Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

marion
18. jún 2010

@tibinka22 dakujem. Ja mam zaplatenych aj 26t. vkuse, aj predtym som si este platila takze aj podm. 270 dni je slpnena. Len som chcela vediet kedy mam cakat vyrozumenie. 🙂

gastanik
19. jún 2010

Ahoj,
vraciam sa z rodicovkesj dovolenky do zamestnania a ochorelo mi dieta.
Ak pojdem na OCR, z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi bude pocitat davka, kto mi ju plati, ake odvody za mna ma moj zamestnavatel v case mojej OCR? Pred RD som bola na MD, presla som plynule z MD na RD, zemestnana som necelych pat rokov.
Vdaka za radu.

nikinuska
19. jún 2010

Ahojte babulky,chcem Vas poziadat o radu.Dna 6.5.2010 sa mi skoncila 6-rocna materska dovolenka.Po cely tento cas som bola zamestnana.Vypoved v praci som dala dna 6.5.2010.Od 7.5.2010 som sa zaevidovala na urade prace ako nezamestnana.Teraz som vo stvrtom tyzdni tehotenstva.Chcem sa spytat,ze ci budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok a ci ma pre mna nejaky vyznam zacat si platit DNP z maxima,aby som dostavala vyssiu matersku.

gapa
19. jún 2010

@rhodosbb
nerozumiem, ty si sa potom odhlásila? Lebo platiť netreba len 270dní ale stále počas trvania DNP, netreba vtedy, ak poberáš nem.dávku alebo si odhlásená.

Ak ostatné más splnené, tak treba doplatiť radšej hned za obdobie, ktoré si neplatila (3/2010 do nástupu na PN!!!). Ak ide o DNP a nejde o prvé obdobie, tak stačí zaplatiť do konca mesiaca, kedy vznikla PN, ale nenechávaj to na poslednú chvílu a dufam, že som správne pochopila.
Ak si sa však 1.4.2010 odhlásila z DNP, tak je to s nárokom na nemocenské inak. Doplatiť musíš aj tak.

zoska
19. jún 2010

zdravim 🙂
mam jednu otazocku... poradte prosim ak viete 😉
Platila som DNP, na materskaj som od 12.1.2010 cize materska by mala byt vyplacana do 12.7.2010?
(podla obc. zakonnika by sa koiec lehoty pocitanej podla mesiacov mala cislom zhodovat so zaciatkom lehoty)
no a teraz otazka: kedze som sa neodhlasila tak budem musiet zasa zacat platit, cize prva platba bude z doterajsieho vymeriavacieho zakladu za zvysok mesiaca jul? cize od 13teho do 31ho? a potom uz klasicky za kazdy dalsi mesiac, pripadne znizit VZ alebo zrusit DNP?
chapem to spravne alebo je v tychto mojich domnienkach nejaka chyba?

a este jedna otazka. keby som sa odhlasila teraz z DNP a trebars o 3 roky ked budem planovat druhe mimi tak sa zasa prihlasila bude s tym nejaky problem? da sa to takto robit?

mimuska77
20. jún 2010

Milá gapa,musím sa obrátiť na Teba aj ja,ak budeš taká zlatá prosím Ta porad mi 😉

Som zamestnaná od roku 1996 a pracovný pomer mi stále trvá,čiže zamestnávateľ za mna odvádza nemocenské postenie,1. februára 2010 som sa prihlásila na DNP a v marci som otehotnela,predpokladaný termín pôrodu mám na 27.12.2010.Do kedy je potrebné u mňa platiť DNP,aby som splnila podmienky na zvýšenú materskú?A ak by som išla na PN,aj tak by som mala nárok na vyššiu materskú aj počas PN sa dá platiť DNP,alebo PN nemôžem byť,mám v tom chaos dakujem vopred 🙂

