Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nelinka777
13. jan 2012

@bentleey ahoj prosim vedela by si mi poradit? ja sa chcem spytat DNP si platim od oktobra 2010 tento mesiac absolvujem IVF v Care a vysledok ci som tehotna zistim 30.-31.1.2012 a kedze ku koncu januara mi zanikne DNP je tam este ta ochranna lehota ak by som bola tehotna a budem mat narok na tu zvysenu matersku alebo nie

caterine
13. jan 2012

No tak ja už sa teraz v tomto vobec nevyznam, myslela som si, že som ako tak v obraze, ale po tom čo sem gapa pisala, sa mi to asi vobec neoplati platit.... @gapa, prosim ta ak by si mala čas pozrieš sa aj na moj pripad, pisala som ti aj ip, ale určite nestihaš pri malom babenku, tak ak by si mala čas..... momentalne som na RD do konca oktobra 29.10.2012 ma dcerka 3 roky, som ešte stale zamestnana, DNP som si založila 3.1.2012.... dajme tomu že v lete by som bola už tehotna možem do prace po skončeni RD nastupit s PNkou a byt na nej až do nastupu na matersku???? vyšla by mi aj vyšia pn aj materska kedže v oktobri budem mat tych 270 dni zaplatenych??? alebo sa mi to vobec neoplati platit, kedže sa mi to prelina s ukončenim rodičovskej....dakujem

nicearty
13. jan 2012

@bentleey Ďakujem za vysvetlenie, skoda teda, uz som sa zacala predcasne vytesovat :(

siss_sz
13. jan 2012

@bentleey dakujem..uz som to konecne pochopilaaaaa🙂))

lubkasungirl
13. jan 2012

@siss_sz aby som mala DNP po starom 4,4 percenta po dobu 270 dni, je to uz len jedina sanca, inak uz bud zrusit uplne alebo prejst na novy balik s 35 percentami...

zabkakatka
13. jan 2012

ahojte,
prosim vas mozete mi ujasnit detail ohladom tych 270 dni DNP - viem ze pocas PN a OCR sa to tusim nemusi platit, ale pocita sa obdobie OCR do tychto 270 dni???
Ak si zacnem teraz platit a nahodou pojdem este na OCR do oktobra (teda dovtedy kym nesplnim 270 dni) bude mi to chybat? - alebo sa mi tam zapocita aj predchadzajuce DNP, ktore chcem teraz ukoncit a zacat nove s max. VY....
??????

gapa
13. jan 2012

@annanatalia
neviem,či ti už niekto odpovedal.
Ak ti netrvá žiadny prac.pomer a ani do nástupu na md ti nevznikne žiadny pp ani iné nem.poistenie (napr. povinné np szčo), tak ak sa prihlásiš nanovo na dnp od 31.1.2012, tak je podstatné aby si bola tehotná v čase zániku tohto dnp 27.10.2012. V takom prípade budeš mať nárok na materské z tohto posledného nem.poistenia, ak ti po ukončení dnp do nástupu na md nevznikne nem.poistenie.

gapa
13. jan 2012

@ronja
oskvarka ti už odpvoedala a musím súhlasiť, čo písala.
tak nech sa darí 😉

bentleey
13. jan 2012

@nelinka777 ano ak budes tehotna do konca januara budes mat narok na matersku z DNP kedze sa na tehotne vztahuje ochranna lehota 8 mesiacov..a vyska zavisi od vysky aku si mesacne platis.
tu som ti vybrala :
“Poistenec má nárok na materské, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia, ale ďalšou situáciou je, ak tieto podmienky splnil v tzv „ochrannej lehote“. Ochranná lehota začína plynúť po skončení poistenia a u ženy, ktorej nemocenské poistenie (a to je jedno, či povinné alebo dobrovoľné) skončilo v období tehotenstva, je ochranná lehota osem mesiacov.

Znamená to teda, že ak začiatok šiesteho týždňa pred lekárom určeným očakávaným dňom pôrodu, alebo skutočným dňom pôrodu spadá do obdobia ôsmich mesiacov po skončení nemocenského poistenia, žene vzniká nárok na materské. V takomto prípade sa materské začne poskytovať od začiatku šiesteho týždňa pred lekárom určeným očakávaným dňom pôrodu (ak pôrod nenastal skôr – vtedy sa dávka poskytne odo dňa skutočného pôrodu). V takomto prípade sa žena nemusí poistiť podľa nových pravidiel.

gapa
13. jan 2012

@jojolenka
nevadí to. Ved počas pn nepracuješ, teda dodržiavaš lekárom stanovený režim.

