Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anamor
6. jan 2011

@ludka bolo nutne sa odhlasit a znova prihlasit? lebo mne potom pride cudne na co je tam to ze VZ sa moze zmenit po 6M? nemam v tom fakt jasno. Cize take ze zrusis a znova sa prihlasis sa poklada za stale trvanie? to by sa teoreticky dalo obist potom tych 6m trvania a potom mozna zmena vz? nechapem.....

inak ja somsa pytala na ten min. VZ, tak som nasla asi saj odpoved, tak ak sa to tyka este niekoho pridavam sem skopirovane zo stranky SP
Minimálny vymeriavací základ pre dobrovoľne poistenú osobu je za obdobie do 31. decembra 2010 v sume 319,58 EUR.
Minimálny vymeriavací základ pre dobrovoľne poistenú osobu je za obdobie od 1. januára 2011 v sume 329,06 EUR.
tj v roku 2010 sa platila suma 14€, od 1.1.2011 ide o sumu 14,47€
len si musim zistit ci musim navstivit sp aby som platila spravne, alebo rovno vo feb, za jan zaplatim viac.

anamor
6. jan 2011

@lulka78 neviem kde mi ostalo cislo 😉 vid predosly prispevok

daniela1974
6. jan 2011

@anamor toto je suma z najvyssieho vymeriavacieho zakladu a ja som chcela vediet, ci je nutne tuto sumu od 1.1.2011 navysit, kvoli tomu ze januara sa pocita so 60% z vymeriacieho a nie len 55%. odpovedali mi zo soc poistovne, ze suma max vymeriavacieho sa nemeni, len od 1.1. mam platil o 0.03 centy viac 🙂 . Ja si platim stale z maxima a nie minima. Viac ako 49,13 sa neda DNP platit. To je najviac co je mozne.

jeny
6. jan 2011

ahojte prosim vas o radu. DNp si platim uz viac ako 270 dni za posledne 2 roky z maxima si platim iba 2 mesiace preto sa chcem opytat ci mam narok na pn z dnp a v akej vyske.dakujeeeem

tinara23
6. jan 2011

@lulka78 ja som si to len tak odhadom vypočítala, neviem tvoje termíny, ak si teraz 8. týždeň a termín pôrodu ti vychádza cca 17.8.2011 /vychádzam len z toho, že viem že si 8tt/ tak predbežne nástup na materskú 6tt pred pôrodom by mal byť 13.7.2011 a 26 týždňov od nového postenia uplynie 08.7.2011, takže nesmieš predčasne porodiť. Iný háčik v tom nie je, len škoda, že si sa neozvala skôr. To zrušené poistenie sa ti ráta do doby 270 dní do pôrodu, toho sa neboj. Už len vydržať a porodiť neskôr 🙂

tinara23
6. jan 2011

@anamor . Uvediem môj príklad DNP a tam uvidíš rozdiel medzi prihlásením-odhlasením a zmenou VZ : DNP platím od 1.7.2010 z minima 14 eur, dňa 8.12.2010 som sa odhlásila a prihlásila z maxima. V tomto prípade, keby som išla na materskú v roku 2011, tak sa mi materské ráta z obdobia 08.12-31.12. 2010, čiže od nového prihlásenia teda z maxima. Staršie DNP sa mi ráta do počtu dní poistenia. akurát keď sa odhlásiš a prihlásiš musí byť okrem podmienky 270 dní poistenia do pôrodu dodržana podmienkaj 26 týždňov nového poistenia do nástupu na MD. Keby som v mojom prípade urobila iba zmenu, tak sa mi vypočíta materské v roku 2011 od 1.7.2010-31.12., čiže tou zmenou na maximum by mi materskú navýšilo minimálne, pri tejto zmene však stačí podmienka 270 dní, lebo 26 týždňov už ubehlo. Proste vždy keď sa odlásiš a prihlásiš z tohto nového poistenia sa ti ráta materské+tie podmienky musia byť splnené.

tinara23
6. jan 2011

@jeny záleží akou formou si urobila tú zmenu na maximum. Ak si iba zmenila formou zmeny /nie odhláška,prihláška/ pred 2 mesiacmi tak nárok máš a bude sa ti počítač z obdobia 1.1-31.12.2010, ak si sa prihlásila, odhlásila tak musí ubehnuť 26 týždňov.

