Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
12. jún 2009

danka,
a mala si aj iné nem.poistenia cca od 11/07 ?

Ak nie, tak ti nárok na materské nevznikne, ak od prihlásenia do nástupu na MD neuplynie 270dní.

spanihelka
13. jún 2009

ahojte, ak máme už jeden mesiac zaplatený DNP možeme už začať pracovať na bábätku? Ak by som náhodou išla na rizikové...potom z akej sumy by sa mi počítalo?

majcik
13. jún 2009

Spanihelka - skus si vyratat zhruba tych 280 dni alebo 40 tyzdnov, od toho odrataj 6 tyzdnov - pravdepodobny nastup na matersku a budes vidiet, ako Ti to vyjde.
Ta druha vec - zavisi od toho, ci si zamestnana alebo nie... mam pravdu gapa?

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
14. jún 2009

270dní nemusí byť súvisle. Súvisle musí byť 26týždov pred nástupom na MD.

spanihelka
14. jún 2009

majcik
dakujem, som zamestnana tri roky, tak po tej stranke to je Ok, a to s babatkom este radsej vydrzime mesiac...aby to bolo istejsie 😉

a.l.
16. jún 2009

gapa, som milo 🙂 prekvapená radami, ktoré sa dajú získať cez Teba a túto diskusiu. Aj ja prosím o radu: Má pre mňa význam z pohľadu budúcnosti dať si DNP z najvyššieho VZ aj keď patrím k tím ,,slovenským skorošťastlivcom "s hrubým príjmom blízko najvyššieho VZ? Chceli by sme bábätko a máme samozrejme aj pôžičky, ktoré bude potrebné splácať aj počas mojej MD. Pracovníčka v SP ma síce nedrádzala, ale tvrdila mi, že z pohľadu môjho príjmu (ktorý však nie je stále rovnaký-nejaká odmena a pod.) je to pre mňa zbytočne zaťažujúce a vraj len s tým bude veľa papierovačiek bez efektu. Ďakujem a prajem pekný deň!

laura033
16. jún 2009

ahojte potrebujem poradit akodlho mam platit DNP aby som mohla otehotniet zacala som ho platit 1.5.2009 a som na MD

eva3107
16. jún 2009

Ahoj Gapa
Vidim , ze mas v tej to oblasti vela skusenosti preto ta prosim aj ja o radu..
Som zamestnana...A neplatim si tzv doplnkove poistenie...Od aprila tohto roku mam hruby mesac. prijem....trosku vyssi od VZ...tak sa chcem spytat ci aj na mna to plati...ci si musim plati to doplnkove ., alebo nie,..aby som pol roka mala dobru matersku?

gapa
16. jún 2009

eva,
predpokladám, že hovoríš o dobrovolnom nemocenskom poisteni a nie nejakom doplnkovom.
nerozumiem, máš vyššiu HM ako je max.VZ?
V takom prípade nemá pre teba DNP význam.

eva3107
17. jún 2009

Ano... prepac... 🙂 dobrovolne poistenie...Ano moja hruba mzda je 30-tis. a preto som sa pytala, ci sa bude ratat tych 270 dni...
Dakujem

laura033
17. jún 2009

ahoj gapa,
neviem ci sa to tu pisalo ale chcem sa ta spytat v maji som si zacala platit nemocenske tak ako dlho sa musi platit ak chcem otehotniet je to 6 tyz a potom mozme alebo ako to je???
dakujem

gapa
17. jún 2009

laura,
vyrátaj si a je len na tebe akú rezervu, pre istotu si necháš (napr. jednej známej sa teraz narodilo bábo v 32tt a chvalabohu je v poriadku, t.j. od 8týžd. skôr)

od prvého dna poslednej menštr. sa ráta pôrod na cca 40týždnov, no bežné je 38-42týždnov. No ako som písala vyššie, je dobré mať rezervu, aj ked problémy by si nikto neželal, nedajú sa vylúčiť.

No a najlepšie je mať podmienku 270dní splnenú už k nástupu na MD, t.j. 6-8týždnov pred pravdep.termínom pôrodu.

Ale predpokladám, že ak dosteneš po prihlásení 2x menzes, tak by to už malo vyjsť aj s nejakou menšou rezervou.

laura033
17. jún 2009

gapa:
velmi pekne dakujem :D

majasmrek
17. jún 2009

gapa prosím ta porad mi. 😒
chcela by som sa materske nemoc. poistenie, lenze neviem ako postupovat a ci je to spravne...
Nie som este tehotna. Mozem sa poistit aj pred otehotneným alebo postacuje len vtedy , ked otehotniem?
A akým mám volit postup pri vybavovaní u SP? Oplatí sa mi to , aj ked mam nízku mzdu?
maja 😖

gapa
18. jún 2009

majasmerk,

seriál o materskom od p. Mihála (pod prihláškami)
http://jozefmihal.blogspot.com/

treba pred otehotnením s nejakým odstupom, ved pozri aj predchádzajúce príspevky

no chystajú sa aj nejaké zmeny v tejto oblasti, takže treba s tým počítať. Aké zmeny však nevie nik.

zuzitka
18. jún 2009

ahojte

gapa ... prosím ťa, riešime problém, že či DNP treba platiť 270 dní do nástupu na MD alebo do pôrodu 😅
a či treba začať platiť najneskôr od 6 tt alebo 8tt 😅
a či to musí byť platené počas 2 rokov alebo začnem platiť v januári a v decembri skončím /v jednom roku/

a ešte jedna otázka .... ja si DNP platím od novembra 2008. od januára 09 platím z min.VZ, ale každý mesiac tú istú sumu. nemala som si to prepočítavať podla počtu dní v mesiaci? nieže mi kvôli tomu nevyplatia materské, že mám nedoplatky 😨

dakujem

gapa
18. jún 2009

treba byť nem.poistený v posledných dvoch rokoch pred PôRODOM aspon 270dní

do 8tt, ak nastupuješ na MD 6týž.pred pravd.term.pôrodu, lebo 8+26=34, kedy je 6týž. pred 40týž.

