Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

leontinka27
9. feb 2009

Lenže u mňa je problém v tom že mám odvody 4 mesiace v roku 2008(od 1.1.2008 do 30.4.2008.Od mája nemám SP. lebo som študent a nevedela som o tom že štát za mňa tie odvody neplatí.Viem to od minulej stredy. Bola som na SP a tá milá pani mi nechcela poradiť.Dnes som tam bola zasa a pýtala som sa ako si to mám platiť aby som mala tú najvyšš. mater.Ten pán mi povedal že ak si budem platiť najskôr minimum potom maximum tak to mám jedno lebo sa mi to ráta z celého roka.Je rozdiel v tom ak sa odhlásim a potom prihlásim alebo budem len pokračovať.Ja vážne neviem čo mám urobiť.Tehotná nie som nedarí sa už dlho.Ak si začnem teraz platiť z minima a otehotniem nestihnem 26 týždňov a potom si to platiť z maxima.Ale ak začnem platiť zasa z maxima a otehotniem až neskôr zbytočne si budem platiť tak veľa 6 mesiacov potom si to zmením na minimum a náhodou otehotniem tak sa mi materská bude rátať z posledného prihlásenia teda z minima.nie?tak ako to urobiť najlepšie.
Dufam že chápeš čo ti chcem tým povedať viem že som to napísala dosť nelogicky ale najlepšie ako som to vedela.Ja viem čo myslím len to neviem tak podať. Dakujem

leontinka27
10. feb 2009

Gapa este sa chcem spytať ak sa teraz prihlásim nemusím byt prihlásená 26 týždňov.stačí 2-3 mesiace platiť ten najnižší VZ potom sa odhlásim a potom ak zistím že som tehotná stačí sa prihlásiť do 8 týždňa a začať platiť najvyšší VZ ? Môžem to urobiť teda takto.dúfam že ma za to na soc.poit. neposexujú čo si to dovoľujem prihlásiť potom zasa odhlásiť a zasa prihlásiť a nedostanem ani korunu.... dakujem

emee
10. feb 2009

Ahoj Gapa
čím viac čítam tým je väčší chaos. Vysvetli mi prosím ťa ako to je v mojom prípade. Včera som sa prihlásila na DNP a budem platit max. mínus min. mzda - som zamestnaná 4 roky a moj zamestnavateľ za mňa platí NP z min mzdy. Plánujeme bábo ale v soc. poisťovni mi poradili že najbližšie 2 mesiace nemám otehotnieť, lebo nesplnila by som podmienku 270 dní. Vysvetlila mi to takto: 270 dní je min, ale nie ku dňu plánovaného pôrodu, pretože sa materské počíta už 6 týždňov pred pôrodom. To zn. že ak otehotniem o mesiac tak VZ bude len min. mzda? Potom nestačí platiť DNP 26 týždňov? Dúfam sa tam len pomýlili...

emee
10. feb 2009

vážne som doteraz myslela že 270 dní sa počíta k pôrodu a nie k začiatku MD. prečo mi potom tá pani na SP poradila takto? nechápem.

anib
10. feb 2009

Baby, nezabudajte na to, ze od 1.1. je v platnosti zakon, ze na DNP sa môžete prihlasit - ale ked budete chciet dat zmenu, tu môzete dat az po 6 mesiacoch! A potom treba byt z toho noveho DNP maximalneho byt 26tyzdnov vkuse poistena do nastupu na matersku dovolenku.
Takze uz to nie je take lahke,ze prihlasim sa na minimum a ked zistim,ze som tehotna, tak do6-8 tyzdna tehotenstva sa odhlasim a nanovo prihlasim na maximum-to sa uz po novom neda. Tak len dobre ratajte a radsej nelutujte platit aj dlhsie, ked to môze vyjst, ako spekulovat na poslednu chvilu a potom trpnut. Vsak nemusite platit hned tych 1300sk - ak je vam to vela/ze nemusi byt materska tych 15tis,/, VZ si môzte uviest rozny do tej vysky30000.

