Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veronkaj
9. nov 2010

@tinara23

tak ja neviem čo máte s tými 26 týždňami

tých 26 týždňov mi je takých no nevyznám sa ale vraj musí byť aj z toho dobrovolného 270 dní pred pôrodom tak neviem čo stále ajtých 26 týždňov pani zo sociálky mi sľúbila že to zistí ale dnes som tam volala a tá zase uplne inak

tinara23
9. nov 2010

@andreaspilova neviem presne aký je teraz max. vymeriavací základ pre materskú, ale cca 1100 eur. Čiže ak by si mala plat 1100 eur v hrubom je zbytočne platiť DNP, lebo vyššiu materskú ako je 55% z max. vymeriavacieho základu nedostaneš. Ale ak by si mala trebárs plat v hrubom 400 eur, mala by si sa dopoistiť na rodzdiel max.vymeriavacieho základu a tvojho platu. Čiže DNP by si platila z 700 eur 4,4%(30,8eur).

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj 26 týždňov je iba v prípade zmeny VZ. Uviedla som ti to v mojom prípade. Ja som poistená z minima čo je nejakých 300 eur a keď urobím zmenu a poistím sa z maxima, tak aby mi vyrátali vyššiu MD musím urobiť zmenu najneskôr 26 tyždňov do nástupu na MD. Ale podmienku 270 dní musím vždy splniť.

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj no bohužiaľ ako sa ti narodí skôr ako 270 dní nebudeš mať vyplatené nič. Dokonca soc. poisťovna ti skôr nevyplatí materskú, počká si kým porodiš. nesmieš prestať platiť, pekne až do pôrodu. 🙂

veronkaj
9. nov 2010

@tinara23 no hovorím ak sa nám zadarilo a maličké by sa narodilo pred alebo 21.7.2011 mám smolu platím zbytočne ak sa predsa len ešte bude zohrievať vovnútri a narodí sa aspoň 22-7-2011 tak môžem čerpať aj z toho dobrovolného tak??

veronkaj
9. nov 2010

@tinara23 akože nevyplatí veď z tej čo mi platí zamestnávateľ z tej mám nárok nie??? len z tej dobrovolnej môžu počkať?

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj áno, myslela som iba z DNP, že by ti nevyplatili

budeš musieť maličké prehovárať nech chvílku počká, škoda by bolo prísť o peniažky 🙂 Ono je vždý dobré ak sa plánuje tehu sa poistiť z DNP aj o dva mesiace skôr, lebo nikdy nevieš kedy porodiš.

veronkaj
9. nov 2010

@tinara23 tak to vysvetľuj môjmu mužovi, keď som sa chcela s ním o tom baviť či vôbec sa ešte bude snažiť tak ani náhodou vraj neskôr neskôr a potom sme sa pohádali a to si dával teda pozor, a mne to nedalo a just som to poistenie dala, taký ten vnútorný hlas a možno sa to vyplatilo a ked nie nuž si vravím už som v živote prišla o omnoho viac ako o 20,- mesačne.

a tak teraz ked si nedáva pozor vravím že ak sa podarilo a narodí sa skôr ako bude tá lehota 270 dní tak nembudem mať lepšiu materskú ale mizernú okolo 220,- no úžasné a vraj aj tak nás to z biedy nevytrhne, hlavne nech sme zdravý a keby sme o tom nevedeli , čo sme ešte nedávno nevedeli a otehotnela som a potratila tak by sme to aj tak nemali tak ja neviem dám štupel???

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj nebojkaj, pozri, predtým ste sa na bábo tešili a nebolo resp. nemali ste DNP, takže, ak by si teraz bola tehu, treba sa z toho tešiť a ak by babo vydržalo pekne v brušku 270 dní, tak by DNP bol bonus navyše. 🙂 A pozri potom sa dá toto poistenie využiť na OČR počas RD, tak aspoň takto by si si to vrátila. Dobre si spravila, že si sa poistila, ak by si aj teraz nebola tehu, tak už budeš mať istotu, že dodoržiš 270 dní. Ja som poistená od 7.7. a tiež strácam 14 eur, ale čo už, som si povedala, ak nebudem tehu hodím sa aspoň na PN nech si to vrátim.

veronkaj
9. nov 2010

hlavne nech je mimi zdravé, aj my aby sme ho uživili , ani tie peniaze navyše by nám nevynahradili jeho zdravie alebo iné.

