Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana86
15. apr 2011

ahojte baby,ja si platim DNP od 30.8.2010 a koncom maja budem mat splnenu podmienku platenia tych 270 dni.lenze ja som na PN od februara kedze som na rizikovom. mozem si koncom maja prerusit PN na vikend a potom zase nastupit na PN aby som mohla pytat dve PN od doktora? myslim jednu pre zamestnavatela a jednu do soc.poistovni?(teraz som mala len jednu pre zamestnavatela kedze som nemala este narok na pn z DNP) nebude s tym nijaky problem? ja by som to chcela prerusit v piatok 27 maja a zase obnovit pn v pondelok 30 maja.da sa to? a este sa chcem opytat ci potom budem musiet nadalej platit DNP ci nie.dakujem za rady

kacenna
15. apr 2011

@adikad a este ta o nieco poprosim. ako to je s uradom prace? nahlasujem sa az po ukonceni pnky? ako si to riesila ty?

adikad
15. apr 2011

@kacenna ano po ukonceni PN-ky ja som este nebola, kedze som este PN.

adikad
15. apr 2011

@kacenna ano bez problmov, vzdy ku koncu mesiaca musis ist ku dr.,pre papier na peniaze a odniest ho podpisany na soc. poistovnu.

kacenna
15. apr 2011

@adikad Dakujem za odpovede. A este by som sa spytala ak ta smiem otravovat. A podla coho ti pocitaju pnku? Kedze idem na pnku v ochrannej dobe, tak to pocitaju z hrubeho prijmu ktory som mala v zamestnani?

ejaeja
15. apr 2011

@mima595 už som tam volala a bola očr vypisana na 11 dni ja som si to nevšimla tak že zaniklo po tom 10 dni aj tak dakujem

adikad
15. apr 2011

@kacenna ano zda sa mi,ze z hrubeho prijmu. Nemas za co, rada pomozem.

miriamr
15. apr 2011

@jana86 áno, môžeš to tak spraviť. a počas Pn si DNP nebudeš platiť, no poistenie bude trvať

gapa
15. apr 2011

@cipsinka
predpokladám, že si tehotná, tak do nástupu na md, tj. odo dna, od ktorého máš nárok na materské už platiť nemusíš. Potom sa treba rozhodnúť, či budeš po ukončení poberania materského pokračovať v platení, alebo sa odhlás najneskôr posledným dnom ukončenia poberania materského (odhláška sa nepodáva spätne, ale ak prídeš na SP napr. 1.5., tak môžeš dať odhlášku s dátumom 1.5. alebo neskorším dátumom npar. 31.5. ...)

cipsinka
15. apr 2011

@gapa dakujem pekne 🙂

budhicka
15. apr 2011

@gapa Ahoj,pises , ze odo dna, od ktorého mám nárok na materské už platiť nemusím, ale co v pripade, ze obdobie 270 dni poistenia DNP uplynie az napr dva tyzdne po nastupe na matersku? aj tak nemusim platit od nastupu,alebo treba platit az kym nenadobudnem 270 dni? dakujem 🙂

gapa
15. apr 2011

@budhicka
podla zákona, ak splníte podmienku aspon 270dní do pôrodu (tj. porodíš najskôr na 271vý den), tak ti vznikne nárok na materské od nástupu na MD a počas poberania materského netreba platiť. Zákon nehovorí, že treba 270dní platiť, ale že má nem.poistenie aspon 270dní pred pôrodom TRVAt.

aj napriek tomu, čo som vyššie napísala, ja by som urobila podla konkrétnych dátumov a možno podla výšky poisteného. Ak napr. je dátum nástupu na MD 25.4. a 270dní uplynie napr. 10.5., tak by som zaplatila za apríl celý a potom asi ak by som neporodila do 10.5., tak asi už neplatila (a možno aj zaplatila? asi by som sa spýtala tej svojej pracovníčky). Asi by sa mi nechcelo s nimi po narodení dohoadovať a rozčulovať. Potom by som písomne požiadala o vrátenie poisteného za obdobie poberania materského.
Ak by ale pracovníčka potvrdila, že platiť netreba alebo vám dohadovanie s nimi nerobí problémy (možno len ja sa tomu radšej vyhýbam), tak by som neplatila.
Tiež jedna z možností ako sa vyhnúť dohadovaniu, ak by mali s tým pracovníčky vašej pobočky problémy, je napísať otázku na ústredie soc.poistovne (cez poradnu) a odpoved dať pracovníčkam vašej pobočky.

