Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
19. okt 2010

@mojedieta
záleží od pracovníčky, no podstatné je, či poberáš z DNP nejakú nemocenskú dávku (t.j. ošetrovné, nemocenské, materské) a vedieť presne, za aké obdobie ju poberáš. V SP robí kopec ludí a každý niečo iné. Treba si dávať velký pozor, čo ti kto tvrdí, lebo velakrát to nie je pravda. Preto ak sa v tom velmi nevyznáš, si to over aj niekde inde, napr. tuto na koníkovi. Ale treba podať potom presné info, o čo ti ide. Lebo niekdedy malý detail môže všetko zmeniť. 😉

janullay
19. okt 2010

@mima595
dakujem veľmi krásne, 🙂 obrátim sa teda na alergologičku, a spýtam sa jej, a uvidím ako postupovať, ale toto mi rozhodne pomohlo , este raz dakujem

janullay
19. okt 2010

@pedroma
ďakujem vám všetkým za rady, moooc mi to pomohlo 🙂

kvojtanikova
19. okt 2010

@gapa prosim ta mohla by si aj mne poradit, mam otazku na strane 247 nechcem to tu este raz pisat.... som si vsimla ze tu radis viacerym babam tak si asi najskusenejsia. Ked si najdes cas prosim ta pozri sa na to, lebo by ma to velmi zaujimalo. neviem totiz ci som neurobila chybu a nemala som sa na max. VZ prihlasit uz pred zacatim PN lenze to by som bola stratila narok na matersku a to som nechcela... Teraz mi podla vsetkeho daju matersku z minimalneho VZ. Ja okrem toho budem poberat matersku aj z normalneho zamestnania, toto je len "prilepsenie" kedze som okrem zamestania aj zivnostnik.

zuzkagu
19. okt 2010

Chcela by som sa niečo opytať, švagrina si plati DNP popri rodičaku pretože čaka druhe dietatko a chcem vediet toto do kedy si musi platit DNP kedy ho prestat platit ked 22.11.2010 odchadza na MD, plati si ho od decembra 2009 a VZ ma okolo 650 € aku bude mat asi matersku?

mima595
19. okt 2010

@zuzkagu - platit nemusi od datumu, co nastupi na matersku... nech sa vsak neodhlasuje, lebo poistenie jej bude trvat, dni sa jej budu ratat, aj ked platit nemusi, až do ukoncenia poberania materskej...
denny VZ by jej mal vyjst cca. 11,916E... tak okolo tejto sumy, ak si od toho decembra stale plati tu sumu a nemenila ju... mesacne dostane teda denny VZ x pocet dni v mesiaci

zuzkagu
19. okt 2010

Takže čo ma teda urobit, prepač potrebujem to polopate 🙂
od 22.11. ma ist na SP a odniest papier na matersku a povedat že sa nechce odhlasovat a odhlasi sa až ked bude koniec materskej a bude nastupovat na rodička a to ma ist zase na SP a odhlasit sa asi že?

mima595
19. okt 2010

@zuzkagu - nemusi robit nic.... odnesie len papiere ohladne materskej, a DNP neriesi...

ejaeja
19. okt 2010

@gapa ked si do decembra poplatim a ukončim a prihlasim tak potom by jak to bolo z PN a OČR v januari trebars si zvyšim na maximum alebo mam to tak už nechať aplatiť tak a kedy bude pre mna vyhodne to zmeniť Diki kočky musite ma usmerňovať lebo ja tomu vôbec nerozumiem. Diki

gapa
19. okt 2010

@kvojtanikova
v tvojom prípade je to viacmenej jedno. Predpokladám si sa prihlásila na DNP niekedy v r.2009 a niekedy po uplynutí 270dní platenia DNP z minima si ukončila DNP 30.6.10. Ak je tak, tak sa ti nemocenské a aj materské, na ktoré nastúpuješ ešte v r.2010 bude rátať z VZ v r. 2009 (od prihlásenia do 31.12.2009) z DNP, čo asi bolo minmum, t.j. VZ 295,5eur.
Ak by si sa aspon v den vznikuPN a prihlásila nanovo z akéhokolvek VZ, tak by sa ti rátalo nemocenské z VZ 319,58eur, t.j. aktuálneho minima (teda z vyššieho VZ, ako si mala vyplatený, ak si platila v r.2009 z minima). A záležalo by, či od poslendého prihlásenia do nástupu na MD by uplyvnulo aspon 26týž. alebo nie.
Ak uplynulo a napr. si sa neprihlásila na DNP v den vzniku PN, ale aspon 1den predtým, tj. za ten 1den by si aj zaplatila z tebou zvoleného VZ, tak by sa ti materské rátalo z tohoto VZ (samozrejme, ak v súčte z VZ z ostatných nem.poistení si neprekročila maximum).
Ak by neuplynulo, tak by sa rátalo len z minima aktuálneho t.j.319,58eur.

