Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bagaja
12. mar 2009

Ivaz pozor 26 týždňov platenia vkuse musíš mať k nástupu na MD nie k dátumu pôrodu. A to ostatné všetko sedí presne tak to sprav.

helenky
13. mar 2009

ahoj holky, najde se tu někdo, kdo mi poradí - jsem vedená na ÚP a chystám se na IVF..v minulém roce mám opracovány jen 3,5 měsíce, tak rozhodně nebude splňovat podmínkku 270 dní účasti na nemocenském pojištění, mohla bych si v této situaci k PPM pomoci platbou DNP? Díky moc za radu.

zuzkapin
16. mar 2009

Ahojte babuľky, čo sa vyznáte v DNP 🙂 . Mám otázočku. Som zamestnaná, teda mám zmluvu na dobu neurčitú. Momentálne som na rodičovskej (MD: 3/2008 - 9/2009, RD od 10/2008) Ak všetko bude v poriadkuku, v novembri by sa nám malo narodiť druhé bábo. Aby bolo viac peniažkov už pri prvej materskej, bola som DNP v období od 7/2007 do 6.3.2009. Chcem sa opýtať šikuliek, čo o tom niečo vedia, či sa mám teraz znovu prihlásiť DNP, alebo už netreba. Chcela by som totiž maximum na materské, čo zo zamestnania nemám. Poraďte prosím. Moooooc ďakujem.

lenka290
23. mar 2009

Ahojte,

potrebovala by som poradiť ohľadom dobrovolného NP.
Od septebra 2008 pracujem na živnosť, ale neplatím odvody do SP nakoľko som rok oslobodená.
Teraz plánujeme prírastok do rodiny a počula som,že ak si budem platiť DNP budem poberať vyššie dávky zo SP.
Keď začnem teraz od apríla 2009 platiť SP z minima a DNP, ako a z čoho sa mi vypočíta materská? Počula som že 6 mesiacov by som mala potom brať cca 498,-eur/mesiac???

dadadaduska
24. mar 2009

lenka290 - materská sa vypočíta ako 50% z tvojho hrubého zárobku a čo sa týka DNP min 270dní pred pôrodom je potrebné ho platiť a min. 2 roky musíš odvádzať nemocenské poistenie aby si mala nárok na materskú, najlepšie je zavolať si ohľadne toho do soc.poisťovne, keby to bolo také jednoduché s tou vyššou materskou mali by ju všetky mamičky, ale väčšinou je v tom vždy nejaký háčik 😉

gapa
24. mar 2009
lenka290
25. mar 2009

dadadaduska ďakujem ti za informácie 🙂

zajacik...
30. mar 2009

Dadadaduska, trosku si tam poplietla infosky - vyska materskej je 55% z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho sa odvadza nemocenske, ale v rozhodujucom obdobi (to je velmi dolezite, to rozhodujuce obdobie). Nieje potrebne platit 2 roky nemocenske poistenie ani 270 dni pre porodom, podmienkou materskeho je byt poistena za posledne 2 roky pred porodom minimalne 270 dni... Gapa tu hodila dobry link 😉
A co sa tyka poberania materskej (pripadne PN, OCR) aj z dobrovolneho NP, nieje to nic zlozite, len sa treba vcas prihlasit (este pred otehotnenim) 🙂

tina_
30. mar 2009

ahojte, len tak NARYCHLO potrebujem poradit:

podavam danove priznanie typ B (zamestnanie, praca na prikaz. zmluvu, materska), platila som si DNP,

POTREBUJEM doložiť k DP nejaky papier zo Socialky, kde je potvrdena SUMA prispevkov, co som si zaplatila???

Vdaka za radu.

erikamilos
7. apr 2009

Ahoj gapa
ty si mi už minule radila, ale stalo sa to, čoho som sa obávala.Včera nám oznámili vo firme, že k 1.5.09 končíme. Viac ako 3 roky som odrobila a od 1.5. pôjdem pravdepodobne na ÚP. Plánujeme s manželom bábätko a preto by som si chcela začať platiť od 1.5.09 DNP. Ako dlho si to musím platiť, (keď budem mať pracovný pomer ukončený - ono sa to akosi zrátava), či musím dodržať lehotu 270 dní? Alebo budem mať nárok na materskú už po 26 týždnoch platenia? Ak by som stihla ísť ešte tento rok na materskú, už sa mi bude rátať z DNP, alebo zo zamestnania za rok 2008, alebo je lepšie, ak pôjdem na materskú až v r. 2010. Vďaka za každú radu.

gapa
7. apr 2009

erikamilos,
najpodstatnejšie je, či budeš mať potom aj druhý prac.pomer.