budhicka
16. apr 2011

@gapa Ahoj, presne ako pises su aj moje myslienky 🙂 tak ci tak si to budem platit tych 270 dni a potom poziadam o preplatok, vzdy je to istejsie ;) a poradnu som uz parkrat vyuzila,ale aj tam keby mi poradia,alebo pani na socialke aj tak by som to neriskovala, uz podla skusenosti, lebo ani tetuse na socialke su si neni vzdy uplne iste 🙂 dakujem a pekny den 🙂

rumer11
16. apr 2011

Ahojte, potrebovala by som poradiť. 😒 Platím si DNP od septembra 2010. V januári 2010 som otehotnela, ale bohužiaľ sme o bábetko v marci prišli. ☹ Bola som 1,5 mesiaca na PN. Ako mám ďalej postupovať v platení DNP? Ďakujem už vopred za všetky rady.

kisska
16. apr 2011

@rumer11 je mi luto, ze si prisla o babenko. Neboj, raz sa to urcite podari 😒 . Dolezite je, ze vies, ze mozes otehtoniet... uz len najst sposob, aby to aj dalej trvalo. Drzim palce.
Pocas PNky si bola oslobodena od platenia poistneho, dalej pokracujes tak , ako pred PNkou. Vypocitas si pomernu cast podla poctu dni, ktore ti zostali do konca mesiaca a alikvotnu cast zaplatis v dalsom mesiaci...

beatrisss1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
17. apr 2011

@beatrisss1
ak si dobrovolne nemocensky poistená v sP (nie zdravotne, lebo zdr. poistenie je o inom, o úhrade za lekárov, lieky a nemocnice) a splnaš 270dní (dobre si prerátaj!!! či dnp tolko trvá, ak ho máš od 1.8.2010)j, tak je jedno, či ti vznikne PN pred ukončením prac.pomeru aelbo až po jeho ukončení (možno ak by pn vznikla neskôr ako 7dní po ukončení PP, tak budeš potrebovať od gynekologa potvrdenie, že si bola v dobe ukončenia PP tehotná). Budeš mať nárok na nemocenské ale aj na materské z oboch nem.poistení, ale len v prípade, že ti po ukončení nem.poistenia zamestnanca nevznikne nejaké nové nem.poistenie!!!!!! (tam by potom záležalo kolko by trvalo od jeho vzniku do nástupu na PN/MD, či je u toho istého zamestnávatela ...)
TAkže ak je to už aspon 271vý den dnp, tak vklude môžeš ísť na PN, hlavne, ak máš nejaké ťažkosti. Od ukončenia prc.pomeru už ti nebude trvať žiadne povinné poistenie zamestnanca ani v soc.poistovni a ani v zdrav. poistovni (ale nadalej môžeš poberať nemocenské, lebo trvanie nem.poistenia nie je to isté ako poberanie nem.dávky).

Po ukončení PP si zavolaj na svoju zdr. poistnovu, čo treba u nich vybaviť a po pôrode nezabudni si podať prihlášku na soc.poistovnu, aby si bola dôch.poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

ziadosť o materské si treba od lekára vyžiadať 2x, raz za dnp a raz zo zamestnania. Príp. si popredu zisti, či treba si potvrdenie o vym.základe zo zamestnania si sama žiadať od zamestnávatela (asi by som si ho žiadala vystaviť spolu so zápočtovým listom napr.) alebo to soc.poist. vybaví (niededy tomôže byť dôvod neskoršieho začatia vyplácania materského, ak to nevybavia pracovníčky, čo bol môj prípad v r.2008).
Tiež príp. pokračovanie PN ku koncu mesiaca (tzv. prechodky) budeš musieť predpokladám sama doručovať na SP po ukončení PP aj za zamestnanca (ak bude trvať pn cez kalend.mesiac, tiež predpokladám budeš ich potrebovať dve)

nárok na podporu po dosiahnutí 3rokov dieťaťa mať nebudeš, jedine ak sa najneskôr do 1roku veku dieťaťa sama dobre. nepoistíš, ale to bude záležať od znenia zákonov potom (prípravuje sa novela).

jajuuus
17. apr 2011

kočky mám otázku, akú vysokú budem dostávať materskú, keď si platím 14,40€? a koľko by som dostávala, keby som si platila maximum? to je asi cca 40€, že? 😅 DNP si platím už dva roky - stále len to minimum...
keby som chcela dostávať maximum, tak je lepšie v jeden deň ukončiť terajšie DNP a na druhý deň začať nové DNP a platiť maximum??? vôbec sa do toho nevyznám a u nás info tie fuchtle nepodajú.... 😖

asan
18. apr 2011

Ahojte, neviete mi niekto poradiť? Poberáme príspevok v Hmotnej núdzi - 2 osoby a 1 dieťa - spolu 252 €. Teraz bola malá chorá a tak som bola na OČR , ktorá mi vznikla, lebo si platím DNP, začo som dostala 117 € a keď nám prišla HN tak tá suma bola odrátaná a dostali sme len 135€. To nechápem, veď hranica minima pre 3 ľúdí je vyššia. Je to tak správne? Lebo teta na UPSVR na mňa pôsobí veľmi nekompetentne a arogantne. 🙄 Dokonca mi tvrdila, že nemáme nárok na OČR, keď sme v hmotnej núdzi. Poprosím poradte mi, je správne, že nám to stiahla? Ďakujem.