cigaretka5
20. jún 2010

@mimuska77 Mima aby si dostávala vyššiu materskú musíš byt v DNP poistená v čase odchodu na materskú. Ak by si išla na pn- tam môžu nastať dve situácie, keď pojdesna pn v čase keď si budeš platiť dnp menej ako 26 týždňov - potom dostaneš pn z tohto poistenia zminimalneho vymeriavacieho základu. Ak pojdes na pn v čase keď si budeš dnp platiť dlhšie ako 26 týždňov- potom budeš mat pn maximálnu

pancake
20. jún 2010

@gapa idem opat na radu:
prosim ta nevies mi povedat ze kamoska mi teraz tvrdi ze ked poberam zvyseny rodicak, a som tehotna, tak to musim ist nahlasit na socialku inak mi ho zoberu alebo nejaku cast z neho.. je to pravda???

a este::
v oktobri minuleho roku, som si zacala platit dobrovolne nemoc.poistenie lebo sme planovali dieta. 7x /teda 7mesiacov som si zaplatila plnu sumu 47,70eur/ a potom som zacala platit to minimum 14eur.
som tehu a 11.1.2011 mam termin. budem mat narok na tu najvyssiu matersku? a musim si stale platit dobr.soc.poistenie aj pocas materskej? myslim tych 14eur?

vdaka zuzana

pancake
20. jún 2010

este jedna asi hlupa otazka:
mozem ist na pn aj ked som doma nezamestnana a poberam iba rodic.prispevok? a platim si DNP??
😀 😀

gapa
20. jún 2010

@pancake
nahlásiť musíš nástup na MD resp. presnejšie začiatok poberania materského. Počas matesrkého nemáš nárok na RP, no ak budeš poberať materské, máš nárok na príspevok na staršie dieťa do 6týž. mladšieho dieťaťa a od mesiaca, za ktorý už nedostaneš RP. To podla teraz platných zákonov. T.j. prefoť si žiadosť o materské a odovzdaj ho na UPSVaR a oni asi od teba budú chcieť potom aj rozhodnutie zo SP o poberaní matetského.

nárok budeš mať na materskú z maximálneho vym.základu v obd. okt-dec.2009, ak sa nič zásadné v zákone nezmení. Počas poberania materského nepatíš DNP, až odo dna po ukončení poberania materského. Od 1.1.2011 (bude sa meniť každoročne od 1.1.) však bude zase iný minimálny vym.základ, tak bacha na to, po ukončení poberania materského, už min.poistné predpokladám nebude 14eur.

sipiky
20. jún 2010

Ahoj gapa, chcela by som ta poziadat o radu. Na materskej dovolenke som od aug./08. Planujeme dalsie dietatko, ale kedze som pocas rodicovskej dov.dostala vypoved (zanikla firma ku februaru 2010), chcela by som si zacat platit DNP. Chcem sa opytat ako by to ovplyvnilo vysku materskej. dakujem

gapa
20. jún 2010

@pancake
môžeš. nemocenské môžeš poberať. Ale ak náhodou poberáš zvýšený RP/resp. začala si poberať RP po 31.12.2009, tak v prípade, že by poberanie nemocenského trvalo celý kalend.mesiac, nemáš nárok na RP za daný mesiac a musíš to oznámiť na UPSVaR, že poberaš nemocenské.

gapa
20. jún 2010

a v prípade, že si nezamestnaná, tak predpokladám, potom aj na ZP treba oznámiť poberanie nemocenského (prerušenie resp. ukončenie a začatie poberania RP). To sa domnievam, ale nemám skúsenosť. LEbo na ZP ťa evidujú ako poistenca štátu ako poberatela RP, t.j. jpreto si myslím, že na ten mesiac/resp. dlhšie obdobie, by si mala byť poistencom štátu pre ZP ako poberatel nemoceksého, nie RP.

