Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

megan999
10. mar 2011

@tinara23 dakujem dakujem dakujem 😉

sasena033
10. mar 2011

@tinara23 ahoj prosim ta chcem sa spytat...ked som si teraz platila DNP 270 to mam uz davno splnene ale platila som si z minima teraz od 2 maja dam odhlasku -prihlasku na maximum ako si pisala treba zaplatit do 8 nasled.mesiaca trvaly prikaz mi teraz odchadza 5.ze ked si dam odist 5 maja ako to budu strhat ked vzdy to ide pozadu..nemam radsej dar trvaly prvy na 5 juna a odoide za maj???? aby to bolo ok...a este to cislo uctu ostava len suma sa zvysi nie,??dakujem 🙂

budhicka
10. mar 2011

@tinara23 Ahoj, si tu ako nejaky guru tejto temy, tak si dovolujem spytat sa ta, ak by si mi vedela poradit , lebo uz neviem kam sa mam obratit ;) Platim si DNP od 1.9.2010, mam termin koncom juna,ale vzhladom na priebeh teh. mam obavy, ci mi tri tyzdne rezervy budu stacit ;( Chcela by som sa spytat, ak by som sa teraz zamestnala na aspon mesiac, menej ako 90 dni, aby sa mi pocitala mater. z max DNP, ci sa mi tie dni povinneho pois. pripocitaju. Uz by som nemenila DNP a stale by som platila z maxima, a iba by som preplacala vysku poistenia tym povinnym nem. Mne ide o to,aby som si zabezpecila tu podmienku 270dni, tak ci to takto ide? Ak by si vedela mi poradit, velmi by som ti bola vdacna 🙂 Dakujem

tinara23
10. mar 2011

@sasena033 ja by som spravila radšej prihlášku od 1.5., aby si si nastavila trvalý prikaz na jednu sumu. Nakoľko, keď sa poistíš od 2.5., tak bude platiť alikv. poistné z minima za jeden deň a zvyšok z maxima, a ďalší mesiac by si už platila inú sumu a tým pádom by si zase menila trvalý príkaz. Ak sa poistíš od 1.5.2011, tak prvý zmenený trvalý príkaz by mal ísť až v júny. Keďže ťa poistia až od nasledujúceho dňa je potrebné sa potom odhlásiť 30.4., ak to chceš od 1.5.

tinara23
10. mar 2011

@budhicka DNP by si mala splniť 28 mája, takže realtívne rezervu by si mala. Na stránke soc. poisťovne je písané, že akékoľvek ukončené poistenie sa priráta. Ale neviem či aj tak do pôrodu nemusí byť splnená podmienka 270 dní aj keď si zamestnaná, myslím tým ukončené DNP+zamestnanie90 dní) a tým pádom mi to príde presne to isté, ako keby si sa neodhlásila z DNP. Ale prever to, s týmto nemám skúsenosť.

budhicka
10. mar 2011

@tinara23 Velmi pekne dakujem,ze si zareagovala. Ja by som DNP vobec neprerusila a sucasne by som platila obe. preto mi ide o to,ze ako sa budu pocitat tie dni poistenia,ktore sa budu prekryvat, ci sa rataju dvojnasobne.

tinara23
10. mar 2011

@budhicka aspoň čo ja viem, tak keď trvá pracovný pomer a súčasne aj DNP, tak musí byť z obidvoch splnená podmienka 270 dní z každého zvlášť.

budhicka
10. mar 2011

@tinara23 prave tomu nerozumiem,ze to mi celkom nesedi,lebo ved ked je pracovny pomer ktory netrva 270 dni, tak sa pocita, aj ked pred tymto prac.pomerom nebol ziaden iny. mne ide len o to, ci sa tie dni za sucasne platene poistenia pocitaju dvojnasobne ;)

miriamr
10. mar 2011

@budhicka dni sa nepočítajú dvojnásobne, musí byť splnená podmienka trvania DNP 270 dní

skrecok
10. mar 2011

Ahojte,
bola by som velmi rada keby ste mi poradili, resp. napisali ako to je s materskou a DNP.
Od augusta 2010 si platim aj DNP, snazili sme sa o druhe babatko. Chcela som prestupit jednoducho z rodicovskej na matersku bez toho aby som musela nastupit do roboty. Bohuzial sa nam doteraz nepodarilo a v septembri 2011 musim nastupit do roboty po rodicovskej dovolenke.
Tak ako to je potom, ked do septembra nahodou otehotniem a termin porodu bude trebars zaciatkom buduceho roka? Budem dostavat zvysenu matersku, ci len z DNP? Alebo od kedy nastupim do zamestnania, tak musim mat opat odpracovanych 270 dni? Dakujem za odpoved.

budhicka
10. mar 2011

@miriamr @tinara23 ja uz som z toho celeho riadne zmatena, lebo mam doma od jednej baby odtialto papier z poistovne, kde je nasledujuci vypocet : nemoc poistena zo zam. od 1.8.2010 do 12.9.2010 (den porodu 13.9.) t.j. 43dni a DNP od 1.1.2010 do 2.8.2010, t.j. 214 dni. Menovana je nem.poist 257 dni v poslednych dvoch rokoch. .... ked to ratam, 1. a 2.8. jej tieto dva dni pocitaju dvojnasobne, za oba dni je poistena z oboch poisteni. preto mi to stale neda ;)

tinara23
10. mar 2011

@budhicka fakt neviem, skús napísať dotaz na soc. poisťovnu.