gapa
10. feb 2009

emee,
270dní musíš splniť do pôrodu ale je jednoduchšie mať to splnené pri nástupe na MD. Ale určite aspon tento cyklus nemožno otehotnieť. Už som to písala vyššie, no napíšem teda polopate.
Tehotenstov "bezproblémové" trvá 38-42týždnov t.j. 266-294dní, obvykle sa udáva 40týždnov= 280dní. Tieto dni sa rátajú od prvého dna poslednej menštruácie. Ak by si už napr. teraz menzes nedostala, tak sa tehotenstvo ráta od prv.dna posl. menštr. a to by si ozaj nemusela stihnuť tých 270dní do pôrodu. Ak by si napr. menzes dostala o 3dni po prihlásení na DNP a hned potom otehotnela a porodila v 38týždni, tj. napr. o 266dní + 3dni = 269dní, takže by ti cca den dva chýbali a nárok na materské by ti nevznikol.

čo píse anib, je pravda. Nikto vám nezaručí, či sa ráta 6mesiacov aj pri novom prihlásení od toho predchádzajúceho (aj ked už viem o konkrétnom prípade, kedy takto mamičku nanovo prihlásili, to však ešte neznamená, že pri nástupe na MD jej aj z toho materské vyplatia, oni si dovtedy môžu zákon znovu inak vyložiť!)

emee
10. feb 2009

Gapa, ďakujem že reaguješ na moje otázky, si zlatá.
To čo si napísala, chápem. Len ma trochu poplietli na SP že sa to počíta k začiatku MD a nie k pôrodu. Potrebovala som od niekoho počuť že som to nezačala zbytočne platiť... A niekde som čítala aj to že k DNP sa pripočíta aj povinne NP, ktoré platil za mňa zamestnávateľ aj predtým ako som začala s DNP. (???) Ale podľa toho čo aj ty píšeš, napr. tie chýbajúce 2 dni mi zapríčinili to že by som dostávala MD len z min. mzdy a určite nie z DNP.
Pre taký prípad mám v zálohe aj zmenu pracovnej zmluvy ešte pred pôrodom...

gapa
10. feb 2009

emee,
zmena PZ by ti nepomohla. Len nový PP.

treba si ozaj prečítať POZORNE príspevky od p. MIhála. Ak chcete tomu porozumieť, nestačí prečítať raz, podla mna ani 10krát. 😨

Tak aspon niečo.
aspon 270dní nem.poistenia v posledn.dvoch rokoch pred pôrodom je základná podmienka na nárok na materské z daného nem.poistenia. Je to dôležité pre to, či vôbec nejaký nárok na materské bude alebo nie. Ak sú splnené, tak je, ak nie je splnených, tak nie je nárok na materské z daného nem.poistenia žiadny.

Pre určenie, či sa materské z DNP bude rátať z minima alebo skutočného vym.základu je dôležitých tých 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD (pri uplatnovaní nároku zo zamestnania alebo povinného NP szčo 26týždnov sa nesleduje, len pri DNP!!). Ak neuplynie, tak nárok sa ráta len z aktuálnej min.mzdy. Ak uplynie, tak zo "skutočného" VZ. Ale samozrejme ak 26týždnov uplynie ale nie 270dní do pôrodu, tak žIADNY NAROK NEVZNIKá!!!!!

A áno, aj dni z predchádzajúceho UKONčeného nem.poistenia sa môžu prirátať (ak sa dátumovo nekryju s dnami trvajúceho nem.poistenia) k jednému trvajúcemu nem.poisteniu. No to záleží vždy na konkrétnej situácii.

emee
11. feb 2009

Gapa,
mne už z toho asi fakt šibe. Dúfam dobre to chápem že v mojom prípade určite budem mať nárok na MD aspoň z min. mzdy. Môj zamestnávateľ platil už 4 roky a ešte stále platí za mňa NP z min mzdy. Len ja som k tomu ešte začala platiť aj DNP. Otázkou je len to, že z ktorého VZ mi budú počítať, nie to či vôbec budem mať nárok, však?
A pod tou zmenou som myslela novú PP na novú funkciu, s vysokým platom. Len som sa zle vyjadrila, prepáč...

