Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lolitkamtc
27. máj 2009

Cavinko, Gapa dakujem za dpovede.Pa

simca29
27. máj 2009

Ahojte kočky,
hľadám info o DNP na nete ale najviac ma zaujali odpovede na tomto fóre. Ak by si bola taká láskavá gapa a poradila aj mne. Chem si dať DNP od 1.6.2009. Ja som momentálne na materskej ale už poberám len rodičovský príspevok. Syn sa narodil 27.06.2008. Pred nástupom na materskú som bola 5 rokov zamestnaná a zamestnávateľ za mňa platil nemocenské, materskú som mala skoro 15000Sk. Ak sa dám DNP musím byť poistená 270 dní od 01.06.2009 aby mi ich uplynutí vznikol nárok na PN-ku alebo sa mi počíta už aj to od zamestnávateľa?

gapa
27. máj 2009

simca,
t.č. máš zo zamestnania prerušené nem.poistenie (predpokladám tvoj PP trvá!) od nástupu na RD, t.j. cca od 10-11/08. Prerušenie sa podla zákona o sociálnom poistení považuje ako zánik nem.poistenia (vid § 26 ods.5). A podla teraz účinného zákona pre nárok na nemocenské musíš byť poistná v posledných dvoch rokoch aspon 270dní pred vznikom PN. Podla výkladu soc.poistovne sa ku dnom trvajúcehoNP (u teba DNP) sa môžu prirátať aj dni ukončených akýchkolvek iných nem.poistení. T.j. u teba by sa preto mali prirátať aj dni prerušeného=ukončeného nem.poistenia zamestnanca. Takže mala by si mať nárok z DNP na nemocenské podla mna hned po prihlásení na DNP (počas poberania materského ti nem.poistenie zamestnanca stále trvalo, ak trval aj prac.pomer). No ak PN vznikne do 26týždnov od prihlásenia na DNP, tak len z minimálnej mzdy.

NO pravdu povediac, nepredpokladám, že ti to uznajú bez problémov. Skôr by som povedala, že ti budú tvrdiť, že nárok nie je. Takže by bolo treba si potom stáť za svojim a pre istotu platiť DNP aj počas PN, až do uznania nároku na nemocenské. človek nikdy so SP nevie, čo vymyslia. ☹ 😉

gapa
27. máj 2009

lazika,
počas prvých 26týždnov by si mala nárok na nem.dávku len z min.mzdy. No aký chceš vym.základ záleží len a len od teba. t.č. najmenej z VZ 295,5eur a najviac z VZ 1003,09eur. Platí sa 4,4% z VZ mesačne.

simca29
27. máj 2009

veľmi pekne ti gapa ďakujem za odpoveď, podľa tvojho názoru aká by bola najjednoduchšia cesta aby som sa tam s nimi nenaťahovala? Začať plaťiť DNP z minima od 01.06.2009 potom k 31.08.2009 dať odhlášku a k 1.9.2009 prihlášku a platiť už z maximálneho VZ a keď sa dám na PN-ku v marci 2010 tak mi bude Soc. poisťovňa vyplácať maximálne nemocenské kým budem vypísaná?

gapa
27. máj 2009

simca,
pravdepodobne áno, ak sa nezmení zákon.
No a tiež ti to netvrdím na 100% z dôvodu možnej zmeny VZ až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ. Aj ked vyzerá to tak, že zatial berú každé prihlásenie na DNP zvlášť (t.j. aj ked si dáš od 1.6.09 minimum, tak pri novom prihlásení od 1.9.09 dovolia prihlásenie z iného VZ), no to sa uvidí až pri vyplácaní nem.dávok. Netrúfam si tvrdiť, či áno alebo nie.

janna1983
27. máj 2009

Ahojte babulky,
chcela by som tiez poradit ohladne DNP. Po skonceni VS som pracovala od 17.9.2007 do 31.3.2009.Od 1.4. som nezamestnana.S pracou to vyzera biedne, tak rozmyslame nad mimi. Po prestudovani odpovedi tu i na porade, mi vyslo (ak nie poradte - opravte ma prosiiim) ak sa nam zadari 🙂 tak mi staci do 8 tt prihlasit sa na DNP z maxima?aby mi vysla vyssia materska?
kedze mam ukoncene NP, tych 18 mesiacov sa prirata k DNP - ktore si zacnem v tehu platit?takze tych 270 dni budem splnat..

