Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majcika
11. nov 2009

Gapa dakujem ti velmi pekne.
otazka mam este jednu je mozne sa odhlasit ak som teraz v novembri menila VZ a odhlasim sa ku koncu novembra 2009 a prihlasim sa k decembru alebo januaru? nebude problem s odhlasenim
vrele diky este raz za pomoc 😎

andzi
11. nov 2009

baby, poraďte, prihlášku na DNP musím podať osobne v pobočke SP, kde mám trvalý pobyt? Lebo ja už dlhší čas bývam a pracujem mimo tohto mesta a nechce sa mi kvôli tomu brať dovolenku.

standa82
11. nov 2009

Andzi, prihlášku si musíš podať v pobočke tvojho trvalého pobytu. No nemusíš ju tam nosiť ty. Vypíš si tlačivo a niekoho popros aby ti to tam odniesol, pošli to domov poštou a nech ti to odnesú. 😉

wanda007
11. nov 2009

gapa, dakujem za predchadzajucu odpoved.
ak by som isla na PN teraz, tak co je pre mna rozhodujucim obdobim?

moje dnp v poslednych dvoch rokoch:
r. 2007: maximum 50 dni (12. 11. - 31. 12. 2007)
r. 2008: maximum 217 dni (1. 1. - 4. 8. 2008)
r. 2009: minimum 66 dni (7. 9. 2009 - 11. 11. 2009 trva)

ak 2008, necham sucasne minimum
ak 2009, odhlasim sa a prihlasim s maximom??? asi blbost, sak?

aknaj11
11. nov 2009

Ahoj baby,
mohli by ste mi poradiť ako funguje prechádzanie z rodičovskej dovolenky do materskej ? Myslím
finančne. Momentálne som na materskej, ktorá by mala končiť o rok. A ak by som zostala tehotná
niekedy na jar /to si fandím, že to pôjde tak rýchlo 🙂 /, tak materská by bola aktuálna tak o rok.
Samozrejme, že by som chcela poberať čo najvyššiu, ale neviem ako a z čoho presne sa počíta
to nemocenské poistenie.

andzi
11. nov 2009

aknaj, ak si na materskej, tak ti nemôžeš končiť o rok, lebo materské poberáš len 28 týždňov. Po ukončení nároku na materské si požiadaš o rodičovský príspevok, ktorý nie je dávkou nemocenského poistenia, ale je to štátna sociálna dávka, ktorej výška je (zatiaľ) fixná a rovnaká pre všetky matky, resp. otcov. Nárok na materské máš len vtedy ak si v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená aspoň 270 dní.

aknaj11
11. nov 2009

andzi
ďakujem za odpoveď, len som sa zle vyjadrila. Samozrejme, už som na rodičovskej dovolenke, ja to
všetko dokopy volám "materská". Ale všetko ostatné platí, čo som písala

gapa
11. nov 2009

wanda,
neviem, čo som ti síce odpovedala ale 🙂
ak ti ide len o PN (neviem, či chceš dalšie dieťa a dlhodobá PN rizikové myslíš?) nie pred MD, tak teraz by si mala nárok z aktuálnej min.mzdy, lebo od posledného prihlásenia na DNP neuplynulo 26týždnov do vzniku PN. Ak vznikne PN po uplynutí 26týtdnov, tak sa bude rátať zo skutočného VZ v období od posledného prihlásenia do 31.12.09.

Ak budeš na rizikovej PN a potom na MD, tak je rozumné to odhlásenie a nové prihlásenie z maxima. Počas poberania nemocenského (z minima) nemusíš platiť nové poistné z maxima a dni ti plynú, takže materské by bolo rátané už maxima. Ale teda neviem, či ti ide o dalšie materské. No radšej odpovedám takto naraz, ako potom hladať spätne všekty údaje 🙂

deniska30
11. nov 2009

Kočky prosím o radu. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí presne 31.12.2010, kedy moja dcerka dovrsi 3 roky. Vo firme, v ktorej pracujem od r. 2002 mám zmluvu na dobu neurčitu. Chceli by sme pracovat na dalsom bábetku, aby sa narodilo, este do konca roka 2010.
Mám dve otázky: Keby som si nedala DNP, z čoho by sa mi rátala materská pri druhom bejby, v prípade, ze by sme to stihli, aby sa narodilo do konca r. 2010?
A keď si dám DNP, mám si začať platiť z maximálneho VZ, aby som mala čo najvyššie materské?

