Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzin78
21. jan 2010

ahojte, ak dobre chapem, ked si budem platir DNP, tak to potom mozem cerpat aj ked budem na PNke s druhym babatkom,ked budem tehotna?

dadikka
21. jan 2010

silviaaigor - minimum sa platí 14 € 🙂

standa82
21. jan 2010

Zuzin, presne, keď si na DNP, môžeš po uplynutí 270 dní poistenia čerpať PN,OČr.

jachacha
21. jan 2010

standa, dik za odpoved. Este mi napadla jedna vec. Ja by som v podstate mohla ist na PN teraz, nie? Az do nastupu na MD. Da sa to vobec? So synom som doma. Ale to potom ani vychadzky? Urobil to takto niekto? 😕

jachacha
21. jan 2010

...no to je vlastne to, co sa pytala zuzin. Ale v praxi to vyzera ako?

standa82
21. jan 2010

JAchacha, ak máš splnených z DNP 270 dní, môžeš ísť na PN.No tam sú len vychádzaky doobeda a pobede.
Ak chceš čerpať PN zo zamestnania, tak môžeš ísť aj teraz, no z DNP len keď splníš 270 dní.

jachacha
21. jan 2010

standa, tych 270 dni musi byt v kuse doteraz, alebo v poslednych 2 rokoch? Lebo ja to normalne skusim, len zato, ci sa to dá. Potom treba pytat papiere od Dr. dvojmo, k zamestnavatelovi, aj do SP, ze?

jachacha
21. jan 2010

myslim z toho DNP

spionkaa
21. jan 2010

Ja už tiež budem mať pomaličky 270 dní platenie DNP. Keďže nie som tehotná, uvažujem o zrušení. Keď napr. o 2 mesiace pôjdem na PN dostanem peniaze aj z DNP?? Ď za odpoveď.

mima595
21. jan 2010

jachacha-môže sa ist na PN, ale ty tym padom prides o rodicak-nesmies marodovat cely mesiac, musis aspon 1 den v mesiaci na rodicaku, a tym padom by si stale musela ukoncit PN a žaidať potom o novu - neviem, ci by si lekara uhovorila...
ale kazdopadne, napr. odteraz do 27.2.2010 - by si asi mohla

2. ked si na rodicaku, zamestnavatel ti PN neplati, iba ak by si pracovala, tym padom davas papeir o PN iba do SP

mirkamurko
21. jan 2010

ahoj Gapa,alebo p.Mihál
chcem sa ťa spýtať či sa dá platiť DNP,každý mesiac inou sumou z toho dôvodu,že som zamestnaná a chcela by som si doplácať do maxima,a keby som bola náhodou na PN či sa aj vtedy dá platiť DNP a ešte by ma zaujímalo,že keby náhodou otehotniem a začnem si platiťDNP od 1.1.2010,tak materská by sa my rátala z akého obdobia?ďakujem za radu

luckam77
21. jan 2010

ahoj baby este sa chcem opytat...uz ked som poistena ale to dnp sa plati tak ze vo februari do 8meho dna zaplatim za tento mesiac a vzdy nasledujuci mesiac platim ten predchadzajuci...cize v marci platim za februar...jedna vec ktorej nerozumiem...ked dajme tomu som uz tehotna a termin mi vide na oktober (po zratani mi 270dni vychadza do 15oktobra) a za oktober platim v novembri budem mat narok na vyssiu matersku???lebo ak porodim az niekedy koncom oktobra cize po 15oktobri tak potom mam narok na vyssiu matersku?

emia
21. jan 2010

luckam platiť si DNP môžeš za január už v januári, najneskôr do 8.februára..., takže ak v oktobri zaplatiš za oktober, splníš 270 dní, tak 16.oktobra môžeš isť na matersku (materská je 6 týždňov pred pôrodom), ak to všetko splníš maš nárok na vyššiu matersku. 😉

emia
21. jan 2010

luckam samozrejme maš nárok na vyššiu matersku ak si platiš z maximalného vymeriavac. základu. 😉 Ak si ale platiš len z minima, stači ti platiť z maxima keď zistíš že si tehotná najneskôr do 8.týždna tehotenstva, a to tak že sa odhlasiš a na druhý deň sa prihlasiš z maxim.VZ. 🙂