tinara23
6. jan 2011

@dadikka ak si dobre spomínam ty si platíš od apríla 2010, číže podmienku 270 dní máš splnenú, akurát od tohto nové poistenia musí uplynúť 26 týždňov, aby si mala PN, materské vyplatené. Či budeš mať pri PN rodičák, tak s tým ti neviem pomôcť.

sia12
6. jan 2011

@tinara23
mám podobný problém aký uvádzaš, tak ak by si vedela poradiť budem nesmierne rada 🙂
planujem babo cca 03/2012, chcem sa DNP poistiť, len neviem čo bude lepšie??? a či uvažujem v obidvoch pripadoch spravne?
1. začať si platiť DNP cca od 5.2011 z maxima až do materskej? materská z maxima?
2. alebo sa prihlásiť z minima od 3.2011 - do 8.2011, odhlásiť sa a prihlásiť sa následne z maxima aby som splnila podmienku 26 týždnov??? a podmienka 270 dní by bola splnená, a materská by bola z maxima?

Tým druhým spôsobom som si nie istá, preto tá dilema...

adnil1927
6. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opytat ako to vlastne je s tym DNP a materskou, este predtym ako som otehotnela, som si platila minimum DNP a teraz si platim maximum, co je49,10EUR, v auguste som bola na PN a denny vymeriavaci zaklad mi vtedy vypocitali 5,760 EUR na den, od 28.12.2010 som nastupila na matersku a tento tyzden mi prisiel papier zo socialky, a mam tam aj napriek tomu, ze som si platila maximum - denny zaklad 5,760 EUR na den, taky isty ako ked som platila minimum, neviem ci sa pomylili, zajtra tam idem, ale ved to som mohla byt na urade prace a mala by som viac, poradte mi PROSIM.Dakujem

sia12
6. jan 2011

@adnil1927 ahoj neuvadzaš presne ako si platila roky a sumu, ci si si ju len zvyšovala alebo si sa odhlasila a následne prihlásila, ale podla datumu nastupu na matersku tvojim RO je rok 2009. Skus doplniť udaje

adnil1927
6. jan 2011

@sia12 platila som si od 16.12.2009 po 14 EUR mesacne do augusta 2010 a od septembra som si platila 49, 10 EUR mesacne, som z toho na nervy, nechapem ako je to mozne?A neodhlasila som sa a ani nasledne neprihlasila, len co som zistila ze som tehotna, tak som si platila maximum, vlastne si este platim.

tinara23
6. jan 2011

@adnil1927 pre PN aj materskú bolo rozhodujúce obdobie z DNP 16.12.2009-31.12.2009, preto to minimum. Zmena, ktorú si spravila na max. bola zbytočná, keby si nastúpila po 1.1.2011, tak RO by bol rok 2010 a teda mala by si vyššiu materskú.ˇŠkoda, že hneď ako si zistila, že si tehotná si sa neodhlásila a následne nepríhlásila, ale aj to by musela byť splnená podmienka 26 tt do nástupu na MD z nového poistenia, vtedy by si mala max. materskú.

tinara23
6. jan 2011

@sia12 obidva spôsoby môžeš uplatniť, pri tom druhom pozor na dobu min. 26 týždňov do nástupu na MATERSKÚ a do doby poistenia sa ti ráta aj zrušené poistenie. Ak začneš teraz z maxima, môžeš to využiť pre prípadnú PN (rizikové tehu). V obidvoch prípadoch by bola materská z maxima ak splníš podmienky 270 dní do pôrodu a v druhom ešte tých 26 týždňov.

adnil1927
6. jan 2011

@tinara23 dakujem takze je to tak?Budem mat matersku nizsiu ako rodicovsky prispevok, kamoska bola na UP a mala 180 EUR na mesiac.A na Socialke mi povedali, ze ked si budem platit maximum, ze budem mat vyssiu matersku, tak to mi mohla hned ta dotycna pani povedat, aby som si to neplatila, fakt tomu nerozumiem 😒

sia12
6. jan 2011

@tinara23 velmi pekne ti dakujem, lebo tou druhou variantou som si nebola ista, ale zda sa mi lepšia v prípade že by nešlo všetko tak ako planujeme 🙂 🙂 🙂 a určite by som dačo ušetrila na DNP
ešte raz dakujem

sia12
6. jan 2011

@adnil1927 bohužial je to tak, a asi to už nijako neovplyvniš, môžeš potom jedine požiadať aby ti materska bolo dorovnaná do výšky rodičovského príspevku. Bohužial na sociálku sa vobec netraba spoliehať, lebo len málokedy sa stane aby ti poradili vo tvoj prospech, preto asi vznikaju taketo fora.

