Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
7. dec 2011

@mima595 pozri nazor p.navratilovej z hnonline na spekulacie ohladom PN po skonceni DPN: 1 téma:Posudzovanie 270 dní nemocenského poistenia
Dikcia schváleného §293cb ods.2 hovorí, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie vzniklo pred 1.februárom 2012 a k 31.1.2012 trvá a poistenec nezískal 270dní dobrovoľného nemocenského poistenia zostáva dobrovoľne nemocensky poistenou osobou podľa súčasne platnej legislatívy pokiaľ nezíska 270 dní tohto poistenia.
Ja nevidím inú interpretáciu tohto ustanovenia ako tú, že 270 dní s týka aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia, teda dobrovoľného poistenia, ktoré vzniklo posledné.
Ako inak by sa dala posudzovať tágto podmienka?
Zákon neurčuje rozhodujúce obdobie na posudzovanie obdobia dobrovoľného poistenia. Ak by išlo o podmienku, že 270 dní je sledovaných aj v zaniknutých dobrovoľných nemocenských poisteniach, potom by s mohlo stať, že ak mal niekto dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2004 tak by muselo byť zohľadnené, ale to nie je možné, lebo by bolo v kolízii s rozhodujúcim obdobím na posudovanie 270 dní DNP ako podmienky vzniku nároku na nemocenské dávky.

fide
7. dec 2011

@darinkazv fu a ako ja ovplyvnim aby sa mi babatko nenarodilo skorej???? nemozem naozaj poziadat o materske az odo dna predpokladaneho porodu?

gapa
7. dec 2011

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Baby čo som písala, že ste na tom najhoršie!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
práve som čítala na stránkach HN názor pani Navrátilovej, čo sa týka rátania tých 270dní dnp a musím s nou súhlasiť. Ale mnohým z vás som neodpovedala v duchu tohto názoru, tj. teraz by som odpovedala inak. (aj ked som myslím všetkum písala, nech si to v januári overia cez poradnu soc.poistovne).

V zákone je totiž písané, že zanikne dnp tomu, kto nezíska 270dní dnp k 31.1.2012. Tj. dni ukončného povinného NP zamestnanca ani szčo by sa do toho jednoznačne rátať nemali. Nie je tam ani uvedené v akom období by mala získať tých 270dní (t.j. či v posledných dvoch rokoch pred 31.1.2012??), tj. mali by to brať z obdobia od posledného prihlásenia na dnp, posledného nem.poistenia. Takže dni prechádzajúceho ukončeného dnp by predpokadám nemali do toho rátať aj keby bezprostredne nadväzovalo na posledné prihlásenie. Uvidíme aká bude prax ale aj pre papierovanie SP by to bolo najjednoduchšie, aj ked nie pre pokladnicu Sp.

ALE jednoznačne toto by bolo najlešpie. Bolo by to riešenie pre mamičky, ktoré som doteraz považovala za tie, ktoré by na to doplatili, t.j. tie, čo splnajú podmienku 270dní s prirátaním dní predchádzajúceho ukončeného dnp po 1.2.2012 ale v den dosiahnutia 270dní nesplnajú 26týž. !!!!!!!! Tieto maminy by potom bez problémov mohli získať nárok na materské z vyššieho vym.základu, z ktorého platili a nie z minima, ako som si myslela, že im hrozí.
------
a tu je ten zákon, prechodné ustanovenie, vid ods.2

§ 293cb
Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.
-----

Inak tiež som najprv sem napísala takýto názor na rátanie 270dní, no akosi som to brala ako jeden z možných variantov a nečítala návrh pozorne

stojdulka
7. dec 2011

@gapa ešte mi objasni jedno ked môžeš, ked si platím odvody a budem i dalej platiť a prejdem od1.2. na balíček čiže mi bude pokračovať i dnp ked vo februári otehotniem a v marci si ten balíček zruším bude sa na mna vsťahovať ochranná lehota hoci budem mať povinné poistenie?