gapa
20. jún 2010

@sipiky
treba si prečítať o materskom z článkou p. Mihála, aj ked uvidíme, aké zmeny budú predpokladám niečo aj od 1.1.2011.
Ale podla teraz platného zákona ak ide o nárok na materské, tak sa ti ráta aj obd. trvania PP a čerpania RD (pre nárok na nemocenské z DNP nie). T.j. treba sa prihlásiť najneskôr do 8tt, lebo tieto dni možno zrátať podla teraz platného zákona. A tiež od nového prihlásenia do nástupu na MD treba aby uplynulo viac ako 26týž, inak by nárok na materské bol len minimálny.
Pozri link na blogy p. MIhála v téme DNP. A ozaj sledovať zmeny v zákone.

No najistejší by bol možno prac.pomer.

gapa
20. jún 2010

😀 😀
aha, toto je téma DNP, tak tu je link, na články o materskom od p. Mihála. Tento rok ešte platia. Ale uvidíme, ak bude nástup na MD v r.2011, či to tak ešte ostatne!
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

sipiky
20. jún 2010

gpa, velmi pekne dakujem.

pancake
20. jún 2010

@gapa ale lepsie bude pre mna nevymyslat s tou PN, nie? ved som doma teraz na zvysenom rodic.prispevku.

a este: ked mi skonci materska, tak uz si nemusim zase platit DNP? ved potom naskocim na zvyseny RP a tam uz si to nepotrebujem platit,nie??

gapa
20. jún 2010

@pancake
to záleží na teba, či pn alebo zvýšený RP. Pri PN by si mala dodržiavať liečebný režim.

Na rozhodnutie, či po ukončení poberania materského pokračovať v DNP alebo nie, máš ešte čas. Tažko hovoriť o tom, čo bude platiť cca v polovici roku 2011, ale podla teraz platných zákonov by si zase poberala zvýšený RP.

jamilanka
20. jún 2010

Ahojte. Moja otazka znie: v auguste koncim skolu, davam si odklad, lebo som tehotna, v pripade ze si platim maximalne DNP ( som tehotna), co v pripade, ze by som isla na marodku, aj ked budem evidovana ako nezamestnana,,,,,,,,(predtym som nebola zamestana) budem dostavat marodku? a ak ano, aku? Totizto nikto ma tehotnu uz na par mesiacov nezamestna a mame hypoteku, tak by sme nemali ani z coho zit, dokedy by som nesla na matersku. Necitim sa ani velmi dobre, co sa zdravotnej stranky tyka.......A este jedna otazka, musim si nadalej platit DNP ke budem PN? ked v oktobri uz budem mat zaplatenych 270 dni?.................Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

mariro
20. jún 2010

@jamilanka kedze si nikde nepracovala, tak cerpat z DNP mozes az po uplynuti 270 dni....skor nie...ani MD a ani PN ti skor nebude vyplatena.

Potom ked budes cerpat PN z DNP po uplynuti 270 dni tak nemusis platit pocas PN odvod.

jamilanka
20. jún 2010

@mariro Dakujem velmi pekne za odpoved, ak by si bola tak dobra, mam este jednu otazku, ak by som isla na PN, nepokazilo by mi to vysku materskej, ak by som si DNP pocas PN neplatila? dakujem

mariro
21. jún 2010

@jamilanka -ty si musis platit odvody za DNP i ked si PN, pretoze este nemas splnenu podmienku 270 dni aby si spadala do poberatelky DNP.Tie mesiace by ti chybali.V socialke to podkladas to neplatenie vlastne vystavenou PN-kou a tu by si im nedala,kedze by si z DNP necerpala.
Jedna PN ide do socialky ako povinna a druha ako DNP,lekar ti bude vystavovat potom 2 PN, pre kazde poistenie.

Az potom nemusis pocas PN, ked uz budes ako sa povie za vodou,ked budes mat splnenych tych 270 dni a budes moct cerpat davky i z DNP, pokial nemozes cerpat tak musis platit i pocas PN ktoru ti vyplaca bud zamestnavatel alebo socialka, ci z uradu prace.....to mas akoze povinne poistenie nemocenske.