adnil1927
6. jan 2011

@sia12 hmm som sklamana, och keby som to len tusila, a kde mozem poziadat, aby mi materska bola dorovnana do vysky rodicovskeho prispevku?

sia12
6. jan 2011

@tinara23 ešte jedna otazočka, tak som nad tym uvažovala ak by som išla podľa 1. bodu a teraz sa prihlásila,a následne v roku 2012 si môžem bez problemov zmeniť VZ na minimum, RO je 2011??

sia12
6. jan 2011

@adnil1927 na socialke, ale tušim, že sa to žiada v tom mesiaci, alebo mesiac po, pre istotu si to over dopredu, aby si to dako neprešvihla, a nezabudni sa potom odhlasiť z DNP aby si po materskej nemusela platiť.

adnil1927
6. jan 2011

@sia12 akurat som si nasla na n ete, ze az po narodeni dietata mozem poziadat UP o dorovnanie vo vyske RP, avsak sa chcem opytat, ci budem mat narok vo vyske 256 alebo 190?Keby to bolo tych 256, tak to by sa este dalo.No co uz narobim, mala som si to zistit uz davnejsie, ale kto vedel ☹ ale Dakujem Vam vsetkym za odpovede a rady 🙂

miah
6. jan 2011

mam otazku, uz aj decembrova platba DNP ma byt 49,13€? 🙂

tinara23
6. jan 2011

@sia12 presne tak ako píšeš v roku 2012 môžeš zmeniť na minimum ak pôjdeš podľa bodu 1.

tinara23
6. jan 2011

@adnil1927 však tebe by mal platiť RP vo výške 256,-eur

adnil1927
6. jan 2011

@tinara23 myslis?No uvidim zajtra, ked sa pojdem opytat na tu socialku, potom dam vediet, a dakujem este raz 🙂

anamor
6. jan 2011

@daniela1974 ja som to pochopila slo mi len o kauzulku
Netreba vykonať zmenu vymeriavacieho základu, ktorú ste si určili pri vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, ale zmeniť platbu poistného atd. Pricom ja si myslim ze aj min aj max vz, netreba ist do poistovne, ale treba platit viac.
ale dakujem 😉

@tinara23 dakujem, myslim ze uz rozumiem 😉 to je sikovne 😉
akurat treba dodrazat tych 26tt nastupenia na md od vzniku noveho poistenia, co sa pri troske smoly nemusi podarit 😝

@adnil1927 od 1.1. je jednotny RP 190, ale ak by ti nevysiel narok na materske, aj tak by sa ta ani v minulosti netykalo tych 256.

este mam otazocku - netyka sa to mna
kamaratka si platila dnp v obdobi od 1.2010, na MD nastupila 12.2010, bude mat narok na cerpanie DNP, aj ked slo o zaciatok platenia a nasledne aj nastup na MD v priebehu toho isteho roku /predosly rok si neplatila/, ostatne podmienky ma splnene, 270dni a pod. dakujem.

anamor
6. jan 2011

@tinara23 tych co nastupia na md este v roku 2010 sa tyka rodicovsky 256? teda v tomto pripade ze maju nizsiu matersku ako RP?

miah
6. jan 2011

@adnil1927 takto je to pisane na nete, tak som si neni ista ci sa ta tyka ta vyssia suma 😒
kedze si ani to dorovnanie nepoberala do roku 2011 ☹
Oprávnená osoba, ktorá začala poberať RP pred 1.1.2011 a ktorej sa vyplácal RP vo výške rozdielu medzi sumou 256 eur a sumou materského, sa aj po 1.1.2011 vypláca RP v nezmenenej výške. Po skončení poberania materského sa jej vypláca RP vo výške 256 eur až do mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov. S tým, že od ďalšieho mesiaca (21. mesiac veku dieťaťa) má takáto oprávnená osoba nárok na RP vo výške 190,10 eura, pri dvojičkách 237,60 eura, pri trojičkách 285,20 eura.

gapa
6. jan 2011

@adnil1927
bohužial tiež si myslím, že ak porodíš až v r.2011, tak sa ta dorovnanie do výšky 256eur netýka a dorovnajú ti to len do výšky 190,1eur (tuším taká je presná suma RP od 1.1.).