tinara23
9. nov 2010

@veronkaj presne tak ako hovoriš, zdravie je prvoradé.

zelinka37
10. nov 2010

Ahojte. Aj ja by som potrebovala poradit v jednej veci ohladom DNP. V aprili 2009 som s prihlasila na DNP, pretoze sme planovali nase prve babo, bola som poistena 270 dni a v januari sa nam narodilla krasna dcerka. po uplynuti materskej som zabudla na odhlasenie a platila som si DNP este mesiac (tusim august 2010), potom som sa z poistenia odhlasila. Kedze opat planujeme prirastok, chcem sa zase dat poistit. Chcem sa opytat, ci sa mi to poistenie, ktore som si platila bude ratat do tych potrebnych 270 dni pred terminom porodu. Ak mam dobre info, tak by to tusim malo byt tak, ze je potrebne byt poistena v obdobi 2 rokov pred terminom porodu. Len mi nie je jasne, ci to musi byt vkuse, alebo to moze byt aj takto rozkuskovane. A do obdobia nemocenskeho poistenia sa rata aj obdobie, ked som bola na materskej?
Dofam, ze som to napisala ako-tak zrozumitelne. Budem vdacna za kazdu radu.

ejaeja
10. nov 2010

AHOJTE mam taku otazku ked mam preplatok z DNP možem sa odhlasiť a hned na druhy deň prihlasit z maxima alebo najsamprv si vyžiadať vyplatenie preplatku

andreaspilova
10. nov 2010

Vie miniekto poradiť, čo je pre mňa výhodnejšie?

Varianta č. 1: Od 1.12.2010 by som platila DNM z min. vymeriavaceho základu (cca 14e mesačne). Potom by som 1.2.2011 zrušila toto poistenie, a keby som zistila,že som tehotná, tak by som sa znova prihlásila na DNM, avšak z max. vymeriavaceho základu (cca 50e mesačne), samozrejmeme toto všetko do 2 rokov.

Varianta č. 2: Od 1.12.2010 by som platila DNM z max. vymeriavaceho základu (cca 50e mesačne). Potom by som 1.2.2011 zrušila toto poistenie, a keby som zistila,že som tehotná, tak by som sa znova prihlásila na DNM, tiež z max. vymeriavaceho základu (cca 50e mesačne).

V ktorom prípade by som dostávala max. matersku, alebo je to jedno?Ďakujem

mima595
10. nov 2010

@andreaspilova - urcite 1.varianta

veronkaj
10. nov 2010

tak toto je na stránke pána Mihála a z tohoto mi hlavne pri tejto poznámke : 4. Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

vychádza to že ak dobre tomu rozumiem tak nakoniec majú pravdu, že ak nestihnem aj tých 270 dní DNP tak sa nič nedeje lebo mám popritom už roky nepretržitého poistenia od zamestnávateľa a to podľa poznámky znamená že ak som sa prihlásila najneskôr do 8 týždňa čo áno dokonca pred a dodržím tie týždne tak pred aktuálnym uzavretým DNP mám iné nemocenskeé = to mám u zamestnávateľa predsa nemocenské neprerušené tak že mi súčte vychádza viac ako 270 dní za posledné dva roky lebo som bola nepretržite a 2x365 dní je viac ako 270 dní.

takže podľa tohoto by som mala mať nárok na tú vysokú materskú aj z dnp
a ked by sa niekto nestihol prihlásiť tak aby mal tých 26 týždňov tak bude dostávať nie zo základu aký si dal do DNP ale z minimálnej mzdy z minim. mzdy cca 295: 55% =čo je tiež okolo 160 eur a aj to naviac poteší k malej materskej z pôvodného výmeru u zamestnávateľa,
takže fakt v tom majú chaos aj v sociálke.

Rekapitulácia piatich najdôležitejších pojmov a pravidiel v dobrovoľnom nemocenskom poistení platných v rokoch 2009 a 2010

1. Na dobrovoľné nemocenské poistenie (ďalej už len "DNP") sa môže prihlásiť každá fyzická osoba, ktoré má najmenej 16 rokov a má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR. Horná veková hranica stanovená nie je. Na DNP sa môže prihlásiť aj osoba, ktorá už je povinne nemocensky poistená ako zamestnanec alebo SZČO.

2. Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

Pri posudzovaní nároku na ošetrovné z DNP takáto podmienka neexistuje - nárok na ošetrovné z DNP je aj v prípade, že DNP vzniklo v deň vzniku potreby ošetrovania.