počas dvoch rokov, no od posledného prihlásenia do nástupu na MD aspon 26týž.

na mesiac je rovnaký VZ, bez ohladu na počet dní.

spanihelka
18. jún 2009

Ahoj gapa, ja som prihlásená od 3.6. v DPN, ale až minulý týždeň mi prišiel variabilný symbol..prosím ťa menzes mi práve končí, ak by som zostala tehotná teraz najbližšie, je ešte možné, že by mi materské z DNP nevyšlo???

gapa
18. jún 2009

spanihelka,
ak si prihl. od 3.6.09 a DNP ti potrvá bez medzery, tak ak porodíš najskôr 28.2.09, tak nárok na matersé z DNP máš.

ak si mala prvý den posledn.menštr. napr.13.6.09, máš prav.cyklus 28dní, tak pravd.pôrod vychádza cca 19.3.09. T.j. ak by si aj porodila o 2týždne skôr t.j. v 38týždni, tak by to malo vyjsť.

spanihelka
18. jún 2009

gapka, práve toho sa bojím...lebo ja mám cyklus 25dní...najistejšie podľa mňa bude ešte asi mesiac počkať, hm...-((

danka24
21. jún 2009

gapa dakujem platim si socialku uz 4 roky takze tych prvych 6mesiacov budem dostavat 55% z minimalnej mzdy ze a to je niejakych 4500sk ☹ ...a DNP si nevychadza nijak raz..skoda no ☹ mala som sa zdohadat skor

nika2007
22. jún 2009

ahoj gapa,necitala som vsetko lebo je toho mooooc,ale chcem sa ta opytat-je mozne byt na pn alebo ocr,ked som na rodicovskom ? alebo sa pn a ocr vyplaca len vtedy ak si platis DNP ? DNP je nieco naviac,alebo sa to plati spolu s povinnymi odvodmi ? a este jedna otazocka.ked som teraz na rp a chcela by som si platit DNP od kedy je to mozne a aku sumu? DAKUJEM PEKNE ZA ODPOVEDE 😉 😉 😉

gapa
23. jún 2009

nika,
na PN, očr môžeš byť kedykolvek (napr. aj bez nároku na nem.dávky). Tebe ide samozrejme o vyplácanie nemocenksého a ošetrovného. Ak počas čerpania RD vznikne PN, očr, tak máš nárok na nem.dávky len v prípade, že si DNP (v zamestnaní je nem.poistnie prerušené). DNP je nem.poistenie dobrovolné, t.j. to čo platíš ak chceš byť nem. poistená, ak inak nem.poistená nie si. Platiť ho vlastne môžeš podla zatial platných zákonov kedykolvek, akurát ak máš v súčte z ostatných nem.poistni maximum, tak sa platiť nedá, aj ked neviem, či prihlásená byť aj napriek tomu nemôžeš. No počas čerpania RD môžeš byť DNP. Chystajú sa v tomto smere však zmeny. A platí sa 4,4% z vymeriavacieho základu, ktorý je najmenej min.mzda (t.č. 295,5eur) a najviac z maxima, ktoré je t.č. 1003,09eur do 30,6,09 a od 1.7.09 tuším nové maximum je 1084,55eur. Sú stanovené podmienky, na základe ktorých ti vzniká nárok na nem.dávku a tiež z akého vym.základu. No to si treba popozerať viac príspevokov a článkov o tom. A rátať s možnými zmenami.

danka24
23. jún 2009

gapa este by som chcela vediet ze preco si mozes zacat platit DNP najneskor do 8tt ked aj tak ti to nevyjde tych 270dni ..

nika2007
23. jún 2009

dakujeeem

gapa
23. jún 2009

danka,
to platí len v prípade, ak máš ukončené iné nem.poistenie, ktorého dni sa ti ku dnom DNP prirátajú a vdaka nim splníš podmienku "aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Ak takéto NP nemáš, tak ti DNP k materskej nepomôže.

gapa
23. jún 2009

danka,
a to platí podla teraz platných zákonov. Predtým napr. sa nedalo k DNP prirátať dni zo zamestnania, povinného NP szčo. Každé sa rátali zvlášť. T.č. platí, že sa dá prirátať akékolvek ukončené NP.

lily27
23. jún 2009

Ahoj babenky. prosím Vás.mám na Vás otázočku. od marca si platím DNP z maxima.tehotná stále nie som a práve mi manžel oznámil že v marci 2010 odchádza na rok do zahraničia. tak som sa rozhodla že s tým dieťaťom radšej počkám kým sa vráti. ale teraz neviem čo mám robiť.zbytočne platiť z maxima neplatiť vôbec alebo platiť z minima.ešte som podotknúť že som nezamestnaná a ako sa tak na to pozerám dlho aj budem.dieťa by som chcela ale nechcem byť sama doma tehotná alebo sama s dieťaťom.a ešte sa chcem spýtať ako to je ak by som mala rizikové tehotenstvo. mám na to nábeh. ako to vôbec je. mám si to platiť aj počas toho a z akého vymer. základu. ja som z toho dili.......dakujem nehnevajte sa že mám také blbé otázky ale platím si to už 4 mesiace z maxima e asi to boli vyhodené peniaze lebo sa mi nebudú brať do úvahy keď otehotniem až skoro za 2 roky........

danka24
23. jún 2009

ake ine nemocenske ved odvody si platim 4 roky...