Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
17. dec 2010

@daen
k dochodkom je na FB na stranke ministerstva prace soc veci a rodiny nejake info , ake zmeny su od r 2012

katka888
17. dec 2010

@daen berie sa ti do uvajy VZ z noveho poistenia , kedze to nove ti vzniklo v roku 2010, tak za rok 2010 tj z maxima. ak by si zistila, ze si tehu a nastup na MD budes mat v roku 2011, tak o 6 mesiacov si mozes dnp znizit na minimum, ale nie odhlaskou a prihlaskou, ale zmenou

silvia371
17. dec 2010

Ahoj odbornicky, chcela by som sa len uistit, ci spravne rozumiem......som 5 rokov SZCO platim z minima, DNP som platila od novembra 2009 do juna 2010, momentalne som v 5 tt a od 13.12. som sa znova prihlasila z rozdielu maxima a minima szco, bude sa mi materska pocitat teda z maxima? Teda rozhodujuce je od toho 13.12.?
Dakujem velmi pekne

vanesa77
17. dec 2010

Potrebujem radu. Poberám rodičovský príspevok, platím si pritom stále dobrovoľ.poistné z maxim vymeriav.základu.
Pre prípad PN alebo OČR. Ale keďže je to vysoká čiastka pre náš rodinný rozpočet, chcela by som si poistné znížiť na sumu z minim.vymer.základu.
Moja otázka: v prípade choroby mňa alebo dieťatka - bude sa mi v budúcom roku počítať poistné plnenie z roku 2010 alebo 2011? Ak si znížim na prelome rokov poistné. Kedy mám uskutočniť zmenu poistného platenia - v decembri alebo v januári?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď 🙂

dayanka
18. dec 2010

Baby prepacte za moju hlupost, ale v takych veciach sa nevyznam. Ja som si myslela, ze tych 270 dni plati do otehotnenia. Takze sa to rata do porodu? Lebo planujem makat na mimi cca od buduceho leta a rozmyslala som, ze ci nemam ted zacat si platit DNP, kedze nie som zamestnana a chcem matersku. No a chcela som preto, lebo som myslela, ze sa to rata do otehotnenia a co citam, vidim, ze do porodu. Takze baby, nemusim este zacat si platit vsak? Je skoro, ci? Dakujeeeem pekne

orchidea1980
18. dec 2010

ahojte, @gapa alebo niektora z Vas mohli by ste mi poradit. 😕
Termin porodu mam 25.2.2011. Doktorka ma chce dat na matersku 6 tyzdnov pred TP. Najblizsie, ked idem k nej, to je 17.1.2011. Chcela by som sa spytat, ci nevadi, ze to nie je PRESNE 6 tyzdnov pred TP? 😨
TP 25.2.2011
6 tyzdnov pred je 14.1.2011 {je tam 3 dnovy rozdiel}
Este by som dodala, ze skoro od zaciatku tehotenstva som na PN, co uplatnujem aj z roboty aj z DNP. Matersku tiez budem uplatnovat z roboty aj z DNP. Nakolko sa mi skoncila Prac.Zmluva, tak na matersku idem z ochrannej doby, vtedy musi byt PRESNE 6 tyzdnov pred TP.
A este by som mala otazku, do kedy mam platit DNP, kedy mozem zrusit? Po porode neda sa to zrusit, nieze nieco pokafrem.

dakujem Vam

majamat
18. dec 2010

@orchidea1980 myslim, ze ak pojdes na MD o 3 dni neskor, tak ju budes mat o tie 3 dni skratenu. mozes sa dohodnut s Dr. nech ti da oficialne TP o tie 3 dni neskor.
ak si uplatnujes PN a MD z DNP, tak pocas poberania davky nemusis platit poistenie.

meduliacik
18. dec 2010

@orchidea1980 Ahoj, tiez by som ti poradila, nech ti napise Dr. o tie 3 dni neskorsi termin-ved ten je aj tak len orientacny-mozno sa tym aj trafi 🙂 DNP urcite nerus minimalne do skoncenia poberania materskeho, najskor az po prechode na rodicovsku, ale este si to rozmysli, ci sa ti to nehodi na OCR/uvidis, ako bude male chytat choroby.