na tvojom mieste asi pouvažujem, čo po ukončení poberania materského s DNP. Dala by som ti cca 3možnosti.
1. ukončíť DNP posledným dnom poberania materského, ak už nechceš dnp platiť pre prípadnú očr alebo pn (ak myslíš, že to nevyužiješ, tj. nebudete chorí ani ty ani dieťa). Skôr ako posledným dnom poberania materského sa ti neoplatí definitívne ukončiť DNP(definitívne odhlasovať), lebo počas poberania materského nemusíš DNP platiť a dni nem.poistenia ti plynú aj bez platenia. Možno tieto dni NP ešte využiješ, napr. ak by si znovu otehotnela a porodila do cca dvoch rokov.
2. podať zmenu VZ na minimum, a to napr. ak skončíš poberanie materského v priebehu dajmetomu mesiaca augusta, tak zmenu podať najneskôr!! v júli (aby si už za august platila z minima), potom (ak sa neodhlásiš! ale len podáš zmenu VZ), ak ti vznikne pn/očr do konca roku 2011, môžeš čerpať nem.dávky z denného VZ roku 2010, tj. cca 8mesiacov x 319,..eur + 4mesiace x 1116,..eur :365dní (nie je to úplne presné, lebo za december sa berie len 27dní a nie 31, lebo od nástupu na MD 28.12.2010 neplatíš dnp, ale to je menej podstatné), t.j. denný VZ cca 19,2eur t.j. denná dávka pri očr je cca 10,5eur na den (ošetrovné sa poberá max. 10dní na jednu očr 55% z DVZ), tj. ak by dieťa bolo do konca roku choré s očr-kou 10dní by to bolo 105eur. Ak predpokladám mateské budeš poberať cca do polovice augusta (alebo dlhšie), tak do konca roku zaplatiš na poistnovm z minima cca 65eur (cca 14,5eur x4,5mesiaca). Na konci roku sa môžeš rozhodnúť, či sa odhlásiš napr. dnom 31.12.2011.
3.) teraz sa odhlásiš z dnp a hned sa aj prihlásiš z vym.základu, z ktorého by si bola ochotná platiť dnp po ukončení poberania mateského. Od nového prihlásenia ti bude plynúť 26týždnov (aj ked neplatíš počas poberania mateského, dni sa ti budú rátať od nového prihlásenia a 26týž. ti uplyniei predpokladám ešte počas poberania materského (ktoré sa poberá najmenej 34týždnov). Potom dajmetomu začneš platiť DNP nejaký týžden v auguste a ak nastúpiš na očr / PN v septembri (neplatí pre nástup na očr/PN v auguste!!!!!), tak budeš poberať nem.dávku z toho VZ, z ktorého si sa prihlásila a začala platiť v priebehu augusta. V decembri potom môžeš podať zmenu VZ napr. na minimum (od poslendého prihlásenia ti už upynie dávno 6mesiacov, aby si od 1.1.2012 platila len z minima, ale čerpala nem.dávky z maxima, z ktorého by si platila od 8/2011 do decembra. Ale vlastne zmenu môžeš podať aj skôr, ale samozrejme potom by boli dávky nižšie, podla nového VZ.
Toto posledné riešenie je výhodné hlavne ak si napr. ty chorlavejšia alebo dieťa bude. Tiež je možné, že od 1.1.2012 bude nejaká zmena v zákone. Ale ak by si sa teraz odhlásila, prihlásila z vysokého VZ, tak aj tak sa nakoniec môžeš odhlásiť poslendým dnom čerpania MD, nič sa tým nezmení, bude to to isté ako varianta č. 1.
Samozrejme, ak sa pre niečo z toho rozhodneš, treba čítať aj 50x čo som napísala (najlepšie aj vytlačiť), lebo tu ide aj o slovíčka!!!!!!

gapa
6. jan 2011

@hencidlo
ak by si sa už neprihlásila na dnp, tak by ti nevznikol nárok z dnp, lebo nesplnaš podmienku trvania NP a ani nebudeš vtzv. ochrannej lehote po ukončení NP.
Potom sa treba znovu prihlásiť a ak chceš z dnp vyšší VZ ako minimum, tak sa treba prihlásiť do 8tt a nastúpiť na MD najskôr po uplynutí 26týž. od poslendého prihlásenia na DNP. Ak by si totiž nastúpila alebo porodila skôr, tak by sa ti rátalo materské len z minima bez ohladu na to, z akého VZ si začala platiť, vid § 57 Zákona o sociálnom poistení, tuším ods.1 písm. c).