Ak nebudeš, tak ti stačí tých 26týždnov, ale pozor!!! pred nástupom na MD, nie pred pôrodom. Ak by si ich nestihla, tak bude nárok len na minimálnu materskú a to je cca ako rodič.príspevok. Preto treba sa na DNP prihlásiť do 8tt a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov. Ak by si chcela nastúpiť na MD 8týž.pred PTP, tak sa treba prihlásiť na DNP do 6tt.

Ak budeš mať aj iný prac.pomer napr. s dosť nízkym platom (napr. na polovičný úvezok), tak sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, aby si stihla aj z DNP zvlášť splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia pred pôrodom. LEbo v takomto prípade by sa dni z ukončeného prac.pomeru prirátali k tomu zamestnaniu a nie k DNP.

erikamilos
7. apr 2009

Gapa, to znamená, že aj keby som išla na materskú /8-6týždňov pred pôrodom/, ešte v tomto roku napr. v decembri, tak sa mi ráta materská už z DNP a nie z roku 2008?

gapa
7. apr 2009

ak nebudeš ku dnu nástupu na MD tehotná, tak áno. LEbo budeš v ochrannej lehote len 42dní.

erika,
záleží či budeš tehotná pri ukončení PP a v kolkom týždni. Ak už budeš tehotná, tak sa spýtaj presne podla dátumov, lebo ti môžem teraz niečo napísať, neporozumieš tomu na 100% a urobíš si horšie, ako by si neurobila nič.

Jediné čo ti napíšem na 100% už teraz, ak máš v r.2008 zo zamestnania dobrý vym.základ a pri ukončení PP budeš cca v 10-11tt, tak DNP ani nepotrebuješ.

Ak ku dnu skončenia PP nebudeš tehotná, tak budeš v ochrannej lehote len 42kalend.dní, takže nastúpiť na MD z tohto zamestnania nestihneš.

Treba si preštudovať aj stránku o materskom od p. MIhála, aby si základné veci pochopila. A pozorne prečítať aj to, čo som ti už písala.

januarova
7. apr 2009

gapa, mozem mat aj ja na teba otazku?
28.2.2009 mi skoncil pracovny pomer. 2.3. som sa bola evidovat po uradoch aj na Soc.poist., kde som si zacala platit DNP. V marci som zistila, ze som tehotna, teraz som v 9tt. Budem mat narok na matersku, ze? Lebo v SP mi povedali, ze ano, ked splnim tych 270 dni poistenia. Ale to by sa malo brat poistenie vsetko spolu, ze? myslim aj poistenie v zamestnani + DNP.

erikamilos
7. apr 2009

Pracovný pomer mi končí 1.5.2009 a to určite ešte tehotná nebudem. Ale práveže, ak sa mi nepodarí hneď otehotnieť, tak by mi vychádzalo ísť na materskú dovolenku zrovna na prelome december/január, no a keby mi brali na výpočet rok 2009, tak je to fakt úbohé. Pôjdem sa ešte spýtať na SP, inak ďakujem pekne.

gapa
7. apr 2009

erikamilos,
z toho,čo píšeš sa mi zdá, že tomu nerozumieš, teda hlavne tomu, čo bude rozhodujúce obdobie pre výpočet materského.
pozri si túto stránku, snád ti to bude jasnejšie. Je tam seriál o materskom.
http://jozefmihal.blogspot.com/

No a predpokladám, že tvoj PP bude končiť dnom 30.4.09??? a od 1.5.09 budeš nezamestnaná alebo končí naozaj až dnom 1.5.09, lebo niekedy takáto nepresnosť môže znamanať úplne iný výsledok (aj ked toto ten prípad nie je)

Ak nebudeš tehotná ku skončeniu PP a nebudeš mať už žiadne iné zametnanie a prihlásiš sa na DNP do 8tt. a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP, tak materské sa ráta len z vymer.základov z DNP. Ak nastúpiš na MD v r.2010, tak z obdobia od prihlásenia na DNP do 31.12.09.
Ak nastúpiš na MD v 12/09, tak z obdobia od prihlásenia na DNP do 30.11.09.
Ale to platí len v prípade, že nastúpiš na MD po 26týždnoch po prihlásení na DNP a nebudeš mať v SP nedoplatok.!!!

gapa
7. apr 2009

januárová,
ak ti bude trvať k nátupu na MD len DNP, t.j. žiadne iné nem.poistenie, tak sa ti dni z ukončeného zamestnania prirátajú ku dnom z DNP, takže splníš podmienku aspon 270dní.....