gapa
13. jan 2012

@caterine
ak ti rodič.dovolenka končí 29.10.2012 (pondelok) a dnp ti vzniklo 3.1.2012
ešte môžeš spraviť tak, že sa znovu odhlásiš 30.1.a prihlásiš od 31.1. aby sa ti dni dnp natiahli až do 27.10.(sobota), kedy ti dnp zanikne (inak dnp zanikne skôr, pred koncom septembra). A v zamestnaní by som podla okolností potom požiadala o čerpanie RD bud:
- do 25.10.2011(do štvrtka, aby si už v piatok 26.10 trvalo NP)
- aj ked by bolo lepšie za istých okolností (nástup na md v r.2013 a ...) istejšie do 21.10, a od 22.10. napr. čerpanie riadnej dovolenky
- no najneskôr do 26.10., lebo 27.10 už musíš trvať nem.poistenie zamestnanca ale obávam sa, aby mzdárky v tomto nespravili nejakú chybu a neukončili prerušenie NP inak ako dnom 26.10.2012, to by bol problém, ak by tak nespravili. Lebo opakujem, ak DNP KONčí DNOM 27.10.2012, TAK JE PODSTATNé ABY BOLO UKONčENé PRERUšENIE NAJNESKôR 26.10., ABY 27.10. Už TRVALO NP ZAMESTNANCA

traba požiadať o ukončenie RD s týmto dátumom najneskôr 1mesiac pred týmto dátumom. vid Zákonník práce § tuším 167

caterine
13. jan 2012

@gapa no tak toto je dobre zložite, skoro nič som z toho nepochopila.... ale ved keby otehotniem v lete, tak na md by som nastupovala v roku 2013.... a tak ako to chcem ja spravit, že 29.10.2012 mi konči rodičovska a od 30.10.2012 by som sa hodila na pnku a stou nastupila do roboty až do nastupu na matersku, tak sa to neda spravit???? jaaaaaaaaj vedela som, že v tom bude nejaky zadrhel

caterine
13. jan 2012

@gapa a ešte ma napadlo, keby som dala v robote vypoved, či to je somarina??? lebo kamoška mi niečo davnejšie spominala že ona musela dat v praci vypoved ohladom dnp..... no a naše uradničky v robote by som sa velmi fakt nespoliehala

gapa
13. jan 2012

@caterine
ak ti zanikne dnp skôr ako sa vrátiš z rd, tak nárok z dnp podla terajších zákonov ti nevznikne (ak niečo nezmenia). Treba si to prečítať viackrát. A môžeš napr. aj overiť cez poradna@socpoist.sk či ti nárok na materské vznikne, ak ti skočí dnp xx.xx.xx, nastúpiš do práce z Rd dna xx.xx.xx a na md by si nastúpila napr. xx.xx.xx
ak by ti trvalo dnp v čase nástup na md, tak problém s tým, že čerpáš RD v zamestnaí nie je. Je ale problém,ak si chceš uplatniť nárok z dnp v ochrannej lehote a zo zamestnania čerpáš rd v čase skončenia dnp.

no neviem, či v dnešných časoch je rozumné dávať výpoved dobrovolne. Zamestnávatel by sa tomu možno potešil, no zase nemôžeš pozrať len na materské a na ostatné nie.

caterine
13. jan 2012

@gapa dakujem, musim si to ešte cele popozerat a pozistovat podrobnosti.

lucy321
13. jan 2012

Ahojte vie mi niekto poradit, pisem ohladom mojej sestry.... je zamestnana a dnp si začala platit 4.1.2012 z maxima, chceli by babatko, len nevie kedy by mala nastupit na matersku či v roku 2012 alebo v roku 2013 aby dostavala matersku aj z dnp. Z ktoreho roku sa tam berie vym. zaklad a ešte otazka ak by už bola tehotna a išla by na pn skor ako jej uplynie tych 270 dni tak čo potom ako to bude platit dakujem

nelinka777
13. jan 2012

@bentleey a ako mam postupovat? mam tam ist s potvrdenim od lekara alebo ako? a dalej mam platit tolko kolko som platila doteraz? alebo už nemam platit nic?

marianas
13. jan 2012

Chcem Vás poprosiť o informáciu ako mám ďalej postupovať:
Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Na materskú dovolenku som nastúpila 14. 4. 2010. Od 1. septembra 2011 som sa dala dobrovoľne nemocensky pripoistiť, nakoľko plánujem prechod do druhej materskej dovolenky. Zatiaľ tehotná nie som. Platím si 49,13 €, čiže maximálny odvod. Nakoľko sa od 1. februára menia podmienky dobrovoľného poistenia, neviem ako ďalej postupovať. Mám si v januári nahlásiť zmenu na najbližšej pobočke a od februára platiť viac? Koľko presne, aby som dosiahla maximálny materský príspevok? Alebo sa na mňa žiadne zmeny nevzťahujú a mám platiť ako doteraz? Dokedy si mám platiť poistné, len 270 dní a potom ho zrušiť? Alebo mi bude zrušené automaticky?

titinkaa11
13. jan 2012

gapa prosím ta ako to je ked som sa sekla pri vyrátaní vymeriavacieho základu. ja som si dnes na prihláške uviedla maximu 1153 mínus 317 a nie 327 ( zarábam min. mzdu). čo mám teraz robiť?

