Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gallina
29. dec 2009

Ahojte, chcela by som sa prihlásiť v januári ako DNP ale neviem ako mám postupovať. Čo všetko treba vyplniť (je na to nejaké tlačivo) a akú sumu mám platiť? V zákonoch sa veľmi nevyznám. Ďakujem.

daniela127__2
29. dec 2009

galina, v socialnej poistovni si vypytas registracny formular, kde si odskrtnes DNP, tvoje udaje... sumu ti neporadim,skor niekto skusenejsi, ja som zacinala s minimom nejakych 150 €, teraz si platim 21,90 € priemer,aspon takto 😉

marianinka
29. dec 2009

sonicc

ja som mala podobnu situaciu, tiež som este v septembri ked som sla na pn a bola som uz na urade prace registrovana, nemala splnenu podmienku 270dni, ale len 26týždnov a lekarka mi dala 2pn jednu pre uplatnenie naroku z DNP a druhu na UP a uznali mi to a prisli mi aj peniaze.

gapa
29. dec 2009

stanusa,
nie je problém s tým, že má dve PN. Len ma zarazilo, že každá začína v iný den, takýto prípad som doteraz nepoznala a myslela som, že to nejde. Moja logika bola taká, že bud si práce neschopná od xx.xx.xx a to pre všetky nem.poistenia a nedá sa začať/vystaviť PN uprostred už jednej práceneschopnosti, aj ked by som teda nevedela, ako to riešia, ak dodatočne si niekto vyžiada druhú PN, takže asi to riešia takto, s neskorším začiatkom. Diky za info. 😉
Ak by si mala nejakú novotu, tak napíš, napr. aj do IP. dík 🙂

dany80
29. dec 2009

ahojte, vie niekto ci DNP pre neplatenie sa zrusia v socke alebo s to da doplatit a pokracujete v plateni?

gapa
29. dec 2009

dany, treba doplatiť!!!!! Ukončenie DNP je len po ODHLásení, nikdy inak!!!

daniela127__2
30. dec 2009

haloo, to mi prosim nikto neviete poradit?? ☹

adikasb
30. dec 2009

Ahojte, tak ja mam taku specificku otazku - platim si DNP uz od februara, najprv z maxima, potom z minima mesiac a hned ako som otehotnela, tak znova z maxima - takze posledna zmena bola 5. 8. - teda zrusenie a znovuprihlasenie z maxima. Ak by som teda splnila tu podmienku 26 tyzdnov do nastupu na MD, resp. porodu, tak by mi vysla max. materska. ALE problem je teraz v tom, ze od 24. augusta tohto roku som aj zamestnana na ciastocny uvazok - a ked som sa bola informovat na soc. poistovni, tak teraz sa urobi súbeh poisteni a to poistne, co je zaplatene navyse - kedze dokopy moze byt zaplatene z max. VZ, mi bude vratene - pricom to bude kratene z DNP a tym padom mi ta max. materska nevyjde ☹ Zo zamestnania - ak som tomu dobre rozumela, mi narok na matersku este nevznikne, kedze tam nesplnam tu podmienku 270 dni...
Takze da sa este nieco urobit preto, aby som dostala max. matersku, alebo uz s tym naozaj teraz nic nespravim??? 😕

droby
30. dec 2009

adiska, pokial viem trak podmienku 270 dni stihas ak si platila ovsem kazdy den - nezalezi ci si mala prerusenie a zmenu v sume. nik´de sa riesilo aj to ze sa da platit do socialky z minima a az pocas tehu to zrusit a hned v ten den sa znova prihlasit z maxima a materska sa vyrata z posledneho vzniknuteho poistenia. toto ale nemam overene len to tu kocky niekde riesili, osobne mi to uz pride riskantne.
nemocenske sa ti spocitava z povinneho od zamestnavatela aj s dobrovolnym, no ked ti to jedno zacalo az takto neskor tak neviem co budu brat na vyratanie materskej kedze vsade pisu ze sa to vyravava za predchadzajuci kalendarny rok ale sucastne tvrdia ze sa rata vzdy novovzniknute poistenie....