Poznámka: Pri posudzovaní, či je vôbec nárok na dávku z DNP, nie je podstatná výška vymeriavacieho základu (VZ) z ktorého sa platí DNP.

3. Pri výpočte výšky dávky z DNP sa najskôr stanoví tzv. rozhodujúce obdobie (RO).

RO, teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška dávky, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa začína výplata dávky).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa začína výplata dávky, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa začína výplata dávky.

Výpočet sumy dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) na jeden kalendárny deň je potom takýto:

Denná dávka = 55% zo sumy danej ako súčet mesačných VZ v RO deleno počet dní v RO.

4. Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

5. VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch. To je dôležité pri snahe o optimalizáciu výšky zaplateného poistného.

Napríklad ak sa budúca mamička prihlási na DNP k 1.12.2009 a stanoví si maximálny vymeriavací základ (1084,55 €), zmeniť ho (povedme znížiť na minimálnu možnú sumu) môže najskôr až k 1.6.2010.

Ďalšie pravidlá

VZ si každá osoba stanovuje sama. Minimálny možný VZ je v čase od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 295,50 €, v čase od 1.1.2010 do 31.12.2010 suma 319,58 €.

Maximálny možný VZ je v čase od 1.7.2009 do 30.6.2010 suma 1084,55 €. Po 1.7.2010 sa maximálny možný VZ zvýši, v čase písania tohto textu ešte príslušná suma nebola známa.

VZ sa určuje na prihláške na DNP (registračnom liste fyzickej osoby). VZ základ možno neskôr (najskôr po uplynutí 6 mesiacov, viď vyššie bod 5.) zmeniť tak, že sa na registračnom liste fyzickej osoby vyznačí zmena VZ, zmena je účinná vždy až od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola zmena ohlásená.

V prípade súbehu viacerých povinností platí, že úhrnný VZ zo všetkých poistení nesmie presiahnuť sumu maximálneho VZ.

Napríklad ak poistenkyňa je súčasne SZČO a má aj DNP, a ako SZČO platí povinné poistné z VZ = 500 €, VZ v DNP môže byť maximálne 584,55 € (platí od 1.7.2009 do 30.6.2010).

V prípade, že sa v DNP zaplatí poistné z vyššieho základu, Sociálna poisťovňa "uzná" poistné zaplatené len do výšky podľa predošlej vety a na žiadosť danej osoby vráti nadbytočne zaplatené poistné.

Sadzba poistného je 4,4% z VZ. Poistné sa zaokrúhľuje na desať centov nadol.

Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť (podmienka 270 dní...).

Ak osoba, ktorá je prihlásená na DNP, stratí záujem o ďalšie trvanie DNP, musí sa z DNP sama odhlásiť - to sú najmä prípady mamičiek, ktoré sa na DNP prihlásili z dôvodu získania materskej a po skončení materskej neuvažujú ďalej o DNP.

Poznámka: v prípade, že DNP "poslúžilo" na získanie materskej, treba si zvážiť jeho zrušenie počas (po) materskej. Ak mamička DNP nezruší, môže z neho čerpať ošetrovné pri ochorení dieťaťa alebo nemocenské pri svojej PN a to aj v čase, kedy poberá rodičovský príspevok. Súčasne DNP môže využiť pri prípadnom následnom tehotenstve a ďalšom dieťati.

Uverejnené: 25.9.09  

fnukkacikk
10. nov 2010

ahojte,chcem sa opytat: som na RD,platim si DNP(mam splnene podmienky) a od zajtra chcem ist na PN(cerpat si ju chcem z SP) a chcem byt na nej az do nastupu na DM( 23.12.2010).ako mam v decembri postupovat,aby som neprisla o RP?mam byt na PN o jeden den menej,aby som nestratila narok na RP?urcite nebude problem,ze ani jeden den v mesiaci nebudem PN ale na MD???a ak sa od januara nebude nic menit, tak nastupim na MD az v januari.tak ten december mozem byt cely mesiac na PN a nepridem o RP????dakujem

mima595
10. nov 2010

@veronkaj - zase tu zavadzas... a pleties ostatne...
ja už raz nechapem, ked vam už niekolkýkrát píseme... a je to aj v bode 2 uvedené, že poistenie musi trvat minimalne 270 dni, tak proste trvat musi....
neviem, preco dokola spekulujete a snazite sa usetrit 1-2 mesiace platby a kvoli tomu pridete o materske z DNP

to sa netyka len teba, ale mne tato tema už fakt pripada ako holubnik... dokola sa tu pytate na to iste a zopar z nás vam tu radi stále to isté, ale vy si furt meliete svoje.....