Materské sa bude rátať z vym.základov z DNP od prihlásenia do posledného dna mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. T.j. ak napr. nastúpiš na MD napr. v 9/09, tak do 31.8.09.

andula514
7. apr 2009

ahojky,
nájde sa tu niekto kto by mi pomohol s mojou otazockou?Hladala som na nete ale nejako sa k tomu nemozem dopatrat.

Som zamestatná a platím si aj DNP
DNP si platim od 21.8.08
a 270 dni by malo uplynut 16.5.2009
Predpokladaný termín pôrodu mam 29.05.2009

Doktorka ma vypisala žiadosť na matersku od 17.4.2009 a hned som si popytala aj na žiadosť na matersku z DNP, a chcela by som vediet ci som urobila spravne, alebo ci som tu žiadosť o materske z DNP mala popytat neskôr a az potom zaniest na SP alebo to mam zaniest na SP normalne 17.4.2009.Pretože som citala na forach, ze DNP plati od datumu pôrodu.
Dakujem pekne za pomoc.

sabinazv
7. apr 2009

andula, skusim ti z poradit z mojej skusenosti, mam velmi podobny pripad ako ty...

mne uplynie 270 dni 11.4. a TP mam 23.4., tiez som zamestnana a aj platitel DNP, nastup na MD mam od 14.3.

u lekara som si v marci vypytala len jednu ziadost o MD (pre zamestavatela) a myslela som si, ze tu druhu (z DNP) podam az po porode, resp. po uplynuti 270 dni, ale bola som medzitym na poboce SP a tam mi povedali, ze si mam ist k Dr. po druhu ziadost a podat ju... oni budu cakat na TP a potom mi doplatia (ak bude splenena podmienka 270 dni) aj spatne peniaze z DNP a vydaju rozhodnutie o priznani, resp. nepriznani MD z DNP.
Takze ty si to spravila spravne... Tiez som si myslela, ze budem mat narok na prostriedky z DNP az po 270 dnoch a dost ma prekvapilo, ze mi to udajne vyplatia aj spatne, ak splnim podmienku... no uvidime aka bude realita...

Dufam, ze som to napisala dost zrozumitelne 🙂

andula514
7. apr 2009

dakujem za odpoved,potesila si ma.

este sa chcem opytat ako to je s platenim DNP zaplatim si ho az do tych 270 dni a potom uz nie?

gapa
7. apr 2009

andula,

ak si sa prihlásila na DNP 21.8.08, tak 270ty den je 17.5.09.
Ak porodíš najskôr 18.5.09, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP a bude sa ti rátať z DNP z vymer.základov v obd. 21.8.09-31.12.08 (ak si sa medzitým neodhlasovala).
Ak by si porodila do 17.5.09 vrátane a nemáš žiadne ukončené nem.poisenie, ktorého dni by sa ti prirátali k dnom z DNP, tak ti nárok na materské z DNP nevznikne.

Bolo si treba vyžiadať žiadosť o materské 2x. Jedno do zamestnania a jedno pre DNP.

z dnp ti však nárok uznajú/neuznajú až po doručení rodného listu dieťaťa. Lebo až podla dátumu narodenia dieťaťa zistia dátum skutočného pôrodu a teda aj to, či si splnila podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z DNP. Ak to splníš, tak ti vyplatia materské spätne za obdobie od nástupu na MD.

Pozor, aby si nemala nedoplatky. Treba platiť DNP až do dosiahnutia 270-teho dna. Tak aspon písali mamičky, že taký je postup, ak 270dní uplynie v období po nástupe na MD pred pôrodom.

Tak si dávaj na seba pozor, aby si neporodila pred 18.5.09

sabinazv
7. apr 2009

mne povedali na SP, ze mam zaplatit len do nastupu na MD, potom uz nie... cize som zaplatila do 14.3., snad mi to povedali dobre...

andula514
7. apr 2009

gapa,sabinazv

velmi pekne dakujem za rady,pomohli mi.

gapa
7. apr 2009

sabinazv, andula

možno aj postup jednotlivých pobočiek SP je v tomto iný. LEbo zákon o sociálnom poistení takéto prípady nerieši.