dakujem vopred za odpoved

gapa
27. máj 2009

janna,
podla teraz účinného zákona áno. (lebo napr. do 31.12.07 sa nedali zrátavať dni DNP s dnami zo zamestnania) a dosť sa hovorí o zrušení DNP ☹

janna1983
27. máj 2009

gapa,
dakujem..takze ak by prislo k zruseniu DNP tak sa tehulky budu musiet zamestnat?

janna1983
27. máj 2009

http://www.socpoist.sk/servis-pre-media/160...

tu teda pisu ze to bolo mediami zle interpretovane....

spanihelka
27. máj 2009

Ahojte, ja som dnes bola v SP a milá panička mi povedala, že vzhľadom k mojej nízkej mzde 499eur, mi ONA radí,aby som platila len z minima, nakoľko by som zbytočne preplácala, že aj tak budem mať nízku materskú. 😕 vyššia mi určite nevíde!!!Tak ja fakt neviem, chcela som si len pomôcť,ale ako vidím...nič-moc to nebude!!!Ja tomu už vôbec nerozumiem, to všetci majú plat okolo 1000eur???

mici11
28. máj 2009

Ahoj gapa, este by som sa ta opytala, svagrina si platila DNP, ale narok na vyssiu matersku jej nevysiel, chybalo jej par dni do potrebnych 26 tyzdnov. Uzasna pracovnicka soc.poistovni jej zle poradila pri prihlaseni do DNP, vyratala jej ze jej to akurat vyjde a zial nevyslo . Ale vraj kym je na materskej, tak za nu DNP plati soc.poistovna. Je to pravda? A nemohla by ist zatial aspon na PN, nech sa jej vrati aspon cast penazi co zaplatila? Moze vobec zena na materskej ist na PN? Dakujem pekne za odpoved

gapa
28. máj 2009

mici,
podla zákona o soc.poistení počas poberania materského sa neplatia odvody do soc.poistovne. No nikto ti všek nepotvrdí, či sa to berie z každého nem.poistenia zvlášť, alebo stačí, ak poberáš materské z jedného nem.poistenia a automaticky nemusíš platiť poistné z žiadneho nem.poistenia.

Ja by som si nebola taká istá. Už som počula o oboch postupoch soc.poistovne.

Podla info od mamičiek (to v zákone nenájdeš) môže nastúpiť na PN z DNP aj počas čerpania MD, vraj môže čerpať PN až do ukončenia šestonedelia. No to možno záleží aj od skúseností lekára.

mici11
28. máj 2009

Gapa velmi pekne dakujem 🙂

andrea16
29. máj 2009

Ahojte kočky,
chcela by som vedieť nasledovné info ohľadne vyplácania nemocenskeho z DNP...Som zamestnana/plynule bez prerušenia u viacerých zamestnávateľov/ a od 1.4.09 som si začala platiť DNP. Od 1.6.09 nastupujem na PN,ktora bude pravdepodobne trvat jeden mesiac. Chcem vedieť, či budem dostávať zo sociálky nemocenské aj z DNP alebo len zo zamestnania.A tiež či treba ísť na sociálku a informovať ich alebo nejaké tlačivo vypísať?Ďakujem

spanihelka
29. máj 2009

Ahojte, tak som sa už zahlásila v SP a stanovila som si VZ 500eur...môžme začať pracovať na dieťatku 😀 Chcem sa Vás ešte opýtať jednu otázočku moja materská bude 55% z 500eur a 55% z mojej mzdy? ďakujem Vám a prajem všetkým krásny víkend i keď to počasie no nič-moc 8 😝

gapa
29. máj 2009

andrea16,
uved dátumy začiatku a ukončenia prac.pomerov od 1.7.07.