to, že si nemocensky poistena zo zamestnania ma vplyv na matersku, co ti bude vyplacat zamestnavatel
ak chces mat vyplacanu matersku aj z DNP, musis aj tam splnat podmienku 270 dni....

prepac, ale ja mam 3 deti a nemam cas vecne dokola odpovedat na tie iste otazky..... ☹

namiesto toho, aby ste si poriadne ale fakt poriadne nastudovali ten clanok, co si tu dala a potom davali doplnnujice otazky, tak vacsinu z nas prestane bavit radit tu a potom sa baby, ktorym sa da pomoct, pomoci nedostane ☹

mima595
10. nov 2010

@fnukkacikk - aby si neprisla o RP, musis byt aspon 1 den iba na rodicaku,
tak teda, ak chces nastupit na MD toho 23.12. - tak ukonci PN k 21.12, 22.12. budes na rodicaku a 23.12 nastup na MD...

ak nastupis na matesku v januari, tak potom ukonci PN 30.12., aby si aspon 31.12. bola na RD

mima595
10. nov 2010

@zelinka37 - može byt aj rozkuskovane.... staci sucet 270 dni za 2 roky a rata sa aj obdobie pocas materskej

ak si už na RD, tak sa kludne prihlas už teraz, pocas RD možes DNP vyuzivat na OCR, resp. na PN... a kedze ty tych 270 dni splnas, tak by si mala narok z minima už hned po prihlaseni

veronkaj
11. nov 2010

@mima595
prepáč ale nechcela som nikoho nahnevať ale ked ti na sociálke povedia ináč, mzdová účtovníčka, ináč, na sociálke v Ba inak a tu zase inak tak potom sa nečuduj že v tom máme chaos a nikto tu nezneužíva len som skopírovala čo som našla a vysvetlila podľa poznámok .
nejde o nejaké ušetrenie platenia mesiac či dva, 20,5 roka poctivo platím všetky odvody, dane nebola som ani deň nezamestnaná, na materskej som bola 6 týždňov a oproti ostatným ktorých je v republike dosť nikdy nezneužila systém na nič a na pn idem až ked ležím v špitály a očr minimálne takže to nieje že teraz chcem ušetriť 40 eur, ver že som už v živote prišla o veľmi veľmi veľa viac.

len som si to vysvetlila tú poznámku že možno predsa aspoň raz budem mať aj trošku výhodu lebo som v situácii že by mi to pomohlo.

mima595
11. nov 2010

@veronkaj - ja viem, že to nezneuzivas, len som sa ti snazila vysvetlit tu poznamku, lebo si ju zle pochopila....
to, že mas nemocenske poistenie, ktore za teba plati zamestnavatel, ma vplyv na matersku, co budes dostavat od zamestnavatela
ta lehota 26 tyzdnov, v tom bode, na ktory sa odvolavas, znamena to... priklad:

bola si zamestnana od 1.1.2009 do 31.12.2009, potom ta prepustia, ty zistis, že si tehotna napr. 31.3.2010... tak v tom pripade sa hned ides poistit na DNP, aj ked zo samostatneho DNP nesplnis podmineku 270 dni, tak sa ti priratajau dni už ukonceneho nem. poistenia - vtom pripade prac. pomeru

ja som len chcela povedat, že ja sama som tu už nespocetne krat odpovedala na tie zakladne veci... co sa stale pletu dokopy.... 270 dni a 26 tyzdnov....
aj tebe som už pisala, lebo si mi odpovedala, že muža už buduci rok na babo nenahovoris......

veronkaj
11. nov 2010

@mima595
vieš ono je to tak, že ja som sa o tejto možnosti dopočula a išla dom k nám na sociálku a tam som im vysvetlovala, že mám pevný prac. pomer od roku 2000 u tohoto zamestnávateľa a že chcem tú vyššiu materskú a tá pani mi to vysvetlovala tak, že sa ma opýtala koľko týždňov som tehotná a ja že ešte nie, - vtedy som bola 5 DC takže som ešte nemohla byť a ona že to je dobre lebo treba prísť najneskôr do 8 týždňa a potom sa ma pýtala kolko mám vz u zamestnávateľa a že kolko je maximum - vz u zamestnávateľa tolko si dať vz na DNP.
vypísali sme prihlášku na DNP a ja som sa jej pýtala že čo tých 270 dní a ona že ked už jedno poistenie mám tak je to ok. a dala mi VS na šeky a sumu akú mám platiť do 8 ho dňa nasledujúceho mesiaca.