anella07
7. dec 2011

Ahojte, čítala som x strán, ale môj prípad som nenašla...270 dni, 26 týždňov z max budem mat niekedy v jan takže mi zanikne k 1.2. Aj tehula som, ALE RP mi konci 20.4. A na MD nastupujem koncom maja (menia mi to...) A tak mi tam vznikne asi mesiac a nechcem, aby má náhodou vyhodili... Mozem ist na pn a potom plynulo na MD z max z DNP? Nerada by som prišla o prácu a ked budem na pn, tak má vyhodiť nemozu? Alebo sa mýlim???? Prosím poraďte mi, ďakujem 🙂

jennyska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katpetdo
7. dec 2011

@darinkazv @katula77 k tomu slovenmu spojeniu, ze MUSI nastupit na matersku 6tt.... riesila som to s gapou a volala som aj do soc. poistovne. Ak zena nastupi na matersku neskor ako 6tt pred TP, tak ma narok na matersku 28tt po porode + dni ktore bola na materskej pred porodom. Cize nastupit na matersku 6tt pred TP nie je povinne, len sa potom krati pocet vyplacanych dni o tie dni, ked zena nastupovalal neskor. V ed ale ak zena nastupi neskor, tak dostane vyplatu.

mima595
7. dec 2011

K nastupu na matersku....podla mojich skussenosti MUSI sediet datum na papieri v ziadosti o materske...aj je tam uvedeny datum PRESNE 6 tyzdnov pred TP, tak potom oni neskumaju, kedy sa dieta narodilo....

ja som ani pri jednom termine nemala v skutocnosti rozdiel medzi nastupom na matersku a porodom 6t....pri prvom necele 4 tyzdne a pri druhom 4 tyzdne a nieco......

penelope10
7. dec 2011

ahojte mam otazku : Mam nezamestnanu kamosku, platila si DNP este v roku 2010 (cca 09-12/2010), potom si neplatila a zacala platiť 13.5.2011 z max. VZ,
15.11.2011 ochorela - PN, Dala si do soc. poistovne ziadost o vyplatu davky, a prislo jej rozhodnutie, ze nema narok nakolko nema splnených 26 tyzdov trvajuceho poistenia.
Ako som ratala mne vychádza že 11.11. mala splnenych 26 tyzdnov,
Potom isla kamoska osobne za pani, kt. vydavala rozhodnutie a ta jej povedla nieco v tom zmysle ze sa to pocita mesiac pozadu a ze v oktobri este nemala... Co je podla mna blbost, nakolko sa rata ku dnu vzniku PN, nie ?
Viete mi niekto poradit ? Dakujem krasne za odpovede 🙂

demelza
7. dec 2011

@gapa
tento konkretny priklad, kt. riesila p. navratilova som nasla na hnonline.sk. mne z toho vychadza, ze 270dni sa rata za posledne 2roky. ako nie, tak potom uz tomu vobec nerozumiem

Dobry vecer pani Navratilova, bola by som velmi rada, keby ste mi ozrejmili niektore veci tykajuce sa DNP, prip. poradili, co by bolo v tejto chvili pre mna najvhodnejsie.
Od 1.7.2011 si platim DNP z min. VZ, nakolko sme planovali dietatko zaciatkom roka 2012. Do toho teraz prisiel novy zakon a mam tu niekolko nezrovnalosti.
270 dni mi uplynie 26.3.2012, dovtedy si budem aj nadalej platit DNP podla stareho zakona, avsak nebudem mat splnenu podmienku 26 tyzdnov nepretrzit. poistenia (nakolko by som nove poistenie z max. VZ uzavrela 7.12., aby som mala max. matersku). Moja prva otazka: Ak mi uplynie 270 dni 26.3.2012, staci sa poistit na ten novy "balik" az k 26.3.2012, alebo treba tak urobit do 1.2.2012? Druha otazka: Ak by som v dec.2011 mala DNP z max. VZ a platila ho az do uplynutia 270 dni - co je 26.3.2012 a nasledne zacala platit "novy balik" ale len z min.VZ, bude mi materska (ak by bol narok na nu v roku 2012) vypocitana z dec.2012 cize max.VZ, alebo musim platit aj v tom "novom baliku" sumu z max. VZ? A tretia otazka: 270 dni v novom zakone je ponatych ako 270 dni za posledne 2 roky, alebo z aktualneho DNP? Ak by to bolo z aktualneho, ktore bezi, to znamena, ze od 7.12.2011 by som mala "nanovo" splnat 270 dni?
Ospravedlnujem sa za obsiahly mail, no po tych zmenach mam v tom trochu zmatok. Vopred velmi pekne dakujem za odpovede na moje otazky.

