Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
15. aug 2010

@standa82
ak ti DNP stále trvá, tak to čo tvrdí lekár je blbosť. Mne tvrdila sestrička presný opak, že ak som PN pred nástupom na MD, tak musím nastúpiť na MD už 8týž. pred PTP. A ja som nechcela nastúpiť tak skoro, chcela som až 6týž. pred pôrodom. Toto, čo tvrdí tebe, som ešte nepočula.

Len ak by ti si si uplatnovala nárok na materské po ukočení NP, t.j. skončilo by sa nem.poistenie napr. 20.8.2010 (napr. ak by išlo o zamestnanie na dobu určitú a nie o dnp), tak musíš nastúpiť na MD presne 6týž. pred pôrodom, inak ti nárok na materské nevzniká.

toto by som ukázala lekárovi
zákon o sociálnom poistení § 48 ods.2 + § 50 (ak "zaniklo" NP ... má nárok na materské od začiatku 6ho týždna ...)

standa82
15. aug 2010

@gapa ..TPP mi stále trvá, teraz som do 26.8. na RD, 27.8. nastupujem do práce a od 28.8. na PN. Nemocenské mi trvá.
Takže nárok nástupu na MD mám 8 t pred pôrodom. Ďakujem

andy.v
15. aug 2010

hrubá mzda 888 € a rozdiel mi vyšiel ešte menej ako je minimum, tých 319 €, tak mi pani povedala, že budem platiť z tých 319 €.
Ja by som rada vedela, ak by som otehotnela ešte tento rok, materská by sa mi vyplácala asi z priemerky roka 2009 teda s pripoistením až od tohto augusta, to by znamenalo, že maximálnu materskú asi nedostanem, však?

gapa
15. aug 2010

@standa
ešte niečo pripojím, možno si to vytlač a ukáž tiež lekárovi, ak myslíš :
tu sú dva prípady, kedy vzniká nárok presne 6mesiacov pred pravdep. termínom pôrodu, po ukončení NP:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...

http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...
v tomto druhom sa spomína, že PN pred nástupom nemá na vznik nároku na materské žiadny vplyv

v tomto tretom linku je jasne uvedené:
"Nástup na MD si určuje vaša manželka "sama":
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...

možno sú v poradni SP ešte jasnejšie prípady, no na tieto som natrafila.

gapa
15. aug 2010

@standa82
som tam niečo dopisovala, ale nevidím to tam.

prečo chceš nastúpiť na MD už 8týž. pred PTP? Ukrátiš sa tak o 2týždne poberania nem.dávok.

heni79
15. aug 2010

@gapa
Ahoj.
Ako vidím, tak sa v tom dosť vyznáš. Tak by som ťa chcela poprosiť o radu.
Som na MD od 8.2.2010, končí mi teraz 22.8.2010. Potom musím nastúpiť na RD, nakoľko sa mi medzičasom skončil pracovný pomer. (Bola som zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 1.10.2003 do 30.6.2010. Zmluva bola vždy na dobu určitú - max. tri roky, predlžovaná kontinuálne tak, aby nevzniklo "vákuum". Teraz mi s odôvodnením, že mám dieťa, zmluvu nepredĺžili, hoci som mala záujem vrátiť sa do práce dosť skoro. Ale nie o tom som chcela.)
Teraz je môj status teda taký, že som od 30.6.2010 nezamestnaná, t.č. na MD. Teraz za mňa, pokiaľ viem, nemocenské poistenie platí štát. (To mi aspoň tvrdili na Sociálnej poisťovni, keď som sa tam bola po ukončení prac. pomeru hlásiť.) Ale ako to je, pokiaľ budem ako nezamestnaná na RD? Tiež za mňa platí štát, alebo mám platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie? Ak by som platila to dobrovoľné, z akého vymeriavacieho základu by sa to vlastne počítalo? A od akého dátumu by som ho platiť mala? A musím vôbec? Snažila som sa to nájsť v zákonoch, no mám z toho zmätok. Budem ti vďačná, ak mi poradíš.

gapa
15. aug 2010

@heni79
1. dúfam, že si si podala prihlášku na SP podla bydliska, aby si bola dôch.poistená štátom!!! U teba bolo treba najneskôr od 1.7.2010, aby si bola súvisle dôchodkovo poistená.