Tak dajte potom vedieť, ako ste dopadli, teda ak chcete a bude na to potom čas 😀. Lebo samu by ma to zaujímalo. 😉

jarib
12. apr 2009

ahojte, potrebovala by som aj ja poradit ohladom DNP.Momentalne som zamestnana, aj poberam rodic.prispevok.Kedze je mala casto chora,/z rozdielu maxima a môjho platu/ uvazujem sa DNP / v pripade cerpania OCR,alebo mojej PN\.
Je to potrebne platit 270dni , ak sa napr prihlasim 14.4.09 do soc.poist tak 270dni uplynie asi v 1\2010.Ak tomu dobre rozumiem, mozem OCR cerpat najskor v r.2010 uz za rok 2009? Budu brat potom do uvahy RO dátum prihlasenia ako DNP? Aky je v tom dalsi postup? dakujem za odpoved

gapa
12. apr 2009

jarib,
ak sa prihlásiš na dNP 14.4.09, tak ak ti vznikne očr-ka 15.4.09, tak máš na nu nárok, aj ked sa bude nárok rátať len z minimálnej mzdy. Až pokial vznikne po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia, tak sa bude rátať zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. Počas poberania ošetrovného nemusíš poistné platiť. No očr je platená max. 10kalend.dní, aj keby očr-ka trvala napr. 15dní. Takže od 11-teho dna očr už poistené platiť musíš.

Nárok na PN máš až po uplynutí 270dní, ako si spomínala. Lebo už v posledných dvoch rokoch si nemala ani nem.poistenie zo zamestnania, ktoré je t.č.prerušené.

jarib
13. apr 2009

Gapa,
Ale ja pracujem uz od dcerkineho prveho roku { 1.10.2007}, takze v praci mi platia nemocenske poistenie, takze ho nemam prerusene. Ak tomu dobre rozumiem.
A ak si budem platit od 14.4.09 to dNP tak uz od 1.11.09 by som mala narok na to aby mi platili z toho najvysieho vymeriavacieho zakladu, ak si to budem doplacat do maxima? A ak si dam to dNP od toho 14.4.09, tak mi nebudu chybat tie dva tyzdne aby som splnila 270 dni do konca roka? Tomuto nerozumiem.

gapa
14. apr 2009

jarib,
tak to o očr platí. Ak sa prihlásiš na DNP 14.4.09, tak ak ti vznikne očr v obd.
- od 15.4.09 do 12.10.09(vrátane), tak máš nárok na očr z DNP z minimálnej mzdy + samozrejme zo zamestnania.
- od 13.10.09 (vrátane), tak sa očr z DNP ráta zo zjednonušene povedané "skutočného vymer.základu" (napr. ak vznikne očr 13.10.09, tak z rozhodujúceho obdobia (RO) pre DNP 14.4.-30.9.09) + samozrejme zo zamestnania, kde je RO obdobie r.2008.

pri vzniku PN
- do 8.12.2010 vrátane, nemáš nárok na nemocenské z DNP (nesplnených 270dní)
- od 9.12.2010, máš nárok na nemocenské z DNP z RO 14.4.09 -31.12.09 + zo zamestnania RO r.2009

tých 270dní musíš splniť v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, t.j. musíš ich splniť do dna pred vznikom PN. Nie je potrebné mať 270dní v RO. To sú dve nezávislé obdobia. RO môže byť aj jeden den.

mirica4
15. apr 2009

ahojte, môžte mi poradiť čo mám robiť?
od augusta/07 si platím Dnp, som tehotná a na Pn-ke som od začiatku..počas Pn som platila mesačne do marca podľa VZ (pn som od januára), keďže mi bolo povedané, že počas Pn-ky sa nemusí platiť tak som prestala, ale dnes mi povedala známa, že nech si idem zrušiť DNP, aby som potom nemusela spätne platiť..takže čo mám robiť teraz? aby mi chodili peniažky počas PN a potom aby som dostala k materskej ten polrok..TP by som mala mať začiatkom oktobra...

vopred ďakujem za vysvetlenie i vyriešenie

mirica4
15. apr 2009

a ešte doplním, som aj zamestnanec