Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
3. nov 2011

@maskaa
aj keby si tam mala preplatok, to vôbec nevadí.
Zoberme napr. že máš obvyklú základnú mzdu dajmetomu 700eur a prihlásiš sa dajmetomu od 1.1. z dnp z VZ 416,75eur, teda spolu maximum 1116,75eur
a berme, že tvoja hrubá mzda bola:
- za január 695 eur (lebo nie každý mesiac to vychádza 700eur, záleží od čerpania dovolenky atd.)
- za február 710 eur,
- za marec 900eur (prémie 200eur)
-za august 800eur (prémie 100eur)
-za december 1000eur (prémie 300eur)
ostatné mesiace 700eur.
tak tam máš za dané mesiace: február, marec, august a december preplatok .

Zákon síce hovorí, že súčet vym.základov nesmie prekročiť maximum, ale tiež hovorí, že ak máš vym.základ z dnp a vym.základ ako zamestnanec, tak sa prednostne berie vym.základ zo zamestnania a znižuje sa vym.základ z dnp. T.j. v takom prípade sa "pri výpočte materského" neberie z dnp vym.základ, z ktorého si prihlásená 416,75eur, ale za mesiace, kedy došlo k prekročeniu max. VZ sa berie pre výpočet materského ako VZ z dnp za:
-február VZ 406,75 eur, (máš tam preplatok z vz 10eur, teda cca 4,4% z 10eur)
-marec VZ 216,75 eur, (máš tam preplatok z VZ 200eur...
-august VZ 316,75eur,(preplatok z VZ 100eur)
-december VZ 116,75eur (preplatok z vz300eur)

a aj ked nepožiadaš o vrátenie preplatku, tak by nemal byť žiadny problém, lebo predpokadám, že oni by mali vidieť ten súbeh vym. základov pri dnp.
Ja mám doteraz preplatok z r.2008 a myslím aj roku 2010 a chcem požiadať asi až po nástupe na md. Platila som si aj dobr.poist. v nezam. a tam je velmi podstatný každý cent, tj. bola som rada, že tam preplatok je. No tiež som mala problém so zaradením platieb, nakolko som platila trvalým príkazom bez uvedenia špec.symbolu napr. za oktober som zaplatila 28.10. a oni to priradili k septembru atd. Za prvý mesiac som mala preplatok a každý další bol zaplatený po splatnosti, čo pri dobr.poistení v nezam. nie je prípustné. Potom som musela dať žiadosť a vypisovala som všetky platby s dnom úhrady a ku ktorému mesiacu to majú priradiť. Ale to už je o inom.

Len som ta chcela ukludniť, že ak by si aj nestihla zájsť na SP, že sa nič nestane. Treba požiadať o preplatok do 10rokov.

gapa
3. nov 2011

@maskaa
ak zistuješ, aké je maximum, tak tých maxím je vela, v závislosti od mesiaca nástupu na md (teda bolo to tak, teraz si v tomto nie som celkom istá) a rozhodujúcich období a konkrétnych vym.základov v nich. Tam velmi záleží, kedy ti vzniklo dnp a aký bol vz v zamestnaní v danom období. Ak by niekto sa prihlásil napr. v dec. 2010 a mal v zamestnaní LEN za december prémie, tak ani maximum v súbehu nedosiahne.

gerdusha
3. nov 2011

@ucitelka70 ,

ked som na PN a som PN iba napriklad tyzdne, to znamena, ze si DNP nemozem uplatnit, lebo je to menej ako 10 dni???

maskaa
3. nov 2011

@gapa dakujem ti velmi pekne za rozsiahle vysvetlenie, lebo stale som dostavala odpoved, ze ak to presiahne, tak je pruser, koli tomu som sa snazila to rychlo poriesit, ale ked vravis, ze tam ten preplatok nevadi, tak potom je vsetko ok... este razx velka vdaka 🙂

maskaa
3. nov 2011

@gapa ja som to mala prave tak, ze som zacala DNP koncom septembra 2010 a v oktobri, novembri a decembri som mala premie a potom az doteraz vsetky mesiace stale rovnaky plat...

maskaa
3. nov 2011

@gerdusha to by zaujimalo aj mna, lebo aj jasom mala 2 tyzdne PN a tiez mi moja lekarka dala PN dvojmo, zaniesla som aj na soc. poistovnu,ale neviem, ci nieco dostanem

zuzmor002
3. nov 2011

@ucitelka70 10 dní platí zamestnávateľ a potom SP v prípade, že si len zamestnaná, ale ak si platíš aj DNP, tak z DNP Ti ide PN-ka zo sociálnej poisťovne hneď, nie?