no moc som asi neporadila, tak ina rada napis na socpoist ja som tam pisala niekolko krat a vzdy som do najblizsieho dna dostala normalnu odpoved proifesionalne napisanu ale aj "prelozenu" do normalneho jazyka aby som tomu rozumela
ale riesila som ako SZCO takze to ti nepomoze

smejko26
31. dec 2009

Ahojte,
prosim o rradu.
od 15.7.2009 si platim dobrovolne nemocenske poistenie z maxima. Kedze s manzelom sme planovali, ze na babatku zacneme pracovat po svadbe v sept. 2009, tak som vysadila antikoncepciu v auguste. Samozrejme sme ratali s tym, ze aspon 3 mesiace si musime davat pozor a potom sa budeme pokusat o babo naplno. Ale do toho mi prisla pracovna ponuka, ale na odpoved som cakala 2mesiace, tak som zacala brat antiko zas. Ale ked sa mi po tych dvoch mesiacoch ani len neozvali, tak som a.vysadila, bolo to teraz v decembri 2009. Takze ak sa mi podari otehotniet az v juni-juli 2010, tak potom by som mala mat termin v roku 2011.
Chcela by som poradit, co mam robit.
Bola by jedna z mosnosti zmenit po 6 mesiacoch poistenie z maxima na minimum a platit ho az dovtedy, kym otehotniem, alebo sa teraz odhlasit a zacat si platit DNPO az ked budem tehotna a to z maxima???????
A este doplnujuca info, som nezamestnana a od skoncenia skoly som robila len jeden mesiac.

smejko26
31. dec 2009

Pre istotu, zabudla som, ze by som chcela dostavat materskuz maximalneho VZ

rubinka
31. dec 2009

Smejko, rozhodujúce obdobie je rok predchadzajúci roku pôrodu, čiže ked plánuješ rodiť v roku 2011 tak bolo by pre teba dobré platiť v roku 2010 z maximálneho VZ.

gapa
31. dec 2009

smejko,
asi by som sa zatial prihlásila z minima a platila 3mesiace. Potom by som sa odhlásila a prihlásila až po otehotnení do 8tt alebo 6tt z maxima (rozdielu max a VZ z práce) alebo v čase plánovania, ak chceš mať väčšiu istotu.

Nezáleží kedy porodíš, ale kedy nastúpiš na MD. Ak ti vznikne nové DNP v r.2010 a na MD nastúpiš v r.2011 po 26týždnoch, tak z DNP bude rozhod.obdobie obdobie od posledného prihlásenia na dNP do 31.12.2010. Zo zamestnania iné.

No a sledovať príp. zmenu zákona.

smejko26
31. dec 2009

gapa, uz som prihlasena od 15.7. 2009 z maxima. Mam sa teraz v januari odhlasit a potom sa do 6-7 t po otehotneni prihlasit z maxima?

dany80
31. dec 2009

Ahojte, chcem sa spytat, ak chcem urobit zmenu z min VZ na max. musim tak urobit osobne na socialke v mieste trv. bydliska alebo staci aj na hociktorej socialke.

gapa
31. dec 2009

smejko,
ak platíš z maxima, tak tu jednoznačná rada nie je, či sa odhlásiť, lebo ak by si mohla teoreticky po uplynutí 270dní využiť nemocenské z maxima, alebo aj pri nástupe na MD v r.2010 max. materské. Takže je to na tebe, lebo z tohto max. VZ po odhlásení už žiadnu dávku neuvidíš. Jedine ak by si sa odhlásila až po uplynutí 26týždnov a išla do 42kalend.dní od ukončenia na očr, tak max. 10dní môžeš dostávať dávku z toho maxima. Na pn nemáš 270dní.