gapa
11. feb 2009

emee,
s tým PP som aj myslela, že asi vieš, no pre istotu, ak niečo nie je presne napísané, tak radšej upozorním. 😉

ak máš dlhodobý PP, tak samozrejme z PP nárok na materské budeš mať určite. Z DNP budeš mať nárok len ak splníš aj z DNP tých 270dní NP. Každé NP sa berie samostatne.

z.k
11. feb 2009

Ahoj Gapa,zakladala som podobnú tému len tam som zabudla niečo uviesť tak si mi poradila že mám napísať do tejto témy.Písala som Ti IP.
Takže od 01.06.2004 som zamestnaná,presne od 28.01.2007 som nastúpila na MD.Momentálne som na rodičovskej dovolenke.Plánujeme druhé dieťa.
Od 30.01.2009 si platím DNP z rozdielu max.vym.základ- moj terajší vymeriavací základ.
A to je moja otázka urobila som dobre,lebo v jednej pobočke SP podľa mojho bydliska mi povedali,že mám platiť z maxima,a na pobočke v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,že mi stačí platiť z rozdielu.
Budú sa mi poistenia keď by som nastupovala na druhú MD sčítavať a približne mi vyjde max.materská,alebo ako to je keď mám bydlisko a zamestnávateľa v inom okrese?Musím platiť 270 dní minimálne najlepšia by bolo asi splniť túto podmienku ešte pred nástupom na MD?
Lebo panie na našej SP poisťovni nie sú veľmi ochotné,okrem toho že mi prišlo identifikačné číslo tak mi nebola oznámená výška splátok,ani splatnosť,keď som sa na to predtým informovala povedali že mi to príde spolu stým číslom.Tak som tam bol manžel,lebo malá bola chorá tak mu oznamili že si mám vypočítať 4,4 % zo základu ktorý som si uviedla,že zákon je na nete a neznalosť neospravedlňuje.Tie percentá som vedela len som nevedela že si to mám vypočítať sama.Tak teraz neviem či so urobila dobre,alebo nie?ďakujem 🙂

gapa
11. feb 2009

z.k,
ak ešte nie si tehotná, tak rozumne (treba aby jeden menzes ešte prišiel). A hlavne ak máš nízku hrubú mzdu. Ak ti ide len o materské, tak ti dobre poradila tá pani, čo hovorila o rozdiely maxima a tovjej HM (aj ked ja by som ti poradila si aj tento rozdiel zvýšiť o cca 2000,-Sk z dôvodu, že pri nástupe na tvoju druhú materskú bude maximálny vym.základ zase vyšší (mení sa vždy od 1.7.). No ale netreba byť zase chamtivý.
POtom, ak ti bude trvať k nástupu na MD aj zamestnanie aj DNP a z DNP splníš podmienku trvania DNP do pôrodu aspon 270dní (a nebudeš mať nedoplatok), tak budeš mať nárok na materské aj z DNP.
Ako píšeš, je lepšie, ak je podmienka 270dní splnená už pri nástupe na MD, potom nie je problém s platením DNP.
Ak budeš mať totiž podm.270dní... splnenú už pri nástupe na MD, tak od nástupu na MD nemusíš poistné na DNP platiť.
Ak ale 270dní uplynie až v období od nástupu na MD do dna pred pôrodom, tak treba platiť DNP až do dovršenia 270dní. Takto aspon písalai mamičky na www.porada.sk, že takýto bol postup SP v r.2007. Osobnú skúsenosť však nemám.
Ak by si 270dní nem.poistenia nesplnila, tak nárok na materské z DNP nebude a potom ak sa neodhlásiš, treba pravdepodobne platiť DNP aj počas poberania materského. Na to sú však rozdielne nárory, takže to ti netvrdím s istotou.

