Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

frick
23. mar 2012

@tinkaro áno treba si požiadať o vrátenie preplatku

gapa
23. mar 2012

@katka9900
nepíšeš kedy ti dnp vzniklo ale ak si sa prihlásila od 1.2., tak asi zaniklo zo zákona 31.12.2012 a teda vzniklo v priebehu roku 2011 alebo ešte skôr. V takom prípade sa považuje poistneie za nepretržité, ako píšeš. A neviem, či si mala do 31.1.2012 ten istý vym.základ ako od 1.2.2012 a ak by to bol iný, či toto nerátajú za zmenu, nemám skúsenost (asi aj podla toho, čo si zaškrtla na RLFO prihlášku, či zmenu, lebo aj také tu písali, že zaškrtávali zmenu). Ak si teda nedávala zmenu v posledných 5mesiacoch /prihláška 1.2. sa neráta), tak môžeš dať zmenu teraz.

Rozhod.obodbím bude obdobie od poslendého príhlásenia (neráta sa prihlásenie 1.2.2012) do 31.12.2011 alebo celý rok 2011, ak si sa prihlásila pred 1.1.2011

gapa
23. mar 2012

@tinkaaa
nerozumiem tomu, ak si dala len zmenu a nie odhlásenie, tak sa bude rátať nemocneké z roku 2011 resp. poslendého prihlásenia, nie z vz po poslednej zmen. Ak si sa odhlásila a prihlásila z maxima, tak ak chceš maximum, tak pn treba ísť až PO UPLYNUTí aspon26týž, tj.najskôr na 183tí den.

slnieckko
23. mar 2012

@gapa mozno hlupa otazka ale ked ma doktorka vypise na matersku tych 6 tyzdnov pred porodom kedy dostanem prve peniaze po mesiaci ci hned ci az po porode? dik

gapa
23. mar 2012

@tinkaaa
najskôr 13.7. je 183den od 13.1.

gapa
23. mar 2012

@slnieckko
záleží ako si komplikovaný prípad a od pracovníčok soc.pooistovne. Oni majú na rozhdonutie 60dní. Ak ale 270dní splníš až v období po nástupe na md, tak budú čakať na doručenie rodného listu dieťaťa, lebo len podla neho zistia, či tých 270dní splníš.

luci137
23. mar 2012

ahojte,máte/riešite niektorá podobnú situáciu,lebo ja som z toho uz dopletená........pracovala som od febr.2006-do 30.9.2011od oktobra som na UP, platím si DNP od oktobra 2010 stále v rovnakej výške 30eur.,prišlo mi oznámenie zo SP o zániku poistenia k 31.1.,vo februári som uhradila poslednú splátku,termín mám 28.augusta, budem mat vobec ešte nárok na materskú či už z povinného alebo DNP 😒 ??? dakujem.

girl177
23. mar 2012

@luci137 Ahoj. Budes mat narok na matersku z dobrovolneho poistenia nakolko si v ochrannaje dobe 270 dni od skoncenia DNP🙂

luci137
23. mar 2012

ahoj,dakujem za odpoved 🙂 takže z povinného asi nic nebude aj ked sa pise ze mám mat zaplatené poistenie za posledné dva roky od vzniku nároku (270 dní)?to mi celkom nieje jasné ako je to myslené.dakujem.

slnieckko
23. mar 2012

@gapa som zamestnana a dnp mi konci 30.4., TP mam 12.8... na zaciatku jula by som mala nastupit na matersku, v juli este dostanem vyplatu za jun len to som chcela vediet ci za jul dostanem matersku v auguste alebo budem mesiac-dva bez prijmu... ale dik za odpoved 😉

girl177
23. mar 2012

@luci137 pravdepodobne ano, nakolko ti zamestnavatel odvadzal do 30.9.2011. Skus si este zavolat na info linku a pani ti presne odpovie na tvoj pripad, cislo je 0906 171 989

girl177
23. mar 2012
tinkaro
23. mar 2012

@frick ďakujem a nie je neskoro?

frick
23. mar 2012

@tinkaro nie nemyslím.Ja som to rušila v januári keď som bola nahlásiť konec MD a Začiatkok RD takže nemalo význam čakať do februára.A myslím že februári mi to poslali.

tinkaro
23. mar 2012

a ešte sa opýtam, ak nastúpim na MD z PN musím platiť DNP? počas materskej?

tinkaaa
23. mar 2012

@gapa ďakujem za radu - ja som to zle napísala k 12.1.2012 som sa odhlásila a k 13.1.2012 znovu prihlásila takže od 13.7. môžem ísť v pohode PN 😉 ešte raz ďakujem

gapa
23. mar 2012

@luci137
ak ti nevznikne od 1.2.2012 do nástupu na md žiadne nem.poistenie (to je podstatné pre vznik nároku z dnp), tak ti bude do nástupu na md plynúť ochranná lehota z ukončeného dnp (je 8mesačná, ak ti skončilo nem.poistenie počas tehotenstva, čo platí len pred dnp. Ked ti skončil pp, tak si tehotná nebola).
Je podstatné, že si zaplatila za január v splatnosti tj. do 8.2. Materské sa vyráta z vym.základu z dnp v roku 2011.

