Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. júl 2011

lebo samozrejme v budúcnosti možno rárať s tým, že z nedoplatkov aj úroky sa budú vyrubovať.

atiatko
21. júl 2011

@gapa to je samozrejmé, že pokiaľ sa doplatí DNP najneskôr do konca mesiaca, v kt. vzniká nárok na príslušnú dávku NP samotný nárok vznikne. Myslela som to tak, že žiadosti (tlačivá) o tú ktorú dávku ľudia doručujú aj poštou, resp. na podateľni, nechodia sa informovať, čí nemajú nejaký nedoplatok a preto je lepšie zaplatiť celú sumu a potom si žiadať preplatok - bežná prax - nie je priznaná dávka - a dotyčný/dotyčná príde stým "však ste mi mali oznámiť, že mám nedoplatok".
Pri DPvN - opäť platí najneskôr lehotasplatnosti pri alikvótnej sume v daný mesiac.
... ale radšej to nechám na info od Teba .... 😒

gapa
21. júl 2011

@atiatko
nechcela som ťa odstrašiť, lebo ozaj istejšie je platiť a pýtať preplatky vrátiť. Bežne toto radšej ani nespomínam, že sao dá nedoplatok doplatiť. Ono je to čiastočne aj nespravodlivé ked dodatočne doplatia vysokú sumu a nárok na nem.dávku majú. Ale zase na druhej strane teraz sa tie zaokrúhlovačky druhýkrát menili v zákone, tj. hlavne to dpvn môže byť pre niekoho velmi nespravodlivé, ked sa zaokrúhlovanie od nového roku 2011 menilo a mohlo nastať ozaj nedoplatok pár centov kvôli tomu zaokrúhlovaniu, ak má aj niekto trvalý príkaz a platí pravidelne. A kvôli tomu aj nemusí získať nárok na podporu. Ale to už zase začínam niečo iné.
Nech sa ti darí 🙂

atiatko
21. júl 2011

@gapa neodstrašila si ma 🙂 ja len skôr píšem aj v prepojení s mojou takmer každodennou praxou ,,,, páá

bashka
21. júl 2011

@atiatko
@gapa
dakujem. urobim to radsej s preplatkom, mam trvaly prikaz a nechcelo by sa mi to preratavat, nie vzdy som 10 dni, vacsinou 7-8. Ale dobra sprava, ze pocas ocr sa neplati, to som nevedela, len mi tak z cista jasna napadlo, ze sa opytam 🙂

tinka1987
21. júl 2011

ahojte, chcem sa opytat, ako mozem dalj vyuzit DP, ak mi končí materská a nastupujem do práce. Mám sa znovu prihlasit aj v socialnej poisťovni?

lucia.kl
22. júl 2011

@tinka1987 DNP sa dá využiť počas RD na PNky a OČRky ale treba si po skončení MD zas začať platiť. ako je to s prihlasovaním do SP neviem - myslím, že ta nahlási zamestnávatel. a nezabudni, že máš aj počas práce nárok na RP alebo ak dávaš dieťa do jaslí, tak na príspevok na starostlivosť do výšky 240€

mgore
22. júl 2011

Ahojte, nemam cas to tu citat zatial cele.
Da sa poistit dobrovolne zo dna na den alebo je to len k istemu dnu/dnom v mesiaci? Kolko to mesacne vychadza? Vybavuje sa to na socialke - ktorej v BA? Na Vazovovej alebo Zahradnickej? Dakujem.

lucia.kl
22. júl 2011

@mgore dá sa poistiť v hocktorý deň
mesačne podla toho, aký si dáš vymeriavaci základ max. je 1116,75€ ak si zamestnaná, tak sa odrátava z tejto sumy hrubá mzda a zo sumy ktorá ti stane sa platí mesačne 4,4%
vybavuje sa to na záhradníckej - oproti justičáku... (na Vazovovej je úrad práce, soc. vecí a rodiny)

sandruska81
22. júl 2011

Spytam sa trocha mimo temy. Zaratava sa MD a RD do odpracovanych rokov?

vulka
22. júl 2011
mgore
22. júl 2011

@lucia.kl
dakujem za odpoved, to je vlastne nedaleko Vazovovej, ze? treba mi nejake tlaciva/potvrdenia vopred alebo staci prist a vsetko vybavim na mieste?

lucia.kl
22. júl 2011

@mgore nič nepotrebuješ, všetko tam vybavíš...

mgore
22. júl 2011

@lucia.kl
dakujem!

sandruska81
22. júl 2011

@vulka myslela som si ze len MD kedy je zena aj nem.poistena. Ale zasa na druhej strane by to bolo nefer kedze muzi nerodia 🙂

vevoncek
22. júl 2011

@lucia.kl dakujem a kolko je to najvyssie co si mozem platit a neovplyvni to aj to ze so mteraz na materskej, lebo ked som bola pred prvou materskou na socialke tak mi povedali ze mi bude stacit ked si budem platit to minimum ale pekne ma okaslali, lebo keby som si platila viac tak by som asi dostala viac, len som sa to neskoro dozvedela

ivusiatko
22. júl 2011

Ahojte, chcela by som sa informovat, ked dam zmenu na DNP vo vymeriavacom zaklade, tak zmena plati odo dna ako som to tam podala? konkretne som bola 17.5.2011, lebo pani za priehradkou mi povedala ze mi to zacne platit od dalsieho mesiaca cize od 1.6.2011. tera som v 15 tt tehotenstva, termin porodu 9.1. 2012 zatial, na matersku by som mala ist cca 28.11. (pocitala som 6tyzdnov) a ak sa to ráta od toho júna tak mi to potom nevychádza a chýbajú mi tam 2 dni ☹ ale tak po spravnosti by to malo platit od toho dna podania zmeny nie? inak DNP si platím viac ako rok a od 1.4.2010 som zamestnaná, takže 270dní mám splnených. Teraz mi ide o tú vyššiu materskú či mi to vyjde či nie.