tak preto mám v tom chaos lebo takto sme tam postupovali a ešte som jej prízvukovala že čo keď náhodou zostanem tehotná v tomto cykle tak to budem mať len pár dní medzi temínom a 270 dňami ona že to je ok ale budem mať 26 týždňov.

tak potom preto mám v tom guláš.

veronkaj
11. nov 2010

@mima595

tak ma napadlo a nepočíta sa tam napríklad práca na dohodu??? čo ma zaregistrovali v soc. poisťovni ?? v roku 2009 som bola nejaké mesiace aj tento rok asi 5 mesiacov.

fnukkacikk
11. nov 2010

@mima595 dakujem🙂 este uvidim ako sa bude na konci novembra riesit tento zakon.ak by mali matersku predlzovat,tak pojdem na matersku az v januari...tak uvidime.ale dakujem velmi pekne

gapa
11. nov 2010

@veronkaj
veronika, pri práci na dohodu nie si nemocensky poistená, tj. neráta sa to do dní nem.poistenia.

MOje skúsenosti so soc.poistnovnou sú také, že oni nevedia vždy správne poradiť. Mne sa to stalo už viackrát. Tvrdili mi, dokonca ich vedúca, že nárok na dávku nebude a nárok nakoniec bol (trvalo im to 60dní, kým to uznali). Tiež mi zle vyrátali a vyplatili pn a očr (delili mi vymeriavací základ iným počtom dní ako mali, lebo si nevšimli, že som mala prerušené nem.poistenie). Ked som im volala, tak mi chceli vyplatiť vyššiu nem.dávku, ako je maximum, lebo si nevšimli, že mám aj DNP. Potom další rok očr z DNP mi rátali zo skutočného vym.základu, aj ked mi netrvalo 26týž., tj. mali rátať z minima. A raz som vracala vyše 160eur, čo mi zle vyrátali dávku (no nešlo o nem.poistenie). A to som im volala ja, že sa predpokladám pomýlili, že takú vysokú dávku som dostať nemohla. Samozrejme, ked som chcela potvrdenie o vyplatenej dávke, tak im v počítači vyhadzovalo tú vyššiu sumu bez uvedenia, že som časť vrátila, tak som radšej žiadne potvrdenie nepýtala a mám len rozhodnutie :(. Ešte mám zopár takých skúseností, ale to už radšej nepíšem.
Toto píšem len preto, aby si videla, ako to na soc.poistnovni chodí.

Predpokladám, ak by si natrafila na nejakú pani, ktorá si neoveruje a nepýta sa u nadriadených, tak možno by ti tú materskú aj vyplatili. Ak by postupovala podla usmernení soc.poistovne, tak by nemala nárok na materské uznať, ak nesplníš aj z DNP podmienku 270dní osobitne (prirátať môžu len dni UKONčeného nem. poistenia, nie trvajúceho).
Prečítaj si v Zákone o sociálnom poistení, terajšom znení
§ 48 ods.1
§ 58 ods.1.
a príp. § 57 ods.1 písm. c) +ods.2

gapa
11. nov 2010

@veronkaj
a ešte pozri na stránkach soc.poistnovne tuto:
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre... v podmienkach nároku na nemocenské dávky, ak dôvod na ich poskytnutie vznikne po 31. decembri 2007

bod 2.

citujem:
Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

andreaspilova
11. nov 2010

Nevie náhodou niekto, aké zmeny sa chystajú vo vláde po novom roku ohľadom toho DNP?

kvetinka211
11. nov 2010

@andreaspilova teba sledovat toto: http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...
24.11 a 26.11 by sa o tom malo rokovat ... nemalo by sa vsak menit nic (snad🙂

ejaeja
11. nov 2010

@ladybirds ked sa odhlasim z VZ800 a prihlasim hned na maximum z ktoreho budem očr čerpať trebars ešte tento mesiac môžem lebo mam malu dajaku taku nijaku asi bude chora a musim s nou isť k lekarke skus poradiť či to dobre urobim ked by som zajtra sa odhlasila a v pondelok prihlasila a na buduci tyždeň ked bude treba tak dala očr z ktoreho ja som v tom mimo Dakujem