Mám také info, od jednej kamošky právničky, že by sa mi materská rátala z min. VZ, lebo som v minulom roku nemala ziadny prijem (co je teda pravda) a na zaklade toho si mám dat DNP z max. VZ.
Ak by som sa dobrovolne poistila a splnila podmienku naroku tych 270 dni dobrovolneho poistenia pred porodom, tak by mi islo materske z minima zo zamestnania a materske z maxima z dobrovolneho poistenia.
Je toto pravda?

Nerada by som spravila nejaku blbost a oklamala samu seba, 😒
Dakujem za kazdu odpoved.

majcika
11. nov 2009

Gapa, mohla by si mi prosim dat vediet, ci jemozne odhlasit sa z DNP ak som menila svoj VZ teraz v novembri? chcem sa odhlasit k 30.11.2009 a prihlasit k 1.1:2010 alebo k 1.1:2009? co je lepsie

standa82
11. nov 2009

Deniska, materská sa ti bude počítať z predpoklad.VZ v zamestnaní aký by si mohla mať. Môže to byť od min.mzdy až do výšky takéo VZ ako si mala pri prvom dieťati. Ak by si sa dala DNP, tak sa daj len z rozdielu , t.j.: 1084,55 - 295,5 (aktuál.min.mzda)= 789,05 a toto by bol tvoj VZ v DNP. Mesačne by si platila 34,70 eur. Materskú by ti potom rátali aj od zamestnávateľa aj z dnp a dosiahneš ju najvyššiu (cca. skoro 600 eur - zatiaľ).Ja som podobný prípad ako ty. Malý mi bude mať tri roky koncomm augusta a tiež by sme chceli druhé bábo. Stále mi TPP trvá a dala som sa takto DNP.

standa82
11. nov 2009

Majcika , k 1.1. 2009 to už nepôjde, len k 1.12. alebo 1.1.2010 a podľa mňa sa môžeš odhlásiť a prihlásiť znovu.

majcika
11. nov 2009

Standa dakujem aj ked celkom nechapem to znamena, ze sa odhlasim k 30.11. 2009 a prihlasim o dalsi den tj 1.12.2009?

majcika
11. nov 2009

Standa jezisku teraz som si precitala svoj prispevok ospravedlnujem sa uz mi aj pismena skacu uz to chpapem dakujem za pomoc 🙂

andzi
11. nov 2009

aknaj, nárok na materské mať nebudeš, ale ak ešte nie si tehotná, tak si môžeš začať platiť DNP a je na tebe aký VZ si zvolíš. V prípade, že chceš maximálnu materskú, musíš platiť mesačne 4,4 % z MVZ, ktorý 1084, 55 €, t.j. 47.72 €. Ak predpokladám, že porodíš cca za rok, tak na poistnom zaplatíš 572.64 € a materské budeš poberať 6 mesiacov á 596 €, čiže 7158.- €. Takže sa to určite oplatí platiť aj v prípade, ak by sa ti nepodarilo otehotnieť hneď. 🙂 🙂 🙂

asan
11. nov 2009

Kisska,
ďakujem za radu, aj za výpočet. Dnes som tam pre istotu bola a bola tam druhá pani a potvrdila mi, že mi prihlášku uznali a vedela mi aj vypočítať tú sumu 🙂 . Presne ako Ty, len ja som si dala max 1084, nie 1084,55 a tak tam bolo o 0,20 eur menej.
Nevieš mi ešte poradiť s tou PN? Rozmýšlam už dopredu, pretože aj predchádzajúce tehotenstvo som bola celé na rizikovom a ak by sa nám konečne podarilo druhé 😉 , asi by to bolo rovnaké. Musím byť poistená tých 26 týždňov aby som mohla ísť na PN, lebo ja som začala aj tých 270 dní platiť až teraz od 2.11.09.

