vyjde jun...takze do juna musis poziadat o materske...moj vypocet ten datum ber len ako ukazkovy..neratam to presne. Takze to znamena, ze otehotniet musis este v priebehu tych 270 dni.

jovanka81
4. jan 2012

@lin123 no, tie dve PNky ma poriadne sokovali....vsak obe sa posieolaju do jednej institucie do jednej budova, xixi a nakoneic aj obe si platim pod jednym rodnym cislom, starsne cosi :_)

lin123
4. jan 2012

@florida18 urobila si dobre...len som nechapala, preco urobis zmenu a nevies, ci je to dobre alebo nie. Ked splnis podmienku 270 dni do porodu od prveho prihlasenia na DNP a 26 tyzdnov do nastupu na matersku od posledneho prihlasenia na DNP, tak sa Ti bude ratat materska aj z DNP:

lin123
4. jan 2012

@jovanka81 zazivame si vselico 🙂 tak nech sa Ti podari to doriesit.

monika225
4. jan 2012

@tyli ja ho nemusim zrusit ono mi automaticky zanikne...ja pojdem na PN len preto aby som vyuzila nejake peniaze...lebo za dva roky som marodila len raz 6 tyzdnov ja som to nezneuzivala tak aspon teraz nieco vyuzijem ...neverim ze sa mi podari otehotniet nato ja mam velmi malo stastia

florida18
4. jan 2012

@lin123 dakujem za odpoved, a nevies nahodou z ktoreho VZ sa mi potom bude ratat materska, z toho minim. co som platila od okt. do dec.2011, alebo z maximalneho, ktory platim teraz od 1.1.2012, alebo sa to nejako priemeruje?

danjelca
4. jan 2012

@lin123 aha už tomu rozumiem takže dnešok plus 270 dní mám na otehotnenie...a čo ak otehotniem skor napr buduci mesiac?

joyka
4. jan 2012

ahojte chcem sa spýtať, teraz 6.1. dovršim 270 dní DNP, takže by mi týmto dnom malo zaniknúť, ak v ochrannej lehote siedmich dní pojdem marodovať do nejakého 27.1., potom sa ešte stihnem prihlási´t nanovo k 30.1.- aby som mohla platiť po starom len neviem či bude nutné sa aj odhlásiť alebo sa berie do úvahy to že 270-tym dnom mi to zaniká, vedeli by ste mi poradiť???
A ešte, platím si to od 11.4.2011 a od 1.6 do 20.6. som bola hospitalizovaná, čiže som marodovala, no neviem či sa mi tá marodka ráta do tých 270 dní alebo nie.
Ak sa mi DNP končí 6.1., môžem ísť marodovať už 5.1., budem mať nárok na vyššieu marodku ke´d 270 dní dovršim až 6.1.???Poraďte mi prosím, už som sa pýtala aj na sociálke ale sú absolutne neochotný, dakujem

zibi
4. jan 2012

@florida18 urobial si dobre aj ja som si zmenila ...a mne pani na socialke povedala ze to mam risknut ..prinajhorsom zaplatime jeden mesiac a uvidime..
pani na socialke sa strasne rozculovala..hovorila ze ti cigani ze to je s nimi strasne ..ze to kvoli nim rusia.v zivote to nerobilo...a ze si zaplatia maximum chapete? a ze idu hned na marodku a maju prachy..ako nemam slov..ze to na nich strasne prachy isli..ja mam nervy lebo to clovek rozmysla ze ci si ma dat maximum, ci menej a nejaka caganka, neproduktivna, bez vzdelania, co ma socialku 600 eciek si zaplati 50 eur maximum to je fakt nepochopitelne..a sila..vsetci su nastvani.. 😠 😠 😠

lola77
4. jan 2012

@lin123 takže aj ked som PN-riziková, tak začiatok materskej mi platí rovnako ako všetkým budúcim maminkám?

danjelca
4. jan 2012

dufam a prajem nám všetkým nech nám to výjde v termíne!
ja verím že hej🙂

martinaema
4. jan 2012

@joyka DNP ti končí 31.1., nezáleží na tom ku ktorému dátumu v januári splníš 270 dní. Ak chceš platiť po starom tak do konca mesiaca máš možnosť ODHLÁSIŤ SA A NANOVO SA PRIHLÁSIŤ - získaš tak 270 dní napr. ak chceš otehotnieť a čerpať materskú z DNP podľa starého zákona