miah
18. dec 2010

@majamat a ked niekto ide na MD presne 6tyzdnov pred TP a potom porodi o mesiac skor tak to nevadi? 😅

jankaku
18. dec 2010

ahojte baby neviete mi poradit z coho sa mi bude pocitat dalsia materska. momentalne som s prvym dietatkom uz na rodicovskej, ale planujeme dalsie s tym ze do prace asi nenastupim a neviem sa v tom vyznat z akeho zakladu sa bude pocitat druha materska. a este jedna otazka je lepsie si platit DNP alebo to nie je v mojom pripade nutne. Stale som zamestnanec. dakujem za odpovede. 😉

daen
18. dec 2010

@katka888 Ďakujem.

gapa
19. dec 2010

@orchidea1980
na tvojom mieste by som zavolala lekárovi popredu a spýtala sa, či netreba prísť k nemu skôr, lebo máš nastúpiť pri PtP 25.2. najneskôr 14.1. na MD (a zamestnávatelovi by si to mala oznámiť skôr popredu ako pozadu, aj ked možno by tie 3dni nevadili), t.j. či ti potom toho 17.1. posunie PTP alebo ti dá spätný dátum nástupu na MD. Aha, tebe prac.pomeru už skončil, tj mzdárka nebude nič nahlasovať na SP a ZP, t.j. nevadí to zamestnanie. Tak v takom prípade, aj keby ti to vypísali s nástupom na MD 14.1. až toho 17.1., tak to nevadí. Je jedno, že to neskôr odnesieš na SP. Od zamestnávatela ale potrebuješ ešte doklad tuším sa volá cca Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku a toto tlačivo spolu so žiadosťou o materské odnies do SP podla sídla zamestnávatela (urobila by som si kopie a nechala prevzatie potvrdiť).

áno, v tvojom prípade nárok na materské vzniká presne 6týž. pred PtP, ak si uplatnuješ nárok v och.lehote.

gapa
19. dec 2010

@miah
ak ideš na MD presne 6týž. pred PRAVDEPODOBNýM termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské a porodíš napr. aj hned na druhý den po nástupe na MD, tak je to ok. Samozrejme 270dní dva roky pred SKUTOčNýM pôrodom musíš mať splnených.

gapa
19. dec 2010

@gallina
bohužial, je v tvojom prípade vela možných variantov, z ktorých na niektoré neviem odpoved (som o tom písala, že ak by ti zamestnanie netrvalo, či by ti dni ukočeného DNP prirátali k zamestnaniu a aj druhéu DNP neviem a tiež neviem, ako by rátali materské zo zamestnania, ak by vznikol nárok ale by netrvalo 90dní). Ale tá možnosť, čo som ti napísala, je istá pre každý prípad, vznikol by nárok z maxima z dnp. A nie je čas rozpisovať jednotlivé varianty, a riešenia k tomu.

gallina
19. dec 2010

@gapa
ak dobre tomu rozumiem, tak najlepšie bude, ak pôjdem ešte teraz do konca roka sa prihlásiť do SP na DNP z max. VZ, tak materská v r. 2011 by sa mi mala počítať len z toho poistenia. (musím tam byť poistená 26 týždňov pred nástupom na MD) Nezáleží na tom, či v zamestnaní ostanem 3 mesiace alebo si ma nechajú až do nástupu na mat. dovolenku. Potom len požiadam SP o vrátenie preplatku. Dobre tomu rozumiem? 🙂

gapa
19. dec 2010

@gallina
už si presne nepamätám všetky podrobnosti, ale myslím, že áno, ako píšeš. Vznikne ti preplatok za obdobie súbehu DNP so zamestnaním. Aspon takto na istotu, by som to predpokladám riešila ja (lebo aj keby ti trval PP k nástupu na MD, neviem ti na 100% povedať, či ti nárok vznikne,aj ked tak na cca 75% by som povedala, že áno). Predpokladám o pn ti nejde, to by som tiež nevedela, ako by to rátali zo zamestnania, ale je pravdepodobné, že z vym.základov roku 2010 (ak vznikne pn do 90dní od vzniku PP), tj. z tvojho VZ z DNP v r.2010 (jejda, snád si už nepletiem dva prípady do jedného, predpokladám si bola predtým DNP, len si to zrušila, sa mi zdá)