nella1
11. nov 2009

ahojte vie niekto poradit? priplatok k prispevku pri narodeni dietatka ze dostane kazda, ktora bola aspon 12 mesiacov povinne al dobrovolne verejne zdravotne poistena v SR. ako mam tomu rozumiet? ja som bola dlhe roky v UK a zo zdrav. poistenia som sa odhlasila ale DNP som si platila tak budem mat narok al. Nie? dakujem

kisska
11. nov 2009

asan - plati to iste, co pisala gapa wande 😉 . Ak si budes platit DNP, tak budes mat narok na PNku, ale ked bude poistenie trvat menej ako 26 tyzdnov, tak to bude z minimalnej mzdy, ak sa dostanes na PNku po 26. tyzdni platenia (po pol roku), budu ti PNku vyplacat z aktualneho VZ.

asan
11. nov 2009

kisska, čítala som si príspevok od gapy, len som si nebola istá, či môžem ísť na PN, keď nemám splnených tých 270 dní. Nevadí, že si to potom na PN už nebudem platiť a tým pádom nebudem mať platených celých 270? Ja som totiž po materskej od 1.9.2008 nezamestnaná. Predtým som stále robila. Dakujem ti za ochotu.

kisska
11. nov 2009

asan nejde o dni platenia, ale o dni poistenia 😉

zajacik...
12. nov 2009

Nella ale DNP je dobrovolne nemocenske poistenie, nie dobrovolne zdravotne poistenie, v tom je rozdiel. Cize z toho co si napisala vyplyva ze narok mat nebudes 😒

zajacik...
12. nov 2009

Asan dni PN sa ti zapocitavaju do tych 270 dni, pretoze poistenie stale trva, hoci v tom case neodvadzas poistne 🙂

baruskaaa
12. nov 2009

ahojte, uz je tu toho popisaneho vela o PN z DNP, ale aj tak sa pytam - mam narok na PN z najvyssieho VZ, ktory si platim od 18.3.09 ? na socialke mi pred tyzdnom tvrdili, ze nie, lebo nemam splnenych este 270 dni...podla toho, co tu ale citam, po 26 tyzdnoch by som uz narok mala mat...ako je to teda, prosim vas, dievcence?

standa82
12. nov 2009

Baruska, ak si pred DNP nebola nemoc.poistená (v zamestnaní), musíš si teda splniť najprv podmienku tých 270 dní, ktorú budeš mať splnenú niekedy v decembri (musíš si spočítať dni) a potom máš nárok na PN z maxima. Keby si bola predtým 270 dní nemoc.poistená, stačilo by ti tých 26 týždňov a dostala by si PN z maxima.

gapa
12. nov 2009

nella,
nie je tá podmienka byť zdrav.poistená v EU, resp. neplatí tá podmienka len pre osoby, čo neboli poistené zdravotne v EU?

gapa
12. nov 2009

asan,
musíš mať splnenú aj podmienku 270dní nem.poistenia. BEz toho nárok z DNP na nemocenské nevznikne.

Ak si čerpala do 31.8.2008 rodičovskú dovolenku cca od 11/2007 (to je obdobie dva roky späť t.j. 11/07-11/09), tak žiadne dni z ukončného zamestnania sa ti pre nárok na nemocenské neprirátajú. Len pre nárok na materské by sa aj dni čerpania RD počas trvania prac.pomeru mohli ku dnom DNP prirátať, ak spadajú do dvoch rokov pred pôrodom, ale nie pri zisťovaní nároku na nemocenské.

nella1
12. nov 2009

gapi tu je ten link co som nasla a tu sa pise v SR tak neviem 😢 je to pod bodom 9 tak mozes kuki http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por...

gapa
12. nov 2009

pozri priamo v žiadosti
je tuším šiesta či siedma v poradí
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

a tam pozri odkaz 6), kto to vyplnuje. Ten, komu sa dieťa narodilo mimo EU.

ale radšej ešte pozriem priamo ako je to v zákone.

gapa
12. nov 2009

pozri priamo zákon:
(je siedmy v poradí tu:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

a porzi § 3 ods.2

ak sa dieťa narodí v Eu, tak toto nemusíš riešiť. 😉

nella1
12. nov 2009

diky za info 🙂 tam to vyzera ze by to mohlo aj byt ale znova comu zase nerozumiem je, ze pozerala som teraz aj tu ziadost co sa bude potom vypisovat a tam je prehlasenie ze ci som bola alebo nebola za poslednych 12 mesiacov v SR poistena... a ja napisem ze nebola lebo som nebola v Sr poistena tak aj tak to bude ok a peniazky dostanem? 😒