2. nie je pravda, že za teba platí štát nem.poistenie.
Ak by som mala byť presná, tak štát za nikoho nem.poistenie neplatí (len zdravotné), v čase PN, MD nie je povinný nikto za danú osobu platiť NP (ani štát, neplatí niktko) ale ráta sa to, že nem.poistenie trvá. Nem. poistenie trvá len počas čerpania MD a trvania prac.pomeru. Ty ako nezamestnaná už nečerpeš MD, lebo čerpať ju môžu len ZAMESTNANí!!! Ale ludovo sa tomu tak hovorí, ale nie je to podla zákonov.

Ešte raz zopakujem rodičovskú dovolenku a materskú dovolenku čerpú podla zákona len zamestnanci, nie szčo osoby a ani nezamestnaní. Tieto pojmy (MD a RD) upravuje len Zákonník práce, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávatelom, nehovorí o nezamestnaných ani o szčo.

3. nem.poistenie nie je povinné, ale ak by si chcela znovu otehotnieť, tak treba o tom pouvažovať a podla teraz platných zákonov sa nanovo prihlásiť najlepšie najneskôr cca14mesiacov po ukončení terajšieho NP, ale najneskôr v 8týždni tehotenstva.

4. na tvojom mieste pouvažujem nad platením si dobrovol. poistenia v nezamestnanosti ale začať platiť nie neskôr ako pred uplynutím 1roku od ukončenia PP. Ak platiť nebudeš, nebudeš mať nárok na podporu po ukončení poberania rodič.príspevku. Lebo od ukončenia PP sa už toto obdobie nepovažuje za obdobie trvania poist. v nezam, lebo nečerpeš MD ani RD v zamestaní, ale len poberáš materské zo SP alebo rodič.príspevok z UPSVaR.

5. treba si zájsť na svoju ZP so zápočtovým listom a predpokladám s dokladom o poberaní materského a neskôr RP. Spýtaj sa priamo v sovjej ZP.

gapa
15. aug 2010

Povinné je mať súvisle len ZDRAVOtné poistenie (na lekárov, lieky, pobyt v nemocnici), žiadne iné nie je povinné. Vybavuje sa v zdrav.poistovni.
Ale zo zdravotného poistenia sa nehradí nemocenské, ošetrovné a materské, na to treba nemocenské poistenie v sociálnej poistovni.

heni79
15. aug 2010

@gapa
Pomoc! Tak to je teda pekný guláš, zjavne som to chápala zle. ☹ Na Soc. poist. som bola 2.7. a vtedy som vyplnila Registračný formulár FO, kde je zaevidovaná zmena, že som definovaná ako FO, za ktorú platí štát. Aj to ma teda uviedlo do omylu. A podpísala a vypísala som im tam aj to Vyhlásenie na účely dôchodkového poistenia. Takže aspoň niečo mám urobené správne. 🙂 No keď teraz pôjdem na RD, teda presnejšie budem dostávať rodičovský príspevok, mení sa niečo aj v dôchodkovom poistení?
A ešte jedna vec, mala by som sa evidovať na Úrade práce ako nezamestnaná? Či to až po skončení "RD"? Doteraz som nevedela, že už nie som na MD. ☹

smarti
15. aug 2010

Gapa, prosím o radu, určite to tu už bolo, ale nestíham to spätne čítať. Takže som na MD do 19.8.2010, teda do štvrtku. Platila som si DNP, z toho mi išla aj materská. Chcem sa spýtať, teraz, keď budem prechádzať na RP, oplatí sa mi si poistenie nechať alebo ho mám radšej zrušiť. Viem, že môžem ísť aj na RD na OČR alebo PN, ale v podstate to sa mi len vrátia tie peniaze, ktoré do postenia dám. Platila som 47,70€. Teda bolbo povedané zisk žiadny. Rozmýšľam dobre? Momentálne neuvažujem nad ďalším bábom, takže kvôli ďalšej materskej by som si to nenechávala. Takže čo je lepšie?
A ešte jedna otázka. Kde sa mám ísť hlásiť, keď teraz budem prestupovať na RD? Lebo mi volala z roboty ekonómka a vravela, že mám doniesť nejaký papier o ukončení poberania MD. To si mám pýtať v SP a potom sa mám ísť hlásiť na ÚPSVaR? Vďaka za odpovede.

