Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
23. jún 2010

@zuzanajd - a budes mat splnenych 270 dni poistenia v priebehu 2 rokov?
Ak splnas podmienky na poberanie DNP,tak by si dostala PN z maxima, t.j. 55% z 1084,55...zhruba 596,5€.
Na poberanie davok z DNP je potrebne mat splnenych 270 dni poistenia v priebehu 2 rokov,na toto si daj pozor.

zuzanajd
23. jún 2010

@mariro a bola som poistena, ked som bola tri roky na MD a v posledny den materskej(alebo rodicovskeho) som dostala v praci vypoved? Bolo to dna 28.11.2009.

mariro
23. jún 2010

@zuzanajd - tak potom by to malo byt v poriadku,malo by sa ti to zaratat ako ukoncene poistenie,ale toto nech potvrdi este gapa,aby to bolo celkom na poriadku 🙂 ,ona je v tomto odbornik 🙂

zuzanajd
23. jún 2010

@mariro takze ak som to pochopila, v tom oktobri ak by som isla na PN, tak ju dostanem (tu PN) z maxima?

mariro
23. jún 2010

@zuzanajd - ano, Pn vystav az po ubehnuti 26 tyzdnov a v pohodicke zoberies maximalnu 😉

zuzanajd
23. jún 2010

@mariro dakujem Ti velmi pekne za odpovede.
Dufam ze sa mi podari otehotniet tak ako si to zelam.

mariro
23. jún 2010

@zuzanajd - urcite ano,podari, ja tiez cakam kedy to pride 🙂

bzucinka2
23. jún 2010

ahojte baby chcem sa opytat, som zamestnana, platila som si aj DNP a teraz mi uz prisla prva materska, je mozne, ze to spojili do jednej sumy, lebo aj vyrozumenie mi prislo len jedno, tak teraz neviem, aku sumu mam z DNP a aku z prace 😒 da sa to nejako zistit, ci len zajst na socialku? dakujem 😉

mariro
23. jún 2010

@bzucinka2 - na vyrozumeni musi byt napisana suma a nejaky pokec okolo toho ,tak to pozorne precitaj este raz,ale myslim ze by to hadam aj mohlo byt spolu zaratane.Ak nevies volaj do SP.Tazko radit,ked neviem co ti napisali. 🙂

tibinka22
23. jún 2010

@bzucinka2
ano, oni to zratavaju spolu- ako uhrn dennych vymeriavacich zakladov, ak Ta to zaujima presne, treba zajst do pobocky Soc. poistovne...

mka
23. jún 2010

ahojte babulky poradíte aj mne?Od roku 2007 som zamestnaná.Od sept.2008 do okt. 2009 som si platila DNP.Platila som z VZ 21 181 Sk čiže 932sk mesačne.No nepodarilo sa mi otehotniet.Chcem sa opýtať platilo by mi to ešte keby som šla teraz na očr- manžel je po operácii.Ak áno kam mám s tym íst? Dakujem 🤐

pipi1211
23. jún 2010

ahojte baby prosim vas o radu.... 13.jula mi konci 270dni DNP ale na matersku by som mala nastupit 9.jula. ked nastupim na mat.dovolenku toho 9teho budu mi peniazky vyplatene az ked sa maly narodi ak to chapem dobre 😅 ale ak by sa mi podarilo aby som nastupila na matersku 14.jula tak kedy mi budu vyplatene prve peniaze? ide mi o to ci sa mam s dr dohotnut aby mi posunula o par dni nastup na MD alebo ci to nema zmysel 😅 😅 😅 dakujem

standa82
23. jún 2010

@pipi1211 ... 270 dní musíš mať splnených do dňa pôrodu. Ak to budeš mať, čo budeš mať splnené, tak ti materská príde.

pipi1211
23. jún 2010

a prva materska chodi kedy? az po porode? 🙂

olo
23. jún 2010

ahojte prosim vas som zamestnana 10rokov v skolstve dnp si platim do maxima od 17.3.2010 chcem otehotniet kedze som po 2 potratoch tak hned pojdem na pn takze budem pn dostavat po uplynuti 26 tyždnoch z maxima dobre som to pochopila 26tyzdnov uplynie 20septembra vdaka za odpoved

gapa
23. jún 2010

@olo
ak nemáš nejaké "ukončené" nem.poistenie v období 2roky pred vznikom PN, tak nestačí. Treba aspon 270dní nem.poistenia, podla výkladu SP.

gapa
23. jún 2010

@pipi1211
môj názor (neviem však potvrdiť), že by si musela nastupovať na MD na 271vý den DNP, aby nečakali na potvrdenie o dátume narodenia, resp. iné potvrdenie (mamičky tu písali, vraj dávali od lekára potvrdenie, že neporodili do xx.xx.xx resp. niečo také, aby nemuseli čakať na materské až na rodný list dieťaťa).
Ale nakoniec sa môže stať, že ti materské vyplatia neskôr aj z iného dôvodu (mne napr. mzdárka nedala potvrdenie, čo som teda vôbec nečakala, tak som dostala peniaze po cca 60dnoch).