budhicka
10. mar 2011

@tinara23 Uz sa stalo, len na odpoved treba cakat mesiac, aj s pani Navratilovou som komunikovala, ak vies o koho ide, taka poradkyna na soc. veci,ale napisala mi,ze sa poradi a viac sa neozvala, tak neviem. Ale dikes moc

pami2
10. mar 2011

baby, co vsetko potrebujem zobrat do soc. poistovne okrem toho papiera od lekara, ak si chcem ziadat materske z DNP? nastupujem na matersku v 32tt kvoli skratenemu krcku.
270 dni poistenia DNP mi uplynie az 5.5., nastup na MD budem mat 28.03.na soc. poistovni mi povedali, ze do doby poistenia DNP sa mi zarataju aj dni uz ukonceneho zamestnania, takze podmienku 270 dni by som mala mat splnenu spolu s dnami z ukonceneho zamestnania.
okrem toho papiera od lekara nepotrebujem nic ine zobrat?

gapa
10. mar 2011

@katka888
aha, konečne mi zaplo, čo si písala!!!!!! 😔 😕 😨 🙂
Až teraz som si uvedomila, že píšeš o troch zdrojoch. Ale ani jedna ti neradila niečo, čo by v praxi nebola pravda 🙂 Ale najlepšie je to ozaj na papieri, tj. mail, lebo pri telefonátoch dochádza často k nepochopeniu. No ak si dá človek trochu práce s formuláciou otázky a dá to na papier (mail), tak druhá strana má možnosť si to aj viackrát prečítať, čo je dosť podstatné. 🙂

gapa
10. mar 2011

@pami2
urob si radšej kopiu z tejto žiadosti a nechaj na kopiu dať pečiatku SP o tom, že to prevzali. Máš tam aj poučenie, že po pôrode máš na odd. nem.dávok oznámiť rod. číslo dieťaťa a to kopiou RL.
Nezabudni po pôrode si podať prihlášku na SP. To si hned môžeš na SP požiadať o tlačivá, nech ich máš pripravené. tiež si potom urob kopie alebo rovnopis a nechaj potvrdiť.

anelisa
10. mar 2011

@gapa ahoj, prosim Ta, ak som teraz PN a nemam este splnenych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia (menila som na maximum), nemusim platit DNP a vyjde mi aj tak maximum? 270 dni mam uz davno. Dakujem

gapa
10. mar 2011

@anelisa
ak máš 270dní z dnp dva roky pred vznikom pn splnených. Len si sa nanovoprihlasovala na dnp a pn vznikne pred uplynutím 26týž. od poslendého prihlásenia na dnp, tak ti nemocneské z dnp bude rátané z akutálneho minima. Si oslobodená od platenia dnp počas poberania nemocneského z dnp.
Ak v rozhodujúcom období pri uplatnení nároku na materské (o čo predpokladám ide) budeš mať aspon 1den, kedy si bola povinná platiť, čo predpokladám už máš, tak je to ok.

anelisa
10. mar 2011

@gapa dakujem.
PN si chcem prerusit a po 26 tyzdni dat nanovo, aby mi vysla max. PN a dufam, ze vyjde aj max. materska.

jaborka
10. mar 2011

@miriamr Mirka chcem sa ešte opýtať,keď mi končí 3.mája rodič.príspevok tak sa musím asi prihlásiť na úrad práce a chodiť sa pravidelne hlásiť.Ale nedá sa aj inak že by za mna platila moja zdrav.poisť.zdravotné poistenie,alebo by som si predlžila rodič.príspevok na dieťa ale len do sept.2011 vtedy by som už mala nastúpiŤ na druhú materskú.ďakujem za rady.Martina

pami2
10. mar 2011

@gapa dakujem za odpoved. To, ze mi maju k DNP priratat 38 dni z byvaleho zamestnanie, aby som mala spolu 270-na to nepotrebujem nejaky papier?

co si tym myslela, ze po porode si mam podat prihlasku na SP?

miriamr
10. mar 2011

@budhicka ak si to myslela takto, aby si mala platené z jedného tak sa Ti to spočíta. Myslela som, že chceš dostávať zvlášž zo zamestnania a ešte aj z DNP...

miriamr
10. mar 2011

@jaborka no buď sa prihlásiš na ÚP a potom sa budeš chodiť podpisovať alebo si predĺžiš materskú do 9/2011.

jaborka
10. mar 2011

@miriamr Ďakujem za radu 🙂

miriamr
10. mar 2011

OK, kedykoľvek, stačí napísať... 😵

sasena033
10. mar 2011

@tinara23 ok dakujem moc krat..si poklad..takze odhlaska k 30.4 prihlaska k 1.5 a nastavenie noveho prikazu staci v juni napr 5 a odide to za maj abude to ok takze potom 1.11 mam splnenych 26tt a keby somm uz teraz v lete otehotnela tak mi to rataju uz od maxima,?? 🙂 🙂 🙂

budhicka
10. mar 2011

@miriamr Mne ide cisto o to,aby som si zabezpecila tych 270 dni. Dnp si samozrejme nezrusim a dakej si bedem platit max mozne. Uz len poslednu otazocku by som mala: Ak prac. pomer neprekroci dlzku 90 dni znamena to,ze sa mi bude pocitat materska z DNP? Neovplyvni vyska povinneho nem.poist. vysku vymer. zakladu? Dakujeeeeeem 🙂

lylyna
10. mar 2011

@tinara23 ahoj koncom januára som urobila odhlášku a prihlášku, nemal by mi prísť nejaký papier o tom? lebo mi nič neposlali. Dakujem

miah
10. mar 2011

@lylyna mne neprisiel papier ani ked som sa prihlasila z minima, ani ked som urobila odhlasku a prihlasku.. tak som tiez zvedava na odpoved ci to musia posielat 😅

miriamr
10. mar 2011

Ak prac pomer neprekročí 90 dní, bude sa Ti počítať nemocenské DNP. Ak by prekročilo 90 dní počítalo by sa z prac.pomeru