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002, @gerdusha aj mne sa zda, ze ide hned, lebo potom koli comu by mi lekarka vypisala hned od prveho dna 2 PN-ky, jednu pre zamestnavatela a druhu pre socialku

gapa
3. nov 2011

@maskaa
záleží aký si mala plat v roku 2010 a nie teraz, ak nastupuješ na md v r.2011 a tvoj terajší pp trval celý rok 2010. Ak bol za všetky mesiace pred prihlásením na dnp nižší ako potom, tak materské nebude maximum, ale nižší. Ale to ozaj záleží na konkr. číslach, o kolko nižší a ak boli prémie aj v inom mesiaci, tak to zase mení situáciu. Tiež príp. poberanie nemocenského počas súbehu, či pred ním niekedy môže zmeniť situáciu.

gapa
3. nov 2011

@gerdusha
samozrejme že si môžeš uplatniť nárok ne nemocenské aj z dnp. Z dnp vypláca soc.poistovna nemocenské hned od 1vého dna (ak ti vzniká nárok). Zo zamestnania až od 11dna. A denný vym.základ, teda aj dávka na den z dnp môže byť iná na za prvých 10dní a ina od 11teho dna, lebo prvých 10dní sa nesleduje súbeh s vym.základom zo zamestnania, až od 11dna. Ale to neplatí (rozdiel v dávkach) ak neprekročíš maxim. denný vym.základ v súčte.

maskaa
4. nov 2011

@gapa tak na stalo mam zmluvu od zamestnavatela od marca 2010 so sumou, ktoru som poberala vsetky mesiace rovnaku, akurat myslim, ze aj v juli sa vyskytli premie a potom zase rovnaky plat a od 22. septembre som sa nahlasila na DNP a tam som potom oktober, november, december mala opat premie... teda, mne sa plat zvysuje kazdy rok v septembri o nejake to smiesne euro, v septembri 2010 to bolo o 5,50€, ale DNP som nemenila a platila stale s toho isteho platu... a odkedy som nastupila do prace som nemarodovala ani raz, iba teraz pred 2 tyzdnami, ale to nie je pre mna rozhodujuce obdobie, teda bola som bez poberania nemozenskych davok od nastupu do prace...ako by to tym padom malo byt? da sa to nejako konkretne vyratat? ak ano, prosim ako?

stitch30
4. nov 2011

Ahojte.Mám otázočku.Som zamestnaná už 8 rokov DNP som si začala platiť od 1.11.2011do maximálneho VZ približne v júly by sme sa chceli začať snažiť otehotnieť ak by sa nám to podarilo a išla by som napríklad tak od októbra novembra na maródku ovplyvnilo by mi to potom výšku materskej ktorá by začala až v roku 2013 z max. VZ.Teda ak by ostal zákon v terajšej podobe.A výška maródky by bola tiež rátaná z max. VZ lebo som z toho jeleň ktoré obdobie je pre výpočet rozhodujúce.Ďakujem

katka9900
4. nov 2011

@stitch30 ano, aj pn aj matersku by si mala max., treba len dufat, ze vsetko ostane po starom 🙂

ucitelka70
4. nov 2011

@zuzmor002 to ti už neviem povedať, či dobrovoľné platí od prvého dňa péénky, musím sa pozrieť v rozhodnutí a potom ti napíšem.

ucitelka70
4. nov 2011

@gerdusha to neviem, zistím....

katula77
4. nov 2011

miklos sa len tak nevzda ☹ , zrusit a zrusit to dnp, no co uz asi predsa oblizneme labu...
http://spravy.pravda.sk/miklos-znizuje-odhad-bu...

sashabb
4. nov 2011

@katula77 ja som akurát dnes zachytila v rádiu že sa zaoberajú akurát zvýšením MD na tých 60% a na 40týždňov. No vraj sociálne poisťovne na to nemajú, tak je možné že to zamietnu a MD ostane len tych 34 týždňov ako je teraz. O rušení alebo zmene DNP nepadlo ani slovo

zuzmor002
4. nov 2011

@sashabb 60% je teraz, od nového roka by malo byť 65%, teda ak to schvália!

ejaeja
4. nov 2011

ahojte dievčence chcem sa spytať či bolo schvalene zmeny na rok 2012 v DNP a ako Dakujem

katka9900
4. nov 2011

@ejaeja este neboli, dufajme, ze ani nebudu 🙂

skvele
4. nov 2011

taky najnovsi clanok, vyplyva z neho, ze sa bude rokovat az v decembri
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/11/04/mami...

darinkazv
4. nov 2011

@ejaeja niekto tu písal, že k 28.10. navrhovateľ stiahol návrh listom späť. takže zatiaľ by sa nič nemalo diať

darinkazv
4. nov 2011

ale ako čítam ten článok, tak to vyzerá, že ak to v decembri schvália, tak od januára to bude platiť po novom a mi prídeme o peniaze. ☹

maskaa
4. nov 2011

@darinkazv ma sa rokovat o zvyseni materskej, zatial o DNP asi nie

katula77
4. nov 2011

@maskaa ak si citala ten mihalov blog a videla miklosa na tlacovke tak ti je jasne ako to dopadne, zvysenie materskej prejde ale len pre pracujuce zeny, dnp pada, bohuzial.

v555
4. nov 2011

to sú ale hajzlíci,im sa žije z ich 5000€ platu,napísala by som to aj krajšie ale nemám odvahu.... 😠 😠 😠

katula77
4. nov 2011

baby. ono toto je v podstate nic, oni nam zlikviduju len matersku, ale horsie je ten novy zakonnik prace, to je iny horor, to co mi rozprava manzel co sa teraz robi v robote, materska je par mesiacov, ale to co nas caka potom v praci je zazitok...

v555
4. nov 2011

@katula77 zodrať za živa tých čo ešte chcú a robia?????To je naša vláda.Ale žeby sa pozreli na morgošov či cigáňov či ako sa tie zvieratá volajú...tak to nie.

darinkazv
4. nov 2011

@katula77 ja som tu písala, keď padla vláda, že je predčasné sa tešiť. a je to veru tak ☹

v555
4. nov 2011

@darinkazv je to v rukách prezidenta