Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
17. máj 2012

@karinkaeich
ak čerpáš rd, tak máš prerušené nem.poistenie zamestnanca, = ukončené, tj. nárok by ti nevznikol. Pre zamestnávatela netreba pn-ka.

karinkaeich
17. máj 2012

@zalka dakujem za rychlu odpoved. mam aktivne dnp, prihlasena som nanovo od 30.1.2012. a asi len minimum, kedze nemam 26 tyzdnov. no co, aspon nieco

zalka
17. máj 2012

@nikolino
Neboj sa,
ak neplatí odvody to nevadí tvoj nárok na materskú to neovplyvní. Dostaneš materskú zo zamestnania aj z DNP, nikde platiť nič navyše nemusíš. Len dbaj na to aby si DNP mala včas zaplatené, aby TI nevznikla dlžoba. A ak by si šla na PN tak potom odvody DNP platiť nemusíš. Vieš že ak si tehotná, dokladuj to zamestnávateľovi písomne, tak ťa nemôže prepustiť, len ak by úplne zrušil firmu.

gnelly
17. máj 2012

Dobrý deň, som tu nová a mala by som otázku.
Som zamestnaná /cca 650 Eur v hrubom/ a od 1.9.2011 si zároveň platím DNP z 500 Eur /22,70 E/. 1.1.2012 som si DNP znova založila, aby mi nezaniklo a končí mi v polovici septembra. Nakoľko som tehotná a pracujem ako učiteľka, tak by som chcela nastúpiť na PN od septembra. K 1.9.2012 budem mať cca 34 týždňov nepretržite zaplatených a 270 dní za 2 roky budem spĺňať tiež. Moja otázka teda je:
1. Ak chcem nastúpiť v septembri na PN, musím nastúpiť do 7 dní od zániku DNP?
2. Ak nastúpim pred ukončením DNP má to nejaký vplyv na výšku PN alebo materskej? Aká bude cca výška PN a materskej?
3. Ak nastúpim neskôr ako 7 dní od ukončenia DNP /teda v ochrannej dobe/ musí ma na PN vypísať len gynekológ alebo môže aj obvodný lekár /napr. s krížami/?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

gapa
17. máj 2012

@gnelly
1.3.
na pn môžeš nastúpiť aj neskôr ako 7dní po zániku dnp, len v prípade, že to bude neskôr ako 7dní po ukončení dnp, tak budeš potrebovať od gynekologa potvrdenie, že si tehotná a že si aj bola v čase ukončenia dnp, uviesť dátum (aby bolo jasné, že máš nárok na 8mesačnú ochr. lehotu). Je jedno, ktorý lekár ta na pn vypíše.
2. ak vznikne pn po uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia a máš cca rovnakú mzdu, tak to výšku nemocnského neovplyvní podstatne.
Ak v roku 2012 máš cca rovnakú mzdu ako v r.2011, na md nastupuješ v r.2012, tak materské by malo byť cca 65% z 1153eur na mesiac a nemocnské na mesiac cca 55% (prvé 3dni sú len 25%) z 1153eur.

gnelly
17. máj 2012

@gapa Ďakujem veľmi pekne. SI mi veľmi pomohla. 😵

m148
17. máj 2012

@gapa z poradne soc.poisťovne mi odpísali ze ak by som si chcela vyčerpať dovolenku v práci môžem si ukončiť moju dočasnú pracovnú neschopnosť,nakoľko počas tejto práceneschopnosti nemôžem byt súčasne aj na dovolenke, s touto požiadavkou sa však musím obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.
Rozhodla som sa že dovolenku radšej nechám tak a ostanem na pn až do nástupu na MD lebo dúfam že tým ným už nič nepokazím a neohrozím si tak materskú z DNP

gapa
17. máj 2012

@m148
odpísali ti, že z dnp môžeš pokračovať v pn, len pn zo zamestnania ukončiť? tak?

m148
17. máj 2012

@gapa odpisali mi presne toto citujem : Ak by ste si chceli vyčerpať dovolenku v práci ,môžete si ukončiť Vašu dočasnú pracovnú neschopnosť na koľko počas tejto práce neschopnosti nemôžete byť súčasne aj na dovolenke. S touto požiadavkou sa však musíte obrátiť na vášho ošetrujúceho lekára........Toto mi napísali.Nič konkrétne preto som sa rozhodla pokračovať v PN a zo zamesania odísť na MD 8 týždňov pred termínom pôrodu a z DNP 6 týždňov,pretože nástup na meterskú môze byť z dvoma rozličnými dátumami.PS: TY TOMU ROZUMIEŠ lebo ja uz o tom strácam prehlad 🙂

gnelly
17. máj 2012

@gapa Ešte ma napadlo. Ak by som bola na PN tak potom ma musí doktorka kedy vypísať na materskú? Aby som pre istotu niečo neprešvihla. Môžem sa dať vypísať aj 8 týždňov pred pôrodom alebo to musí byť presne 6? Ďakujem.

gapa
17. máj 2012

@m148
neviem, čo sa pýtaš. (tebe dnp trvá?)

gapa
17. máj 2012

@gnelly
ak ti nem.poistenia trvajú, tak je na tvojom rozhodnutí, kedy v rozmedzí 6-8týž. pred termínom, čonapíše lekár do žiadosti na materskú požiadaš o materské. Lekári niekedy tlačia, ak si pn, aby si išla na md 8týž. pred, ale to nemusíš (ani ja som nesúhlasila a išla som 6týž pred)

m148
17. máj 2012

Z DNP som ochrannej lehote 8 mesačnej teraz som na PN a bojím sa aby som si niečím neporušila tu ochrannú lehotu.