gallina
19. dec 2010

@gapa
áno, bola som len DNP od 13.1.2010-29.11.2010 (poberala som aj PN z toho poistenia nejaké 3 týždne), mne ide len o to, aby som dostala materskú ked sa prihlásim z DNP. Možno mi dajú aj zo zamestnania. Potom o preplatok kedy by som mala požiadať SP?

gapa
19. dec 2010

@gallina
podla mna najlepšie bud po ukončení zamestnania (ak by s tebou ukončili PP) alebo po nástupe na MD (ak by trval PP). MOžno sa dá aj platiť hned aj poistné len z rozdielu (ale vždy by som radšej rátala s o niečo nižším VZ zo zamestnania, lebo nie vždy musí byť na výplatu presne hrubá mzda podla prac.zmluvy (ak je vyplácaná v mesiaci nejaká náhrada mzdy, napr. paragraf ...) a do 8meho asi výplatnú pásku mať nemusíš... ale ak by boli pochybnosti akékolvek, tak by som zaplatila radšej plné poistné. Možno by ti niekto v SP potom poradil, ako to robia u nich, ale môže sa stať, že ti nieto bude tvrdiť, že si sa mala prihlásiť hned len z rozdielu, čo by ti ale k istote, že získaš max. materskú, nepomohlo 🙂 .

livia341
20. dec 2010

ahojte skúsené mamičky, prosím chcela by som od Vás rady, že čo mám robiť,zacala som si platit poistenie dobrovolne od 01/2010 do 10/2010 s tym ze otehotniem a neotehotnela som, tak ci mam pokracovat ked mam uz aj tak nad 270 dni ci mi to uznaju aj potom ze som si platila ci musim ukoncit ak nechcem platit a potom znova? to je dost chore? clovek vyhadzuje zbytocne eura aj tak neuznaju ze som platila a keby som vedela ze neuznaju tak by som to vobec nezacala platit, to tak ludia nahovaraju a potom to tak vyzera a ja sa na to dam ako hlúpa

katka888
20. dec 2010

@livia341
DNP tu nie je rpeto, aby si na tom zarobila, existencia DNP ma uplne iny dovod, na to netreba zabudat. to, ze ho mamicky vedia vyuzit, kedze existuje taka "diera" v zakone, je len plus pre nas.

a teraz k podstate. stale zatial plati, ze aj chces mat narok na matersku z DNP musis splnit tieto dve podmienky:
1. byt nemocensky poistena / uvazujeme tera len o DNP / minimalne 270 dni do terminu porodu.
takze si vypocitaj sama, kedy musis mat najneskor termin porordu, aby sa ti zaratalo aj toto DNP co si platila. / alebo, ak budes mat termin porodu trosku neskor, tak ta cast casu co si platila, ktora sa zmesti do podmienky 270 dni /
2. byt DNP vkuse minimalne 26 tyzdnov do nastupu na MD.
v tvojom pripade, kedze uz mas nejaky ten cas plateny, ten sa ti prirata k novemu DNP, ktore by si si napr uzavrela znova / prizvukujem tak, aby si splnila aj prvu podmienku / a to nove DNP musis mat funkcne minimalne 26 tyzdnov do dna nastupu na matersku / dna naroku na davku /. ak si to rperatas, znamena to, ze sa ti staci prihlasit, ked zistis ze si tehu, ale aj tu bacha na to, ak by si naaahodou nebodaj mala predcasny porod, este pred nastupom na matersku. vzdy je lepsia rezerva.