navratilova

Naozaj sa na Vás bude vzťahovať prechodné ustanovenie novely zákona o sociálnom poistení podľa ktorého môžete byť zúčastnená na DNP podľa súčasne platných predpisov .
26.3.2012 Vám toto poistenie zanikne a vznikne nový problém, pretože aj keď sa dobrovoľne nemocensky poistíte podľa nového právneho stavu, tak to nebude považované za nepretržité nemocenské poistenie a pôjde o nové poistenie, z ktorého ak by ste chceli získať mavimálne materské tak by ste museli platiť mesačné poistné 35,15% z 1116,75 eur.Teda platenie nového "balíka" z minimálneho vymeriavacieho základu Vám najvyššie materské neumožní.
Ak by ste sa poistili z podľa nových predpisov k 1.2.2012 z minimálneho vymeriavacieho základu, považovalo by sa toto poistenie ako plynulé a nepretržité poistenie a v prípade, že by ste v roku 2012 porodili, vymeriavací základ by sa určil z decembra roku 2011.
Pre Vás by bolo najlepšie, aby ste otehotneli do 1.februára.
Treba si ujasniť jednu vec. Aj keď nový koncept dobrovoľného poistenia zahrňa viacero druhov sociálneho poistenia, nároky na dávky z jednotlivých poistení sa samozrejme posudzujú osobitne a za súčasne platných podmienok. To pre dobrovoľné nemocenské poistenie znamená, že rozhodujúce obdobie na určenie obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako dnes. Z uvedeného vyplýva, že obdobie dobrovoľného nemocenského poistenia potrebného na vznik nároku na nemocenské dávky v dĺžke 270 dní sa zisťuje za dva roky, ktoré predchádzajú dňu vzniku poistnej udalosti.

mima595
7. dec 2011

@penelope10 - aby mala narok na davku, musi mat splnenych 270 dni poistenia...
termin 26 tyzdnov ma vplyv na vysku davky, nie na narok....

katula77
7. dec 2011

@katpetdo presne tak, tych 28 tyzdnou pre rok 2010 a 2011 je pevnych, ci ak si ich beries ako 4 pred + 24 po porode, ci 6+22, ci 0-28 je uplne jedno, cize pre darikazv !!!, lepsie si to nastuduj ty, ja som bola na materskej v roku 2010, keby mi nezaplatili co i len 1 den tak sa vadim, cize v roku 2012 bude materska 34 tyzdnov, tolko aj kazda mama ktora ma narok na matersku, tolko aj dostane, cize ci uz ako 8+26 tyzdnou, alebo 0+34 je jedno, peniaze su stale tie iste a never tolko tomu googlu, radsej napis do socialky.

penelope10
7. dec 2011

@mima595 VSAK to spolu s trvanim v roku 2010 ma ! ma tam o polky sept. do 30.12
🙂

fide
7. dec 2011

@gapa Este k mojmu pripadu ak by som sa na nejaky mesiac dva u niekoho zamestnala pomohlo by mi to k tomu aby som dostala matersku z maxima alebo teda vobec???

skajkaze
7. dec 2011

Baby neviete mi niektorá poradiť??? 😔

marika6
7. dec 2011

prosím môžte mi odpovedať na moju otázku, trošku som čítala a teda som sa nejako zaplietla: DNP si platím od 2008, teraz v novembri som si zvýšila na max, na matersku idem na zač. júna. Takže 26 týždnov platiť stíham.