gnelly
17. máj 2012

@gapa Platí to v prípade aj ak by som išla v čase keď by mi už DNP zaniklo?

oliverka
17. máj 2012

Poprosím o názor:
TP mám stanovený na 5. 7. 2012.
Včera mi vypísali papiere na MD. Upozornila som sestričku, že z DNP MUSÍM nastúpiť presne 6 týždňov pred termínom pôrodu. Ako dátum, od ktorého si uplatňujem nárok na materské, mi uviedli 23. mája. Doteraz som bola v tom, že to bude 24. mája. Sestrička mi povedala, že správny deň je 23. mája, lebo tento rok bol prestupný (február mal 29 dní) a sociálka im vracia papiere na materské, ak to nezohľadnia. 😕
Zajtra chcem ísť s tým do SP, ale poprosím vás ešte o názor.

poisonblu
17. máj 2012

@oliverka hm, neviem preco by to malo byt 23.5., ked to mas odratat dozadu 6 tyzdnov...co to ma s priestupnym rokom?

poisonblu
17. máj 2012

@oliverka ale ak si tam nie si ista datumom, tak ti moze dat neskorsi, nemusi to byt presne 6 tyzdnov, len to nesmie byt skor, neskor to moze byt, nie?

Okrem toho z ochrannej lehoty si môže žena uplatniť nárok na materské iba od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, na rozdiel od aktívne poistenej ženy, ktorá si môže uplatniť nárok na materské v rozmedzí 8 – 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.

lion13
17. máj 2012

@oliverka
@poisonblu hm tiez nechapem ved tyzden ma 7 dni bez ohladu na priestupny alebo nepriestupny rok. Podla mna to ze je rok priestupny sa mal zohladnit pri vypocitavani terminu porodu. Ale toto je len moj nazor

gapa
17. máj 2012

@oliverka
!!!!!!!!!!!
by som sa pohádala so sestričkou. Spýtaj sa na sp, no nedávala by som túto žiadost určite na SP, bo ti nárok nemusia uznať, ak ide o nárok v ochrannej lehote, lebo to nie je 6týž. pred termínom.
Už som počula takýto divný názor a museli to prerobiť resp. neviem, či náhodou neprišla z toho dôvodu mamička o určitú dobu pobernia materského.
A okrem toho, nástup na md si stanovuje mamičky a nie lekár. Lekár potvrdzuje termín pôrodu a pri určení termínu pôrodu musí zohladniť priestupný rok. Oni majú tabulky na výpočet termínu pôrodu.
Povedz jej, že ak termín pôrodu je napr. v pondelok, tak nástup na md musí byť tiež v pondelok (pozri aký je ten tvoj dátum). A tiež jej povedz, že to by zohladnila priestupný rok pri nástupe na md, ak by medzi termínom pôrodu a nástupom na md bol 29.2. a nie teraz v maji!!!!
Nedaj sa!

oliverka
17. máj 2012

@gapa Ďakujem! Jasné, že sa nedám - veď by som prišla o materskú z DNP a zostala by mi len z minima. To by som mohla rovno zabaliť! Pôjdem sa informovať, ale tlačivo im neodovzdám. Vrátim sa k Dr. a nech mi to pekne prepíšu, snáď to nebude problém! Myslíte, že bude treba, aby vypísali nové tlačivo alebo len doplniť podpísanú a opečiatkovanú poznámku o oprave? Aby som tam potom nemusela ísť 3-krát ☹

natalia777
17. máj 2012

@gapa ahoj mozem aj ja otazocku? mna zaujima to, ze som 4 maja poziadala o matersku z DNP ale DNP mi oficialne zanika dna 22. jula 2012 to mam z toho listu co posielala SP. Moja otazka znie ze ci mam este pokracovat v plateni DNP platim 50 eur do toho jula alebo uz nemusim platit??? podmienky som mala splnene 270 dni koncom aprila....dakujem

gapa
17. máj 2012

@oliverka
to sa opýtaj na sp, netuším. Spýtaj sa, či nestačí, ak to pred nimi prepíšeš a podpíšeš sa, že Opravila + podpis.

oliverka
17. máj 2012

@gapa Ďakujem. Zajtra podám informáciu, ako som dopadla 🙂

gapa
17. máj 2012

@natalia777
ak vieš, že nárok na materské máš (nemáš nedoplatok napr), tak platiť za obdobie po nástupe na md už nemusíš, len za obdobie do 3.5.

natalia777
17. máj 2012

@gapa dakujem teda nemam ziadne nedoplatky ani nic.....a musim upozornit sp ze uz nebudem platit? alebo mam nieco preto urobit? alebo to len mozem prestat platit? diky

gapa
17. máj 2012

@natalia777
len prestaneš platiť

evkasto
17. máj 2012

@natalia777
@gapa nestačí iba prestať platiť, treba sa íst do soc.poisťovne odhlásiť, lebo ak iba prestaneš platiť, tak ti prídu nedoplatky neskôr, lebo si to nezrušila

gapa
17. máj 2012

@evkasto
ona ale poberá materské!!! len ešte nemá rozhodnutie. Tiež od nástupu na md neplatím, aj ked mi dnp trvá.

evkasto
17. máj 2012

jaj taak, ale potom, keď prestan e brať materské, potom to treba buď ďalej platiť alebo sa odhlásiť, pri materskej to netreba , sory 😖

gapa
17. máj 2012

@evkasto
prečítaj si, čo písala o 22.00hod a bude ti to jasné 🙂