chrobaaacik
19. okt 2010

Babulky, ak si od konca augusta platim DNP z maximalneho VZ, predtym som bola nezamestnana a do konca roka 2010 by som otehotnela, pricom DNP si budem az do porodu platit, tak matersku budem mat z maxima aj napriek tomu, ze v roku 2010 som si zacala platit az koncom augusta a dovtedy nic ? 🙂 Vdaka za info.

gapa
19. okt 2010

@ejaeja
od nového roku bude platiť nový zákon, tak neviem, čo bude výhodné. A samozrejme záleží na čo výhodné, kedy budeš čo čerpa. Ono nie je jednoznačná odpoved.

gapa
19. okt 2010

@chrobaaacik
podla terajšieho zákona áno, rátala by sa z obdobia od prihlásenia do konca roku 2010.

nananka
19. okt 2010

ahoj gapa, aj ja by som mala jednu otázku, k 1 marcu som sa DNP, s tým, že som na RD a že by sme chceli druhé bábo, a nám sa to podarilo hneď, takže termín pôrodu mám 7. 12, to znamená,že k nejakému 27.11 mi uplynie tých 270 dní poistenia, takže MD už nebudem mať vyplatenú z tohto, ale chcela by som vedieť či budem mať nárok na ten zvýšený RD príspevok? Keď som zistila že som tehotná už som to nechala tak, lebo som si myslela, že príde nová vláda a uvidím čo zmení.Lebo ak tomu dobre rozumiem tak máš byť pripoistená tým 270 dní nie do nástupu na MD, ale do pôrodu dieťaťa?

ejaeja
19. okt 2010

@gapa dobre budem sa radšej pitať vopred aby som to zase nedopletla ešte mi skus poradiť manžel pracuje a chce si dať DNP môže aj on čerpať na mňa a na deti OČR ked sa da prikl.21.10.2010 kedy môže najskor čerpať OČR Diki

mima595
19. okt 2010

@nananka - ale ono ak neporodis pred tym 27.11. - tak budes mat narok aj na matersku z DNP - tam sa to tiež rata ku dnu porodu...
po narodeni dietata dolozis rodny list a oni ti spatne doplatia aj tych 6 tyzdnov pred porodom.... teda tu matersku, co budes cerpat pred porodom...
tak sa setri a vydrz 2v1 do 28.11 😉

nananka
19. okt 2010

však v to aj pevne verím, a stále vravím bábu, že nech pekne počká a potom mu dačo kúpime 🙂 dík za odpoveď

vi3ka
19. okt 2010

ahojky.... mám dotaz... z DNP mi nevyšla materská a chcela by som vedieť, či mi z DNP budú niečo platiť keď budem na rodičovskej dovolenke, alebo nie? lebo keď som sa to pýtala na sociálke, tak tá pani úradníčka mi pripadala, že ani nemá potuchy čo chcem. a ešte otázka.... dá sa DNP aj prerušiť, či to môžem len zrušiť? vďaka za odpoveď

mojedieta
19. okt 2010

@gapa

aha Ďakujem , vidím že to bude ešte "sranda" ☹

gapa
19. okt 2010

@nananka
ak si prihlásená na DNP od 1.3.2010, tak 270dní uplynie 25.11.2010, tj. ak porodíš najskôr 26.11.2010, tak ti vznikne nárok na materské z DNP. Samozrejme žiadny nedoplatok!
Inak súhlasím s mima
@vi3ka DNP sa nedá prerušíť, len zrušiť.
počas RD môžeš v prípade potreby čerpať nemocenské, ošetrovné z DNP. Ak si sa ale pýtala, či ti budú niečo platiť, ked budeš na rodičovskej, tak sa ani velmi nečudujem, že ti nevedeli odpovedať 🙂

kvojtanikova
20. okt 2010

@gapa dakujem. takze teraz uz nema pre mna zmysel nic riesit kedze u mna plynule prechadza PN do MD. Budem teda dostavat ako SZCO matersku z minima + ako zamestnanec matersku zo zamestnania. Toto spolu urcite neprekroci strop takze tam by nemal byt problem.