cigaretka5
18. apr 2011

divne je ze si platis dnp a mate hmotnu nudzu , inak je to spravne dostala si ine prispevok od statu tak ti o to strhli hmotnu nudzu

cigaretka5
18. apr 2011

@jajuuus ak si budes z maxima dostanes 55percent z cca 1200 evri, aby ti to ale vyslo musis si z tejto sumy platit dnp minimalne 26 tyzdnov

jajuuus
18. apr 2011

@cigaretka5 a čo je lepšie?
1. zvýšiť si DNP na maximum (bez prerušenia) alebo
2. zrušiť toto minimum a na druhý deň uzavrieť DNP na maximum?
ak to zruším 30.4.2011 a začnem platiť maximum napr. od 1.5. a o mesiac otehotniem, tak stihnem tých 26 týždňov do pôrodu a budú mi vyplácať maximum? dobre to chápem? 😅

simcab
18. apr 2011

@jajuuus tak toto zaujíma ja mňa.. platím si tých 14,40 asi rok a v lete chceme pracovať na mimi, tak neviem odkedy mám začať platiť maximum..

sun881
18. apr 2011

@jana86 ahoj tento istý problém som mala aj ja... DNP si platím od 1.7.2010 a od 17.3.2011 som ostala na PN na rizikovom :( Splnenú podmienku tých 270 dní som mala až od apríla ale PN som musela ukončiť 30.3. Nijako mi to nevychádzalo tak som si dala vypísať v nemocnici už 2 x PN do toho 30.3. Ked to počítam na dni tak na PN som nastúpila od 271 dňa. Tak uvidím o mesiac ...

mima595
18. apr 2011

@jajuuus - kazdopadne u teba zrusit a na druhy den zalozit z maxima...teda u teba odhlaska a prihlaska...a matersku budes dostavat potom 60% z 1116...
ak tu zmenu spravis pred otehotnenim..tak 26 tyzdnov stihnes v pohode...potom možes este ako tehu ist na PN a tu by si mala 55%z maxima..ak by si isla na PN skor ako ti uplynie 26tyzdnov, tak by si mala PN z minima...

u teba vlastne staci, že si das odhlasku a prihlasku na maximum, hned ako zistis, že si tehu, ale najneskor do 8tt...
aj vtedy stihnes tych 26 tyzdnov, ale je to natesno...

sun881
18. apr 2011

Ahoj gapa, vidím že sa vyznáš, potrebovala by som poradiť lebo som v pomykove... Od 1.7.2010 si platím DNP a od 30.3.2011 som na PN na rizikovom. Dala som si vypísať dve PNky ako zamestnanec a ako DNP, ale neviem či mám nárok na druhú PN (podľa pani v soc. poistovni mám na to nárok no ale nie sm si istá...) ked počítam kalendárne dni tak PN mi vznikla na 272 deň.
ďakujem pekne 🙂

jajuuus
18. apr 2011

@mima595 ďakujem za odpoveď, si zlatá 😉
tak dajme tomu, že zistím, že som tehu, stihnem dať odhlášku a prihlášku pred dovŕšením 8tt, ale ostanem napr. na PN na rizikovom, budem teda oslobodená od platenia, ale PN budem dostávať z minima??? a materskú potom z maxima??? či??? 😅 ja viem, pýtam sa ako debil, ale u nás v SP mi to žiadna nechce poriadne vysvetliť, iba ma vždy odbijú a ja aj zabudnem, čo sa to chcem opýtať... v tomto smere nemám vôbec prehľad, nerozumiem sa tomu a preto potrebujem, aby mi to niekto povedal tak po lopate... 😀

cigaretka5
18. apr 2011

@jajuuus jeto jedno podstatnych je tych 26 weeks

bubinko83
18. apr 2011

baby ako je to ked si chcem zvyšit DNPO potrebujem tam nahlasit zmenu že nebudem platit staru sumu ale už tu novu vyššiu? Mam na mysli či to musi byt na papieri že chcem zvyšit platbu? Nemožem začat asi sama od seba platit viac,to by bol asi len preplatok či? 😒

mima595
18. apr 2011

@jajuuus - ano, chapes to dobre...