T.j. je to na tebe, ako to spravíš.

majamat
24. jún 2010

@gapa , ako vidim, vsetkym tu radis uz od zaciatku. budem ti vdacna, ak poradis aj mne. nieco som si uz precitala, ale 140 stran asi nezvladnem. ja som zamestnana uz viac ako 12 rokov u jedneho zamestnavatela. naposledy som bola na PN pred 7 rokmi. 1.11.2009 som si zacala platit DNP a 270 dni mi uplynie dnom 28.7.2010. problem je v tom, ze som od 26.5.2010 PN a teraz este nemam narok cerpat z tohoto poistenia. obavam sa, ze do materskej budem PN stale. ak som to pochopila spravne, tak za tohto predpokladudu, nebudem moct DNP pocas PN vyuzit. neviem ci existuje nejake riesenie okrem prerusenia PN. zatial DNP platim stale aj pocas PN. diky za odpoved.

pipi1211
24. jún 2010

@gapa jj prave o toto mi ide aby som dostala peniaze cim najskor 🙂 no nic skusim sa s dr dohudnut na ten 271 den a uvidim ci poslu skor ci nie....

pipi1211
24. jún 2010

dakujem 🙂

bzucinka2
24. jún 2010

@mariro @tibinka22 dakujem velmi pekne, asi je to tak lebo ked som to zratala tak my chodi MD z maximalneho vymeriavacieho zakladu, uz viac by som asi nemohla mat 😀

milena35
24. jún 2010

Ahoj Gapa,prosim ta,mozes mi odpovedat na moju otazku zo strany 139? dakujem za pomoc...

mariro
24. jún 2010

@bzucinka2 tak super,tes sa 🙂

zuzanajd
24. jún 2010

@gapa Ahoj gapa. Zo vsetkych sa v tom asi najviac vyznas.Tak sa pytam este raz teba. Dufam ze mi odpovies.
Bola som zamestnana asi 6 rokov a v den ukoncenia mojej RD mi zamestnavatel dal vypoved(bolo to presne 28.11.2009). Kedze chcem otehotniet tak som si 1.4.2010 zacala platit DNP. Momentalne som doma na predlzenej materskej do 6tich rokov veku dietata. Platim si DNP z maxima. Chcem sa spytat, ci po uplynuti tych 26 tyzdnov by som mohla ist na PN( kedze som svoje druhe dieta potratila, asi by som isla teraz na rizikovu od zaciatku).Dostavala by som PN z toho maxima? Alebo som to zle pochopila? Alebo az po tych 270 dnoch?

mimuska77
24. jún 2010

Cigaretka 5 dakujem 😉

olo
24. jún 2010

velka vdaka gapa takže ešte počkam

standa82
24. jún 2010

@zuzanajd ..... nárok na PN by si mala už po uplynutí 26 týždňov z max.VZ, no muselo by ti soc.poistenie vyjsť 270 dní už pred nástupom na PN (zamestnanie + DNP) v posledných dvoch rokoch pred. Myslím si, že by ti to vyšlo.

zuzanajd
24. jún 2010

@standa82 to znamena, ze zamestnavatel za mna platil to zdravotne poistenie(ci o ake poistenie vlastne ide)?
Pretoze ja som cele tri roky bola na materskej.

zuzanajd
24. jún 2010

@zuzanajd a este zabudla som dakujem ti pekne za odpoved.
Ja sa len chcem uistit ze ked pojdem nahodou na PN tak aby som nieco dostala.Lebo na urade mi nechcu poriadne vysvetlit. Este raz dakujem za info.

gabikab
25. jún 2010

Ahojte kocky.
Som zamestnana v HPP uz niekolko rokov a to u 1 zamestnavatela. Od konca junuára si platim i DNP. Na letaciku zo SP bolo okrem ineho uvedené, ze treba do 30.6. predlozit vypis z danoveho priznania. Vztahuje sa to i na mna alebo len na zivnostnikov??? Dakujem za radu.