gapa
15. aug 2010

@heni79
dôch.poistenie zamestnanca ti zaniklo 30.6. a poistenie osoby raidne sa starajúcej o dieťa do 6rokov vzniklo 2.7., takže len 1den máš bez poistenia (to len pre info).

Predpokladám v II.piliery nie si. To by si písala ešte o jednom papiery Oznámení o účasti na dôch.sporení.
Toto dôch. poistenie štátom ti trvá pokial
- sa riadne budeš starať "osobne" o dieťa (t.j. nie škôlka, jasle, ...) a
- nebudeš dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako povinne dôch.poist. szčo (t.j. ak by si nastúpila do novej práce skôr...), resp.
- pokial dieťa nedosiahne 6rokov
Ak niečo z toho prestane platiť, tak si povinná SAMA podať odhlášku z dôch.poistenia na RLFO do 8dní od tejto zmeny.

Na UP ťa zaevidujú až ked budeš hladať prácu. Pokial sa staráš osobne o dieťa, tak nie je dôvod. Predpokladám, že až po ukončení poberania RP sa zaeviduj, resp. ked dieťa pôjde do škôlky, aby si bola potom zdr. poistená štátom nadalej.

gapa
15. aug 2010

@smarti
ak si zamestnaná, t.j. máš vym.základ zo zamestnania a zároven si platila dnp z maxima, tak v súčte týchto nem.poistení si platila z vym.základu vyššieho ako maximum. Môžeš byť však poistená najviac z maxima. Na DNP máš z toho dôvodu preplatok. Ak písomne požiadaš SP o vrátenie preplatku z DNP, tak ti vrátia peniaze z preplatku.

či si ponechať? Ak by hrozila očr, pn a v predchádzajúcom kal. roku si mala slušný VZ z DNP (po odrátaní maximálneho VZ a VZ zo zamestnania) tak asi by som zmenila VZ na minimum (ale pozor, nie odhlášku!!! len zmenu, tá je účinná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny v SP), platila z minima a čerpala dávku z toho vyššieho VZ.
Ak však myslíš, že PN, očr nebudú a si zamestnaná a neplánuješ dalšie dieťa, tak aj môžeš odhlásiť. Nie je jednoznačná rada, to musíš zvážiť sama.

heni79
16. aug 2010

@gapa
No práveže v II.pilieri som.
Keď sa malaá narodila, práve preto som posielala na Soc. poisťovňu aj ten vyplnený formulár: Oznámenie o účasti na dôchodkovom sporení, podľa ich inštrukcií postupne vaplnené obe časti. Prvýkrát poštou, po narodení malej vyplnené obe čsti - bol to odniesť manžel.
Keď som sa tam bola zaevidovať toho 2.7., tak mi pracovníčky na pobočke povedali, že ho nemusím vypĺňať opäť. Mala som ho vyplniť opätovne aj vtedy?
Bože, tebe by sme mali za túto poradňu platiť. Klobúk dole. 🙂

standa82
16. aug 2010

@gapa ...viac mi bude vyhovovať, keď nastúpim 8 t pred p. ako 6 t pred pôrodom. Keď pôjdem do SP zaniesť PN-ku, opýtam sa, či je teda možné nastúpiť na MD 8 t pred p., keďže do vtedy budem PN. Ďakujem

petrakova1
16. aug 2010

@nattii no a ako tam píšes v príspevku ze 26 týzdnou to má byt v kusy, to mi oni nezrátajú, co ak porodím skorej, už s malím som mala problémy. lebo ja som teraz v šiestom týždni, no nechcem to na to najvysšie ale tak na cca 30 euro. a ešte kedy to možem zrušit? a materskú budem mat od narodenia babetiek a rodičovský sa mi zruší, chapem to dobre.