Takže v tomto prípade musíš sama zvážiť, ale všetko má svoje pre a proti. Ak nebudeš v r.2010 čerpať pn a na MD určite až v r.2011, tak z maxima je dlhodobo asi zbytočné platiť.

gembird
31. dec 2009

Ahoj gapa! O stranu vyššie máme náš prípad. Nestihli sme v tomto roku prihlásiť sa na DNP. Existuje ešte nejaký spôsob získať materskú z maxima alebo už len z minima? Predpokladaný termín pôrodu koncom augusta 2010. Ďakujem

gembird
31. dec 2009

Ako by sme z toho vyšli najlepšie? Či stačí teraz už len pre pôrodom začať platiť z minima?

smejko26
31. dec 2009

Gapa, dakujem za rady. Myslim, ze otehotniet tak, aby som sla na MD este v roku 2010 sa mi nepodari, kedze o babo sa zacneme pokusat az od aprila 2010, kedze kvoli skoncenia brania antikoncepcie si chcem dat prestavku aspon 3 mesiace. Teda ak sa mi podari otehotniet v maji, tak to uz v roku 2010 nestiham.
Takze teraz v januari sa odhlasim a zas sa prihlasim bud do 6 tyzdna tehotnosti alebo mesiac pred planovanym pokusom o babo.
Skoda, ze som toto forum objavila az po prihlaseni do SP, ale aspon budem vediet poradit kamaratkam.

Stastny novy rok!

rula
1. jan 2010

Prajem Vam vsetkym pozehnany Novy rok 2010, vela lasky a radosti, nech su Vase rodiny naplnene stastim a pokojom. 🙂

mimkao
1. jan 2010

Ahojte. Neviem, či tu niekto dnes bude... 🙂
...DNP som poistená už takmer 6 rokov v kuse, no po poslednom pôrode som si znížila vymeriavací základ na minimum. Teraz keď čakám Ďalšie bábo, dostala osm tuto od Vás radu, že ak sa stihnem prehlásiť do 8tt na najvyšši vymerivací základ, takže dostanem najv. materskú. Išla som do Soc.Pois. keď som bola v 7tt. Bolo presne 16.12.2009 Dala som si žiadosť na zmenu, ale tetuška mi povedala, že zmena bude platná až od nasledujúceho kalendárneho mesiaca. T.j. teraz od Januára, ale to som už takmer 10tt. ...

TAk ako je to? Budem mať nárok aj tak na tú najvyššiu materskú, alebo nie?
P.S.: NA žiadosti je dátum 16.12.2009. Ďakujem.

gapa
1. jan 2010

mimkao,
bohužial nebudeš, lebo si si podala zmenu. ☹ Ale správny postup bol sa odhlásiť 16.12.09 a nanovo sa prihlásiť z maxima od 17.12.09. Už jedine cez pracovný pomer. Teraz úplne zbytočne budeš platiť z maxima. Ak si celý rok 2009 platila z minima t.j. z VZ 295,5eur a ak si vo vyššom štádiu tehotenstva ako 8tt, tak by som sa odhlásila a nanovo prihlásila neskôr. Lebo ak sa neodhlásiš, tak materské bude rátané z VZ 295,5eur a ak sa odhlásiš a prihlásiš pred nástupom na MD a od prihlásenia do nástupu na MD neuplynie 26týtnov, tak materské z DNp sa ti bude rátať z VZ 319,58eur.

gembird
1. jan 2010

Ahoj gapa! Prosím Ťa pozri o stranu vyššie - máme tam náš prípad. Nestihli sme v tomto roku prihlásiť sa na DNP. Existuje ešte nejaký spôsob získať materskú z maxima alebo už len z minima? Alebo rozhodujúce obdobie bude od dňa prihlásenia? Keď sme ešte pred 8tt tak to je ešte v poriadku? Predpokladaný termín pôrodu koncom augusta 2010. Ako by sme z toho vyšli najlepšie? Či stačí teraz už len pre pôrodom začať platiť z minima? Ďakujeme! Šťastný Nový rok Vám všetkým prajeme!