DNP je dobrovolne a tam platia podmienky ktore musis splnit.

milena35
21. jún 2010

Ahoj GAPA....DAKUJEM TI ZA CENNE RADY...velmi mi pomohli...dnes by som ta chcela poprosit este o jednu radu...pracovny pomer mi vznikol tento rok...23.3 2010...par dni som prerobila a ostala na PN....od 14.08 idem na matersku....a tu je moja otazka..po skonceni materskej,mozem ist na peenku? z akeho vymeriavacieho zakladu sa bude pocitat?pracovny pomer trva....no a po skonceni cca 2mesacnej peenky sa prihlasim na poberanie rodicaku...da sa to?dakujem za odpoved..Milena

nelly3
21. jún 2010

AHojte 🙂 chcela by som sa informovat: som zamestnana v skolstve a chcela by som si platit aj DNP aby ak by som otehotnela mala max. matersku. uz mam aj tlacivo doma a pytala som sa na soc. poistovni a pani mi to takto vysvetlila ako si to mam vypocitat: VZ t.j. 1084,55 odpocitam si moju hrubu mzdu a z toho rozdielu co mi vyjde 4,4%. je to spravne? ja mam na platovom dekrete napisane ze funkcny plat , t.z. ze to je hruby plat? asi ano. dakujem 🙂

mariro
22. jún 2010

@nelly3 - no hruba mzda sa mysli komplet suma z ktorej su ti odvadzane vsetky zrazky....pozri si na vyplatnu pasku kde je uvedena hruba mzda.
Na platovom dekrete moze byt uvedena zakladna mzda bez dalsich bonusov ci odmien, a to sa tiez zaratava do hrubej mzdy. A vypocet co ti povedala pani je spravny.Ibaze od 1.7.2010 sa ma menit max VZ na 1116,75€..tak pockaj ,ci to bude naozaj tak a podaj si to.

nelly3
22. jún 2010
mariro
22. jún 2010

@nelly3 - tak podavaj teda veselo 🙂

andyla
23. jún 2010

Ahojte kocky... hlavne Gapa... uz si mi tu raz radila, ale ani po hodine hladania neviem tu odpoved najst. Vtedy som pisala v teoretickej rovine, teraz uz v praktickej. Som SZCO a platim si DNP mesacne 30,80 eur, cize z nejakeho nizsieho zakladu. Zistila som, ze som tehotna, este som nebola u dr., ale vychadza mi, ze som piaty tyzden. Ma este zmysel, aby som si isla zvysit DNP na platenie z maxima, aby som mala narok na maximalnu matersku? Ak ano, treba sa odhlasit a nanovo prihlasit alebo iba poziadat o zvysenie? (neviem ci je potrebny aj udaj, ze som SZCO od septembra a teda neplatim do septembra tohto roka povinne odvody do SP). Dakujem za radu.

mariro
23. jún 2010

@andyla - ak budes mat dostatok casu a budes mat splnenych 270 dni do porodu a od noveho prihlasenia musis splnit 26 tyzdnov platenia z max.VZ tak treba odhlasit a prihlasit nove s max VZ , nie zmenu....to ty by ti neplatil max VZ,musis spravit nove poistenie a stihas v pohode. 🙂

zuzanajd
23. jún 2010

Dobry den.
Potrebovala by som poradit.Momentalne som na MD do 6-teho roku veku dietata.(t.z. nemam ziadny prijem).
Od 1.4.2010 som si zacala platit DNP. Platim si z maximalneho VZ.
A chcela by som otehotniet. Moja otazka znie: ak otehotniem v oktobri( po splneni 26 tyzdnov) dostanem PN (pravdepodobne by som isla na PN, lebo predtym som potratila vo 4. mesiaci)? Ak ano v akej vyske?