smarti
16. aug 2010

@gapa
či si ponechať? Ak by hrozila očr, pn a v predchádzajúcom kal. roku si mala slušný VZ z DNP (po odrátaní maximálneho VZ a VZ zo zamestnania) tak asi by som zmenila VZ na minimum (ale pozor, nie odhlášku!!! len zmenu, tá je účinná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny v SP), platila z minima a čerpala dávku z toho vyššieho VZ.
Ak však myslíš, že PN, očr nebudú a si zamestnaná a neplánuješ dalšie dieťa, tak aj môžeš odhlásiť. Nie je jednoznačná rada, to musíš zvážiť sama.

A aký je minimálny VZ? Koľko budem platiť? Lebo v podstate PN pri dvoch deťoch hrozia vždy.

kakakina
16. aug 2010

Prosim vas,tiez o radu,o tomto DNP som uz precitala tolko,ze uz asi nerozumiem nicomu ☹ .Som na rodicovskom s dvojrocnym chlapcekom,a uz rok sa snazime o druhe babo,nedarilo sa.Od 2.8 som sa dala dobrovolne pripoistit,lebo dostavam len ten nizsi RP,kedze som bola pred narodenim maleho nezamestnana.Co cert nechcel(alebo chcel 😉 )na testiku mi dnes vysli dve vytuzene ciarky,takze viem ze matersku uz sice nedostanem,ale budem mat narok aspon na zvyseny RP?Mne to tam vychadza tak ,,knap" snad tri ,styri,dni rozdiel s terminom porodu a Zaplatenim 270dni DNP.Maleho som sice skoro dva tyzdne prenasala,tak ktovie.Dakujem vsetkym ktori tomu rozumeju,a pomahaju,nam ostatnym 🙂 !!!

kata2882
16. aug 2010

@kakakina no mozno ti vyjde aj materska, tak to dtzim palce 😉 😉 😉 😉 , ale rodicovyky dostanes urcite vyssi, ak si budes dalej platit DNP....a ak to nas minister nezrusi dovtedy..... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

silvia123
16. aug 2010

Prosím o radu! Platím si od októbra 2009 DNP v max. výške 47,70 €, zároveň som aj zamestnaná -ibaže už v novej firme od roku 2009 (nevedela som či ma zamestnávateľ prezamestná alebo dá výpoveď, tak som si radšej platila z maxima DNP).
Teraz v auguste mám nastúpiť na materskú a neviem či si mám dať vystaviť papier na materské len z DNP, alebo aj zo zamestnania????
Teoreticky si myslím, že by mi stačilo len z DNP, keďže som platila maximum, tak materskú mi budú počítať z roka 2009 a vyššiu aj tak nedostanem, ale bojím sa zmeny zákona, aby mi náhodou na túto materskú z DNP nesiahli, tak že či si nemám pre istotu dať vystaviť papier aj na materskú zo zamestnania???

sonnya
16. aug 2010

@silvia123 daj si vypísať aj zo zamestnania, lebo ak si robila tak je tam súbeh a oni by ti mali ten preplatok vrátiť, teda ak oň požiadáš. A dávka na ktorú máš nárok v roku 2010 sa nijak nebude meniť aj keby sa zmenil zákon, lebo sa vypláca vždy podľa aktuálneho zákona

gapa
16. aug 2010

@heni79
myslím, že áno. Ale netuším, ako to na jednotlivých pobočkách robia. Možno to nevyžadujú, aj ked by som odporúčala to dať k žiadosti, časť B, aj ked ste to už raz vyplnili. Lebo neviem si predstaviť človeka v SP, ktorý to papierovo páruje. Možno ale v systéme to nejako označia, že si to odovzdala. Ozaj netuším, len hádam. Lebo myslím v zákone sa hovorí, že sa to má dávať k prihláške, musím príležitostne pozrieť, ako to tam presne je uvedené.