luci137
23. mar 2012

@gapa dakujem pekne za odpoved,

gapa
23. mar 2012

@luci137
inak ale rozmýšlam, ak by sa nezmenil zákon, tak by bolo na uváženie, či nie je u teba výhodnejšie, aby ti vznikol nový prac.pomer. Ak by trval pred nástuom na md kratšie ako 90dni, tak by sa materské rátalo z vym.základov v r.2011 (rátal by sa vym.základ aj z dnp + zamestnania, ale nesmela by si sa zamestnať u toho istého zamestnávatela ako v r.2011).
Ak by trval pp dlhšie ako 90dní pred nástupom na md, tak už by sa materké rátalo len z toho nového prac.pomeru.

v oboch prípadoch by už nárok z dnp nevznikol.

by som si pred nástom na md overila možnosť s krátkodobým pp tesne pred nástupom na md, či sa zráta dnp + vz zo zamestnnaia v r.2011. Síce by som asi napísala otázku na poradna@socpost.sk aj teraz, nech viem, či mám hladať takú možnosť pp, ale potom overiť, lebo sa mení vlaáda a aj zákony môžu byť v čase nástupu na md iné.

luci137
23. mar 2012

@gapa rátam s tým že už sa mi to nepodari sa zamestnat na taku kratku dobu,ked tak maximálne zoberú na dohodu.....mne len celkom nebolo jasné materská z povinného NP,vraj sa to ráta za posledné 2 roky od vzniku nároku a musi byt zaplatených 270 dní a to zamesthávatel za mna odvádzal....preto som si nebola istá či z toho niečo bude.

gapa
23. mar 2012

@luci137
to čo píšeš je skreslená info, nie je to také jednoduché, no nebudem to vysvetlovať, ty už svoje vieš, čo je podstatné.
a predsa mi eštre napadlo, že predpokladám že v čase súbehu dnp +zamestnania si neprekročila max. vz. teda v súčte dnp +zam si nemala vyšší vym.základ na mesiac ako 1116,75 resp. teraz si nie som istá či od 1.7.11 bolo už 1153 alebo až od 1.1.2012 to tak je. Z dnp si asi platila z vz cca 680eur tj. v zamesntaní si mala menej ako 1116-680? ak viac, resp. niektorý mesiac viac, tak ti to zníži vym.základ z dnp a mala by si na dnp preplatok.

luci137
23. mar 2012

@gapa DNP som platila stále rovnako z VZ 700,00, zo zamestnania myslíš 1116-680 ako hrubú mzdu?to musim presne pozriet v papieroch nakolko to bolo každý mesiac inak.....ale myslim že som platila viac ako som mala,presne to este pozriem.

kubikulka
23. mar 2012

@gapa @zalka gapa aj zalka, dakujem vam este za doplnujuce info, len som si to teraz rychlo precitala a rozumiem tomu, ako by sa mi vypocitala matersak keby som si len zvysila vym. zaklad po 26 tyz.
Uvidime, co bude so zamestnanim, je to velmi neiste, skor asi nie ako ano, takze to skor vyzera, ze to budem musiet poriesit len cez tieto DNP resp. komplexny balik.
Zalka, co sa tyka dalsich moznosti ako to aspon trochu poriesit ak sa nebude darit babo, tak ak mozem, este sa na teba obratim
Zatial vam moc dakujem, utekam uz z prace.

quinka1
23. mar 2012

@gapa ahoj gapa, prosim ta velmi pekne, mohla by si mi poradit?
dnp si platim od 2/2010 doteraz. od 11/2010 doteraz som bola PN 40 tyzdnov, nie v kuse, ale prerusovane na 4 roznych PN. od aprila mi konci PN a idem poistenie zrusit, pretoze mam max. VZ a nemozem ho zmenit na minimum. chcem sa spytat:
1. ak by som otehotnela do konca roka, mohla by som sa prihlasit na balik poistenia do 6tt., poberat pn a po 26 tyzdnoch poistenia mat narok na matersku?
2. pn by som mohla poberat len (52-40) 12 tyzdnov a potom by som musela platit dnp do nastupu na matersku? 3. alebo by bolo lepsie, keby som si teraz od aprila zalozila nove poistenie z minima tak na 3-4mesiace, aby som mohla poberat PN pocas celeho tehotenstva?
je to trosku komplikovane, budem ti velmi vdacna, ked mi poradis 🙂
vopred ti velmi pekne DAKUJEM!