linddi
30. máj 2009

Ahojte,
chcem sa spýtať, ako je to s platením na verejné zdravotné poistenie, keď sa pracuje v zahraničí.
Totižto môjmu manželovi prišiel teraz papier zo Všeobecnej, aby zdokladoval chýbajúce obdobia (práve tie čo bol v zahraničí r. 2004-2005), samozrejme nebol poistený tu v SR. V zahraničí poistení bol. Treba doplácať poistenie tu? Nejde o súbeh platenia poistenia?
Ďakujem za každú radu 😉

gapa
30. máj 2009

linddi,
nie je možné byť zdravotne poistený v dvoch štátoch naraz. Tento súbeh nie je prípustný. Nájdeš to priamo v zákone o zdravotnom poistení.

linddi
31. máj 2009

gapa - ďakujem 😉

stvura
31. máj 2009

Ahojte, citala som ciastocne temu a mam jednu otazocku. Momentalne som na rodicovskej dovolenke /maly ma 9 mesiacov/ a kedze by sme chceli co nevidiet druhe dietatko, chcem sa spytat ohladom dnp. Aku dlhu dobu musi byt platene toto poistenie aby mi potom bola vyplacana vyssia materska dovolenka? Mozem si doplatit toto poistenie i dozadu alebo nie? Prvu matersku som mala v plnej vyske /kvoli vysokemu platu/, neplatila som si este dnp, no predpokladam ze ak by mi bola vypocitana materska po rodicovskej dovolenke, resp. z nej, tak to uz bude minimalna suma.
Dakujem za rady.

spanihelka
31. máj 2009

Ahojte VZ sa počíta za terajšie obdobie, aký mám teraz plat, alebo aký som mala minulý rok? Prosím poraďte mi 😢

tinatinka
31. máj 2009

Cavte prosim o radu.Chcem sa informovat,od januara som zivnostnicka,na socialke som sa prihlasila ako dobrovolny platca,som tehotna 9tt a pravde podobne pojdem na PN.Chcela by som poberat vysiu PN bolo by mi vyhodne sa popri zivnosti na chvilku zamestnat a zaplatit si odvody s najvysiej moznej mzdy,alebo si mam len dobrovolne zvysit davky ako zivnostnicka?

stvura
31. máj 2009

spanihelka...pocita sa minuly rok, ja som to mala tak isto /rodila som v auguste/, jedine ze by si menila zamestnavatela tento rok...

gapa
31. máj 2009

stvura,
ak máš vysoký plati v zamestnaní, tak DNP predpokladám ani nepotrebuješ. Ak budeš nastupovať na druhú materskú počas trvania prac.pomeru, čo predpokladám, tak tvoja denná materská sa vyráta ako 55% z jednej tridsatiny platu (vymer.základu pre nem.poistenie), ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Takže ak máš podla prac.zmluvy cca 28-30tis. Sk plat, tak DNP k získaniu cca max.nároku na materské ani nepotrebuješ.

andrea16
1. jún 2009

gapa,
Moje pracovne pomery:
od 1.7.07 - 31.5.2008
od 1.6.08-8.06.08 dobrovolne nezamestnana 8 dní /za toto obdobie som si platila zdravotne/
od 9.6.2008-31.12.09 PP na dobu určitú

gapa
1. jún 2009

andrea,
ak si DNP od 1.4.09 a na PN pôjdeš od 1.6.09, tak vdaka ukončenému nem.poisteniu zamestnanca v období cca 1.7.07 do 31.5.08, splníš podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN" aj z DNP, lebo aj dni AKEHOKOLVEK UKONčENéHO nem.poistenia možno ku dnom DNP prirátať.

No nárok bude z DNP len z pravdepod.vym.základu, t.j. dávka bude rátaná z denného VZ 295,5eur :30

andrea16
1. jún 2009

Dakujem gapa,
este taky maly dotaz....narok budem mat pri DNP len z min.vym.zakladu, hoci si platim DNP z vyssieho vym.zakladu /t.j.rozdiel medzi maximalnym a tym,ktory mam u zamestnavatela/???

gapa
1. jún 2009

áno, ešte ti neuplynulo 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP.

andrea16
1. jún 2009

gapa,
dakujem velmi pekne za vysvetlenie, si fakt zlata 🙂