Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
10. jún 2009

kisska,
o zmene čo sa týka DNPo neviem zatial nič, no priznám sa televíziu velmi nesledujem a vlastne ani tam nie su presné info, no a na stránke NR SR som pozerala cca pred týždnom a nič tam nebolo.

Teraz je pre teba ozaj rozhodujúci pravdep. termín pôrodu, t.č. aspon podla prvého dna posledn.menštr. Ak vychádza nástup na MD ozaj na r. 2010 a si tehotná do 8týžd.teh. (počíta sa od prvého dna posl.menštr), tak sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť s maxima.

Ale pozor, ak by vychádzal nástup ešte na r.2009 (napr. ak by si išla na MD 8týždnov pred pravdep.termínom pôrodu), tak by bolo istejšie len pokračovať v platení až do nástupu na MD (napr. aj z dôvodu možnej PN, ...)

Ak však vieš naisto, že MD nástup je v r.2010, radšej odhlásenie neodkladaj, myslím, že je lepšie mať rezervu. No na druhej strane to teba dobre vyrátať a premyslieť (tú možnú PN, nástup na MD 8týž.pred termínom ...).

kisska
10. jún 2009

jaaaaj, no presne tohto som sa obavala 😅 😕
gapi, myslis, ze mas chvilku napisat mi, co sa stane, ak sa odhlasim+prihlasim max. VZ, ale predsa by som nastupila na MD v 2009? termin u dokiho som dostala az na buduci tyzden a aj kym jemu pridu vysledky testov z labaku moze byt dalsi tyzden...podla poslednej MS mi to ukazuje 6tt.
A co naozaj ak by som musela nastupit na PN (aj ked okrem hospitalizacie by to u mna asi nemalo vyznam, kedze Adam ma asi nenecha "liecit sa"), ale predsa len, lebo prve tehu som bola rizikovka kvoli tlaku...

gapa
10. jún 2009

ak by si sa odhlásila a nanovo nahlásila a od prihlásenia do nástupu na MD by neuplynulo viac ako 26týždnov, tak by si mala materské rátané z minim.mzdy. Ak by si sa napr. odhlásila 11.6., jprihlásila 12.6., tak 26týždnov uplynie 10.12.09, t.j. ak by si nastúpila na MD najskôr 11.12.09, tak by to bolo OK a materské by sa rátalo z minima. Aký máš prvý den posl.menštr.?

gapa
10. jún 2009

ak by si išla na PN pred uplynutím 26týždnov od posled.prihlásenia na DNP, tak nemocenské by bolo rátané z tej min.mzdy.

zuzitka
10. jún 2009

ahoj gapa 🙂

už si mi poradila velakrat s DNP 🙂 dakujem

proste počas rodičovskej dovolenky som dala výpoved. plánovali sme druhé bejby, preto som si začala platiť DNP z maxima v decembri 2008. od januara 2009 platim z minima. v marci sa mi podarilo otehotniet, čiže sa mi to oplatilo 😉

taktiež som na sociálke ako osoba riadne starajúca sa o dieťa do 6 rokov, Samko ide do škôlky v septembri 2009.

moja otázka:
kedže nastúpi do škôlky v 09/2009, termín pôrodu mám 3.12.2009, nástup na MD mi teda vychádza asi v polke oktobra 2009, musím sa odhlasovať zo socialky, kedže za mňa platia dôchodkové alebo mám to nechať a plynule byť prihlásená aj pri druhej materskej???

a dokedy mám platiť to DNP? do pôrodu stačí?

kisska
10. jún 2009

datum mam 4.5.09,

kisska
10. jún 2009

gapi dakujem velmi pekne, asi nebudem spekulovat a urobim odhlasku a prihlasku... a ak mi vies poradit, kde sa objednavaju bezproblemove tehotenstva s dodrzanymi terminmi, tak mi daj prosim vediet 😉 😀 😀 😀 si poklad a tvoje rady na nezaplatenie 😉

gapa
10. jún 2009

kisska,
pri TPM 4.5.09 pri pravidelnom 28dnovom cykle vychádza pravdep.termín pôrodu cca 7.2.2010

v takom prípade je nástup na MD 6týž.pred 27.12.09 a 8týžd.pred 13.12.09.

No ber to s rezervou, som to neprerátavala ešte kontrolne cez kalendár, len čo mi napísal excel 🙂 No asi by som sa na tvojom mieste neodhlasovala. Ak by si mala aj PTP o 4dni neskôr, tak stále nastupuješ v r.2009 aj pri nástupe na MD 6týž.pred termínom. No a ak by bol termín ešte neskorší, tak môžeš na MD nastúpiť skôr.

No rozmyslieť si to musíš sama. Napr. ak by si chcela potom aj po ukončení materského poberať nem.dávky v r.2010 z maxima, tak je výhodnejšíe sa odhlásiť. Všetko má svoje pre a proti.

gapa
10. jún 2009

zuzitka,
platiť DNP do nástupu na MD.

Ak dieťa nastúpi do škôlky, tak už nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov pre zákon o soc.poistení/rodič.príspevku, takže by si sa mala odhlásiť do 8dní na soc.poistovni. Nanovo by si mala byť poistencom štátu až od narodenia druhého dieťaťa, ak si podáš prihlášku s prílohami do 45dní od pôrodu.