sashabb
22. júl 2011

@ivusiatko ak daš zmenu tak dobre hovorila, musela by si dať odhlášku a nanovo prihlášku. To ide spraviť v jeden deň, čiže ak by si sa odhlásila toho 17.5 tak prihlášku si mohla dať hneď od 18.5 teraz už sa to ti asi neoplatí

ivusiatko
22. júl 2011

kurnik :-/ ja ze staci dat zmenu ze nemusim sa prihlasovat a odhlasovat..cize sa to rata od toho 1.6. hej?...no tak teraz s tym uz nic neurobim...☹
a teoreticky da sa to spravit potom takze by ma doktorka vypisala napr o tie dva dni neskor aby mi to vyslo...ci to nie je mozne?

sashabb
22. júl 2011

@ivusiatko extra sa tomu nerozumiem, no čo som vyčítala tak keď sa dá len zmena tak sa materská potom ráta z predošlého roku. Čiže mateskú ti budu aj tak rátať z toho prvého nie z tejto zmeny. Ak by si dala odhlášku a následne prihlášku materská by sa rátala z tohto nanovo založeného.

lucia.kl alebo gapa budu vedieť viac 😉

zabka132
22. júl 2011

ahojte, chcem sa spytat. Od 7.2. 2011 som DNP z minima. Cize si platim mesacne 14, 47€. Teraz som zistila, ze som tehotna, cca 5tt, v pondelok chcem ist k doktorke. Ak mi to moja dokina potvrdi, ako mam dalej postupovat, aby som ziskala max. matersku ?...a vyjde mi to vobec, ak si teraz zacnem platit to maximum ?

lucia.kl
22. júl 2011

@vevoncek najvyššia je z 1116,75€ a je to 49€ mesačne, tak by si mala materskú 650€ takže ak sa začnete snažiť o druhé bábo, tak sa treba prihlásiť( neviem či si DNP platíš dalej, alebo si dala odhlášku)

lucia.kl
22. júl 2011

@ivusiatko ahoj, chyba bola dať len zmenu, materská sa ti bude rátať z roku 2010 resp. z priemeru tohoto roka ( neviem ako dlho si platíš... takže max. materskú nedostaneš... trebalo dať odhlášku a nanovo prihlášku... a ani novú zmenu teraz nemôžeš urobiť a zbytočne platíš tak vela, môžeš to potom využiť keď budeš na RD na PNky a OČRky...

lucia.kl
22. júl 2011

@zabka132 na to aby som ti mohla odpovedať potrebujem vedieť, či si stále zamestnaná - teda či budeš mať nárok na materskú zo zamestnania, ak áno, tak ti stačí platiť z rozdielu max. VZ 1116,75 a tvojej hrubej mzdy - z toho 4,4% treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť(najneskôr do 8tt, odporúčam tak urobiť hne´d ako budeš mať tehu potvrdené, aby si mala rezervu), iba tak budeš mať potom rozhodujúce obdobie z tohoto VZ a tým pádom aj max. materskú. ak zamestnaná niesi, tak si treba dať VZ tých 1116,75€ čo je 49€ mesačne...

cartridge
22. júl 2011

@lucia.kl Ahoj, môžeš, prosím napísať o aký príspevok na starostlivosť sa jedná? Ďakujem.

zabka132
22. júl 2011

@lucia.kl ...som evidovana na UP od 1.8. 2010.
Aha, takze odhlasku a znova prihlasku od dalsieho dna ?

lucia.kl
22. júl 2011

@zabka132 tak tak, môžeš to urobiť všetko v jeden deň aby si nemusela chodiť na 2x

lucia.kl
22. júl 2011

@cartridge je to príspevok pre mamičky ktoré išli do práce a dieťa si dali do jaslí alebo opatrovatelke a výdaje sú vyššie ako 190€ - čiže sa im RD neoplatí a môžu si na úpsvar požiadať o tento príspevok - tam sa dokladujú výdaje za zariadenie a do výšky 240€ ti ich preplatia...

zabka132
22. júl 2011

@lucia.kl ... oki, tak dakujem 🙂

cartridge
22. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem za takú rýchlu odpoveď. Našla som si to na stránke UPSVaR, píše sa tam však aj o tom, že pracujúcej matke patrí príspevok na dieťa v sume 41 EUR bez preukázania výdavkov. Znamená to, že ak by sa mi podarilo si nájsť prácu na trvalý PP /teda by som bola povinne dôchodk. poistená/ a dieťa by navštevovalo MŠ, môžem si nárokovať na tento príspevok? Ďakujem za odpoveď.