S tými výpočtami poistného majú pravdu, nemusia ti to rátať. Nuž ale záleží na človeku

Ak by si čerpala s prvou dcerou očr (môžeš aj počas rodič.dovolenky), tak počas poberania ošetrovného (poberá sa maximálne 10dní) nemusíš platiť poistné na DNP. Na ošetrovné máš nárok už na druhý den po prihlásení na DNP, no ak vznikne očr počas prvých 26týžnov od prihlásenia, tak sa nárok ráta len z aktuálnej minimálnej mzdy, tj. za 10dní očr je to 10dní x 295,5eur :30 x 55%. Ak by aj očr-ka trvala dlhšie ako 10dní, tak od 11-teho dna už DNP musíš platiť.

z.k
11. feb 2009

Gapa,veľmi pekne ďakujem .
Ešte ma napadlo úplne teoreticky tých 270 dní budem mať splnených na konci októbra.Napríklad o MD by som žiadala v januári 2010 správne to chápem ,že je potrebné platiť DNP až do nástupu na MD?Ešte raz veľmi pekne ďakujem. 🙂

emee
12. feb 2009

Gapa,
celkom ti závidím že sa v tom tak vyznáš. No pomaličky to dochádza už aj mne 🙂 Mala si pravdu, treba veľa čítať...a pýtať sa.
z.k. to je dobrá otázka, tiež som zvedavá čo na to napíše gapa. Ale asi vtedy platí tá ochranná lehota.

gapa
12. feb 2009

z.k.
áno, treba platiť.
Lebo v prípade, že ti trvá jedno nem.poistenie (v tvojom prípade zamestnanie), nemusia ti ochrannú lehotu z duhého uznať (no v zákone nič nehladaj, nič také tam nie je). Tak písali na porade a prax v SP je raz taká, raz onaká pri uplatnovaní nároku z viacerých poistení, ak jedno NP k nástupu na MD už netrvá.

inci
16. feb 2009

ahojte,
gapa, potrebovala by som poradit konkretne v mojom pripade:
-od 19.3.2007-do 31.12.2007 som platila DNP
-od 1.9.2007 som sa zamestnala na TPP na dobu neurcitu
-predpokladany termin porodu som mala 26.12.2007
-14.11. nastup na MD
-24.11.2007 narodenie mojho synceka. narodil sa predcasne, podmienky na vyplacanie mat. prispevku som nesplnala chybalo mi 14dni do 270. zo SP mi navrhli aby som isla na PN do konca setonedelia (6.1.2008). aj mi bolo vsetko vyplatene tak ako malo byt aj z DNP aj zo zamestania.
-RP poberam az od janura, vraj nesmiem poberat PN a RD sucasne 😲 to tvrdia dodneska na UPSVaR . prosim ta aky je spravny vyklad §3a?
-zacala som znova o tie veci zaujimat nakolko sa mi podarilo neplanovane otehotniet. TP mam 7.8.2009. chystam sa znova prihlasit na DNP. uz maximum ziskat nemozem nakolko nestihnem tych 26 tyzdnov... ale tych 270 dni za posledne dva roky by som mohla splnat.
-PP mi trva akurat na zmluve mam hruby plat 20tisic ale nakolko som pracovala len na pol. uvazok na paske som mala 10tisic. ako mi budu vyratat ten pravdepodobny VZ? mam v tom chaos....ako vo vela veci a hlavne ked kazdy vyklada zakony po svojom....
budem rada za kazdy nazor a radu.
dakujem a prajem krasny den vsetkym.
i.

ella1
16. feb 2009

neviete niekto, tie pap. čo sa posielajú do zp ked vytlačíte tak vyjdu dve strany.na prvej je napísané originál pre poistovnu a na druhej kopia pre platitela poistneho...
vypísať treba obe?aj obe poslať do poistovne? a oni tú kopiu pošlú naspäť?

