Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzin78
14. jan 2011

@sny nie je zac. 🙂

haluska10
14. jan 2011

@kvetinka211 Este som sa ta chcela opytat... Ked uz si dostala prvu matersku tak asi budes vediet poradit 🙂
Ako si pokracovala aby si dostala tu matersku ked sa ti babo narodilo? Niesla si na soc. pois. volake papiere alebo ako to potom dalej funguje?

standa82
14. jan 2011

@haluska10 ..je potrebné po narodení dieťatka zaniesť rodný list - kópiu

haluska10
14. jan 2011

@standa82 Dakujem velmi pekne za informaciu a to je vsetko co treba? Je to aj limitovane do kolkych dni tam treba zaniest kopiu rod.listu?

standa82
14. jan 2011

@haluska10 ...čím skôr, lebo ti nevyplatia materskú. Vyplatia ti ju dodatočne po doložení RL.

haluska10
14. jan 2011

@standa82 Aha dakujem ti velmi pekne za informacie 🙂

mika1821
14. jan 2011

Ahojte maminy, platim si DNP(zo 600e), popritom som zamestnana ale na PN a chcela by som sa vas spytat, ze ked sa mi narodi drobec, budem dostavat matersku aj zo socialky a aj od zamestnavatela?dakujem🙂

standa82
14. jan 2011

@mika1821 ... od zamestnávateľa (to tiež vypláca SP) a z DNP budeš mať nárok tiež pokiaľ splníš podmienku 270 dní platenia do pôrodu a toto platí aj z povinného nemoc.poistenia u zamestnávateľa(tu musíš mať do pôrodu tiež splnenú pomienku 270 dní zamestnania)

tinara23
14. jan 2011

@bronaa skôr si myslím, že tú výšku zistíš u tvojej mzdárky vo firme a potom z rozdielu ˇmaxima a tvojho VZ z práce si plať DNP. Ale ten nárok na MD si pre istotu over u mzdárky. Ale podĽa toho čo tu čítam malo by to tak byť 🙂

kvetinka211
14. jan 2011

@haluska10 no este pred materskou som bola osobne zaniest na soc. poistovnu ziadost, ktoru mi dal lekar (ak si z BA tak je to pobocka SP pri Strkoveckom jazere). Po narodeni bude na tu istu pobocku treba zaniest obycajnu kopiu rodneho listu (moze aj otec dietata). A ak nechces prijst o moznost, ze Ti bude stat prispievat na dochodok (teraz ako studentkam nam neprispieva), treba podat asi 3 papiere do registra SP (prihlasku a nejake 2 vyhlasenia) - my, co mame DNP to mozme riesit az po porode, avsak najneskor do 45 dni od narodenia, inak o tie dni prijdeme.

haluska10
14. jan 2011

@kvetinka211 Jeeej tak to som teda nevedela 🙂 Dakujem za informacie 🙂

barbi78
14. jan 2011

Ahojte 🙂 potrebovala by som radu ohľ. DNP. Vidím, že je to už 305. strana ohľadom tejto témy, ale predsa napíšem. Chcela by som sa tiež dobrovoľne nem. poistiť, aby som mohla mať vyššiu materskú. Neovladam "termíny", resp. niečo som už čítala, a ak som správne pochopila, tak aby mi vznikol nárok na "vyššiu materskú" tak musím byť DNP minimálne 270 dní pred pôrodom. Plánujeme bábätko, ak by som porodila napríklad budúci rok v máji, stačí ak začnem platiť DNP až niekedy v lete tohto roku? Alebo môžem začať platiť už aj teraz? Oplatí sa mi to? Ako sa to vypočíta? Koľko a dokedy by som platila mesačne DNP? Na papieri mám hrubý príjem 870,- EUR. Pracujem nepretržite od roku 2005. Za informácie vám ďakujem 🙂