natyi25
20. okt 2010

ahojte kočky, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 11.10.2010 som si požiadala na soc.poisť. o dobrovoľné nem. poistenie. Som riadne zamestnaná, s manželom by sme chceli bábo. Je potrebné si platiť dobrovoľné poistenie 270 dní pred nástupom na materskú, alebo stačí pred termínom pôrodu? Po lopate napísané, je lepšie radšej počkať, kým si uhradím cca dobrovoľné poistenie za 2 mesiace, alebo sa môžeme pokúšať o bábo už teraz? Ďakujem za odpoveď. 😉

michellina
20. okt 2010

@natyi25 ...270 dni musis mat splnenych do porodu, ja som si zacala platit 6.9.2010, pockali sme mesiac a uz pracujeme na babatku, je lespie mat nejaku rezervu, keby si mala predcasny porod alebo nieco, aby si potom mala narok na matersku z DNP

chrobaaacik
20. okt 2010

@gapa Dakujem za info. Tzn. ze to, kolko si budem platit v roku 2011 je uplne jedno ?? 😒 Lebo rata sa to 270 dni minimalne do porodu tak preco len do konca roka 2010 ?? Trosku tomu nerozumiem 😀

michellina
20. okt 2010

@chrobaaacik ...no toto by aj mna zaujimalo 😅 , ze co potom rok 2011, ma vyznam si platit z maxima? 😉

bambi9
20. okt 2010

ahojte, vie mi niekto poradit ako si vypocitam PN ked mam uz splnenych aj 270dni DNP a ako tehotna idem na PN??? VZ zo mzdy + VZ DNP mam z maxima

chrobaaacik
20. okt 2010

@michellina 🙂 No to aj mne nie je jasne, lebo su tam 2 rozporuplne veci : Zvazuje sa kalendarny rok pred porodom a na druhej strane si musis na to, aby si dostavala maximalnu matersku platit minimalne 27é dni pred porodom. Pocula som aj verziu, ze staci, ak si maximum platis posledne 2 mesiace pred porodom a dovtedy staci z minima. Už som z toho pako 😀

mima595
20. okt 2010

@chrobaaacik - to urcite nestaci, platit si 2 mesiace pred porodom z maxima, nesplnis totiž podmienku 26 tyzdnov platenia si z aktualneho VZ
holky, radsej nespekulujte, radsej sa modlite, aby ste porodili dieta v temine a zdrave, tie 2-3 mesiace, co zaplatite navyse sa vam vratia hned v 1. mesiaci MD

natyi25
20. okt 2010

@michellina Ďakujem za info. A nech sa zadarí teda, čím skôr :D. A ako je to s platením? požiadala som si od 11.10.2010, zatiaľ mi nič neprišlo, vypočítajú mi alikvótnu časť za uvedený mesiac a od ďalšieho sa teda môžeme snažiť? A čo potom? Do kedy je najlepšie si platiť dobrovoľné poistenie? Na čo všetko sa to vzťahuje?Ďakujem

gapa
20. okt 2010

@chrobaaacik
pre nárok na materské
1. jedna podmienka je splniť aspon 270kalend.dní trvania poistenia dva roky pred pôrodom (okrem trvajúceho NP sa do toho, ak treba rátajú aj dni akéhokolvek "ukončeného" nem.poistenia, ale len dni, čo spadajú do obdobia dva roky pred pôrodm,
2. dalšia podmienka je trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochrannej lehote po jeho ukončení,
3. pri DNP a povinnom nem.poistení sa skúma aj, či máš dlh v SP, ktorý nesmie presiahnuť 5eur
--- ak tieto podmienky splnaš, máš nárok na materské. Ak máš viac nem.poistení, tak sa z každého zvlášť skúma splnenie týchto podmienok. Ale tu sa nehovorí o výške, na akú máš nárok
materské.

Podla teraz účinného zákona sa materské ráta z tvz. rozhodujúceho obdobia, ktoré sa určí podla toho, kedy vzniklo trvajúce nem.poistenie, z ktorého si nárok uplatnuješ a kedy nastupuješ na MD (v rozpätí 6-8týž pred pravdep. termínom pôrodu, ak porodíš predčasne, t.j. ak by si ani nestihla nastúpiť na MD, tak den pôrodu).
- Pri DNP je ešte podstatné, či od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynulo aspon 26týž.. V prípade, že nie, tak sa materské z DNP neráta zo skutočného vym.základu v rohod. období, ale z minimálneho vym. zkladu bez ohladu na tvoj vym.základ.
Takže treba poznať, aké sú rozhodujúce obdobia a aký ste mali vym.základ v nom a či nedošlo v rozh. období k prekročeniu maxima zo všetkých nem.poistení (vtedy by sa kráil VZ v niektorom z nem.poistení, ako prvé by sa krátilo DNP). Obvykle je RO predchádzajúci kal. rok, alebo jeho časť (ak nem.poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku), ale môže byť aj iné, ak NP vzniklo v tom istom kalen.roku, ako je nástup na MD.
Pri nem.poisteniach, ktoré trvajú krátkodobo (t.č. sa hovorí o 31dnoch) sa bude rátať materské inak, ak nastúpite na md po 31.12.2010. Ale to sú všetko ešte len návrhy, uvidíme asi až koncom decembra, aké bude presné znenie zákona.