Ak však bude Samko chodiť do škôlky max na 4hod. denne, tak môžeš byť aspon zdravotne poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (v zdravotnom poistení je iná definícia riadnej starostlivosti ako pri soc.poistení). Takže v takom prípade by si sa nemusela prihlásiť na UP a ani si platiť sama ZP do nástupu na MD.

zuzitka
10. jún 2009

aha ... takže sa budem musieť v septembri odhlásiť a až do narodenia miminka mi nebude odvádzané do ll.piliera ani na zdravotné, ak by som nešla UPráce 😨 /to bude 3 mesiace/

ak sa neodlhásim zo soc., prídu na to? 😅 😅

gapa
10. jún 2009

netuším

zuzitka
10. jún 2009

okej Gapa, dakujem ti moc 😉

gapa
10. jún 2009

na zdravotné by ti odvádzal štát od nástupu na MD, ako poberatelke nemocenského. Dôchodkové až od pôrodu.

gapa
10. jún 2009

OPRAVA: ako poberatelke materského (nie nemocenského 🙂 )

zuzitka
10. jún 2009

Gapa ... inak som šťastná jak blcha, že sa mi podarilo otehotnieť 🙂
že mi to vyšlo s tým DNP od decembra 🙂

ale ani netuším, kolko dostanem materskú, ked som mala vym.základ 30.000sk 😅

gapa
10. jún 2009

odkedy presne si sa prihlásila? a teda z VZ 30000,-Sk (nie 30219?)

kisska
10. jún 2009

ved to gapi, a u mna o to komplikovanejsie, ze po vysadeni HAK som mala jeden 49dnovy a jeden 40dnovy cyklus... tak toto uz naozaj ani vevericka netusi ako to bude 😉

zuzitka
10. jún 2009

na DNP som prihlásená od 26.11.2008 a dala som VZ 30.000sk

zmenu som nahlásila od 1.1.2009, VZ 8.900sk

gapa
10. jún 2009

kisska,
ja som mala aj 69dnový 🙂 no bežne 42 🙂
no ale kedže pred otehotnením som brala lieky hormon., tak to bolo 31 tuším, aj ked nie všade mi to podla toho rátali.

gapa
10. jún 2009

zuzitka, tak sa to ráta

za 11/08 si platila z VZ 30000:30x5dní = 5000,-Sk
za 12/08 30000,-
t.j. DVZ = 35000:36dní = 972,22Sk
denné materské cca 534,72Sk

t.j. pri mesiaci 30dnomvom 16042Sk
pri 31dnovom 16577,-
za február 28x543,72 ...

zaokrúhlenie pri prepočte na eur neviem, takže ber s rezervou a prerátaj matematicky pre istotu 🙂
Tak nech sa darí bábätku aj tebe
🙂

sammy
11. jún 2009

Ahojte,

mam taku otazocku, mozno sa to tu uz aj riesilo, nemam cas vsetko citat, ak mi budete vediet poradit, budem velmi vdacna:

Momentalne som na materskej, poberam rodicovsky prispevok, mala ma 20 mesiacov. Este pocas materskej mi vyprsala zmluva na dobu urcitu v robote, takze keby mi skoncila materska, som nezamestnana. Rada by som vedela, keby sme chceli druhe babo - dam priklad maj 2010, kedy si treba zacat platit dobrovolne nemocenske a kolko sa oplati platit, aby som neplatila prehnane vela a zaroven aby som mala o cosi viac ako len rodicovsky prispevok tych 6 mesiacov po narodeni dietata? Neviete niekto hodit presne sumy? Opytam sa konkretne: ak by som chcela matersku 330€, kolko musim mesacne platit tych 9 mesiacov? Alebo ak by som chcela 500€, kolko musim na tuto sumu platit poistenie?

spanihelka
11. jún 2009

Ahojte ja mám teraz aj strach či som si to správne všetko vybavila, nakoľko pani v sociálnej mi vôbec nevedela poradiť, nechápem načo tam aj taká "SILA" pracuje.Ja som z maxima 1003,09 odrátala moju HM 499eur = 504,09 : 4,4% a vyšla mi suma ktorú by som mala platiť 22,18eur!!!

Tento mesiac by som mala platiť až od 3.6.
Tak ja si to mám vypočítať 22,18 : 30dní =0,739 x 27dní =19,95, tak tento mesiac zaplatím sumu 19.95eur

A ešte jedna otázočka ďalšie mesiace budem platiť sumu 22.18eur aj keď bude mať mesiac 28/30/31 dní?
ĎAKUJEM
Prepáčte mi, že to takto píšem, ale som už zúfalá 😢

rula
11. jún 2009

Spanihelka..... Vypočítala si si to dobre. Len POZOR platíš za jún 28 dní nie 27. Gapa..... prosím Ta pozri mi na otázku v téme materské a rodičovské pre mamu do 18 r. Dakujem

spanihelka
11. jún 2009

rula
ďakujem veľmi pekne

sammy
11. jún 2009

Tak konkretne nikto nevie poradit? 😖

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
12. jún 2009

tinus,
podla info od mamičiek sa dá odhlásiť a prihlásiť z maxima hned na druhý den. No a nezabudni najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD ažpo uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia. 😉

danka24
12. jún 2009

ahojte, gapa ty tu radis vo velkom tak aj mne prosim porad.. 😉 platim si DNP od 18.marca no termin mam 15.novembra a nevychadza mi tych 270dni do terminu .. a som SZCO a mam predajnu ..ako to je potom stym vyplatenim? dakujem

danka24
12. jún 2009

a platim 539 sk mesacne to je niejakych 17.30e