Over si ale neskôr, či ti chodia odvody aj do II. piliera. Ale ako si tu možno číjtala, niekedy ani po pol roku nestihne SP odviesť odvody do II:piliera.

gapa
16. aug 2010

@standa82
tak ti dám už pokoj s vyzvedaním 😀

gapa
16. aug 2010

@smarti
minim, vz je 319,58eur do konca roka, poistné 14eur
pri detoch máš očr, nie PN.

sisa2
16. aug 2010

ahojte, viete mi pls niekto poradit? od 01.08. som nezamestnana, je nejaky datum, do ktoreho sa "musim" prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie, aby mi nevznikla "diera" v poisteni? chceli by sme druhe babo, tak nech mam "normalnu" matersku. dakujem!

standa82
16. aug 2010

@gapa ...aké vyzvedanie? A čo si ešte chcela vedieť? Poviem.

gapa
16. aug 2010

@silvia123
určite z oboch, inak budeš mať nižšiu materskú, rátanú len z rozdielu max. VZ a tvojho VZ zo zamestnania.
A po nástupe na MD požiadaj SP o vrátenie preplatku na DNP, ktorý ti vznikol pri súbehu DNP a zamestnania.

silvia123
16. aug 2010

sonnya, ja som nenapísala podstatnú vec-bola som doteraz na rodičovskom, len som evidovaná ako zamestnaná v Soc.poist., ale keďže som bola na RD, tak za mňa zamestnávateľ neplatil nemocenské a to že som si platila maximum je vlastne asi môj problém a my ho zrejme nevrátia, teda aspoň si myslím. Ale nárok na materské zo zamestnania mám keďže ide o súbeh rodičovská-materská-rodičovská. PS: však dúfam že tú dávku keď mi ju raz priznajú nebudú meniť..., ale asi si dám radšej vystaviť tie papiere na materskú oba a nech si s tým na Socke urobia poriadok ako chcú... len nech mám max.materskú, ešteže to stíham, lebo neverím že to nezatrhnú, alebo nesprísnia podmienky po novom roku....

silvia123
16. aug 2010

Ďakujem gapa -zabudla som uviesť že som momentálne na RD, ktorá mi končí až 10.9. ale 27.8.2010 už nastupujem na materskú, teda ešte skôr.

katka.katka
16. aug 2010

Gappa, raz si mi už pomohla, aj som sa podľa toho zariadila, aj mi to zatiaľ všetko vychádza, ako podľa plánu 😀.
Som zamestnaná od 2003, t. č. som na rodičovskej, mala by som byť až do 2/2011. DNP si platím od 4/2010, aby som mala maximálny VZ pri ďalšej MD. Som tehotná a na materskú by som mala nastúpiť 2/2011. Od 1.9.2010 idem do práce, vychádza mi to tak na pol roka, takže na MD by som nastupovala zo zamestnania a nie z rodičovskej. Nemôže mi ten pol rok nejako ublížiť, čo sa týka nároku na materské? Suseda, mzdová účtovníčka, mi totiž povedala, že keď neodpracujem 270 dní, tak nesplním podmienku nároku na materské. To je podľa mňa blbosť, lebo v podstate nemocensky poistená som súvisle, len teda počas RD sa mi NP prerušilo, ale pre účely materského sa aj táto doba započítava. Skôr by ma ale zaujímalo, čo keď náhodou nastúpim do práce a po týždni ma pre nejaké problémy gynekológ nechá doma na PN až do nástupu na MD. Budem mať nárok na nemocenské dávky aj z DNP, pokiaľ si ho budem aj počas PN platiť? Alebo ho počas PN platiť nebudem? A budem mať potom nárok na materské? Chcela by som ísť na toho pol roka do práce, ale ak mám byť na tom "škodná", tak radšej zostanem doma so 164 eur RP :( ?? ĎAKUJEM

silvia123
16. aug 2010

Nemusím v mojom prípade žiadať o ten preplatok na DNP -uvažujem správne nie? -zrejme by som nič nedostala...