ivca82
23. mar 2012

@gapa alebo žienky, ktoré mi budú vedieť poradiť, mám pár otázok.
Predpokladaný termín pôrodu mám 6.11.2012, "stíham" ešte ochrannú lehotu s DNP, ktoré mi zaniklo zo zákona k 31.1.2012? Platila som niečo vyše 2och rokov.
Od konca mája 2011 som zamestnaná na dobu určitú (jeden rok). Ak by mi nevznikol nárok na materskú s ochrannej lehoty DNP mala by som nárok na materské so zamestnania ak by mi zmluvu aj nepredĺžili?
A ak by som mala nárok na materské z DNP v ochrannej lehote, mala by som nárok aj na prípadnú PN počas tehu?
Ďakujem

gapa
23. mar 2012

@ivca82
aj ja by som rada vedela, či tebe uznajú ochrannú dobu, lebo predpokladám tehotná si v čase 31.1. byť nebolo ale do 8mesiacov od ukončenia dnp stihneš nastúpiť na md 6týž. pred očak. term.pôrodu. Napíš otázku na poradna@socpoist.sk snád ti odpovedia.

nárok na materké zo zamestnania ti vznikne, ak ti po ukončení pp nevznikne nové nem.poistenie.
tj. ak uznajú ochr. lehotu z dnp, tak bude nárok z oboch nem.poistení (bez ohladu na to, či pp bude trvať alebo nie)

s tou pn z dnp však podla mna bude problém, ak ti lekár nenapíše potvrdenie, že si v čase 31.1.2012 bola tehotná a to predpokladám nie je pravda, tak preto si myslím, že s nemocneským nepochodíš. Ale nemám skúsenost s tým, je to môj názor.

zalka
23. mar 2012

@ivca82
no môj názor, ako píše @gapa ťažko si bola tehotná v tom čase, rozdiel medzi 31.1. a 6.11. je 280 dní, možno si vtedy mala svoje dni, a od toho sa rátajú nejakú týždne, ale otehotnieť si mohla cca 2 týždne po tomto dátume.

Je jedna možnosť pre teba , neviem aký máš VZ zo zamestnania. Ale ak by si do ukončenia PP napr. od 1.4. do 7.4 založila balík poistení z minima, a 7.4. zrušila, tak ti vznikne ochranná lehota pre tehotné z tohto poistenia.

Ak by ťa prepustili, teda ukončili stebou PP uplynutím doby určitej zo zamestnania, tak by Ti vznikol nárok na 2x materskú. 1x zo zamestnania z ochrannej lehoty a 1x z DNP z ochrannej lehoty.

Zrátaj si koľko je 65% z tvojej hrubej mzdy a k tomu prirátaj cca 220 eur. Toľko by mohla byť tvoja materská.

zalka
23. mar 2012

@kubikulka
Kludne, budem držať palce aby to vyšlo podľa predstáv.

ivca82
24. mar 2012

@gapa @zalka Ďakujem za odpoveď 🙂 no ja som taká smola, že hrôza, otehotnieť som nemohla 2,5roka a keď sme to vzdali, minulý mesiac som si povedala, že kašlem na to, tehu aj tak niesom, nejdem platiť dnp, aj keď tu tá možnosť, ktorou by som teraz mala všetko ošetrené, bola... Zmluvu mi nepredĺžia, lebo som tehu, iba ak sa nám to podarí utajiť pred majiteľom, ale dobrá duša sa vždy nájde a dozvie sa to 😝 A @zalka ako je to to s tou možnosťou, založiť si balík z minima a následne ho zrušiť, ako by mi plynula ochranná lehota? Nieje tam nejaká podmienka, že musím byť poistená x-dní aby som mala nárok aj z DNP? A neposudzovali by to ako zmenu, myslím, tak ako keby som sa znovu zamestnala inde a ochranná lehota by padla z dôvodu nového zamestnania? Inak ak som správne vyčítala na nete, tak by som teoreticky mohla ísť po ukončení PP na PN v ochrannej lehote. A už som aj napísala na SP ako mi @gapa odporučila, a skúsila som aj poradu, tak hádam tolké na niečo prídeme 😅
A ešte otázka, doba nemocenské poistenia 270 dní za posledné 2 roky sa ako vypočíta, jednoducho zrátať kalendárne dni, alebo sa započítavajú iba reálne odpracované? No mne už nieje nič jasné, keď sa jedná o mňa, hlavne, že doteraz som bola múúúúdra a radila som ja 😝 😀 😝 😀

walta
24. mar 2012

dievcata moje, teraz sa drzte.... prave mi volala moja mamina, ze mi vcera dosiel list zo socialnej poistovne- VYZVA- ze ak do 8 dni neprinesiem rodne cislo dietata, tak mi pozastavia davky materskej. Skoro som odpadla- sak na matersku som nastupila 12.2.- 8 tyzdnov pred terminom porodu, a este som ani neporodila a uz chcu RC dietata. V pondelok sa tam chysta moja mama narobit s nimi poriadok emoticon , ze sa ich opyta, ci nechcu vidiet moju fotku, ze to brucho este mam. Sak uznajte, moze sa toto stat??????? Ja neverim vlastnym ociam, to je sila jak hovado. Co si o tom myslite?