takze si podla tychto podmienok vyrataj kedy ich este splnis a kedy nie

a este raz, DNP nie je komercne poistenie z poistovne, kde davas prachy s ocakavanim, ze na tom zarobis. odvody o tom hold nie su

orchidea1980
20. dec 2010

@gapa, @meduliacik, @majamat
Dakujem Vam

@gapa -Tak mne 17.1.2011 moze dat ukoncenie PN a nastup na matersku dovolenku so spatnim datumom 14.1.2011? Ja uz zamestnanie nemam, tak dufam, ze od byvaleho zamestnavatela nebudem potrebovat nic 😕 Este by som mala otazku, do kedy mam platit DNP, kedy mozem zrusit? az do ukoncenia MDt? dakujem

montana16
20. dec 2010

Ahoj gapa alebo niektoré iné baby ktoré sa v tom vyznáte poprosím o radu. Som od 15.2.2010 DNP z minima, 19.5.2010 som zrušila minimum a prihlásila sa z maxima odhláška a hneď prihláška. Od 22.11.2010 som na PN. Chcem sa opýtať z akého VZ sa mi bude tato PN počítať. Ešte mi žiadne rozhodnutie ani peniažky nedošli. Je možné že to budem mať vyplatené až v januári. Ďakujem pekne za odpoveď.

tinara23
20. dec 2010

@montana16 podľa toho ako píšeš, podmienku 270 dní splnenú máš a aj podmienku poistenie 26 týždňov, ak správne rátam si splnila 18.11.2010, takže podľa mňa PN bude z maxima.

nvidia
20. dec 2010

Dobrý večer,chcela by som poprosit o radu.Od oktobra som bola pn až do konca novembra,zo zamestnania.Ale platím si aj dnp,a na to som mala nárok až od novembra,tak mi dala dr.papier od novembra s tou istou diagnozou a zaniesla som si ho na soc.poistovnu.Je možné,že mi nemocenské z dnp nepriznali,lebo to posudzovali od oktobra ,aj ked dr.mi to vypísala až od novembra?Postupovali správne?Ďakujem.

mirkamurko
20. dec 2010

@nvidia odkedy presne si platíš DNP?už ti prišlo rozhodnutie?od 1.12.máš novú PN?

zuzkamo
20. dec 2010

Dobrý večer.Chcem sa spýtať že keď si od 1.7.2010 platím DNP vo výške 24.90.Eur mesačne a na budúci rok od februára sa chceme pokúšať o bábo tak čo by bolo lepšie pre maximálnu materskú po 1: zrušiť DNP a keď zistím že som tehotná tak zvýšim na maximálny VZ.koľko je teraz povinných dní platenia pred materskou 182 alebo 192 dní.Ďakujem

gapa
20. dec 2010

@orchidea1980
neviem, či to môžu aj spätne vypísať, treba sa spýtať, ved oni asi spravili chybu, že ti to nedali skôr.

Ak si to potvrdenie od zamestnávatela neprinesieš sama do SP, tak by si to mali vyžiadať oni, ale doporučujem ti potom si na SP radšej zavolať, či nie je problém, lebo oni nemusia mať na zamestnávatela telefon, tak neviem, ako to riešia. Mne kvôli tomu vyplatili materksé až po 60dnoch od podania žiadosti, lebo im ten papier mzdárka nedala (myslela, že stačí ten, čo dala pri PN, no nestačil, no oni na SP to vôbec neriešili)

kisska
20. dec 2010

Ahojte dievcata, videli ste toto? http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-pois... NIektore zmeny celkom zaujimave 😉 Skoda, ze som doteraz nevedela, ze mozem cerpat OCR aj na kazde dieta zvlast, aj ked su chore v rovnakom case... Od 1. uz nebudem moct...

orchidea1980
21. dec 2010

@gapa Dakujem pekne 🙂

montana16
21. dec 2010

Ahoj Gapa alebo iné baby.Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať. Od 22.11.2010 som na PN z DNP ešte mi rozhodnutie neprišlo ani žiadne peniažky, že vraj niečo prešetruju. Ja som si poistné za novenber uhradila iba za 21 dní a tak mi tam vznikol nedoplatok. Ako to mám vyriešiť mam to poistné uhradiť alebo počkať na rozhodnutie?????? Ak tam zostane nedoplatok a PN mi uznajú pri vyplatení nebudde niejaký problém::::::::: Ďakujem Za vaše odpovede.