tinara23
14. jan 2011

@barbi78 Aby si mala materské vyplatené z dobrovolného nemocenského poistenia (DNP) je potrebné platiť poistenie minimálne 270 dní do pôrodu. Minimálny vymeriavací základ (VZ) je cca 329 eur a maximálny VZ je cca 1116 eur. Z uvedených VZ platíte 4,4%. Pokiaľ planuješ otehotnieť je dobré sa poistiť skôr ako budeš tehu, lebo nikdy neviete kedy porodíš, a ak porodíš aj na 269 deň poistenia nebudeš mať z DNP vyplatené nič. Takisto DNP sa dá využiť napr. na PN (rizikové tehu, ale to sa treba poistiť o dosť skôr), OČR, ale vždy platí podmienka min. 270 dní platenia. Aby si mala maximálnu materskú (momentálne 670 eur) v tvojom prípade, keďže máš dosť vysokú hrubú mzdu 870 eur, stačí sa poistiť z minima 329,-eur a budeš platiť mesačne 14,xx eur a ešte by si mala aj rezervu, keby si náhodou počas poistenia išla so mzdou dole, alebo max. VZ hore, lebo maximálny VZ je momentálne 1116,-eur (tvoja hrubá mzda 870+min. VZ DNP 329,xx= 1199 eur. DNP potom platíš až do nástupu na materskú, počas materskej DNP neplatíš. Menej ako tých 14,xx eur sa platiť nedá, ale keďže ti vznikne preplatok (platila by si viac ako max. VZ) možeš požiadať soc. poi. o preplatok.

bronaa
14. jan 2011

@tinara23
Volala som mzdarke a samozrejme nema na mna cas. Tak skusim v pondelok skocit na socialku a uvidim mozno tam budu vediet ci platia nieco alebo nie. Takze musim sa najprv odlasit z DNP a potom prihlasit preistotu nie???
A pekne dakujem za tvoje rady si zlata.

tinara23
14. jan 2011

@bronaa to som nepochopila ako myslíš odhlásiť ? veď ty ešte nie si prihlásena na DNP ? nie ?

bronaa
14. jan 2011

@tinara23
nie neprihlasila...uz mam v tom bordel..iba sa idem prihlasit.
A tam by sa mi teda pocital aj VZ spred dvoch rokov?

tinara23
14. jan 2011

@bronaa mal by sa ti tam ráta´t VZ z pred dvoch rokov +- nejaké eura, približne akú si dostavala materskú mala by si aj teraz, ale naozaj neviem to na 100 % radšej to prever.

gapa
14. jan 2011

@anelisa
predpokladám si sa v 10/2010 odhlásila a nanovo prihlásila z rozdielu a nepodala si len zmenu!!!! to je podstatné!!!
1. áno z terajšieho minima
2. nie, dávka ostane vo výške, akú ti ju vyrátali pri vzniku nároku na nu, to sa už neprerátava. Musela by si ísť na novú PN a starú ukončiť.
3. počas poberania nemocenského z DNP nemusíš platiť doborv.poistenie, tj. tebe nárok vznikne, ak nemáš podlžnosti v SP, takže platiť nemusíš.
4. automaticky ??? ako by zistili, že si pn?? 😀 treba si žiadať od lekára 2x potvrdenie o dočasnej PN. Jednu dáš zamestnávatelovi a jednu odnesieš na SP. V oboch vyznač, že máš aj iné nem.poistenie, z ktorého si nárok uplatnuješ.
5. ak neporodíš pred uplynutím 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, tak predpokladám áno, ak platíš v sumáre z maxima a v decembri si namala v zamestnaní nejaký nadštandardný príjem oproti ostatným mesiacom.
6. nemať dlhy iné ma teraz nenapadá , dávať na seba pozor 😉

zuzanat
14. jan 2011

@gapa prosim mozes mi poradit? 16.12.2010 som nastupila na MD, 3.1.2011 som zaplatila DNP za december, mam este platit aj za januar, teda vo februari, ci uz nemusim platit? Dakujem!

gapa
14. jan 2011

@tomato
započítavajú sa pri uplatnení nároku na MATERSKé, ale nie na nemocenské a ošetrovné.