smejko26
1. jan 2010

Gapa, mam este jednu otazku.
Ak sa mi predsa len podari otehotniet uz 2.5.2010, mohla by som urobit nasledovne?
Preistotu si DNPO, ktore som si zacala platit 15.7.09 zmenim po 6 mesiacoch (teda od 1.2.2010) na minimum a budem si ho platit niekolko mesiacov a ked zistim, ze som 2.5.otehotnela, tak si DNPO napriklad v juli zrusim.
Ak by sa mi podarilo otehotniet 2.5.2010, tak by som rodila okolo 6.2.2010, cize na matersku by som odisla okolo 20.12.2010. Docitala som sa o ochrannej lehote. Ak dobrovolne poistenej osobe zanikne poistenie v obdobi tehotenstva, tak je 6 mesiacov v ochrannej lehote. Cize keby som ho zrusila 30.6.2010, tak by som az do 31.12.2010 bola v tej o.lehote (pricom by somuz davno splnala podmienku 270 dni poistenia) a na matersku by som sla 20.12.2010
Neviem vsak, co znamena zanik nemocenskeho poistenia, je to to iste ako odhlasenie sa?

Uz cele dni rozmyslam, co by bolo najlepsie a uz mi z toho trochu sibe. dokonca rozmyslam aj nad druhou moznostou a to:
Ak sa mi 2.5.2010 nepodari otehotniet, tak DNPO napr.7.5.2010 zrusim a znovu sa prihlasim 12.5.2010 alebo neskor z maxima a po 6 mesiacoch zmenim na minimum a to budem platit az do nastupu na matersku. Dufam, ze na nu nastupim v roku 2011.
Cize za obidve nem.poistenia by som zaplatila dokopy asi 750-800 Eur, co je dost, ale ked si to porovnam s tym, ze mozem za 26-28 tyzdnov dostat okolo 3600 Eur, tak sa to urcite oplati.

ulala
1. jan 2010

ahojte babenky, na zaciatok ZELAM VSETKO NAJ NAJ DO NOVEHO ROKA 😉
moja otazka sa tyka mojej kamaratky,nakolko sme si presli rozne fora aj od p.Mihala na tuto "situaciu" sme nenasli ziadnu odozvu ani modulacny priklad.
Kamaratka je studentka denneho studia na VS,prave je v poslednom rocniku plati si DNP od septembra 2009(najvyssiu ciastku). Po skonceni skoly by chcela hned otehotniet (nakolko ma svoju teoriu najprv si odkrutim dieta a potom sup do roboty) Otehotniet planuje od jula 2010. Chcem sa v jej mene opytat, kedze nepracovala bola studentkou a platila si DNP,ci jej socialka bude vyplacat prispevok prveho polroka a ci ma narok na vyssiu matersku (alebo vyssia materska plati len pre zarabajuce maminky)???? 😕
Vopred dik za Vase rady 🙂

gapa
1. jan 2010

gembird,
ak sa prihlási do 8tt a nastúpi na MD až po uplynutí 26týž. od posled.prihlásenia na dNP a bude to najneskôr 6týž. pred PTP, tak sa aj teraz môže prihlásiť z maxima, podla teraz účinného zákona bude mať nárok na max. materské. Jej RO bude obdobie od prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.

ulala
1. jan 2010

gapa, ty by si mi prosim Ta vedala pomoct s kamoskinym pripadom? Dik moc za pomoc

myparis
1. jan 2010

pozdravujem vsetkych v novom roku a vsetko krasne prajem 😉
len sa chcem uistit, ci som si to dobre vyratala
od 1. 1. 2010 si platim DNP z minima a taktiez platim poistne na nem.pois. ako zamestnanec uz par rokov nepretrzite
chceli, by sme zacat pracovat na babatku uz od konca februara
ak by sa to podarilo na prvykrat, co pochybujem, je to obdobie od 1. 1. 2010 do konca februara 2010 dostatocne, aby sa mi ratalo aj poistne z DNP pri vypocte materskej
dakujem

bubinko83
1. jan 2010

ahojte,chcem sa spytat či sa niečo tento rok meni ohladom DNPO? Mam na mysli to či sa to bude rušit tak ako sa rozpravalo? Dakujem

myparis
1. jan 2010

ahoj bubinko
podla vsetkych mne dostupnych informacii sa DNP v roku 2010 nerusi, teda hlavne podla informacii od p. Mihala a jemu verim
aj ja sa spolieham na DNP