tinara23
13. jan 2012

@nelinka777 ak budeš tehotná, snaž sa to zistiť najneskôr do 30.1.2012, tak bude pre teba platiť ochranná lehota 8 mesiacov, poistenie sa ti zo zákona zruší 31.1.2012, čiže posledné poistené zaplatiš za január do 8.februára. Ak potrebuješ ísť na PN, tak to urob najneskôr do 7 dní od ukončenia poistenia, ak nie, a nastúpiš na materské, tak to budeš riešiť so sociálkou až nástupom na materské.
Ak však tehotná nebudeš, tak by bolo dobré to zistiť toho 30.1., aby si sa stihla v ten deň odhlásiť a následne od 31.1.2012 prihlásiť na DNP, predlžiš si tak DNP ešte o 270 dní a čo je dôležité budeš platiť ešte podľa starého zákona, čiže napr. z maxima 1153,50 to bude cca 50 eur., vtedy musíš najneskôr do 270 dní od tohto poistenia otehotnieť a potom samozrejme plati zase 8 mesačna ochranná lehota.

tinara23
13. jan 2012

@titinkaa11 budeš akurát platiť z vyššieho vymeriavacieho základu a to z 836 eur a nie z 826 eur. čiže namiesto 36,34 eur budeš platiť 36,78 eur. Môžeš potom písomne požiadať sociálku o preplatok. Je zbytočné to meniť.

titinkaa11
13. jan 2012

@tinara23 velikánske Ďakujem, celý deň si nadávam, že som to poplietla 🙂 ale ak to má len takýto následok tak je to ok 🙂

annanatalia
14. jan 2012

@gapa Si zlata 🙂 ,konecne tomu rozumiem.Este by som sa opytala,vcera som bola so synom u lekara a ten nas poslal na operaciu.Mozem v pohode cerpat OCR s DNP. DNP som sa prihlas. teraz v 13.januera a operacia bude vo februari?Viem ze si mi odpisala ze to narok na materske neohrozi.ESte raz ti veeeeeelmi dakujem 🙂 pekny den

annanatalia
14. jan 2012

@gapa Gapa vedela by si poradi mojej kamoske uz som tu pisala ale nik mi neodpovedal.DNP si plati od 2010,je stale zamestnana,chcela by otehotniet.AK by otehotnela a nastupila na MD este v tomto roku tak sa jej bude brat du uvahy pre vypocet materskeho rok2011[ bola zamestnana a platila dnp].MOHLA by sv i tiez nanovo zalozit dnp do 31januara malo by to pre nu najaky vyznam/?je stale zamestnana,dakujem 😉

silvia1983
14. jan 2012

@gapa ospravedlnujem sa, ak tu taka otazka bola, treba vypisovat danove ak som platila DNP v roku 2011
a bola som na MD, akurat si spominam, ze niekto hovoril v tom zmysle ze je moznost vratenia cca okolo 100€, ked to je v podstate ako keby som robila, nie?? 😅
dakujem za pomoc a radu

zoja
14. jan 2012

potrebujem este poradit 🙂 , ako to je ak si teraz dam odhlasku a znova prihlasku ( cely minuly rok som si platila z maxima, cize podmienka 270dni uz davno splnena) teraz v januari z minima, kolko to teraz je a hlavne ma zaujima kolko vyplatia za 10dni OCR, ci vobec nieco vyplatia, kedze islo o prerusenie poistenia

lady24
14. jan 2012

@gapa Ahoj, prosím ťa vedela by si mi poradiť, lebo mám v tom chaos. DNP si platím od 20. apríla 2011, podmienku 270 dní mám splnenú práve dnes čiže 14. januára 2011. Termín pôrodu mám stanovený na 10. 3. a doktor ma vypísal na materskú 28. januára, čiže 6. týždňov pred pôrodom. Nevedela by si mi poradiť, dokedy mám vlastne platiť to DNP? Platí sa aj po nástupe na MD? Lebo viem že okrem 270 dní musí byť splnená podmienka aj 26 týždňov ale do vypísania na MD alebo do pôrodu?????

Budem ti veľmi vďačná, ak by si mi poradila.

nelinka777
14. jan 2012

@tinara23 dakujem uz som konečne o niečo mudrejšia 🙂)

gapa
14. jan 2012

@lady24
ale ved aj 26týž. máš splnených od 20.4 do 28.1.,
270dní do dna pred pôrodom
26týž. do dna pred nástupom na md, inak je mateské z dnp len minimálne.

gapa
14. jan 2012

@annanatalia
ak máš splnených 270dní dva roky pred vznikom očr, tak môžeš čerpať ošetrovné za prvých 10dní očr. Neviem ale ak budeš v nemocnici s dieťaťom, či ti lekári očr vystavia, záleží, či je tvoje ošetrovanie nevyhnutné, lebo mi písali mamičky napr. onkolog. chorých, že im lekári nechcú dať očr-ku.