gapa
14. jan 2011

@zuzanat
ak vieš, že ti nárok vznikne, tak nemusíš. POčas poberania materského sa neplatí.

mika1821
14. jan 2011

@standa82 aha...no u zamestnavatela mi to nevide tych 270 dni...:/

zuzanat
14. jan 2011

@gapa no mala by som mat narok, ale papier zo SP mi este neprisiel. Ale predtym som pracovala, vypoved som nedostala..

bronaa
14. jan 2011

ahojte z coho sa prosim vypocitava materska, ak z rodicovskej dovolenky s prvym dietatom budem pokracovat materskou dovolenkou s druhym dietatom..pocita sa to z toho isteho priemeru ako pri prvej materskej? Nastupila som na matersku 26.2.09 a odrobene mam cca 6 rokov pred nastupom na matersku.Aby som vedela kolko si mam doplacat na DNP.Dakujem

anelisa
14. jan 2011

@gapa dakujem za ujasnenie 🙂
a k tomu bodu 2.: nema niekto skusenosti, ci to neberu ako spekulaciu a nerobia s tym problem, ak si ukoncim jednu PN a zacnem druhu len kvoli tomu, aby som mala vyssiu davku?

standa82
14. jan 2011

@mika1821 .zo zamestnania nárok nevznikne

matkovka
14. jan 2011

Ahojte 🙂 chcela by som Vás poprosit o radu ohladom platenia DNP. V juny 2010 som skoncila VS potom som bola az do 1.1.2011 na urade prace. Od 1.1.2011 som zamestnana a moj hruby príjem je 450 eur. Tak by som potrebovala poradit kolko a odkedy by som si mala zacat platit DPN a ci sa do tých 270 dni zapocitava aj obdobie PN- ak by som nahodou bola na rizikovom. Dakujem velmi pekne za vase rady....🙂)))

tinara23
14. jan 2011

@matkovka Aby ste mali materské vyplatené z dobrovolného nemocenského poistenia (DNP) je potrebné platiť poistenie minimálne 270 dní do pôrodu. Minimálny vymeriavací základ (VZ) je cca 329 eur a maximálny VZ je cca 1116 eur. Z uvedených VZ platíte 4,4%. Pokiaľ planujete otehotnieť je dobré sa poistiť skôr ako budete tehu, lebo nikdy neviete kedy porodíte, a ak porodíte aj na 269 deň poistenia nebudete mať z DNP vyplatené nič. Takisto DNP sa dá využiť napr. na PN (rizikové tehu, ale to sa treba poistiť o dosť skôr), OČR, ale vždy platí podmienka min. 270 dní platenia. V tvojom prípade z maximálneho VZ 1116 eur odrátaj tvoj hruby príijem 450 eur a máš VZ pre DNP. Ak by si išla na PN, tak z DNP by sa ti PN vyplatila až po 270 dňoch platenia, samozrejme ak pôjdeš skôr na PN ako uplynie 270 dní poistenia z DNP, PN sa ti vyráta z tvojho platu. Druhá možnosť je poistiť sa aj z minima a keď zistíš, že si tehotná (najneskôr do 8tt), tak sa odhlásite a prihlásite z toho rozdielu maxima a platu, ale tam okrem 270 dní platenia do pôrodu, musí byť aj splnená podmienka 26 týždňov platenia (od tohto nového poistenia)do nástupu na materské a mali by ste maximálnu materskú.
Ale ak chceš využiť aj PN, tak ja by som sa poistila z maxima /myslím max VZ - tvoj plat(

tinara23
14. jan 2011

@matkovka a ešte som zabudla, že doba PN sa ti započítava do 270 dní, nie som si istá, ale myslím, že aj na materské od zamestnávatela musíš byť poistená nemocensky min. 270 dní.

mika1821
15. jan 2011

@standa82 fuuu, to aby som sa modlila, aby sa mi krpec skor nevypytal von🙂 ...dakujem za info🙂