Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milagros14
16. okt 2011

@zuzkato asi to bude pravda ze staci platit len tych6 mes.lebo aj moja kolegina si to tak platila a vyplacali jej matersku sdnp

darinkazv
16. okt 2011

baby, čo už poberáte materskú alebo ste poberali. je to pravda, že materské sa vypláca až po narodení bábätka spätne? mne z toho tuhne krv v žilách, lebo 23.2. mám nastúpiť na materskú, v marci ešte teda dostanem výplatu z práce. ale malé sa má narodiť 15.4.2012. to znamená, že do mája budem bez akýchkoľvek peňazí??? lebo materské mi síce vyplatia spätne, ale až v máji 2012? 😖

anjelaa
16. okt 2011

baby tak vraj uz je iste , ze bude DNP od 1.1.2012 zrusene. co to znamena pre nas, co platime? ze nam jednoducho nedaju vyssiu matersku od toho datumu? ci ako? bude nam to este vyplatene aj v roku 2012? dakujem.

darinkazv
16. okt 2011

@anjelaa ahojky, kde si to počula? veď sa vyjadrovali, že do volieb nebudú nič schvalovať ☹

bobocka
16. okt 2011

@anjelaa odkial to mas?

tinka9075
16. okt 2011

@anjelaa DNP sa rušit nejde ked padla vláda tak všetko nechali tak moja sestra robí na sociálnej poistovni tak to mám potvrdené aj od nej to si zle počula že sa to ma rušit

datanka
16. okt 2011

no dufam,ze ma pravdu tinka....kde si sa to docitala anjelaa?....ja som tiez citala,ze ak mihal zozenie 76poslancov,tak to zrusia....ja uz neviem,comu mam verit,asi by bolo najlepsie fakt pockat,ale nemam na to nervy....na to cakanie 😠

bobocka
16. okt 2011

@tinka9075 joj,dufam,ze mas pravdu.lebo padom vlady som si v duchu bola trosku ista,ze sa dnp nedotknu,predsa len maju teraz ine veci na starosti a uz im moze byt sumafuk co schvalovat ci neschvalovat budu,vsak potom sa k tomu mozu vratit ak by nejakym zazrakom zas stary koalicny zlepenec vladol. a hranol to menit neude podla mna.

ursula5
16. okt 2011

podľa mňa MIhálovi už neprejde ten zákon, on to chcel dať všetko v tej daňovej reforme .... teraz mu ich zákony nik nepodporí, možno keby nebol s SaS, ale uvidíme nestresujte sa vôbec kvôli tomu, prídu iní budú ešte väčšie sprostosti 😀 😀

boogina
16. okt 2011

ahojte....ozaj je v tom bordel a ja už sa vôbec nevyznám....a neviem či platiť, či neplatiť...môže tých 270 dní trvať aj prerušovane?...bo ja som bola od septembra 2010 - do apríla 2011 riadne zamestnaná...od mája ÚP...takže by mi vlastne chýbal len mesiac doplatiť cca...ozaj už človek nevie čo ďalej....a o bábo sa však zatiaľ len snažíme...tak neviem či stihnem zas tie dva roky :(

silviabn
16. okt 2011

@datanka, @zuzkato .Kedže si nezamestnaná,čiže máš ukončené nemocenské poistenie,tak Ti stačí platiť len 26 týždňov aby si čerpala dávky z DNP.Presný zákon znie::Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

tinka9075
16. okt 2011

@bobocka presne ako píše ursula5 tteraz Mihálovi už nikto nepodporí zákony tak sa nemusíme bát 🙂

bobocka
16. okt 2011

@tinka9075 dufam 🙂 ved to uz co by bolo pre tehulky.pred 2 tyzdnami ina story,po minulom tyzdni zas ina,teraz by sa vracalo k prvej variante...no chudata tehulky aj osediveju kym sa nasi vladari dohodnu ci nedohodnu 😕 ja este tehu nie som a aj koli tymto zmatkom cakame.lebo ak by mi mali prepadnut bubaky,ktore som tam dala a ktore by sa mi inak riadne zisli kedze muza nezamestnaneho mam,tak neviem neviem ako by som to rozdychala. 😔

tinka9075
16. okt 2011

@bobocka bolo by to od nich kruté ja si platím dva roky a využila som to až teraz mala som úraz a som na peenke ani ja nie som tehu teda uvidím v utorok si idem robit test tak som zvedavá či sa podarilo ale je to nefér pre tehulky platili si a keby im to nedali tak to by bolo podla mna riadne svinstvo

datanka
16. okt 2011

@bobocka tak ja som na tom podobne,este tehu nie som a koli tymto zmetkom aj cakam,lebo by som to asi nezvladla utiahnut.vlastne nie asi,ale urcite.pred 2ma tyzdnami prisiel manzel o pracu a este nema novu a je to bieda

anjelaa
16. okt 2011

@darinkazv
@bobocka
ja som to iba pocula, a teda dufam , ze to nie je pravda a ako pise @tinka9075 tak ak to ma potvrdene, ze zatial sa to rusit nejde, tak to je len dobra sprava. Dakujem 🙂