a ešte treba tam nejaký kod....ale nevieme ktorý doplniť..ked je niekto dn s nezaopatreným dieťatom....
a takisto treba tam čislo platitela.tam sa píše rč?
vdaka

gapa
16. feb 2009

inci,
ak tvoj PP trvá, tak by si mala mať nárok na materské ako píšeš z pravdepodob.vymer.základu, z ktorého by sa ti hodvádzalo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ak bude teda v mesiaci nástupu trvať tvoj prac.pomer na polovičný úväzok, tak ti ho pravdepodobne budú rátať len z VZ 10tis. Ak ale dovtedy podpíšete nejakú zmenu PZ, resp. dodatkok, s tým, že by si mala v mesiaci nástupu poberať plat 20tis., tak by mala mzdárka uviesť v potvrdení pre SP tento VZ. Takže dohodni sa so mzdrákou, aký údaj podla tvojho konkrétneho dna nástupu na MD bude uvádzať v potvrdení. T
Ten zákon je dosť nejednoznačný, nie je podrobnejšie vysvetlené, takže záleží velmi na tom, ako to vysvetluje mzdárka.

Ten spomínaný § 3a zákona o rodič.príspevku sa ozaj vysvetluje velakrát inak, ako by sa mal. Nejde o nemoc.dávku ale je tým myslená obdobná dávka z nem. poistenia alebo zabezpečenia ako je u nás materské, len poskytovaná zo zahraničia.

Ako prerátavam tvoje DNP, tak aby si stihla do pôrodu tých potrebných 270dní, resp. radšej, nech to máš splnené do nástupu na MD.
Ak teda beriemi PTP 7.8.09 a nástup na MD 6týždnov pred t.j. 26.6.09, tak by som sa na tvojom mieste prihlásila na DNP najneskôr 23.2.09, neviem, možno aj skôr??? V takom prípade by mohli uznať tvoj nárok hned pri požiadaní o materské, lebo podmienku v každom prípade splníš (len či to budú aj oni takto prerátavať).
Lebo ak by si v takom prípade porodila presne 7.8.09, tak si bola poistná od 7.8.07 do 31.12.07 (147dní) ako si písala + od 23.2.09 už do nástupu na MD (berie sa den pred) t.j. do 25.6.09 (123dní) máš podmienku 270dní splnenú už ku dnu nástupu. Ak by si porodila skôr, tak sa ti berie obdobie nie od 7.8.07 ale napr. pri pôrode 30.6.09 obdobie už od 30.6.07, tak máš dní ešte viac. Ak by si porodila neskôr, t.j. napr. 10.7.09, tak sa síce berie obdobie až od 10.7.07, ale od nástupu na MD sa dni dalej rátajú, takže nie je problém. V takomto prípade, ak splníš podmienku za každých okolností už pri nástupe na MD, tak DNP nemusíš platiť od nástupu na MD.
Možno by sa dalo platiť aj kratší čas (pozerám, že možno od 6.4.09 je hranica), no to už by si musela asi platiť aj po nástupe na MD. No skús prerátať aj sama. Možno nájdeš ešte iné riešenie.

inci
16. feb 2009

gapa,
srdecna a velka vdaka 🙂
od dneska som znova prihlasena ako DNP osoba. platim len z min. VZ nakolko tych 26 tyzdnov uz by som nestihla. so zamestnavatelom ani mzdarkou neni problem len som nevedala, co sa pise na ziadost o materske plat zo zmluvy al. podla odvodov...ale to si este vyzistim.
UPSVaR je kamen urazu, nakolko ten §3a vykladaju presne tym inym sposobom ako aj ty a poradaci na porade.sk
ale uz moj pripad je u veduceho, kt. vraj s p. riaditelkou o to zaujimaju....verila by si, ze som jediny pripad, kt chce poberat nemocenske z DNP a pritom aj RP?!
no sama som zvedava, cim zase pridu ved potom dam vediet.
dakujem este raz za cenne rady a pekny vecer vam zelam vsetkym.
i.