Mám teraz vypísanú očr na 10 dní, môžem si čerpať tuto očr? alebo nepretržité platenie 26 týždnov by očr narušila??

Dakujem

lubkasungirl
7. dec 2011

@mima595 a ako je to,ked niekto ma uz cez 270 dni DNP/plynule od 6/2010/ , zamestnal sa od 1.12.2011, ked od 20.12.2011 pôjde na PN bude mat nemocenske aj z DNP aj povinneho NP?? 🙂

mima595
7. dec 2011

@penelope10 - ano, prepac, som to preratala...26 tyzdnov splnenych k 11.11., aj lehotu 270 dni mala splnenu...a o jej nevyplatili davku ani z minima????

anella07
7. dec 2011

Nikto mi nevie poradiť ako som vyššie písala? Ako vykryť ten mesiac medzi prvou RD a druhou MD???

katpetdo
7. dec 2011

@katula77 no neviem ci sme sa pochopili, mne to vysvetlitli tak, ze po porode 28tt + napr. 3tt ak idem na matersku 3tt pred TP (hovorime o situacii, ze rodim v den vypocitaneho TP). Ak porodim skor, tak sa ukratim o viac a ak neskor tak par dni ziskam. Len ze to nefunguje tak, ze mam 34tt a mozem si ich rozlozit ako chcem. Ja som len reagovala na slovne spojenie MUSI ist 6tt na matersku.

Najlepsie je zavolat si na Soc. poistovnu, maju mile tety na infolinke a vsetko vysvetlia.

penelope10
7. dec 2011

@mima595 nevadi, ma rozhodnutie o tom, ze z pravdepodobneho VZ, (v roku 2010 este ked nebola dnp mala prac. pomer, ktory uz ukoncila a z toho je zaratavaju nejake obdobie).
Mne to pride ako blbost ale viac hlav... viac rozumu. Preto dakujem za kazdy názor 🙂

mima595
7. dec 2011

@lubkasungirl - co ja viem, mal by mat natok na PN aj zo zamestnania...
ale to neviem velmi presne...niekedy platilo, že narok na pN bol hned po nastupe do PP, ale matersku si mohla cerpat, až ked si mala tiež 270 dni zo zamestnania...
minuly rok to upravili, ze VZ sa ratal, iba ak PP trval viac ako 90 dni....inak sa islo podla stareho VZ....ALE!!!! ci to ma vplyv aj na PN, resp. na jej poberanie...to už neviem......

penelope10
7. dec 2011

@marika6 nenarusila ak mas narok, tak si ho uplatni, cerpanie OCr u dnp plynutie lehot v dnp neprerušuje 🙂

lubkasungirl
7. dec 2011

@mima595 ved toto, tiez som take nieco pocula...fakt netusim..mozno gapa by vedela

mima595
7. dec 2011

@penelope10 -
•ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
◦v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť
◦v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť

toto som nasla na www.socpoist.sk...pozri posledny bod... asi mali pravdu 😠 ale tu by som sa opytala GAPY....ona je v tychto veciach ovela lepsia...prip. by aj povedala, ci sa oplati odvolat

gabina23
7. dec 2011

@gapa Prosím Ta o radu,
som zamestnaná a od 1.7.2011 som Dobrovoľne nemocensky poistená z minimálneho vymeriavacieho základu. Keďže sa mi podarilo otehotnieť dňa 15.11.2011 som si dala odhlášku a následne prihlášku na max. VZ. Bude sa mi materská rátať z Min VZ keďže aj keď si budem môcť poistenie doplatiť ale tých 26týždnov z maxima nesplním? Termín pôrodu je Júl a od začiatku tehotenstva som na PN čo predpokladám zostanem do konca.
Ďakujem za odpoveď

penelope10
7. dec 2011

@mima595 das l
ink, nejde mi to otvorit

penelope10
7. dec 2011

@mima595
potom ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov (co trvalo) a vzniklo
....
v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (Rozhodujuce obdobie je tu 05 - 10/2011, teda nechapem kde je problem ...
alebo ?