emia
21. jan 2010

mirkamurko, dnp už nemôžeš začať platiť od 1.1.2010, pretože spätne sa to nedá. Musíš sa prihlasiť a na prihlaške uviesť datum kedy to vybavuješ. Ja som bola podať prihlášku 4.1. a povedali mi že už od 1.1. si platiť nemôžem až od toho 4.je to nahlavu. ☹
a čo sa týka PN, viem len to že počas PN a RP sa dnp neplatí. 😎

vanj
22. jan 2010

mirkamurko: Platit mozes len od toho datumu, od ktoreho podas prihlasku, spatne sa to neda. (vid emia) Po tom, co si raz nastavis vysku platby (1. krat je to na prihlaske) mozes tuto vysku zmenit najskor po 6 mesiacoh. PLati to aj pre dalsie zmeny. Vzdy az po 6 mesiacoch od poslednej.
Ked mas kolisavy plat poradil by som ti platit z najvacsieho rozdielu, tym mas istotu, ze budes mat max VZ. To co zaplatis naviac na DNP v mesiacoch, ked budes mat mzdu vyssiu, si mozes spatne nechat (na poziadanie) od SP vyplatit.

luckam77
22. jan 2010

ahojte ak som tehu tak potom mi vychadza termin na koniec oktobra ale 15teho splnim 270dni...platim si maximum len cakam nato kolko mi vyrataju za januar....

zuzin78
22. jan 2010

standa82 dakujem za odpoved 🙂

gapa
22. jan 2010

vajn,
- nástup na MD ako píšeš treba v ochrannej lehote, ktorá jej končí 30.6.2010, ale presne 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, ktorý napíše lekár do žiadosti o materské
- RO z ukončeného zamestnania 23.1.09-30.11.09, vysvetlenie som už písala v predch.odpovedi
- ku dnom z DNP sa prirátaju dni predposledného ukončeného PP/NP, ktoré spadajú do obdobia dvoch rokov pred skutočným pôrodom. T.j. ak napr. porodí 2.8.2010, tak sa sleduje obdobie 2.8.2008-1.8.2010, t.j. ukončený PP je v období 2.8.2008-22.1.2009, čo síce nie je 388? alebo 380?dni si tuším písal, ale v pohode je to s DNP viac ako 270.

emia,
pozor, DNP sa neplatí počas poberania nemocenkého z DNP a počas poberania materského (sú rôzne názory, či len z DNP alebo stačí z akéhokolvek iného NP, no SP vraj hovorí len o poberaní SP z akéhokolvek). Počas poberania RP a napr. počas PN bez poberania nemocenského alebo počas poberania nemocenského len zo zamestnania sa DNP platí.

vanj
22. jan 2010

gapa:
- to s tym RO pre pripad ochrannej doby mas pravdu. Je to do 30.11.2009. Co je pre nas neprijemne, lebo akurat v decembri mala velku vyplatu (odstupne), ktora dorovnala tie male rozdiely do max VZ pocas roka ☹
- tych 388 som ratal preto, ze som myslel, ze sa rata cely kalendarny rok od 1.1., a nie rok ako 365 dni spat od aktualneho datumu.

gapa
22. jan 2010

vanj,
ak končila PP 31.12.09 a bolo jej vyplatené odstupné (dúfam, že jej nebola "preplatená" dovolenka! to by bolo iné kafe), tak z odstupného sa aj tak neplatia dovody do soc.poistovne ani zdravotnej, len dan. To by bolo pre vás velmi nepríjemné, lebo by sa tým znížíl VZ z DNP za mesiac december. LEbo v súčte z oboch nem.poistení (u vás zo zamestnania + DNP) môže mať najviac VZ 1084,55eur a ak ho v súčte prekročí, tak sa znižuje VZ z DNP, t.j. vzniká preplatok a berie sa z DNP za daný mesiac len VZ v rozdiele 1084,55eur a skutočný VZ zo zamestnania. T.j. nie VZ z ktorého je prihlásená na dNP a z ktorého zaplatila. Si písal tuším, že mala každý mesiac rovnaký príjem, tak som myslela, že toto sa vás netýka. Ale ako som písala odstupné nevadí, len by vadlili prémie, odmeny, preplatená dovolenka ...