gapa
16. feb 2009

inci,
určite nie si jediná, no nikto to nenahlasuje. Len ty to poberáš pri nástupe na MD. Ja som tiež poberala, ale teda ošetrovné počas RD a nikomu som to samozrejme nehlásila, aj ked ide tiež o nem.dávku. Tak daj určite vedieť, ak si dopadla. 🙂

Ak by si poberala nemocenské zo zamestnania, tak tam by to aj mohli tak brať, že to súčasne nejde (ale to by museli zobrať defínície "zárobkovej činnosti" zo zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa a použiť ich v zákone o RP (tam žiadna definícia nie je).
NO poberanie nemocenského z DNP je určite v poriadku 🙂

inci
16. feb 2009

gapa, ved to...ta p. uradnicka mi davala take rady, aby som nepytala PN, ze to neni zvykom, ze zena na RD a praceneschopna....ale, ze ked predsa pojdem na PN, ja zo zakona MUSIM nahlasit kazdu zmenu a tym padom mi oni pozastavia vyplacanie RP 😕 lebo podla spominaneho §3a nesmiem sucasne poberat PN a byt na RD...
to viem, ze matersky prispevok a RP nemozem pobrat subezne ide mi o PN-ku z DNP kedze mam rzikove tehotenstvo, tj. kazdu chvilku mi hrozi, ze skoncim v nemocnici....
a uz len z principu sa zaujimam, ze ci vtedy pri narodeni synceka postupovali spravne, tj. RP zacali vyplacat od ukoncenia PN-ky nie od narodenia dietata. na materskej dovolenke som nakoniec nebola (sice som zo zakona musela nastupit ale cakalo sa na den porodu a kedze maly sa narodil skor, nesplnala som tych 270dni, takze mi SP nevyplacala ziadny mat. prispevok len PN-ku) no a poradaci tvrdia, ze narok na RP mi vznikol od narodenia (tj. od 11/2007) a UP, ze az od ukoncenia PN-ky (tj. od 1/2008) a ja doteraz neviem kto ma pravdu....
uvidime, co p. veduci s p. riaditelkou vymyslia....
a este by som ta chcela opytat na tu OCR-ku z DNP. ako postupovat? to sa ziada u detskeho lekar? a to mozem aj nastarsieho aj mladsieho poberat? ja som totalny analfabet z tych zakonov. a ked uz si myslim, ze mam v tom jasno, tak jedna uradnicka mi to cele vyvrati....
pekny vecer vsetkym.
i.

gapa
17. feb 2009

inci,
ak si sa pýtala na porade, tak som ti možno odpovedala aj ja = brčko 🙂

očr-ku vystavuje detský lekár pri nemoci dieťaťa, aj na dieťa na ktoré poberáš rodič.príspevok alebo aj na staršie. Platená je maximálne 10dní aj ked trvá dlhšie. Takže poistné nemusíš platiť len za prvých 10dní, od 11dna Očr-ky už platiť musíš. Samozrejme ak trvá očr-ka kratšie ako 10dní, tak nemusíš platiť za tolko dní, kolko očr trvala.

Oznamovať na UPSVaR musíš podla mna údaje, ktoré majú na nárok na RP vplyv. No poberanie nemocenského a ošetrovného t.j. nemocenských dávok "z DNP" podla mna do týchto údajov nepatria.

desszi
17. feb 2009

Ahoj gapa,
chcem Ta poprosit o odpoved na moju otazku. Moj pripad je nasledovny: DPN platim od 7.nov.2008. Vtedy som este nebola tehotna, ale v decembri bol uz test pozitivny. Posledny menzes som mala 11.nov.2008. Termin porodu mam 18. aug.2009. Mam sancu resp.vychadza mi to, ze mi budu z DPN priplacat k materskej? Dopredu dakujem za odpoved. Ja som tiez z tych, co sa tomu absolutne nerozumeju ☹