tanitta
16. okt 2011

ahojte
moje posledne DNP zaniklo dna 22.5.2009 teraz som na RD ktoru koncim k 22.11.2011 a nastupujem doprace a chcem opet DNP musim nanovo splnit podmienku 270dni? nestaci len zaplatit 26tyzdnov nazaklade uvedeneho datumu a uplatnit si opet DNP? vdakaaa

jojolenka
16. okt 2011

Ahojte vie mi niekto poradiť? Som na RD a mám možnosť sa zamestnať na dohodu. Komu to mám oznámiť resp. odniesť zmluvu a koľko môžem odrobiť a aký príjem ďakujem pekne za Vaše odpovede.

lisjanka
16. okt 2011

@gapa som zamestnaná to viem že nárok mám len som nevedela či to môžem do niesť až po ukončení očr...lebo v utorok idem s malou na kontrolu a zabudla som si pýtať očr.....celkom som zabudla že si platím DNP 😀 lebo to idem čerpať prvýkrát...ale ďakujem 😉

veronika1982
16. okt 2011

@darinkazv materska sa ti vyplaca mesiac pozadu takze neboj sa ved na matersku nastupujes 6 tt pred porodom.takze dostanes vyplatu a potom ti pride rozhodnutie zo soc. poistovne o vyske materskej ktoru ti budu vyplacat o mesiac dozadu vzdy k 15-temu v mesiaci.

darinkazv
16. okt 2011

@veronika1982 uf, super, diky. to mi odľahlo 😝

bobocka
16. okt 2011

@datanka jaj moja,ze pred dvoma tyzdnami.moj susi doma od februara.to mas este dobre.nam uz za zadkom hori. 😅

bubinko83
16. okt 2011

ja si myslim že @tinka9075 ma pravdu tym že padla vlada nebudu teraz rozhodovat o takychto veciach a myslim že tam maju aj važnejšie temy a doležitejšie než je DNP. A čo ja viem už to maju rušit cca 4 roky čo si to platim. 😀

gapa
16. okt 2011

@zuzkato
podla teraz účinného zákona sa ti k dnom trvajúceho dnp môžu prirátať aj dni akéhokolvek ukočeného nem.poistenia v obd. dva roky pred pôrodom. Tj. hovorila ti správne, teraz to tak platí. Podstatné je nastúpiť na md až PO uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, no najneskôr 6týž. pred očakáv.dátumom pôrodu.

gapa
16. okt 2011

@lisjanka
ale si tam treba zavolať, že chceš očr, lebo predpokladám nedá sa len t ak spätne to vystaviť, aj ked ako som spomínala, nemám skúsenost, len z pn viem, že sa dá len3dni späť.

uzovicka
16. okt 2011

@gapa Ahoj gapa, dakujem, ze si mi odpovedala 🙂 , mozem este jednu vec? Prihlasila som sa na DNP 4:10:2011, ale len z minima,tych 14,50 eur.Chcem si to ale hned navysit na maximalny mozny doplatok, uz mi to vycislili, len neviem, ci sa mi rataju aj tie dni, ked som mala mensi VZ. Staci dat odhlasku a novu prihlasku hned v ten isty den, ci ako? Nechcem prist uz o tych par dni, co som bola prihlasena. Dakujem Ti krasne, ze si najdes cas.

gapa
16. okt 2011

@uzovicka
ak nie si tehotná rsp. si tehotná najviac do 8tt, tak sa odhlás a nanovo prihlás (v den, kedy prídeš sa odhlásiš a prirhlásiš sa s dátumom dalšlieho dna, no prihlášku podaš ten istý den čo odhlásku. Nezabudni si robiť kopie prihláškok odhláško a na nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou pečiatkou
dni ukončeného dnp sa ti k trvajúcemu dnp prirátajú do potrebných 270dní

zuzkato
17. okt 2011

Dakujem vsetkym co mi odpisali, velmi ste ma potesili,ale hlavne uistili. Uz sa musim len modlit, aby nam to nezrusili...pekny dnik vsetkym

katka1912
17. okt 2011

@gapa
Ahoj, vidim, že máš velmi dobrý prehľad a preto by som sa ťa chcela opýtať, ak budeš mať čas. Teraz som na RD, v novembri nastupujem na riadnu pracovnú zmluvu. Čize neomcensky som stále poistená, a chcela by som sa pripoistiť aj DNP. Kedy by som sa mala pripoistit, keď bábo by som chcela myť až niekedy v roku 2013. Dovtedy sa síce ešte veĺa môže zmeniť v zákonoch, ale keby to bolo takto. Ďakujem za odpoveď

jojolenka
17. okt 2011

Ahojte vie mi niekto poradiť? Som na RD a mám možnosť sa zamestnať na dohodu. Komu to mám oznámiť resp. odniesť zmluvu a koľko môžem odrobiť a aký príjem ďakujem pekne za Vaše odpovede.