- rata sa dva roky pred skutočným pôrodom 🙂 t.j. niekedy 365dní x 2, niekedy 366+365 🙂

zuzin78
22. jan 2010

ahojte holky, prosim poradte mi,....
dnes som volala so Socialnej poistovne, a pani mi hovorila, ze ked chcem matersku maximalnu, tak musim platit vyse 40€ mecasne, ze rozdiel max.materskej a moja materska co som mala pri prvej dcerke to sa nemoze dat. nechapem preco, ked niektore to tak mate?
teraz som na rodicovskej, a v lete by som chcela byt tehotna 😉 , tak mi prosim poradte ,kedy si mam dat to DNP, uz teraz kym nie som tehotna,alebo az ked budem tehotna .a aku sumu si mam platit, ked som matersku mala okolo 330€? stale som zamestnankynou, len na RD. a dokedy si ho mam potom platit, az dovtedy dokym nepojdem na matersku, a potom to mozem zrusit?
volala som do socialnej aj do ineho okresu /nz/ a tam mi pani povedala, ze sa to da urobit. asi pani v komarne nechapala co chcem, bol tam jeden problem, -jazykovy ,ale to je ine kafe. 😠
prosim poradte mi. dakujem .....

standa82
22. jan 2010

Zuzin, ja mám tiež DNP z rozdielu. Ale nedala som si môj VZ v zamestaní, ale minim.mzdu. Pre istotu.Lebo pár dievčat tu písalo, že keď nastupovali na druhú materskú, počítali im ju z minim.mzdy a nie z predpokl.VZ.
Tak ja mám VZ 1084,55 - 295,5 (minim.mzda v roku 2009).
MAx.VZ je 1084,55 a mesačne sa platí 47,7 eur.
Prihlásiť sa treba kým ešte nie si tehotná, lebo musíš do pôrodu splniť minim.270 dní nemoc.poistenia.

zuzin78
22. jan 2010

standa82 a mozem sa spytat, kolko platis mesacne?

vanj
22. jan 2010

gapa:
Hmm... tak to vyzera dost zle. Pretoze prave v decembrovej vyplate jej zahrnuli aj odstupne, aj preplatenie dovolenky. A to este ani fyzicky nebola vyplatena ☹ (maju splatkovy kalendar na posledne 2 mzdy + odstupne + dovolenku). Teraz nemam tu jej pasku pred sebou, tak neviem, ci jej tu dlznu sumu (odstupne+dovolenka) dali do pasky ako tieto polozky, alebo vo forme premie. Ani neviem ci je to vobec mozne takto urobit. PP ukoncila dohodou podla §60.
V pripade ze by tam bola takato brutalna komplikacia, asi by je pomohlo nechat sa zamestnat na par tyzdnov tesne pred nastupom na matersku, za HM aby mala v sucte VZ 1084,55 Eur. Ci navrhujes nieco ine?

sonicc
22. jan 2010

Ahojte,
ak bude mat niekto z vas cas, prosim poradte...
Moja teta pracuje za min. mzdu a chcela by sa prihlasit na dnp lebo planuje operaciu, tak aby si fin. pomohla.
Viem ze sa ma prihlasit z rozdielu... ale keby platila len 6 mesiacov dnp na aku vysoku pn by mala narok z dnp?
Ci musi platit 270 dni dnp?
dakujem pekne

vanj
22. jan 2010

Gapa:
Tak ma este napadlo. Nepomohlo by jej odhlasit sa a znovu prihlasit na DNP v tej istej vyske ako plati teraz (+/-) ? 270 dni celkovo by splnala, lebo by sa jej zaratalo NP zo zamestnania od dajme tomu 2.8.2008 do 22.1.2009 (175 dni) + nove DNP od 26.1.2010 do 2.8.2010 (189 dni). Tym by sa posunulo RO pre DNP a vyplata v decembri by neovplyvnila VZ DNP. Moze byt?

ada11
22. jan 2010

chcem sa spýtať, či má význam platiť si DNP pokiaľ som na RP/po starom/ a dieťa býva relatívne často choré, takže by sok mala nárok na OČR z DNP a v akej sume.

standa82
22. jan 2010

Sonic, musí platiť 270 dní, aby mala nárok na PN. Keďže pracuje, stačí sa jej pripoistiť z rozdielu VZ.

Ada, podľa mňa sa oplatí. Ak ti trvá PP, stačí ti prihlásiť sa z rozdielu. Ak ti netrvá, tak je už na tebe aký si dáš VZ.

vanj
22. jan 2010

Tak som si znovu presiel tie podmienky, a zistil som, ze prerusit DNP by sa je jvobec neoplatilo. Nesplnila by tym podmienku, ze musi trvat nepretrzite 26 tyzdnov... ☹
Tak asi naozaj ostava len moznost kratko sa zamestnat v maji (ak by o matersku poziadala v juni).