mima595
17. feb 2009

Gapa a inci

nie som v tom až tak doma ako vy - klobuk dolu pred tvojimi vedomostami gapa 🙂, ale len taka jedna pripomienka - ved na RP ma zena /alebo rodic/ narok, ak sa stara o dieta hoci len 1 den v mesiaci - ved ten sa absolutne nekrati - ved kolko je takych pripadov - že MD konci trebars 27. a za zvysok dni sa dostava cely RP. Takže aj ked sa cerpa OCR z DNP pocas RP, tak zvysnych 20 dni som s nim aj tak doma, nie?!!! 🙂 - keby sa tu už malo tak sledovat do detailov.
A este 1 príklad - moja znama pracovala na TPP, poberala RP /syn bol u opatrovatelky/ - a ked bol chory, cerpala OCR aj z normalneho NP aj DNP.

gapa
17. feb 2009

mima,
s tou očr máš pravdu, že v mojom prípade nie je pochýb, že som mala nárok na RP, ak som počas poberania RP poberala očr len 10dní a zvyšné som podmienku splnala. Aj ma to napadlo, ked som to písala, že v nároku nie je pochýb. Mne však nešlo v mojom prípade o to, či som mala nárok na RP, ale o to, či očr-ku/PN-ku musí poberatel RP vôbec OZNAMOVAt na UPSVaR. To podla mna netreba, lebo to nemá vplyv na nárok na RP. Ale pracovníčky na UPSVaR, kam patrí inci, tvrdia niečo iné. 😠

Ak totiž tvrdia na UPSVaR, že treba oznamovať PN, tak prečo by nechceli, aby sa oznamovala aj očr, napr. u niekoho to mohlo byť tak, že čerpala očr od 30.11.07 do 9.12.07 a dieťa malo 3roky napr. 7.12.07, a to v ich ponímaní by nárok na RP za 12/07 už nebol.

Ten tvoj príklad zase hovorí v prospech inci a zlé vysvetlovanie zákonov a § 3a zákona o RP v UPSVaR, kam patrí. Už tu bolo zopár takých prípadov aj spomínaných.

🙂

mima595
17. feb 2009

Gapa - dik, ja sa len tak okrajovo zaujimam - ciže už po funuse - ja som totiž ešte v 11/2005 si založila DNP, ael kedže som hned otehotnela, tak som to v 01/06 zrušila. Možno to bola chyba, neviem, teraz to už nezachranim - este som nepoznala MK 🙂 .
Len som ta chcela poprosit o link na ten §3 o RP, co si spominala vyššie, alebo o aky zakon sa jedna, aby som si to "ja" vysvetlila po svojom. 🙂

gapa
17. feb 2009

mima,
pozri zákon o rodič.príspevku § 3a
je to 6-ty zákon odspodu, pracovná verzia

http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

gapa
17. feb 2009

potom napíš, čo si o tom myslíš 😉

mima595
17. feb 2009

Gapa - súhlas s tebou, ale tak ako si vravela, všetko treba citat nie raz, ale aspon 10x 😀 😀
súhhlasím s tebou, že sa to týka "príspevkov so zahranicia" 😉 - ci ako to nazvat, ale da sa to vysvetlit aj ako "inci-na" poradkyna.

Ale trosku inak - myslim, že kopec ludi a hlavne uradnikov ma z toho chaos - jedna pracovnicka zo Soc. poistovne - neviem, na akom oddeleni, mi povedala, že pri poberani RP nemam narok na OCR z DNP - ale nakoniec mi ju vysvetlili - takže treba len sa pytat a najst taku pracovnicku, ktorá asi povie to, čo chces pocut 😀 😀 😀 .

gapa
17. feb 2009

mima,
to ešte pochopím, že to nevie radový pracovník. Ale oni by tam predsa mali mať nejakého vedúceho, na ktorého sa obrátia, ak to nevedia. No a výklad by mali mať priamo z ministerstva. A preto im nezávidím, lebo tí sú zase predpokladám daleko od praxe. ☹ 😨 😅

Kamarátka mi povedala, že ak nie je jasné, ako sa vysvetluje zákon, tak si napíše priamo tomu, kto ho navrhoval, že nech jej povie, ako to "bolo myslené" 😀